Db_04: Det vet jag inte eftersom att han sa att det va hemligt. men jag hoppas inte att han signade leksand. då kan man väl hitta nån roligare och effektivare forward. yngre och fräschare
Falahk: håller helt med dig.... Visst man ska inte glömma vad Niklas & Jens Nielsen (som inte fick stanna efter sin tryout under 04-05) har gjort i Leksands Tröja.... men dom kan inte få vara kvar på gamla meriter heller
mattias - 74: personligen tycker jag också att leksand gjör rätt som inte ger niklas nytt kontrakt, unga hungriga spelare behöver släpas fram för den fortsata utveklingen av klubben. Även ifal niklas skulle göra en bra sesong så skulle det antagligen inte vara lika bra långsiktigt
Målvakt: Jan Lasak , Pardubice (Team Slovakia) 184cm/92kg ....född 79 Backar Mark Streit , ZCL Lions (Team Switzerland) 180Cm/89 kg...Leftare född 77 Petteri Nummelin , Lugano (Team Finland) 178cm/83 kg...Leftare född 72
Forwards Ville Peltonen ,Lugano (Team Finland) 180cm/84kg ... Leftare född 73 Mikael Samuelsson , SSK (Team Sweden) 186/94 kg ...Rigtare född 76 Sebastian Furschner ,Köln (Team Germany) 174cm/84kg Leftare född 82
Jag personligen tycker nog att det var rätt. man måste se lite till prästbetyget och vad han har presterat och inte bara stirra sig blind på antal matcher och säsonger i klubben etc..
Granderock: man kan satsa på backlund men får nog inga större resultat förns om 2-3 år. Han spela bra i AS men det är ju en helt annan sak att spela i ES. Han har ju spelat i ES så han vet ju va som gäller
Att sätta Backlund som förstamålis är en riktigt chansning och enlig mig så har vi chansat tillräckligt dom senaste åren :p Men visst han kan ju slå igenom om man chansar o satsar på honom. Men enlig mig så är han lite för ung tycker jag. Hans tid kommer... tycker han borde få stå ett par matcher för jag håller med om att Pirro va lite hård där o inte lät honom stå, han förkännar att stå ett par matcher
Tycker Backlund borde fått stå mer än vad han har gjort, Pirro måste våga chansa lite, man kan inte ställer Hedberg i målet bara för att det är " Johan Hedberg "
maki: Jag vet verkligen inte om jag håller med om att Backlund är redo eller att Granath räcker till. Fast vem vet Backlund kanske kan få ett genombrott. Men jag hoppas verkligen inte att Hedberg åter får ett kontrakt utan att man letar efter nån som är säker och har mer självförtroende och är framförallt helt kry. Men jag ser som sagt var inget negativt i Loppan, att man släppte han förr är väl ett stort misstag. Sen om Sahlstedt och Samuelsson kan vara aktuella vore ju det väldigt intressant. Vad är det mer som är på g? Hur kommer det sig att det snackas om Samuelsson för leksands del?
Granderock: Håller med om att de va synd att Huna o Kucharcik fick gå, men mycket berodde ju på deras artiskkontrakt, annars hade man velat behålla dem. Än så länge tycker jag den här truppen ser riktigt spännande ut. Backlund är nu redo att vara förstakeeper anser jag, om han någon gång ska få chansen så är det nu! Granath ska vi förlänga med, sedan nån klassback. Men vi behöver ju också en 1:a line, som spottar in lite mål. Jag är inte alls negativ till Loppan och Sahlstedt kryddat med Samuelsson. 2 målskyttar och en passningsläggare!
Jag tycker att Leksand överlag kan lyckas göra ganska kassa värvningar och lika så var det gäller utländska spelare. Men att spelare som tex Huna och Kucharcik får lämna Leksand tycker jag är ganska tråkigt. De tillhör ju ändå till några av dom bättre utländska värningar. Med det material dom har just nu kommer dom definitivt inte långt på. Fast deras potential vad det gäller värvningar blir väl att dom värvat spelare som inte passar Leksand spelstil. Men kanske om man lyckas göra några stora värvningar iform av en riktigt bra 1 line och en 3-4 bra backar till och 1 rejält bra målvakt så ska nog det här kunna bli bra och gå vägen för att hålla sig ifrån nedflyttning. Eller vad tycker ni om detta?
