Leksands IF

SHL · 27330 inlägg · 1368 ämnen

« · 543201 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: mästarcupen
Db_04: Bokar ni via Superstars så får ni gå mycket billigare samt ett nära boende. Sedan så får ni oss Brynäsare som grannar.


Sv: mästarcupen
VI ÄR TILLBAKA: www.infrontsports.se/

Sv: mästarcupen
VI ÄR TILLBAKA: ja de har dom www.swedenhockeypool.se (eller om de va .com)

Sv: Sökandet efter Förstemålvakt & Förstafemman under VM
87bth01: nej men en sittplats biljett kostar inte 130kr heller, han har bara gjort en överslagsräkning.

25 matcher * 6100 sittplaser * 160 kr= 25 miljoner
25 matcher * 1500 ståplatser * 75kr = 2,8 miljoner
27,8 miljoner

plus att en loge kostar 250 000 per säsong

Sv: Sökandet efter Förstemålvakt & Förstafemman under VM
Ejendahls Arena kommer inte att rymma 7500 sittplatser.

Sv: Sökandet efter Förstemålvakt & Förstafemman under VM
Db_04: Ska bli Grymt intressant och se vilka kontakter Masken o Co kan knyta under VM. Har släkt i Leksand som är involverade i LIF och har varit det så länge jag kan minnas. Får löpande inside info av dem.

Leksand sakanar 7 spelare i truppen idag. Vid fortsatt NHL-lockout kommer motsvarande siffra att vara 5. Då både Michael Ryder och troligtvis Mike Ribero ansluter till truppen vid fortsatt lockout.

Leksands if har fått garanti av sina huvudsponsorer att de får utöka lagets lönekostnader med ytterligare minst 20 milj(tack vare ökad omsättning från den nya arenan 7500sittplatser x 130kr st x minst 20 grundspelsmatcher + ev slutspel = ca 20 milj) Det lag som man har kontrakterat idag är redan finansierat.

Detta plus att LIFs sponsorintäkter , elitserielicens, ökad försäljning mm kommer att leda till att lifs totala omsättning nästa år kommer att öka med ca 80 till 120 milj beroende bla. på hur många matcher det blir i Ejendals arena nästa säsong.

Dessa pengar kommer att spenderas på en ny Förstaline till nästa och de kommande åren.

Dessa faktorer gör att jag är ganska övertygad om att Leksands If kommer att ha en väldigt stark förstaline till nästa säsong.

Sv: mästarcupen
pescadofeo: TACK MEN HAR Sweden Hockey Pool NÅGON HEMSIDA?

Sv: mästarcupen
VI ÄR TILLBAKA: Leksand spelar Mästarcupen i augusti
2005-04-14 09:39

(Biljetter säljes av Sweden Hockey Pool i Stockholm)

Denna säsong är inte ens färdigspelad, men redan börjar planeringen för kommande säsong att ta form. Klart är att Leksand Stars som vanligt spelar Mästarcupen i Norrtälje i augusti.

Leksands matchdagar i Norrtälje:

Onsdag 17/8 19.00 Leksand - Jokerit
Fredag 19/8 19.00 Brynäs - Leksand
Lördag 20/8 16.00 Timrå - Leksand
Söndag 21/8 12.00 Leksand - Modo

mästarcupen
leksand ska väl vara med i mästarcupen i norrtälje ? I SÅNA FALL VART KÖPER MAN BILLJETTER?

Sv: Om målvaktsvärvning
Leksing28: Det viktigaste är väl att värva en bra målvakt, inte en finsk...
Sen har vi ju Hedberg som själv tror på NHL-spel, men jag tror knappast att han platsar nånstans. Skit i Hedberg nu som håller på och velar, satsa på Backlund! Han håller, det visade han i de inhopp han fick göra. Värva sedan en stabil och rutinerad målis, typ Jan Lasak.

Om målvaktsvärvning
Jag tycker det är dags för Leksand att värva en finländsk målavkt nu,dom brukar ju vara bra.Eller vad tycker ni andra?

Värvningar
På värvningsbiten känner jag mej inte så himla imponerad hittils,men dom stora namnen kommer strax,kan jag lova.Patrik Wallenberg och Jimmy Eriksson tror jag mycket på i elitserien.Får se nu under VM och Leksand får klart med lite tunga namn.

Sv: Hedlund / Magnussen!
mattias - 74: Håller med dig hejja SAIK !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sv: Sökandet efter Förstemålvakt & Förstafemman under VM
Db_04: Jo det lär VÄLL göra det...........

