Luleå HF

SHL · 117722 inlägg · 890 ämnen

« · 1866511 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
OJOJOJOJ!

Jag - liksom Daddeh - har ju emellanåt nämnt att Filip inte imponerat så mycket i år. Lite svag på straffar, bjuder på luckor, med en räddningsprocent <90.

Och man har inte riktigt förstått varför Bulan givit Filip spade efter spade på senaste tiden.

Men Filip har verkligen spelat upp sig och på senare tid blivit helt otroligt stark. Mot Pungen senast var han otroligt bra, en ***** toppinsats och idag är han lika fantastiskt bra.

Warulfvarne har fått något otroligt bra lägen, ofta till skänks genom Luleåmisstag och då kommit 1 mot 0 eller 2 mot 0 vid upprepade tillfällen i lägen där en vakt helt enkelt inte ska kunna rädda.

Men Filip räddar. Han kommer snabbt ut med spade när det behövs för att spela bort puck och sidledsförflyttar sig som en blixt.

Av spelet i övrigt att döma skulle det redan stått 5-1 eller liknande för Warulfven, men tack vare Filip står det bara 2-1.

Ja, efter denna Filip-insats har Luleå faktiskt chans - trots att vi sovit så jävligt första perioderna - att slåss om poängen. Men då måste Luleå vakna till normal Luleånivå, som vi vant oss vid på senare tid.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: jag har ju krysset på bet365 men då kan ni ju inte bjuda på såna indianare där i slutet på 2:a!!

Mike.F

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jahaja, 2-1 nu.

Sitter och irriterar mig på att de skickat norrannollan hit. Bar förstås att SeNer änk-ligen insett att skicka galningen till andra platser än Delfinen men när de nu förpassar dåren till Karlstad - varför måste det bli just när Luleå är på besök?

Nu när det är en så pass sömning match skulle en kompetent kommentator inse att anpassa kommenterandet till det. Men inte brännvinsjournalisten, inte. Gång på gång brister han ut i glädjetjut när han - vanligen helt inkorrekt - påstår det vara århundradets målchans för Warulfven. Han är säker inne på minst 3-4 kalsongbyten redan. Usch!
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2016-10-25-kl-194440_0.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vilken jävla period!

Jag vet inte när jag såg ett så j-a sömning Luleå senast?

Det måste ha handlat om säsongpremiär mot Boden för 15-20 år sedan. Vi är ju förutom Emil Larsson fullt lag och vi vet ju hur bra detta lag kan spela men nu är det som vore de drogade eller så har Warulfven smygit in och ställt om väckarklockorna med följd att spelarna vaknade 15 minuter innan nedsläpp.

Hela perioden spelades av på mindre än 24 minuter, med bara en handfull korta avblåsningar. Snabbare än damhockey t o m.

Hade ena lagen varit Apan skulle vi väl bara vara 5-6 minuter in på första perioden nu, som följd av all j-a skit som Apan håller på med för att bråka och tjafsa efter varje avblåsning och när Hockeyns två Einstein CryBert och Klockare ska vänta till folk somnar med att byta in spelare.

Ja, det var riktigt ja konstigt. Vad det var, vet jag inte, men jag vet att det inte var hockey.

Kaffe, kaffe och mer kaffe i paus nu och en rejäl Bulanutskällning hoppas jag. Och hoppas att Luleå Hockey spelar hockey i andra perioden.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Shit pommes frites! Jag hann bara skicka in det där så bjuder vi Warulfven på att panga in 1-0.

Nu finns bara en sak att göra. Vi måste unisont vråla

. V A K N A !

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Satan vilken Hawaii-hockey! Pucken och spelet böljar fram och tillbaka och matchen spelas av i ett rasande tempo med andra avblåsningen först efter 15 minuter av första perioden!

Känns som att båda lagen efter att ha spelat match igår, inte är så j-a på att ta i rejält, utan lattjar runt för att spela av matchen.

Tror att Luleå förlorar på denna matchbild - vi behöver gå 100% för att vara bra - och mest oroande att se hur slappt och chansartat vi lirar i försvaret och ger bort puck efter puck. Fortsätter det så här - och risken är stor för det - kommer det att gå dåligt för oss.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Herregud - Viktor GrahnIsac Lundeström GER pucken till Nygårds omedelbart framöf målgården men tack och lov är Filip vaken. 10 minuter spelade 0-0.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fan, fan - jag missade inledningen och när jag sätter på matchen, vad finner jag?

SeNer har skickat den galne norrannollan att sabotera matchen! NEEEEEJ!
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2016-10-25-kl-194526_7.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleå kör med exakt samma lag som igår mot Pungen, dvs Emil Larsson är inte med på vår bortatur, men ungdomslinan/femman kör vidare. Det blir intressant att se hur de klarar sig idag , sedan de debuterat tillsammans igår mot Pungen och vunnit matchen för oss. D v s

Filip Gustafsson, 19
Lill-Nisse, 17 - Joonas Jalvanti, 29
Einar Emanuelsson, 20 - Isac Lundeström, 18 - Robin Kovacs, 21

Oj, vilka grabbar! 17-18-19-20-21 år gamla, kompletterade med "gamlingen" Jalvanti.