Db_04: tycker att Leksands lag ser väldigt svenskt ut eller? tycker att vi borde värva spelare utanför sverige. Med en annan hockeystil tex: ryssar finnar. som jag tycker har en lite egen stil.
tror inte Kronwall kommer dra på sig Leksand:s tröjan den här säsongen, men man får väl hoppas han är nog sveriges bästa back tillsammans med Kenny i VM bäckman och nordström ochså bra men snäppet sämre.
tycker fortfarande att vi ska värva en riktigt defensiv finne. och kanske någon snabb rysk forward =) får hoppas på att Jonas sätter lite fart nu efter VM
iofs. så har du Konstantin Koltsov, Mikhail Grabovsky som är lite yngre. Två Vitryssar men båda dom står ju under kontrakt med HC Minsk respektive Spartak Moskva.
Men men satsa på balter ni, dom är absolut inte kända för att plocka med sig det dom behöver från omklädningsrummet när dom sedemera lämnar klubben :)
Ja, Toivo Suursoo är säkert ett jätte kap tillsammans med Arthurs Irbe, Karlis Skrastins. Dock känns inte de speciellt utvecklingsbara då den trion är +30år. Kan du namnet på någon yngre och mer utvecklingsbar så kan ju du dela med dig namnet.
Db_04: Med tanke på spelarna som köpts in och spelarna dt spekulerar runt så blire nog ingen vm femma..herregud dom planerar på köpa hellqvist! ?!?!?! herregud! det är som att sätta in gammla honken i kassen faen!! :/ sjukt! satsa på unga lirare borde göras, dom som är sugna på satsa allt! men om dt nu skulle bli en "VM femma", vilka spekulers dt runt då?
Leksand4Life: vi borde iaf inte ta in nån jäkla avdankad gammal "NHL" - frälsar målvakt som gör bort sej lika mycket som alla andra nhl målvakter som kommit till elitserion gjort! hahaha komer ihåg kay whitmore! vilken nolla!
mattias - 74: Mikael Samuelsson skulle sitta fint så som han spelar i VM riktigt bra, tycker Mikael Samuelsson D Sedin och Kronwall är bäst...
Men men jag tycker Leksand behöver en riktigt stor finne som back ingen offensiv back utan en riktig stor pjäs. finns inte så mkt mer svenskar att plocka tycker jag. ganska borde leta lite i slovakien tjeckien finland.
sen har vi målvakt då: visst kan man satsa på Backlund men då får man nog inga resultat förns om 2-3 år. men finska målvakter är bra... men vem fan är A Mézin som står i vitryssland med 97,35% har sett honom spela visst spela VR mkt försvar men målvakten är inte dålig samma sak i kazakstan kolesnik 96,27 % men sen vet man ju inte hur mkt "klass" det är på dom här målvakterna eftersom att lagen som dom spelare i kör mkt defensivt. men enligt mig som har sett dom spela tycker jag att dom verkar bra.
Före VM så utalade masken och bergqvist att man skulle försöka hitta en femma på VM.....
Visst det kan ju bli lite tufft med en hel femma men jag hoppas det blir bättre än dom namnen som har figurerat i pressen dom senaste dagarna...den enda spelaren som är något att satsa på är Micke Samuelsson...Kalle Sahlstedt har vart grymt bra i Hv71 i ett par år men i 04/05 var ett dåligt år för både kalle & hv...
Christian Berglund är en ganska bra spelare men spelar väldigt ovårdat...
Ritola bör få va med atruppen och träna men kanske behöver 1 år till innan han är mogen att gå in i laget
Nedan står dessa namn som under dom senaste dagarna förknippats med LIF...
Stefan ´´Loppan ´´ Hellkvist (F) Hv71 Mikael Samuelsson (F) Södertälje SK Christian Berglund (F) Färjestad Mattias Ritola (F) J20 laget Niklas Bröms (F) J20 laget Kalle Sahlstedt (F) Hv71 Christian ´´Fimpen´´ Eklund (F) Djurgården Johan Franzén (F) Linköping (SKREV PÅ FÖR HV71 I DAG)
Enligt dagens Borlänge Tidning så står det klart att Johan Witehall , Rudolf Huna & Tomas Kucharcik får lämna leksand.
Witehall väljer att sluta och flyttar till Göteborgsområdet. Huna & Kucharcik får inga nya kontrakt på grund av mindre gynsamma regler med artistkontrakten.
Under försäsongen kommer Markus Lundell , Elias Grannath , Niklas Andersen , Petter Ullman , Mattias Ritola , Niklas Bröms att få visa vad dom går för....Även Johan Hedberg deltar i försäsongsträningen just nu.
Enligt samma tidning så vill leksand ha Stefan $$$$$ Hellkvist (Hv71) Johan Franzén (Linköping) Mikael Samuelsson (Södertälje) Christian Berglund (Färjestad)
personligen hoppas jag på Samuelsson & Franzén....