MoDo - Brynäs 26/10-06
Hörde på bussen på väg hem att upprinnelsen var att en Brynässpelare skulle ha spottat mot Döme när han var på väg att hämta priset som matchens lirare, sant eller icke vet jag inte, det är vad jag hörde åtminstone.
Intressant, enligt statistiken över istiden på modospelarna så var Timander inte den back som hade mest istid denna match, Enström hade nästan 3 minuter mer istid än honom.
" Jag funderar på att ta till ett gammalt Curre Lundmark-knep och börja åka buss till hemmamatcherna, sade Modo-tränaren Harald Lückner efter 3–3 mot Brynäs."
"– Det såg ut som om vi inte löst entré. Det var beklämmande, killarna stod bara och tittade hur jag än skrek, sade Lückner."
Hmm, tydligen blev Svarten knäskadad. Då kan det alltså inte ha varit Lavins arseltackling som skadade honom, om nu inte Svarten har knäet i midjan.
Paddan: Var det han som jobbade på Modo Mio (se länk)?
Knas: Sorry, var kanske ett klumpigt försök...
"Båda visade ut tio minuter."
Fattas en bokstav i det de skrev.
"I slutet av tredje perioden utbröt slagsmål. Brynäs fick ett lagstraff. Och i förlängningens sista sekund rök Robert Döme och Rodrigo Lavins ihop. Båda visade ut tio minuter."
Måste delge eder en konversation jag och en okänd person hade med en arbetskamrat, tillika brynäsare idag (låt oss kalla honom Brynjar):
Okänd person: Man kan ju inte undgå att imponeras av Sjödin.
Brynjar: Vem?
Jag: Sjödda såklart, vakna!
Brynjar: Vem är det?
Jag: Men herregud, Tommy Sjödin, en spelare som spelat i Brynäs sedan hockey uppfanns.
Brynjar: Ööööh?
Jag: Men för helvete, gammjäveln?
Brynjar: Jaha, gamlingen, inte vet jag vad han heter.
Jag: Suck!
Brynjar fyllde f.ö. 31 idag, vi får skylla på demensen.
Ja, och då frågade jag om han var flintis, men fick varken ja eller nej till svar. Han som åkte ut var iaf flintis. Eller möjligtvis kortkortklippt. Har ni en tolk? För isf var det nog tolken.
Döme verkar ha hittat formen och vi behöver inga mer backar på sidan av isen....
En riktig coverup, där hela vår ledarstab är inblandad. Väntar bara på Expressens krigsrubriker imorron....
65selander: Nu har dem ändrat på HL:
| 56:00 | BRY | Utv | Game Misconduct ABUSE Mats Liljedahl |
Vem är näste att få skulden?Pucken?Keb?Wille?.......
Men herregud, jag frågade ju om han var flintis. Vad svarade du då? Jo, att Micke Sundlöv är sportchef i Brynäs. Uttömmande svar. ;)
Blandar alltid ihop GM och MP och ev följder....
knaskamilla: På Hockeyligans live rapportering så stod det Sundlöv, nu står det Mats liljedahl :-)) (56:e min)
Och han är läkaren i laget. Skaplig soppa :-))
Varför säger alla Brynäsare att det var Sundlöv, då? Är det du som har lurat i dem det?
I NHL så hade linjedomarna inte åkt fram och avbrytit slagsmålet innan det ens börjat. Någon som har pejl på om Döme och Lavins slagits förut? De såg ut att veta vad som gällde. Av med handskarna och sedan åka och avvakta lite innan fighten börjar.
Om Timmys dragning hade gått hem i sudden så hade det nog varit årets mål i arenan.
Roligaste ramsan på länge (iaf roligaste ramsan som verkligen använts under match) var helt klart "ettan kom, tvåan kom, MoDo vänder så småningom". Fyndigt.
-Publiksiffra: 6111.
-Restaurangbesökarna fick se alla mål på nära håll.
-Döme och Lavins fick inte slåss för de små glassgubbarna.
-Micke Sundlöv fick GA-MI
-Sjödin måste ha hyfsade höfter i alla fall.
HÖJ Andreas mic, han hörs knappt.
Nu har man skänkt bortalaget en 0-2 ledning igen. Undrar varför laget aldrig någonsin har varit bra i första perioden.
Jodå, nu får andra chansen att visa framfötterna