Apan - och de nyttiga idioter som slött tror på sektens lögner - orerar ju vitt och brett om hur j-a duktiga junisar och ungdomar de lyfter upp. Men allvarligt talat - de unga aporna är tämligen kassa och håller knappt på SHL-nivå - de är bara med för att Apan ska låtsas vara från "bygden" och uselt betalda för att kompensera för den halvmiljon styck per månad av kommunalsponsring som Apan öser ut för köpespelare inklusive blysänket fläskberget.

I Warulfven finner vi att vakter och backar är som senast mot Luleå. Men jämfört med den matchen stora förändringar i linorna.

Michael Lindqvist saknas, stackarn gick ju sönder igen, en följd efter det fula överfallet av en zebra tidigare. Men även Johan Ryno saknas. Och dessutom rutinerade lagkaptenen Alexander Johansson. Låter som tunga avbräck, även om Ryno förstås inte saknas de matcher han är för bekväm och latar sig.


De ersätts av rutinerade Niklas Fogström och Martin Johansson samt av duktige 17-åringen Carl Jakobsson.

Hyggliga ersättare, men sannolikt offensivt svagare än när Ulfven kom till Delfinen i veckan.

Nåja. Som kompensation får de Frisören och "står det så i reglerna?" Harnebring och som vi vet kommer deras kompis och tidigare boss Peter "hejsanhejsan" Andersson säkerligen att springa i domarrummet före och under match för att se till att de båda "dömer" som de ska, enligt "hejsanhejsan".

Pucken är släppt och nu kör vi!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Daddeh: Bogey team o s v.

Här har vi Luleås resultat mot lagen enligt tabellställning:

1 Läjkers 2/3 vinst
2. Djurgårn 2/2 vinst
3. Warulfven 2/3 vinst
4. Frölunda 2/3 vinst
5. Pungen 2/3 vinst
6. Malmö 2/3 vinst

Så långt, så bra. Luleå har plus på samtliga lag i topp sex. Skulle man gissa enligt de resultaten hade man väl tänkt att Luleå måste vara ett topplag.

Nu h ar vi ju Ulfven i morgon följt av dubbelmöte med gårdarna så det kommer att ändra sig. Men så där ser det ut nu.

Men vi har ju lagen på nedre halvan också. Tyvärr.

7. HV-71 1/3 vinst
8. Apan 1/3 vinst
10. Pölsan 0/3 vinst

11. Öret 1/3 vinst
12. Rögle 2/3 vinst
13. Morsan 1/3 vinst
14. Kronan 3/3 vinst

Här är det tvärtom: vi har minussatsestetik på samtliga lag utom Röglarna och Kronan

Underligt?

Javisst!

Man kan väl till att börja med konstatera att det inte är OK att vi förlorar 4 av 6 matcher mot Morsan och Öret. En tapp per lag kan väl hända men inte två. Där borde vi haft två vinster till.

Likaledes att vi bara vunnit 2 av 9 matcher mot HV, Apan och Pölsan. 1-2 vinster till där skulle vi haft.

Nu är ju en del torsk sådana vi förlorat i förlängning, men intressant att notera konsekvenserna av extrapinnar, nät tabellen ovan oss är så tät.
+5p och vi skulle ligga på plats 6.
+7p och vi skulle ligga på plats 5.
+9p och vi skulle ligga på plats 3.
+11p och vi skulle ligga på plats 2.
Det kostar på, att tappa pinnar mot de sämre lagen...

Nå, nu är detta ju lek med siffror.

Innan OS har vi nu en revanschsugen, uppretad Warulfv borta om en timme, följt av dubbelmöte mot starka Djurgårn, som vill ha hämnd sedan de tappat två tidigare mot oss, och sedan möter vi båda bogey teamen Pölsan och Öret.

Vi riskerar alltså väldigt få, om ens några, pinnar från dessa fem matcher och sedan är vi nog starkt cementerade långt ned bland Play In-positionerna, säkerligen på plats 10.

Det är som det är. Någon risk att Öret ska plocka in 18p och passera ser jag inte.

Men i vilket fall som helst. Bulan har lyckats få ihop laget precis som vi hoppats redan under hans första säsong. Och när nu Cehlin, Kovacs och Emil visat sig vara sådana spetsar samt att Einar, Isac, Filip och speciellt Lill-Nisse utvecklats så bra samt att Olle och Harju har bra nivå, Engsund och backarna ser ut att ha fått ihop spelet, och Lassi är på Lassinivå. Och t o m Fabbe målar...

Hmm. Får vi vara oskadade tror jag vi kan bli obehagliga för vilken motståndare som helst i slutspelet. Kanske.

