1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL ˇ 740273 inlägg ˇ 7967 ämnen

« ˇ 2339508 ˇ »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Peja: Den nivån han hade i Leksand och Djurgården har han ju aldrig varit i närheten av i Brynäs. Det blir fel referensnivå. Då var han seriens kanske bästa spelare.

Jag vet inte hur Alcen tänker, men jag har svårt att se att det kommer någon mer etablerad 1/2:ā kedjespelare än Mäenalanen om han nu är klar. Då har vi ingen spetsig rightare för 1/2:a kedjorna förutom Scott och då är det väl inte jag som tvingat ut honom på en kant 😊.

Jag gillar Birgersson, men han behöver väl inte nödvändigtvis spela center? Tycker han har varit bra även på kant. Jag tycker han redan under den här säsongen borde fått en lite större roll då han i perioder var riktigt bra. Men det är svårt att lyfta om man bara får 6-8 min per match.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Samtidigt blir konsekvensen av att trycka in Sallinen i fjärde att Scott går ut på kant och att Birgersson går utanför laget (eller spelar ytter i fjärde...). Är det värt att få den dominoeffekten i laget för att man ska trycka in en 34-årig Sallinen? Jag tycker inte det men OK att tycka olika.

Med Scott som center skulle laget kunna mönstra 4 väldigt bra centrar (Scott, Palve, Björnen, Ölund) och få en bättre bredd än tidigare.
Med Birgersson istället för Sallinen i fjärde skulle mer cash finnas till att förstärka andra positioner, samtidigt som Birgersson är utvecklingsbar, mer tempostark och har ett annat driv än Sallinen.
Båda de scenariona skulle man omkullkasta om Sallinen absolut måste förlängas och fortsätta harva i fjärde.

Sen finns alltid risken att behålla spelare för länge. Visst har Sallinen gjort nytta de senaste åren, trots att hans nivå har sjunkit lavinartat i jämförelse med den VM-spelande Sallinen bara några år tidigare, men det är också viktigt att bryta med äldre spelare i rätt tid. Måste man ha kvar en veteran tills denne inte hänger med och skämmer ut sig totalt på isen, eller är det kanske dags att bryta med typ Sallinen nu medan han fortfarande har hedern hyggligt i behåll? Som sagt, det kan gå snabbt utför i hans ålder och han har redan tappat väldigt mycket sedan sin peak.

Sv: A proposito de nada
Peja: Han har varit högt upp i hierarkin, inte alltid kedjemässigt men i vilket ansvar han får. Framför allt i slutet på matcher. Han har använts i alla roller och i alla formationer under säsongen.

Det jag menar är att om man behåller en spelare som Sallinen kan man bygga på med yngre billiga lovande yttrar i 3/4:e kedjorna. Alternativet är att ta in en profilerad allsvensk center, det kan bli bra men det kan också bli lex Olesen. Vilket är normalt när det gäller allsvenska spelare då det ofta tar en säsong att anpassa sig. Risken då är att det blir lite tunt om kedjekamraterna är Birgersson och någon annan oetablerad forward. Alcen sa i podden att man kommer att värva etablerat men inte ha för många forwards på kontrakt för att möjliggöra för yngre spelare. I den kontexten tycker jag Sallinen är ett bra komplement.

Jag tror inte heller att Sallinen spelar gratis, han har ett marknadspris vilket beror på vad andra klubbar kan tänka sig att betala beroende på hur dom värderar honom. Det för ju Brynäs förhålla sig till och se om det är värt det.

Sv: A proposito de nada
Zzz: "Klart Björninen är bättre, men han ersätter ju inte Sallinen i kedje hierarkin."

Beror på vart i hierarkin som du menar att Sallinen har varit.

Om Sallinen mot förmodan blir kvar, kommer han givetvis inte längre att ha topp 5 istid bland forwards om Alcén gör sitt jobb. Det var ett stort svaghetstecken att Sallinen hade den istiden.

Med Björnen redan klar och fler kvalificerade kedjespelare på väg in, samtidigt som Palve, Timashov, Rödin och Scott blir kvar, så skulle istiden för en spelare som Sallinen givetvis minskas radikalt. Särskilt eftersom t.ex Björnen är en tvåvägsspelare som även kan spela boxplay.

Sen är Sallinen knappast så billig som du och en del andra Sallinen-beundrare brukar antyda, föredettingar med hans typ av CV är i princip alltid överbetalda. Att han skulle gå med på att spela för Brynäs för en minilön känns som en romantiserad bild av honom.

Om Brynäs sätter ihop en fjärdekedja med unga ytterforwards bör Ölund kunna centra den med bravur. Björnen, Palve och Scott är bra centrar, även om Scott också kan spela kant, så tänker att Alcén kanske kommer vilja ha 5 centrar i truppen (men då blir ju Birgersson antagligen den femte).

