Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Introducing Farjestad Karlstad: unmatched success in Sweden over 40 years | Champions Hockey League
1,6 Mille för Joel
0,8 mille för kylington
Kommer väl till hands inför obligatorisk vintervärvning
Det du och annat löst folk inte förstår är att det är så man bygger en bra stomme i ett SHL-lag. Dvs, bygg på de spelare som är på den övre halvan i SHL men inte är tillräckligt bra för NHL.
Redigerad kommentar
Då har lill-Clabbe signat ett NHL-kontrakt med Minnesota. Turligt nog för oss så är det 99,9 % säkert att han blir hemma ett år till, men vi vet ju hur det kan vara med sådant... :-)
Det var troligen också en av anledningarna till att Holös värvades trots en redan stark backbesättning..
Ser fram emot hösten .. Eller snarare vintern. Hösten är inte riktigt Färjestads årstid
Det verkar som Wikstrand tar chansen i NHL/AHL kanske inte så oväntat.
Men nu vill jag ha värmen tillbaka detta är för tråkigt med +15 och regnskurar.
Färjestads VM-back lämnar för KHL | Färjestad | SHL | Sverige | Hockey | Sportbladet | Aftonbladet
eltifoso: Ser onekligen bättre ut men de tre senaste säsongernas usla starter har gjort mig lite garvad.
Men det är en sommar först och den skall njutas fullt ut.
Får avbryta dig en stund och meddela att Holös kommit hem till Kalrstad igen. Härligt
Han har enligt egen utsaga längtat tillbaka sedan den dagen han lämnade, det är förstås full förståeligt
Backsidan känns på pappret väldigt lovande ut inför hösten.
Holös- Tollefsen
Nygren - Vikstrand
Backas upp av Skogs - Sebbe E med flera
Känns som det finns klar möjlighet för slutspel till våren. Härligt
Sen har han väl inte presterat särskilt bra efter det i någon svensk klubb
eltifoso:
Vikstrand jo men inside säger att han har en del diva attityder hoppas att de har fel.
Då vi senast avhandlade den kommande centersidan och fastslog att den var riktigt vass ( 4 av 5 solar )
Så är det då några dagar sedan nu som konungen återkom till Karlstad . Magnus Nygren med SHL's bästa bössa från blå har skrivit på för anrika framgångsrika Färjestad
Det ger oss anledning att granska backsidan som inte alls var bra förra året, nu har vi..
Tollefsen: Stabil, stark och en arbetshäst. En klippa helt enkelt
Nygga: behöver inte skriva mycket mer, Karlstapojk, snabba uppspel, vasst skott med precision
Vikstrand: av det man hör här i Gbg så är det en riktig guldklimp. Med alla verktyg i lådan
Sebbe E : nybliven guldmedaljör kommer "hem"
och får spela där far hans spelade en gång i tiden
Tomas Skog: defensiv pjäs av hög kvalitet
Lägg därtill Arell och Gunnarsson så ser man att backsidan även den uppgraderats rejält sen förra året.
Ut med Lalonde -- In med Nygren är ett sånt lyft så man ej kan sätta ord på det
Som sagts tidigare.. Vi går emot en riktigt spännande säsong
Därmed får vi väl enas om att centersidan kommer vara mer än ok kommande säsong med talanger som Joel EE och Rasmus Asplund. Rutin i form av Walle, tyngd och finess finns i Ryno och magiska handleder i Magic och Earl
Kommer nog bli en trevligare höst än brukligt och kanske påbörjas en ny tjugoårig svit av slutspel.
Känns som det vore läge för final snart igen, gått ett år sen sist och vi snittar väl finalspel vartannat år sista 40 åren så..
Vi åkte ur för att vi inte är tillräckligt bra för shl. Sluta älta det där med kommunen nu, det är ärligt talat rätt gammalt nu. Grattis till ryno förresten svanru, ett 5 års kontrakt med Leksand betyder tydligen inget när man åker ur men vad jag fått erfara hade han en shl klausul i kontrakt. Hade dock sett honom i vilket lag som helst utom i Färjestad men antar att 230 000 i månaden är orsaken att han valde Färjestad.