Men först ska vi beta av seriematcherna och det är väl bara att ställa in sig på att serietrean Warulfven - efter att ha krossat sin derbymotståndare Öret - av bara farten kör över oss med. Det hänger väl på om Dicken, Ryno och de andra is hänga på och inte blir bekväma. Tyvärr lär de väl skärpa sig hemma efter att ha torskat i Delfinen så nyligen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
För att inte bli anklagad för att vara en enögd hycklare gällande alla filmningar som jag hetsat mot på sistone så får jag väl ge min syn på Olaussons påstådda filmning ikväll :)
Jag tycker det är en väldigt svår situation att avgöra, en situation som jag gärna hade sett från fler vinklar än bara en. Enligt min åsikt ser det ut som att Sylvegårds axel är klockren och där den ska vara, men armen trycks ut mot Olaussons nylle. Det ser ut att träffa ansiktet men det är mycket möjligt att Olle förstärker det. Jag gillar inte när de får så där ont men spelar i 1-2 byte senare, fast jag friar hellre än fäller så det lutar nog åt att det trots allt är en tvåa.
Jag har bara hetsat mot solklara filmningar än så länge och kan inte sätta Olaussons beteende i det facket efter dagens match.
Något som däremot inte kan förringas är att Lasch och Ortio filmade jättetydligt ikväll och borde få en -5k från Disciplinnämnden om ett par dagar.

Till matchen då... UNDERBAR och superstabil seger över ännu ett topplag gör mig glad. Einar underbar som alltid. Det enda jag skulle vilja ändra på är att byta ut Harju från första linen då jag tycker han sumpar för många lägen med sin dåliga puckkontroll. Jag skulle mycket hellre se exempelvis Superman Larsson eller Kovacs där. Måste dessutom ta mössan i hand och skamset erkänna att jag har aldrig förstått hypen av Filip Gustavsson, tills idag har jag tyckt han är sjukt överskattad, men jävlar vilken match han gör.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hmm, håller lite koll på "dynastiernas dynasti" det överlägset bästigaste laget Apan och hur förkrossande överlägset Apan är i SHL och man förstår hur rätt aporna har när de förklarat att Apan är alldeles för bra för Sverige och borde spela i en egen apliga, tillsammans med de bästa lagen från KHL och NHL. Inte minst Apans enorma framgångar i Europamästerskapet för klubblag, CHL, bevisar ju hur rätt och bästigast Apan är och har.

Efter julhelgen mötte tog Apan emot Luleå Hockey hemma i kommunaldopingsarenan och då och därefter har de dominerat helvilt och ägt sönder övriga lag. Se bara vilka extremt bästigast poängvinster det handlar om:

0p 2017-12-30 Skellefteå AIK - Luleå HF 1 - 3 (1-0, 0-2, 0-1)
1p 2018-01-02 Malmö Redhawks - Skellefteå AIK 5 - 4 (0-2, 0-2, 4-0, 1-0)
0p 2018-01-04 Mora IK - Skellefteå AIK 3 - 0 (1-0, 1-0, 1-0)
0p 2018-01-06 Skellefteå AIK - Linköping HC 2 - 3 (0-1, 0-0, 2-2)
3p 2018-01-12 Skellefteå AIK - Örebro HK 2 - 0 (1-0, 1-0, 0-0)
0p 2018-01-13 Örebro HK - Skellefteå AIK 4 - 1 (0-0, 3-0, 1-1)
3p 2018-01-18 Skellefteå AIK - Karlskrona HK 4 - 2 (2-1, 2-1, 0-0)
3p 2018-01-20 Färjestad BK - Skellefteå AIK 1 - 3 (0-1, 1-1, 0-1)
0p 2018-01-25 HV 71 - Skellefteå AIK 3 - 1 (1-0, 1-1, 1-0)
0p 2018-01-27 Skellefteå AIK - Frölunda HC 0 - 3 (0-0, 0-2, 0-1)

Hela 10 poäng av 30 poäng tillgängliga.

Starkt!

Det är bara att ta av sig hatten och buga för så överlägsna framgångar. Ingen rår på Apan.

Och inför varje match förklarar Swikegård och Sanny - två avdankade f d hockeyengagerade som smörjer Apan eftersom de hoppas bli tillfrågade att för dyra pengar ta över laget som saknar tränare - att:

Apan vinner idag, som vanligt, och det blir ett nöje att se hur landets bästigaste lina - "OS-linan" kommer att ösa in mål idag. Som vanligt.

Dessutom har Apan under den tid då dessa matcher spelats "förstärkt" laget med fläskberget. Med följd att laget blivit helt oslagbart!

Porträttfoto av Apans supporter "apmonstrumet" nedan:
Uppladdat:

500x0-images_42.jpeg


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
He he, nu har jag sett PK efter apmatchen.

CryBert släpptes upp mot Rogern, som inte brydde sig i att trakka "mannen som visar känslor så att Swikegård jublar".