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag håller alls med och att jämföra honom med Adam P tycker jag haltar ordentligt. Han hade femte mest istid per match av samtliga forwards, det är en stomme spelare i laget och även om det skulle gå att hitta bättre spelare så är frågan om prislappen är lägre på dessa. Klart Björninen är bättre, men han ersätter ju inte Sallinen i kedje hierarkin.

Jag tycker att Salinen gör sina medspelare bättre och tror han fortsatt skulle kunna göra mycket nytta i en tredje/fjärde line med lite yngre orutinerade ytterforwards.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Sallinens roll har ju förändrats eftersom han har blivit sämre. Tycker man kan se att han kommer lite senare in i situationerna för varje år som går. Visst gör han nytta, precis som Adam Pettersson gör, men det borde gå att få tag på bättre spelare. Björnen är skicklig i alla spelformer, inklusive boxplay, så där har man redan fått in en riktigt bra spelare till BP.

Sv: A proposito de nada
Jugge: har fortfarande svårt med Garpen sen Bengtzéns pik mot Douglas Murray, hela jävla Djurgårds hockeyexpert/journalistik vart förbannade och betedde sig som barnungar för en pik som inte ens var hård
Wikegård med ord som "Det var jävligt onödigt. Skitdåligt. Jag fick ont i magen när jag läste det."
vet inte om det var en podd eller om det finns en artikel men Garpen sa något liknande "vad har Stefan gjort eller vunnit som ger han rätten att såga en spelare"

Sv: A proposito de nada
Peja: Tycker du verkligen att Sallinen blir sämre för varje säsong? Hans roll har förändrats, men jag tycker definitivt att han gör nytta i den roll han tagit. Inte minst i bp. Kan man få honom för en relativt låg peng tycker jag han har en roll att spela.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Japp min uppfattning också till 100%

Sv: A proposito de nada
Zzz: Låter märkligt att Sallinen skulle bli kvar. En 34-årig importspelare är inte vad man vill se i fjärdekedjan. Tycker även det är tydligt att han tappar lite i nivå för varje år som går, han börjar snart uppnå den åldern där man kan tappa mycket tempo väldigt fort.

Men håller med om att det behövs fler rightare. Just nu är Scott den enda rightaren i anfallsuppsättningen. Backsidan har man säkrat hyggligt med Kinnvall, Johanesson och Bergman.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Alcén pratade i podden om att Scott kan spela på kant. En Kedja med Scott - Björninen - Rödin känns riktigt vass. Sen är frågan om man ska köra Timashov tillsammans med Palve. Det blir lätt lite kladdigt då båda gärna vill hålla pucken.

Får vi in Mäenalanen är det nog slut med spetsvärvningar på forwardssidan. Det skulle dock behövas ytterligare en rightare. Hoppas Alcén kan plocka in ett par unga forwards med potential från alsvenskan. Skulle Sallinen stanna till ett rimlig peng så tycker jag det vore ett bra alternativ. Jag tycker Sallinen var en av lagets genomgående bästa spelare den här säsongen. En riktigt nyttig spelare.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Saku Mäenalanen

Sv: A proposito de nada
RommeTigern: Där ser man, men det är skit samma egentligen. Han är lika kass ändå och kommer aldrig vinna något.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Förmodligen han med icke stavbara efternamnet på M

Sv: A proposito de nada
Aaaa: Vem är den där Saku? Rykte?

Sv: A proposito de nada
RommeTigern:

Stämmer, han gick på Gylle skola som mig och är några år yngre.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Montén är från Borlänge.

Sv: A proposito de nada
Aaaa: Det är ju en fin tanke men vår kapten hör hemma i 1:a kedjan, punkt.. Oavsett värvningar så är jag övertygad om att Rödda kommer vara vår bästa spelare. Med bättre omgivning än senast så tror jag han gör 40-50 poäng lätt

Sv: A proposito de nada
Jugge: jo exakt så får att kunna skapa 3 starka offensiva kedjor som alla kan producera framåt

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Kollar på eftersändning av Österrike-Sverige, jäklar vad kass hockey det är. Roligt att se Starky igen dock. Håller fullständigt med om Lindholm som det pratats om här tidigare. Tycker inte han är i närheten av Berras nivå. Undrar hur Leksands scouting sett ut? Eller om man bara gått på historik och ”CVt”. Han har ju spelat i NHL…

Apropå laguttagningar, den enda som har märkligare laguttagningar än Garpen är ju sopan Tomas Monten. Senast tog han inte ut William Wallinder. Minns när han inte tog ut Söderström först, sen kom han med på grund av någon skada och var bäst i laget. Man ska inte ha förbundskapten från huvudstaden, det blir alltid skit..