Jadu i Götlaborg gråts det över den flyktade backen som ville hem. Så kan det gå när man lockar unga pojkar till storstaden
Hör även gnäll här nere över frånvaron av framgång , hela föreningen verkar ha förvandlats till en förödlingsfabrik istället för en förening som siktar på mästerskap
Svanru:
Det bästa som hände att rumpmasarna fick kliva ner ett steg...dom tog sig upp på ett oärligt sätt...därför gillar jag dom inte...kommer dom tillbaka.... när dom har fått ordning på tågrälsen...då kan jag börja acceptera dom på ett annat sätt!
I Götet är man skogstokiga över vår nye back men vi behöver föryngra. Ryno kanske men vet inte att dominera i rumpmasehockeyn kanske inte innebär en förstärkning. Min golfpartner i våras Erik Gustafsson drar till NHL med Götz ännu mer krokodiltårar i byn.
Hoppas på mer yngre förmågor som är hungriga som vargar
Ner och upp
Upp och Ner
Leksand ser vi inte mer
Underbart
Dags för dom att skriva nya snyftbrev då..
Kan bli ett dyrt kontrakt med Ryno utan tv-pengarna.
Skål på detta!
Finns det någon som har inspelat hockey vm 2002 bronsmatchen Sverige - Finland?
Jörgen Jönsson var lagkapten för Tre Krono!
Du får ha koll på silly och u16- j18 och j20 slutspelen via HS
Jag skrev att förutom effektiviteten, PP och målvaktsspelet så har vi spelmässigt inte varit sämre än SAIK i nån match förutom den sista.
Och det har alla som sett matcherna lätt kunnat konstatera, men det finns väl ingen TV på fjället, så jag kan förstå om du missat i analysen...
Huge: Bitter :)
Inte sämre i någon match tillåt mig småle eller rättare sagt hånskratta.
Det måste vara årets största överdrift.
Själv har jagit paus i golfandet och njuter av jäger och renkött i fjällen.
Kommer bli ännu en bra säsong till hösten känns det redan som .
Mer budget och duktiga yngre förmågor som växer.
Underbart en vårdag som denna att supporta Sveriges framgångsrikaste lag sett till de sista 40 åren
Men nog om det nu är det fokus på kvällens j18 igen
Räckte med att kasta in ett gäng junisar från J20, så ordnade det sig.
Siffrorna rann iväg igår, fullt förståeligt.
En jätteskänkning efter 30 sekunder är inte en start man behöver mot ett lag som SAIK. Märktes en fullt naturlig avmattning efterhand, när frustrationen över ineffektivitet och noll utdelning på alla skapade chanser, mer och mer började visa sig.
Som alltid i slutspel så gäller det att ha en målvakt som står på huvet och effektivitet i framförallt PP, där mkt avgörs.
I övrigt och rent spelmässigt har vi inte varit sämre än SAIK i ngn match, förutom den sista, tvärtom bättre i långa stunder.
Bara att ladda om inför nästa säsong, ser redan fram emot den.
Men först en lång och härlig golfsäsong som väntar.
Ja, eran började ju redan för ett par veckor sen, inget ont som inte har nåt gott med sig, mao....
Timrå står för motståndet
Har hunnit kolla in lite från gårdagen och det var verkligen inte en vacker avskedsmatch som brynäsarna gav sin lilla hemmapublik
Starkbaum mindre bra i ännu ett slutspel och vissa hemmaspelare agerade likt Sista färden
Nåväl vad tror du om kvällens match då? Sudden igen som för j20 månne?
Ser nu att £€k$and lyckades kvittera mot Mif också.. Mindre bra
Betydligt hårdare motstånd för oss i kvarten, ändå en mkt bra prestation sett till förutsättningarna med ännu fler skador, kort vila osv.