Det märks vidare att CryBert är rejält åthutad av Apans överstepräster för den här gången höll han käft om zebrorna, trots att de verkligen borde ha skällts ut eftersom de gödslade med PP för det utspelade hemmalaget; SHL:s mest fulspelande lag enligt Fair play-tabellen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Mike.F: Mycket imponerande att vara osynlig, när han består av ett sådant gigantiskt fläskberg. Men det är väl del av förklaringen: sålunda sönderfläskad orkade han inte släppa fettmassorna snabbt nog för att delta i handlingarna.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: han var osynlige mannen!

Mike.F

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Bland innan matchen-diskussionerna handlade det väldigt mycket om den s k matchen-i-matchen som påstods skulle handla om Joel vs. fläskberget.

Nu har jag visserligen inte sett matchen, men i efter matchen-diskussionerna hör vi inte ett j-a dugg om fläskbergets insats. Man får väl nästan graturlera fläskberget till att vare sig ha blivit utvisad eller avstängd idag. Troligen hann han inte med när Frölunda drog upp farten och kunde på så sätt inte ens nå kontakt med frölundaspelarna för att fula sig.

Nog för att man sett många lag ha kvar spelare av olika skäl trots att de passerat bäst före datum för länge sedan.

Men jag undrar om inte fläskberget är det värsta blysänke som ett lag någonsin drabbats av i Elitserien? Jag menar - redan i fjol var det tydligt för alla att tjockisen inte hängde med för fem öre och bara märktes genom att överfalla spelare och målvakter bakifrån - och för det hade han en månadslön på 300 000 som han lurat Aplasse J att pynta honom. Att Aplasse J köpte uselt är ju väl känt - hans lista på värvningar är ju fullsmockad av dyra felbeslut. Det var bara när den kunnige scouten Anders Forberg hade ett finger med i spelet som det fungerade, något som Aplasse J tackade för genom att hugga kniven i ryggen på Forsberg.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Bland innan matchen-diskussionerna handlade det väldigt mycket om den s k matchen-i-matchen som påstods skulle handla om Joel vs. fläskberget.

Nu har jag visserligen inte sett matchen, men i efter matchen-diskussionerna hör vi inte ett j-a dugg om fläskbergets insats. Man får väl nästan graturlera fläskberget till att vare sig ha blivit utvisad eller avstängd idag. Troligen hann han inte med när Frölunda drog upp farten och kunde på så sätt inte ens nå kontakt med frölundaspelarna för att fula sig.

Nog för att man sett många lag ha kvar spelare av olika skäl trots att de passerat bäst före datum för länge sedan.

Men jag undrar om inte fläskberget är det värsta blysänke som ett lag någonsin drabbats av i Elitserien? Jag menar - redan i fjol var det tydligt för alla att tjockisen inte hängde med för fem öre och bara märktes genom att överfalla spelare och målvakter bakifrån - och för det hade han en månadslön på 300 000 som han lurat Aplasse J att pynta honom. Att Aplasse J köpte uselt är ju väl känt - hans lista på värvningar är ju fullsmockad av dyra felbeslut. Det var bara när den kunnige scouten Anders Forberg hade ett finger med i spelet som det fungerade, något som Aplasse J tackade för genom att hugga kniven i ryggen på Forsberg.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja, mkt kul att han fick sin första nolla i protokollet...och vilka två monsterräddningar han fick göra under sista minuten av matchen.
Om man får kritisera lite kommer Luleå inte riktigt upp i det offensiva spelet i tredje, dock så är vi starka bakåt...enda lilla orosmomentet är när Själin är på isen, men annars ser det bra ut.
Resultat i övrigt så tar Karlskrona och Rögle poäng av varann samtidigt som Mora lyckas ta två pinnar av Malmö nere i Skåne...lite oväntat där men hur som helst drar vi ifrån lagen nedanför...hoppas bara att nu Örebro torskar mot Warulvfen så ser det ännu bättre ut inför framtiden.
Jävligt härlig start iaf på vårt tuffa schema inför OS-uppehållet och att SKAIK dessutom losar idag förgyller kvällen...
Nu är det läge att säga DansbandsWolfs uttryck...man blir glad :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Härlig insats av Luleå:-)

Bulan har definitivt fått lagets alla spelare att kämpa över hela isen och när vi dessutom har kanonfina vakter och minst två - ibland fler - linor som kan leverera framåt...ja, då är vi...inte dåliga.

Man blir glad.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: Molgan är ju en av de zebror som har mest hemmadomartendenser och som en tidigare domare förklarade "är de tvungna döma vidrigt hemmabetonat för att komma levande ur Apschtaan".

Det räcker inte med filmningar och fusk, de ska också ha frikort för fulspel och gratis-PP, annars...blir Apan behandlade med en fruktansvärd brist på respekt av domarna, för att citera Apwallson, illustrerande inställningen hos sekten...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
SeNer intervjuar CryBert efter match, dvs det är Swikegård som ställer ledande frågor till kompisen CryBert med syftet att han ska slippa göra bort sig.

