Stigsson: Synd att maginflunsan härjar i truppen en match som denna då så många reser upp för att heja på. Nu känns matchen körd på förhand, hade vi haft full trupp så hade ni dock fått kämpa rejält för era tre poäng. Får väl gratulera i förskott, Ni behöver poängen bättre.
Stigsson: Skansen aldrig frivilligt däremot händer det titt som tätt till reservatet 25 mil söderut närmare bestämt Karlstads yttre hamn och de yttre förorterna.
Dawidovski:Vallin ja han blandar och ger måste man säga dock är hela laget lite ostabilt för tillfället verkar det som. Man ser att han har kvaliteter men för sällan ännu.
mok: Visst är det så, men han sa innan matchen att han inte sovit så mycket de senaste dagarna, ändå gjorde Tribuncovs en helt ok debut!
Jag tror att han bara kommer bli bättre o bättre längre fram, var ju nästan tur att vi hade han igår, för annars hade väl Rhodin o niskala fått mer tid i boxplay, och då hade garanterat timrå gjort minst ett mål till...
Gidde: Tillbaka från lunchen. Det inmundigades, just det; pölsa, potatis och rödbetor. De som inte har vett att uppskatta pölsa bör lära sig veta hut! ;-)
Svanru: I min maratontabell har Färjestad nu 4989 gjorda mål på 1310 matcher. Men du räknar väl med ett dussin straffvinster och kommer upp i 5001. Övriga noteringar behöver inte nämnas. Man ska undvika att försöka uppdatera en maratontabell under löpande säsong.
Gidde: Har för mig att Kickan i Luleåboken förklarade det en gång i tiden med att tecknen för ordet "pölsa", när man teckentolkar för döva (Braillesystemet), är identiska eller iaf starkt påminner om tecknen för ordet "Brynäs".
Sedan gjorde vi vårt 5000:e mål i ES vilket också är värt att notera. Hur många lag har ens gjort hälften :-) Någon initierad Brynäsare eller MoDoit kan säkert svara. Jag undrar fortfarande det där med Pölsa?
Dawidovski: MM inte klagar man på Motin heller är grymt impad av han. Tribuncovs kan man ju inte kräva mer av än vad han preserade i dag eftersom de som sagt var premiären. Nä blir nog bra de här ska vi se :)
Svanru: Alltid intressant att höra specielt med dina motiveringar. Ja Luleå ja... hade dom inte spelat så enormt fult som du säger är jag säker på att Frölunda hade haft ytterligare 1 SM guld i bagaget men det är således en helt annan historia.
Föredrar möten med FBK för båda lagen lyckas alltid höja sej och det brukar vara underhållning så det skriker om det. Hårt , tätt och ofta irriterat :) Sådant gillar vi.
mok: Det får bli ett personligt svar på din fråga och den har en viss tidsfaktor men kom ihåg jag är otroligt långsint.
Lag jag har tyckt illa om:
1. MIF pga fulvärvningarna på 80-talet. Jag garanterar att det finns ingen hatkärlek till det laget. 2. Luleå 90-talet när de spelade otroligt fult bl a avslutades Loob´s spelarkarriär för tidigt i en semi där föresten VF fick samma pisk i finalen. Ingen hatkärlek där heller. 3. DIF för att de alltid slog oss i finalerna utöver vad jag skrev i förra svaret. Desto större blev glädjen då Greger satte pucken mellan benen på målisen i sudden den sista finalmatchen. Där finns en hatkärlek pga att de alltid har varit ett spelskickligt lag. 4. VF har nästan alltid varit ett nöje att se pga av att vi nästan alltid slog dem på 80-90 talet och det är alltid roligt att bo i GBG och hålla på det rätta laget. Däremot har jag fått igen under två år på 2000 talet med råge vilket jag iofs fick ge tillbaka lite i år. Jag måste medge att jag under åren tyckt synd om VF pga av taskig organisation, ständiga misslyckanden etc. men detta har nu vänt till respekt för en värdig motståndare när de nu kommit ur sitt lillebrorskomplex. 5. LIF och BIF och gillade jag på 70-talet med profilerna Åhlberg, Abris bröderna, Tord Lundström, L-G Nillson m m. MoDo gillar jag för deras fantastiska förmåga att ta fram nya profiler. 6. Laget jag tycker sämst om är AIK men jag har ingen riktig förklaring till detta utan det är bara en känsla
Stigsson: Nja Looben har nog kvar sina minnen från finalerna på 80-talet med inslag av bl a kast med biljardboll och viftning med kniv samt utskick av spelare med syfte för att skada honom vilket också lyckades i några fall.
Svanru: Nej det var värst det hade jag inte riktigt väntat mej. Underlig serie i år måste man säga. Inget av lagen känns helt 100% stabila. Bottenlagen slåt topplagen så det är ganska jämnt får man säga.
mok: Ja, egentligen är vi tacksamma allihopa att vi kan hjälpa till att höja nivån på omvärldens domare, särskilt med tanke på att vi själva har de bästa i vår del av världen.
sold: Kan väl tillägga att han var ungefär lika dålig åt båda hållen, enligt de rykten som nått mig. Komiskt var när webkomentatorerna försökte lista ut vad han egentligen menade, men gick bet.
Passa er för domare Reichert ikväll! Sämmre domare finns inte! Han var i Mora igår och var totalt värdelös! Tog en massa konstiga utvisningar och ändrade sina domslut! Teckna för ABUSE och tar 2 min för DEELAY OF THE GAME! Dags att gå om domarskolan kanske?