Sv: A proposito de nada
Aaaa: Du kan ju inte mena allvar att du sätter Rödda i 3:e kedjan??

I övrigt, man kommer hem efter den värsta arbetsdagen i mannaminne och möts av den glada nyheten att Björninen är klar! Äntligen har vi vår 1:a center! Snyggt jobbat Alcen/Manner!

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Håller inte riktigt med, Rögle gjorde generellt inte det bästa slutspelet rent spelmässigt. Man hängde inte med mot varken Oskarshamn eller Färjestad. Så problemet låg lika mycket med laget som med Valtteri. Han var ändå en av de mest poängstarka backarna i slutspelet. I övrigt bra i landslaget och i KHL.

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Ja Norman kan det varit ja.
Tack 🙏

Sv: A proposito de nada
Hoppas innerligt på Ojamäki. Precis den typen av måltjuv vi behöver!

Sv: A proposito de nada
Lemp:
Att Rögle inte behåller Kemiläinen förstår jag. Såg alla Rögles matcher i slutspelet. Och det blev väldigt tydligt att han inte hängde med i tempot. Gjorde en del riktiga grodor i defensiv zon.
Nej honom vill jag inte se hos oss.

Sv: A proposito de nada
Lemp: hur tror ni femmorna blir om alla rykten om spelare stämmer och blir Sanna

Lindbäck(ny/vv)

Kinnvall-Bertilsson
Ny-ny
Johannesson-hedberg
(Bergman/lindstein)

Saku-björninen-rödin
Timashov-palve-ny
Olesen-scott-Ny
Ny-ölund-eklind
Birgersson,ljungkrantz

Eller på forwardssidan

Saku-Björninen-ny
Timashov-palve-ny
Rödin-scott-olesen/ny
Eklind-ölund-ny/olesen

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Bra namn såklart! Annars kanske Kaski är ett alternativ eller Valtteri som var i Rögle nu på slutet. Aftonbladet eller expressen skrev att han inte hade presterat som förväntat vilket förvånade mig, tyckte han var riktigt bra. Bra att få lite säkerhet att spelaren har presterat i SHL tidigare, vilket kanske talar emot Kaski.

Sv: A proposito de nada
Kan möjligtvis Mikko Lehtonen vara aktuell för oss tror ni?
Koppling till Manner då bägge är med i Finska landslaget.

Var grym i HV och lär knappast spela i KHL nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
eltifoso: Du tänker på Norman va?

Sv: A proposito de nada
eltifoso: Nordström är gnagare, han skulle nog aldrig gå till DIF oavsett division.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Det har du rätt i. Inte många, men iallafall Örebro, Oskarshamn och Rögle har tappat eller kommer tappa en del som jag gissar de skulle vilja ha kvar. Men Rögle lastar nog in några fina pjäser kommande vecka. Oskarshamn verkar ju förvandla vatten till vin så de kanske ska räknas bort också.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Jojo Självklart tycker jag Nordström är tillräckligt bra för en 1:a / 2:a. Men värvar vi Saku så bör rimligtvis 1:a/2:a rimligtvis vara Saku-Björninen-Rödin , Ny-Palve-Dima? Kan väl tycka att den tomma luckan bör vara en sniper istället för en hårt jobbade powerforward likt Nordström?

Sv: A proposito de nada
eltifoso: Nej då måste du hört/sett fel. Nordström kommer aldrig spela i DIF. Om han mot förmodan skulle spela i allsvenskan, vilket inte finns på världskartan så är det AIK som gäller isf.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta:
Värvas Nordström är det inte för nån 3e kedja... det kan du inte mena.
Han platsar med lätthet i 1 eller 2!

Väldigt underskattad spelare som gör andra bättre. Något som är enormt uppskattat för ett lag.
Finns ju inget som säger att vi kan landa en sniper endå.
Går att fynda. Kolla bara på Oskarshamn.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Var inte Nordström klar för DIF?
Kan ha hört fel iofs , tror du har mer koll

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Nordström är bra, men är det vad vi behöver? Värvar vi Mänelanen saknar vi främst en sniper? Känns dyrt att värva Nordström till en 3:e kedja!

Sv: A proposito de nada
Snacket om att Lindholm är bättre än Berra kan vi ju lägga ner dirr.
Sett båda matcherna mot Danmark och nu snart hela matchen mot Österrike. Kan säga redan nu att Berra är bättre.
Anton ser lite kladdig ut med pucken, inte alls så oöm som jag mindes honom i SAIK.
Att Berra inte är med tyder på att framför allt Garpen siktat in sig på andra spelare.
Berra skulle med lätthet platsa i Tre Kronor före backar som Pettersson, Lerby och Lindholm.