De kommer "tillsammans" ungefär fram till att bara "OS-linan" och övriga spelare lirar mycket bättre så vinner Apan.

Jahaja.

Det var ju en imponerande analys.

Om vi lämnar "slicka-komisar-under-fotsulan"-stuket och talar hockey vet vi ju alla vad det handlar om:

• köpespelarna är för lata
• de upplockade junisarna duger inte
• att plocka in det värdelösa fläskberget har fått alla att ledsna

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Ja, det är ju tydliga besked, från hockeypubliken i Apschtaan, och säkert kommer Apan efter säsongen och ny ekonomisk rekordförlust skylla allt på publiken:-)

Luleåutbildade JG ägde tydligen sönder köpevakten Ortio dessutom.

Nu laddar vi för presskonferensen. Vågar Apan släppa upp CryBert att bli krossad av Luleåutbildade Rogern igen?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
JÄVLARS vad de tryckte på i slutet - men matchen slutar 0-2 och Filip håller sin första SHL-nola efter en fantastisk målvaktsinsats idag!

SNYGGT OCH GRATTIS FILIP! Historiens yngste målvakt i Elitserien SHL tar första nollan och efter detta - och hans fina insats i VM för Småkronorna - är han nog riktigt, riktigt nöjd med att han som 15-åring beslutade att lämna Apschtaan sedan Apan, på upprepade frågor från Filip, förklarade att de skulle fortsätta med "målvaktsträning" enbart bestående av instruktionen "ta pucken"...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fortfarande 0-2 och Filip är 41 sekunder från sin första SHL-nolla...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Man noterar med ett belåtet flin hur hemmapubliken i Apschtaaan buar ut sitt lag. När hände det senast?
Ytterligare ett bevis på att Apan är på nedgång och derbyn mot Byske innom en inte allt för lång framtid väntar.
Man blir glad!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Bedrövlig insats av zebrorna molgan och hans osynlige kompis sjöqvist, som tydligen hemfallit åt extremt hemmadömeri, trots att hemmalaget är ligans mest fulspelande lag; Fair play-bottensatsen Apan.

Frölunda har bara fått ett enda PP och nu ger hemmazebrorna Apan som tidigare haft 6 minuter PP ytterligare 2 minuters PP. Och nu slänger de förstås in köpespelarna i "OS-linan" igen. Troligen med inställningen att eftersom de missluyckats så rejält i så många matcher nu, måste "sannolikheten tala för att de målar, eftersom de är OS-lina"...

Nej, latmaskarna misslyckas igen, men hemmazebrorna ger sig inte. 8 sekunder senare satsar de på YTTERLIGARE en Frölundautvisning! 5 mot 4 igen - jag menar 7 mot 4 igen...

Men apans latmaskar "OS-linan" misslyckas förstås igen.

Det här är ju pinsamt. Ska Tre Kronor verkligen ha de plantorna att skämma ut oss i OS? Det kommer ju att bli lika misslyckat, som när gnomen Mårts förra OS plockade in det misslyckade fläskberget att "leda" förstalinan och vara kapten för laget - ett experiment som sänkte Sverige och fläskberget fick placeras som en sargvinge i en brunkarlina där han inte släpptes in så pfta och kunde förstöra.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fem minuter spelade och Luleå står fortfarande emot Pungen, BRA! Fortsätt så, snart tröttnar de bekväma köpespelarna efter att tvingas spela varannat byte.

Frölunda KROSSAR Apan som givit Ortio spaden, något som han är rätt ointresserad av numera - troligen eftersom han försöker kvota ut sig för att få lämna sektomgivningen och åka hem till Finland. 0-3 nu i Apschtaan. "OS-inan" imponerar starkt genom att inte ha blivit utvisade en enda gång hittills, ett rejält steg framåt för den fulspelande linan.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hmm, nu sitter jag och arbetar och har bara Luleås match på men noterar att Frölunda leder skotten med 20-28 och när hemmazebrorna Molgan och hans osynlige sjökvistskompis var tvungna att änk-ligen ge Frölunda ett PP (de borde förstås ha haft minst 5-10 stycken eftersom fläskberget, SWINgerli och highsticking är på isen) satte de omedelbart 0-2 på de 0-0-dyrkande köpespelarna.

Luleå har ledningen med 0-2 när nu tredje perioden ska börja. Nu kan vi räkna med ett j-a tryck från Pungens inköpta spetaspelare som kommer att få spela minst varannat byte så länge de orkar nu. 1-2 och Pungen kommer att växa enormt, förstås.

KÄMPA NU, LULEÅ!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: vi har ju 2 puckout men sen är det ju den på Lasch där Ortio förstärker nåt å det grövsta för 2:a gången!!