Kunde ha slutat helt annorlunda om vi haft lite bättre effektivitet, PP och målvaktsspel.
SAIK vinner ändå rättvist på nåt sätt, vi är inte riktigt på samma nivå än men det ser lovande ut inför nästa säsong.
Skönt ändå att de inte vek ner sig totalt som jag ser att laget från Gävle tydligen gjorde i årets viktigaste match . Skellefteå fann väl den där extra växeln och swish så blåste de ifrån
Får läsa ikapp under morgondagen.
Målskytt Asplund framspelad av radarpartnern Joel E E
De fann ju varandra bra redan i SHL
Fantastiskt att dessa lirare har åldern inne även för J18
Ejdsell nätar på pass från Kylington och Asplund. Tid 5 minuter in på första perioden
Kommer Modo vinna den lika komfortabelt som förväntat månne ?
Start 19 även den såklart
Mot halva vårt J20-lag....👊😊
Hemmalaget Brynäs vek ner sig under straffarna och därmed har HV ett gyllene tillfälle att gå vidare då kommande två matcher (bäst av tre ) spelas på hemmais
Senare ikväll spelas resten av matcherna
Mest intresse kommer jag såklart ägna mig åt £€k$and - FBK som startar 19
Samtliga matcher är spelbara på Svsp för de som känner sig insatta i saken och vill slå mynt av sin kunskap.
Först ut är Brynäs- HV
Den startar väldigt tidigt och efter full tid står det 3-3
Nervig sudden väntar
Kul också med redan nu ökad spelarbudget inför kommande säsong och kul att både Asplund och Joel E E ges uttalat stöd och större förtroende i kommande trupp
Lite skoj och annorlunda vår detta . En gång vart 20 år är faktiskt ok (rent av jävulskt starkt) att bara missa kvarten
Nu finns mycket mer tid att följa juniorslutspelen också.
Brynäs - HV först ut imorn på j20 sidan. Matchstart redan 13?
Men det är bara att inse jantelagen
eltifoso:
nu förstår man hur ni kände det när alla var hatiska, avundsjuka och missundsamma mot er efter ni var bäst över en tid.
Våra unga kämpar får ta sig an Leksand i första matchen på bortais. Detta Leksand som endast har en enda egen produkt i laget kommer troligen bli en tuff nöt.
Hoppas att Joel Eriksson Ek kan spela för oss, tycker han var bäste center under senare delen av A-lagets säsong
Kul nu med alla juniorlag som är i elden.
Game on
Idag valdes motståndare till vårt j18 också
Blev Timrå som skall bekämpas
Start på bortaplan för att sedan ha två sista på hemmais. Ska bli intressant att se om vårt j18 satsar fullt och använder Oliver Kylington, Rasmus Asplund och Joel Eriksson Ek. Tunga namn särskilt om de får möta sina egna jämnåriga
eltifoso: Fick lov att läsa lite stats från U16 när jag såg du skrev om det.
Reagerade på 2 saker, dels att vi spöade SAIK så stort (dom som har så bra egna ungdomar ;) )
Sen denna Jacob Sundberg i Linköping som alltså gjort 11p på 3 matcher (6+5). Och det är väl en sak att han gjort mkt poöng, men det som är sjukt är att LHC har ju inte gjort extremt mkt mål. (3,4,6) Så av LHCs totalt 13 gjorda mål är han delaktig till 11! Det är ju helt sinnesjukt?
Att han även är +11, och alltså har -11 och -0 är ju anmärkningsvärt. Iofs många som har -0.
Visste att Malmö är bra så plockade med x på powerplay kupongen :)
Var förövrigt fin fint odds på Malmö igår, spelade du?
Förlust mot Indianerna: tungt
Knapp vinst mot ett allsvenskt lag: tyngre
Jätteförlust mot Davos bl a isläppt mål i spel 5-3: blytungt
Hoppas att en usel försäsong vänder till en mindre katastrofal start på SHL
Jag är inte negativ !
men nu regnar det igen