Brynäs trupp till Tampere Cup
Att Cipulis får kliva åt sidan tycker jag verkar konstigt då han inte kan testas ordentligt. Man ska väl ta alla chanser man får att testa honom om man nu skall ge besked efter finlandsresan. Men de kanske redan bestämt sig?
Troligen går Bicek in på hans plats i röda kedjan med Månsson och Bäckis.
Helst hade jag velat se Bicek, Bäckström och Cipulis. Den sistnämnde är väldigt duktig med puck på små ytor och vid sargen, vilket skulle skapa ytor för bäckis och Bicek.
Den röda kedjan funkade kanonbra idag på träningen tycker jag så det är lite skumt att de inte ger den konstellationen chansen.
Mitt förslag: (endast kedjor)
1:a Bicek, Bäckström, Cipulis
2:a Månsson, Karlsson, Salmonsson
3:e Dackell, Lind, Danielsson
4:e Malmström, Hansen, Molin
Men hur som helst vill jag defentivt se Bicek tillsammans med Bäckström. Dom två tillsammans skulle kunna göra stora saker tillsammans.
Tyvärr så tror jag att han vill fortsätta att nöta med spelare som Spets och Hermansson istället för att lyfta laget med spelare som just Cipulis.
Sedan är ju det ju en helt annan femma om Boork tycker han gör jobbet bättre än någon av juniorerna. Jag vet att någon annan nämnde det om Widing och så och med dom matcherna han gjorde och poängantalet tycker jag att det vore lite konstigt om en sådan som Cipulis, som jag tror skulle kunna göra en del poäng inte blir kvar.
1:a Bicek-Bäckis-Månsson Blir nog en riktigt bra 1:a lina.
2:a Salomonsson -Karlsson- Hermansson Ungt och friskt!
3:e Spets- Hansen- Molin Stackars Molin!!!
4:e Dackell- Lind- Danielsson Gammal-Äldre- Skittrött!!!!
Backparen överraskar med att Norlander lirar i första femman och att Cassel övh får följa med.
Offensiva Angell ihop med en defensiv Hulk verkar nästan för bra!!
Ang. petningen av Gynge,han är ung och jättegrön så man får väl förstå besluten som är tagna.Spets tex. han har ju kontrakt och då får man följa med oavsett hur dålig man är!
Molin-Bäckis-Bicek
Dackell-Lind-Danielsson
Malmström-Hansen-Cipulis
Månsson-Karlsson-Salmonsson
Extra: Spets och leksingen Hermansson
Men mot Tappara spelar inte Alcén. Det gör inte Niklas Andersson, Linus Morin, Henrik Malmström och Martins Cipulis heller.
- Det är dom som spelat mest i de två tidigare matcherna, därför vilar dom nu, säger Leif Boork.
Gynge har väl kontrakt han med eller?
ansluta till truppen den sista september.
Då måste väl det betyda att han inte skall spela på
"artistkontrakt" den kommande säsongen?
För var det inte så att fr.o.m. denna säsong så är
alla spelare med "artistkontrakt" tvungna att spela
säsongen ut? (Ansluta någon gång i mitten på okt.)
Sant, men brist på ödmjukhet?
Nja....
Huge: Nu vet jag inte i vilken situation han sade detta, men kan det kanske tänkas vara så att det var i en intervju med en tidning som har närhet med den nya klubben. Jag menar att jag inte tror någon som nyligen blivit värvad till ett lag skulle gå ut och säga att den gamla klubben var bättre på alla sätt.
Det är ungerfär som om en spelare skulle säga att: Ja jag gick till Brynäs för att de betalade mest och det är ganska viktigt för mig. Troligen skulle de säga att det ser ut som en fin klubb som är bra skött och ser ut att få ett bra lag istället.
Nu kanske han sa detta i ett helt annat tillfälle och då säger jag ops och hej.
Det är detta uttalande jag utgår från i ödmjukhetsdebatten. Om han sedan (enligt uppgift) gått omkring och snacka skit om sina medspelare, då blir ju läget ett helt annat. Och då säger även jag ops och hej.... :-)
Se länk.
http://www.tamperecup.fi/
Då har supportrarnas trupp anländ.
65selander
64 waern
51 Roger
HF
Kossan
Lycksele Göran.
ps/Förstår också att dom som har härjat i matcherna i helgen får stå över.
Blir kul att få se hur Bicek samt hur Lavins har skött träningen i hemmet.
Nr: Namn:
1 Kristan, Robert
2 Andersson, Niklas
3 Johansson, Daniel
4 Morin, Linus
5 Hulkkonen, Antti
7 Sjödin, Tommy
8 Angell, Nick
9 Malmström, Henrik
10 Nolander, Peter
11 Cipulis, Martins
12 Dackell, Andreas
14 Månsson, Mathias
15 Ström Daniel
17 Hermansson, Daniel
18 Alcén, Johan
19 Bäckström, Nicklas
20 Salmonsson, Johannes
21 Molin, Ove
22 Sundqvist Jörgen
23 Danielsson, Björn
24 Hansen, Mads
27 Spets, Lars-Erik
28 Casselståhl, Daniel
29 Lavins, Rodrigo
30 Sperrle, Daniel
33 Karlsson, Sebastian
36 Lind, Mikael
41 Bicek, Jiri
Ledarstab:
Leif Boork
Olof Östblom
Thomas Thelin
Per-Erik Alcén
Mattias Pettersson
Jens Östling
Glenn Hellström
Mikael Sundlöv