Trond Magnussen klar för Duisburg
Trond Magnussen stürmt für die Füchse

Duisburg, 29.04.05, 19:55 -

Trond Magnussen stürmt für die Füchse

Der 32-jährige norwegische Stürmer Trond Magnussen wird in der ersten DEL Saison bei den Füchsen die Schlittschuhe vorerst für ein Jahr schnüren. In der vergangenen Saison stand Trond noch als Kapitän für den DEL-Ligakonkurrenten, die DEG Metro Stars auf dem Eis, bevor er die Düsseldorfer im November aus persönlichen Gründen verließ und den Rest der Saison in Leksand in Schweden spielte. Die Verantwortlichen der Füchse hoffen, auch mit dieser Verpflichtung die neue Liga als Aufsteiger ein wenig aufmischen zu können.

Sv: Sökandet efter Förstemålvakt & Förstafemman under VM
Dino: det lär väll visa sig

Sv: Sökandet efter Förstemålvakt & Förstafemman under VM
Db_04: I så fall behöver de nog inte leta särskilt långt upp i resultatlistan, med tanke på vad som redan finns under kontrakt. Nån Ukrainare, Lett eller kanske en och annan Dansk.....

Sv: Hedlund / Magnussen!
mattias - 74:

Magnussen verkar ni inte få behålla, han ska tillbaka till Tyskland enligt HockeyCentralen.

Sökandet efter Förstemålvakt & Förstafemman under VM
Snart börjar ´´tidernas vm´´
Leksand har ingen spelare på plats men väl 4 herrar som ska hitta en ny förstafemma + en ny förstemålvakt.

Dom som åker är
Jonas Bergqvist , VD (Ska vara expert åt Tv3)
Anders ´´Masken´´ Carlsson ,Sportchef
Olle Öst ,FD Sportchef
Per-Arne Alexandersson ,Tränare

"Masken" vet vad han vill ha ut av VM:

- Jag vill lyfta in några spelare.

Vad är det för spelare ni söker?

- Två backar och tre forwards.

En förstafemma?

- Ja, i stort sett.

Scouttruppen kommer dock även att hålla koll på målvakter, sedan Johan Hedberg meddelat att han lämnar Leksand.

Sv: Hedlund / Magnussen!
Falahk: Haha, förstod det... Men inte vem Honnom är, transatlant? ;)

Sv: Hedlund / Magnussen!
p j davydjoos: inte så mycke antar jag, men vi kan väl försöka varva honnom också :)

Sv: Hedlund / Magnussen!
p j davydjoos:

haha du kan inte låta bli och märka stavelser du =)

Sv: Hedlund / Magnussen!
Falahk: Vad har dom med Stana att göra? ;)

Sv: Hedlund / Magnussen!
mattias - 74: båda ska helt klart stana

Sv: Hedlund / Magnussen!
Trond ryckte upp sig rejält under kvalserien. Hedlund är nyttig, jobbar och sliter. Dessa två bör man behålla.
Huna bör man också behålla om det är möjligt. Kucharcik är jag dock lite mer tveksam till. Tycker inte han tillförde så mycket, visst han är skicklig passningsspelare men vad gäller skridskoåkning lämnar han väl lite övrigt att önska?

Sv: Hedlund / Magnussen!
mattias - 74: magnusson: helt klart, han var hämmad av en skada innan han kom igång, då väldigt lägligt till kvalserien. Han har visat att han håller i ES, spela ju i FBK ett tag.

Hedlund: en helt okej andracenter tycker jag, bra speluppbyggare, visserligen liten, men han kan somsagt producera. Bra jobbat masken!

Hoppas även på Kucharcik/Huna, som kan lyfta sig ytterligare. De var ju bland de bättre i respektive hemligor, så de borde klara ES-tempot.

Hedlund / Magnussen!
Dessa 2 herrar skall Masken skriva kontrakt med. Magnussen var bra i kvalserien och Hedlund vet vi kan producera p =)

Dessutom 2 st slitvargar som ger allt för laget.

Vad tycker ni? Finns det plats för dessa 2 eller skall vi ha 2 st bättre?

Sv: pajjen...
87bth01: man ska inte tro på tidningarna....står det på leksands officiella hemsida då äre nog så! hörde ett rykte om Adam Svoboda i fall Hedberg nu drar

Sv: pajjen...
87bth01: det är ju om NHL startar...dessutom platsar han nog inte egentligen tror jag, och han vill nog inte spela farmarlagshockey..