Mike.F

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: Ja, sen blundar domarna för en solklar tripping som en Frölundaspelare utsätts för...ser ut som vanligt i Kommunal Dopingkraft Arena.
Massor av konstiga utvisningar på bortalaget och inga på hemmalaget.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Mkt fin bortamatch än så länge av Luleå...bra försvarsspel och pressar högt när Linköping är i uppspelsfasen. Snabba kontringar också från våran sida men sista av halvan av andra skapade vi inte så mkt så hoppas att vi lyfter anfallsspelet i tredje.
Kunde ha vart 3-0 till oss t.om men Monstret rånar Kovacs som inte riktigt får kontroll på pucken efter Jalvantis pass, men starkt av Monstret att hinna med ändå.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Trots att Frölunda är det klart bättre laget så fortsätter domarna belöna Saik med PP. Tre stycken så här långt. Frölunda har inget än så länge trots att det snart gått två perioder och hemmaspelarna använder sina klubbor flitigt på ett sätt man inte får.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Mike.F: He he, efter Göteborgs fantastiska framgång att bara torska med 4-3 mot Luleå är du väl halvt damhockeysupporter nu? ;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Skön matchbild just nu, mitt i andra perioden. Det är ju Pungen som ska gå hårt framåt, men Luleå är så j-a jobbiga för Pungen och släpper inte till något, men trycker på mest hela tiden.

Bulanhockeyspelande lulespelare tycks för intensiva för inköpta och mer bekväma stjärnspelare hos Pungen.

Men 0-2 är inte mer än så och flyter 1-2 in kan det snabbt bli andra bullar av.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: släpp den där dj..la damhockeyn;)

Mike.F

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Noterar att Frölunda tar ledningen mot 0-0-dyrkarna Apan. Trots att seriens mest fulspelande lag har hjälp av hemmazebrorna sjöqvistarn/molgan och fått hela 4 minuters PP. Men då skickar de förstås in "OS-linan" dvs den lättlästa kombinationen av köpespelare. Kanske de t o m satte in fläskberget som inte hinner med förstås.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleå-Pungen precis så starkt från båda håll som väntat, inklusive finfint spel av Filip med spaden som räddat oss från ett eller två mål.

Men ett undantag från ovanstående. Ungdomslinan!

Einar och Isac går bra som fan tillsammans med Robin Kovacs. Snabba kontringar, precisa passningar över hela isen, målskott utan tjafs när chanserna kommer.

Undrar om inte en ny lina är född för Luleå? Einar-Isac har ju försökt med flera typ Harju, Petter, Emil och är förstås bra. Men undrar om inte kombinationen med snabbe och skicklige Kovacs visar sig vara allra bäst?

Har vi en ny, suverän lina född idag?

Fortsätter det så här är det väl inte säkert att Emil ska in hit när han är tillbaka. Emil är ju så stark på allt ändå, så han kan mycket väl tänkas fungera även med andra linjekompisar. Det har ju visserligen lossnat för honom med Einar och Isac, tidigare var det ofta rydahl-kovacs för emil men det vore intressant att se honom med brunkarna foppa och fabbe.

Tror att emil dels hinner med de två och ger ytterligare offensivt tryck till linan, dessutom säkrare målskytt än de två andra och kreativ spelare som kan lyckas förse även foppa ,ed lägen - foppa kan bättre framåt om han slipper hårdbrunka.

Men 0-2 för Luleå alltså. Nu kör vi andra!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Göteborg chockade och vann sista perioden mot Luleå med 0-2 och förlorade därför bara med 4-3. Men tre poäng till Luleå Hockeys stenhårda damer:-(

Förvånande att vi kunde släppa in 0-2 i sista perioden mot bottenlaget Göteborg.

Känns tryggt att vårt försvar efter OS kommer att förstärkas av turistvärvningen, Brendan Mikkelsons syrra, trefaldig (hittills) OS-gludmedaljör och en av världens defensivt starkaste backar.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tarasov: Håller med. "Marknads"-ifieringen tycks i mångt och mycket ha inneburit att numera dränks vi i 10x så mycket, men det sammanlagda värdet är 10x så lite:-(

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:
Ang dessa program så stör förnedringstv mig nåt oerhört, exv lyxfällan. Att hjälpa människor med ekonomiska problem är i sig bra men varför exponera dem i tv? Samtidigt som man kör spelreklam i samma kanal. Ang HS har kag lagt märke till samma sak.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Apropos inget. Undrar om inte Hockeysverige håller på att balla ur nu?

Senaste året har det varit allt fler intetsägande "artiklar" i tabloidstil, dvs de "hittar på" en match rapport men det enda de faktiskt rapporterar är resultaten plus en utfyllnad av intetsägande ord; eventuellt kompletterad av något citat av en självutnämnd expert från SeMer/SeNer.

Igår rapporterade de att "Luleå tagit ledningen i serien" efter att ha slagit Göteborg. Löjligt. Sedan hur länge som helst har enda anledningen till att Dampungen legat etta varit att de lirat 4-5 matcher fler än oss - i praktiken är det Luleå som haft ledningen - och i tabellen passerade vi också formellt Dampungen långt före matchen igår.