Däremot ser jag mer än gärna Nordström i Brynäs nästa år.
Mycket hans förtjänst att Sverige leder. Täckte målet föredömligt på Karlssons mål i PP.

Sv: A proposito de nada
ellis:
Väldigt konstigt kommenterat.. jag dissar hellre andra SHL lag än Brynäs!
Jag vet att Leksand fått in Armalis, Lindholm och Cederqvist.
Men dom tappar även Veranou och nyttiga Heineman. Samt att jag tror att Hellqvist blir en av några tränare som kommer få kicken. Hans tid är över, tror jag.

Tippade innan säsong som var nu att dessa skulle få kicken:
Johan Pennerborn
Barry Smith
Kalle Östman

2 av 3 ☑️

Tror att Röde Roger, Hellqvist och Kollar kommer ligga risigt till nästa år. Även Kalle Östman lär ligga rätt dåligt till om LHC inte gör en bättre säsong.

Länkar en trevlig film på vårt senaste nyförvärv.
Kommer bli nyttig! Framför allt i tekningscirkeln. Där vi varit kassa enda sen Grana och Enter tvingades sluta.

Sv: A proposito de nada
ellis:

Finns ju fans som konsekvent dissar vårat eget Brynäs här inne så att Pettis dissar Leksand och Linköping gör iaf inte mig någonting. Det är så det vanligtvis går till i supporterkulturer; man tror på sitt eget lag och dissar sina rivaler.

Ett sundhetstecken i det här forumet.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Är det nån slags självtröst som får dej ogrundat att dissa vissa konkurrentlag redan nu? LIF har ju t ex redan gjort ett par förvärv. Där liggerfaktiskt Brynäs i lä - än så länge.

Sv: Bra jobbat Johan Alcen
På kanal 10 kan ni som har tid och är intresserade se gamla Brynäs målvakten Starkbaum i målet för Österrike.

Måste även ta och säga att Jocke Nordström skulle gärna få komma till oss. Jävlar vilken nytta vi skulle ha i honom.
Otroligt bra längs sargen och att vinna puckar. Bra och grisig speciellt framför kassen. Väldigt nyttig i box play. Och faktiskt rätt bra skott och lite avig.

Som jag sagt förr här på snacket. Kommer bli en riktigt rolig silly.

Bra jobbat Johan Alcen
De skulle smaka hjortron om vi även kunde få in Saku Mäenalanen nu när Björninen är klar. Och grädde på hjortronen om vi även kunde knyta till oss Marko Anttila också ;) Då får vi hela den OS kedjan :) MUMS va de hade smakat fint :)

Sv: A proposito de nada
nyb:
Tror även att Leksand, Örebro och Oskarshamn får det tyngre nästa säsong. LHC samma skit lag som vanligt.

Sv: A proposito de nada
Jag sa ju redan innan säsongen var slut och när jag gjorde mina klassiska uppställningar att inte Scott skulle centra i 1a kedjan nästa säsong.

Lita på mig ni som tvivlar.

Har även sagt att det mycket väl kan bli både Limpan och VV innan poddar och diverse tidningar sa det.

Kan även ta o berätta att Alcén är på jakt efter 1 till klassback utöver Kinnvall.

Mäenalanen kommer även han krita på.

Dessa är klara men har än inte offentliggjorts av Brynäs:
Lindbäck
Johannesson
Kinnvall
Hedberg
Mäenalanen

Utöver det ska det in 2 backar, 1 målis om det nu inte blir VV och 3 forwards.

Molin, Pettersson och Kvist blir inte kvar. Osäkert fortfarande med Björk och Sallinen. Men förmodligen inte förlängt med någon av dom.

Sv: A proposito de nada
Chanzone: Tror Malmö inte blir mycket bättre heller. Överbetald spets och en svag tränarstab, många under kontrakt från förra säsongen.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Frölunda kommer bli ett år sämre!😉 Många på kontrakt som börjar bli till åren. Joel borde nog självmant pensionera sig.

Sv: A proposito de nada
Hoppsan en värvning.... Bra jobbat Alcen, nu är det bara att fortsätta....👍

Sv: A proposito de nada
Känns bra. Är alltid försiktig med superlativen vid nya värvningar, men denna känns riktigt stabil. Särskilt ju mer man fått veta om Björnien.

Bra Brynäs.

Sv: A proposito de nada
munkas: Ser Björninen som vår nya förstacenter, nu ska vi bara hitta lekkamrater till honom.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Några motståndare berättar historien om Björninen,

« ˇ 2339508 ˇ »