Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Brynäs spelade ingen dålig defensiv match mot Malmö.
xG var alltså 2,91 - 0,93 i spel fem mot fem. 0,65 - 0 i special teams.
Dvs skapade Malmö ytterst lite i den här matchen. För mig tyder det på en bra defensiv av Brynäs. Att Malmö gjorde 3 mål i spel fem mot fem berodde enbart på att Delia (som vanligt) släppte in flera mål mer än vad en vanlig SHL-målvakt hade gjort på chanserna som skapades.
För du kan väl ändå inte tro att Brynäs eller något annat lag ska kunna åstadkomma en defensiv där motståndarna inte kommer till ett enda bra läge på tre perioder?