Slarvigt, okunnigt, pulverartat av Hockeysverige.

Och detta samtidigt som de satt press på enkelP. som från anställd nu går på freelancekontrakt som det verkar.

Idiotiskt av Hockeysverige att inte begripa att de bättre kunde skippa all annan skit och bara presentera artiklar av enkelP för att hålla den nivå de tidigare haft.

Dock finns det förstås sämre. Någon av tabloiderna målar upp att i dagens match Apan-Frölunda blir matchen i matchen mellan "stjärnorna" Joel och fläskberget.
Pinsamt och okunnigt. Att fläskberget med jämna mellanrum skämmer ut sig så pass att tabloiderna skriver om vad han hittat på innebär inte att han är en "stjärna". Han har aldrig varit bra - bara en fuskande, filmande fulspelare - och nu är han sedan länge helt passé, långsamt, svårt med balansen, tillför ingen hockey alls utan fungerar som ett blysänka för Apan som förlorar majoriteten av matcher sedan fläskberget klev in och tog plats från en hockeyspelare.

Ja, fy fan. Det är beklämmande.

En gång i världen var journalistik oerhört viktigt; den tredje statsmakten med ett viktigt uppdrag att sprida information, analysera läget och leverera objektiva rapporter.

Det var då det.

Numera tycks höjden av journalistiska insatser vara att titta på en fördummande påhittssåpa i en värdelös kanal, där medverkande pure white trash super sig redlösa och skämmer ut sig live. Den som skämmer ut sig mest, får mest press. T ex kan den som i ett sådant sammanhang tömmer tarmen i live-TV ha sin "lycka" gjord och under åratal framöver ha sitt komplett ointressanta levererne redovisat med kriksrubriker i tabloidsnuskpressen: som "TV-profilen" eller - efter att ha varit profil mer än ett halvår - "TV-stjärnan"!

Ja, fy fan. Med sådan okunniga och värdelösa - som inte ens kan skriva begriplig svenska - flödande över i media som en gräshoppesvärm i Egypten, är det inte oväntat att även hockeyn drabbas.

Men om det nu måste ske kan de väl för fan undvika att lägga sådant under "sport" för att mer lämpligt placera det där det hör hemma. Under vinjetten snusk.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Bortamatch mot Pungen om en dryg timme. Pungen har smugit i tabellen och ligger faktiskt så bra som plats 3 i detta nu.

Så det blir en svår match förstås. Men Pungen är inte ett lag som opassar oss - på samma sätt som typ Pölsan eller Öret - utan tvärtom brukar Luleå vara opassande för Pungen.

Men tyvärr saknas Emil Larsson idag.

Luleå lyfter in Kovacs i ungdomslinan med Isac och Einar, medan Rydahl tar Kovacs plats i tredjelinan med Berglund och Petter.

Hedman kliver in från läktaren som 13e forward och detbär ju ungefär där han numera landat - läktare eller 13e, beroende av om skador eller inte - och han har i år inte visat att han kan finna en roll i Bulanhockey så det känns nog som att Hedman kommer att få söka sig till ny klubb framöver.

Laget är annars ograverat vilket bl a innebär att Filip behåller spaden. Jag håller ju Lassi för starkare och vet inte varför Filip får ta spade så mycket på sistone. Kanske för att spela upp honom på en högre nivå eller kanske Lassi behöver vila ljumskarna? Nå, Filip är också stark och kan vinna matcher om utespelarna håller.

Lite trist att Emil saknas. Senaste matcherna har vi ju faktiskt haft förmånen att ha hela 3-4 linor som kan producera framåt. Men vi är beroende av våra spetsar. Idag tror jag att vi igen-kligen bara kan hoppas på förstalinan; brunkarlinan är väl tillbaka på 0-0-stuket som vanligt, tredjelinan blir väl som bäst brunkarlina två. Det ska väl vara om ungdomsfemman Robin-Isac-Einar-Lill-Nisse och Jalvanti får till något, men inte lätt att hitta kemi omedelbart; en sådan lina kan behöva många matcher för att finna varandra optimalt.

Laget:

Johan Harju - Niklas Olausson - Patrick Cehlin
Robin Kovács - Isac Lundeström - Einar Emanuelsson
Gustav Rydahl - Jonas Berglund - Petter Emanuelsson
Karl Fabricius - Andreas Falk - Johan Forsberg
Anton Hedman

Backar
Oscar Engsund - Pontu Själin
Joonas Jalvanti - Nils Lundkvist
Brendan Mikkelson - Daniel Sondell
Viktor Grahn

Målvakt
Filip Gustavsson
(Joel Lassinantti)

Pungen ser rätt intakt ut inklusive att de kör med Billings, Näkyvä och Sylvegård; väsentligen spelare de rekryterat genom att i sedvanlig Pungastil erbjuda 2-5 ggr löneförhöjning för att sno från Luleå.