Sv: pajjen...
Nej, men han satsar ju iallafall på NHL. Han lämnar ju LIF nu tydligen. Se länk.

Sv: Fredrik Svensson & Niklas Eriksson lämnar Leksand
17 säsonger i Leksand, över 700 matcher och ett hockeyhjärta utan dess like... Klart tröjan ska hänga i taket! :)

Sv: Fredrik Svensson & Niklas Eriksson lämnar Leksand
Db_04: Fick hem min "Vi är tillbaka" tröja idag fan va nice den va då =)

Sv: Fredrik Svensson & Niklas Eriksson lämnar Leksand
mattias - 74: tröjan i taket och niklas på is i blge ishall :)

Sv: Fredrik Svensson & Niklas Eriksson lämnar Leksand
Db_04:

Ganska väntat att inte Niklas fick nytt kontrak, jag tycker han har gjort sitt, dessutom var han väl inte vidare bra i allsvenskan heller så han hade aldrig hållt i es ett år till heller, vill däremot passa på att tacka niklas för sina 17 fina säsonger och sina 700 mtacher som det blev i den blåvita dressen!!

Tröjan i taket kanske?

Sv: pajjen...
87bth01: Jag tror inte att han platsar i något NHL- lag, så han blir nog kvar i LIF.

Fredrik Svensson & Niklas Eriksson lämnar Leksand
Backen Fredrik Svensson får efter två säsonger inget nytt kontrakt med Leksands IF Ishockey. Det får inte heller veteranen Niklas Eriksson. Niklas har spelat 17 säsonger och mer än 700 matcher i Leksand, men Leksands IF:s sportkommitté har beslutat att i dagsläget inte erbjuda honom nytt kontrakt.

Naturligtvis framför vi ett stort tack från föreningen för både Fredriks och framför allt Niklas insatser!!

Sv: pajjen...
Fredrik Svensson får inte förnyat kontrakt har jag hört (läst).


Sv: pajjen...
Hedberg sticker över till NHL om det blir något. Har han sagt iallafall.


Sv: Leksands galna satsning!!
Ola: ifal lock-outen fortsäter håller inte hedberg, anars ser jag han gärna som första målis. angånde salo så gjorde han en helt ok sesse IMO (han hade väl 91% i rädnings procent om mitt mine är korekt)  

Sv: pajjen...
nu har pajen skrivit på

Leksand4life:
av vad jag har hört har Hedberg inte lagt NHL bakom sig, men om det inte blir NHL, så är det LIF so gäller för hedberg


Sv: pajjen...
VI ÄR TILLBAKA: Det är väl klart att Karlberg sticker tillbaka till sin gammla klubb eller? och angående Hedberg han kommer att stanna i Leksand tills han slutar spela hockey tror jag, NHL har han nog lagt bakom sig och det finns nog ingen annan klubb i sverige eller någon annan stans i världen för honom han har ett Leksand hjärta.... tror inte boulion stannar vad jag har hört så trifs han inte så jätte bra i Leksand det är iallafall vad jag har hört men sen vet man ju inte om det är sant :p

Sv: Leksands galna satsning!!
Mats GBG: FAN VA SKÖNT

Sv: Leksands galna satsning!!
kallemannen:

Pajen är nu klar, enligt leksandstars.com. Se länk.

Sv: Leksands galna satsning!!
Det verkar som pajen blir kvar i leksand. Men man kan ju aldrig vara säker. Se länk

Sv: Leksands galna satsning!!
Ola:klart att han gör

Sv: Leksands galna satsning!!
Falahk:
Håller Hedberg i elitserien? Det gjorde inte Salo, och dessa två är väl jämngoda.

Sv: Leksands galna satsning!!
Dino: Men om jag är riktigt ärlig så jag vet inte men jag tror inte att Backlund kan stanna  Leksand han kan vell söka en klubb utomlands så han kan få spela lite för han är ju rätt hyfsad och sedan kan Leksand plocka en målvakt från juniorerna? eller?

Sv: Leksands galna satsning!!
Falahk: Jo men Backlund är väl hyfsad på det?

Sv: Leksands galna satsning!!
Dino: ifal hedberg stanar behöver vi nån som kan öppna bås dören :P(och gärna konkurera om platsen som förste målis)

« · 543201 · »