Zebrorna blir lindhe med winge, dvs normala hemmadomare.

Nej, det blir en tuff uppgift med dessa förutsättningar. Men inte helt uppgivet innan start, fr a eftersom vi inte sällat ställt till det för Pungen genom att vara just opassande. Fast idag räcker det väl inte?

(I SDHL-matchen, som liras i pite, har Göteborg överraskande - efter 2-0 och 24-3 i skott i första - reducerat och har efter fyra min av andra perioden 2-1. De tänker väl inte ställa till med säsongens prestation?Nej, en minut senare sätter Luleå 3-1 och trampar väl gasen i botten nu och kör över rookielaget från VGR?!)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleås stenhårda damer har 2-0 efter första perioden mot Göteborg, som man igår slog med 7-1.

Det här är förstås en match som Luleå vinner och sedan ligger laget etta i serien, sex poäng och ungefär 30 plusmål före Dampungen.

Dampungen har bara fem matcher kvar att spela av serien och måste på dessa alltså ta in >1 poäng per match på Luleå. Svår uppgift, eftersom Luleå sällan tappar poäng överhuvudtaget och dessutom fortfarande efter idag har en match mindre spelad än Dampungen.

Vi går mot tredje seriesegern i rad. För två år sedan vann Luleå också SM, men i fjol åkte vi ortroligt överraskande i semifinalen ut mot HV som försvarade sönder oss och vann två matcher med knapp marginal.

I år är det hittills Dampungen som kunnat slå oss och måste ses som främsta hotet. HV tycks svagare i år. Men i stället har vi en ny dark horse i form ab¨v DaMooDoo som ligger hyggligt nära. De har lyckats hålla rätt jämna matcher mot oss och gissningsvis behöver vi inte möta vare sig Dampungen eller DaMooDoo förrän i final - de blir 2a och 3a i serien och får möta varandra i semi - men lite småfarligt blir det i finalen då det räcker med att sno två matcher för att vinna SM.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tarasov: Jo, faktiskt, fast jag påstått att jag inte skulle se. Otroligt starkt spel av svenska vakten samtidigt som danskarna inte fick kontroll över svenska anfallsspelet och vi gick överraskande ifrån.

När sedan danskarna började täta till och dessutom pangade in straff efter straff och åt sig närmare, trodde man det var över. Men överraskande igen ryckte Sverige en gång till och då trodde man det var klart - och så kommer målet i sista sekunden som tog danskarna till förlängning.

Då var man återigen säker på att det var kört.

Men mot alla odds gör Sverige det igen och denna gång håller man ända in i kaklet och är hux flux i EM-final, trots att man under VM torskat - vad är det? - 3 av 7 matcher.

Håller med dig, en fantastisk insats och en nagelbitarnas nagelbitare.

Har alltså inte direkt följt EM annat än via resultaten, förutom igår då. Och jag har hela tiden räknat bort Sverige, nu gör jag det i finalen mot Spanien också. Men vi får se...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:
Såg ni armboll igår, är helt vimmelkantig av spänningen idag. Med lycklig utgång dessutom.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: jo, det är riktigt och sådan är han, ap-huliganen Lindberg med de många kalsongbytena.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och på tal om kommentatorer....drog inte Ap-Lindberg en sk Apsanning när han sa att Einar hade skolats av SKAIK??
Mig veterligt var väl bara Einar en enda säsong där och under den säsongen så funderade han väl mest bara på att få dra därifrån så istället för att ta ett kliv fram så blev det väl snarare ett kliv bakåt för Einar då.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och nu är det rena triumfgatan för Luleå Hockeys härliga damer. Idag lirade de den första av de åtta matcher som återstår. Mot Göteborg som besegrades med mäktiga 7-1, efter 49-11 i skott. Imorgon möter vårt fantastiska damlag Göteborg igen.

Vilka tjejer! 😊

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Daddeh: i princip tänker jag som du. Som laget imponerar nu bör vi fixa det och bl a placera oss över Apan. Men vi är sårbara för skador och har oflytit bort många pinnar under inledningen av serien och nu i januari.

Och en tuff uppsättning motståndare innan OS-uppehållet...*ryyysa*...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jag är faktiskt inte det minsta orolig över att vi missar play-in, tvärtom tror jag att vi kommer hamna topp 6 OM vi bara lyckas hålla oss relativt skadefria. Luleå klarar inte av att ha 5-7 icke tillgängliga spelare igen då våran offensiv i stort sett står och faller med våra två första lines.
Vi är däremot mycket svårslagna med fullt lag, fast utan exempelvis Larsson, Cehlin och Olausson är vi lika trubbiga och harmlösa som Skeå utan sin första line. Det är bara att hålla tummarna för att våra hjältar håller sig skadefria så ska du se att slutspel nås, där allt kan hända även om jag är nöjd med kvartsfinal under Bulans första år som huvudtränare. Skål :)

« · 1866511 · »