Kvällens match
Lindberg Råkkar: Jag tycker at Printz tackling är korrekt. Men att inte Arlbrandt får med sig en utvisning strax före Luleå får utvisning för sex man är väldigt märkligt.
Ju längre matchen går , ju mer talar för Luleå.
Vi tekar bättre i 2:a, speciellt under andra halvan. Norman blir totaltägd i tekningscirkeln och både Krüger och Zibanejad har stora problem dom med.
Dessutom var mänstret detsamma, Djurgården orkar bomba på i 7-8 minuter, sen verkar deras ork ta slut och man kommer inte alls upp i samma fart resten av perioderna.
För övrigt känns väl Printz tackling ytterst tveksam, från blind side och i princip rakt i huvudet.
Portello: fy fan vilken målvaktstavla av Nilsson, segern var ju klar och så bjuder han DIF på ett sådant skitmål i slutet :( bara hoppas dom reder ut det hela i sudden.
Hur Skellefteå väljer Clubben kan jag inte fatta, Djurgården har varken backar eller målvakter + en massa forwards som inte alls presterat något under säsongen. Drömlottning för oss, måste ses som ett jättefiasko om vi åker ur i kvarten nu.
Fast vi har väl bara slagit Djurgården en gång i slutspelserie och det var med hjälp av Hurtigs två OT mål våren 1993?
I övrigt har vi väl bara torskat?
Salcin: Precis. Känns som en helt oviss serie. Bara hoppas att vi kan ta hem första matchen. Den är viktig.
Och tänk om Skellefteå åker redan i kvarten. Ser även den matchserien som 50/50.
Det jävliga var ju att om Luleå klarar sig förbi kvarten hade vi fått möta SAIK i semi om dom blivit 1:a, vilka möten det hade varit.
På de tre senaste matcherna har vi bara gjort ett mål, och det var ett självmål av AIK. Det är inte bra. Problem med målskyttet är ju bara förnamnet.
MoDo och SSK till kvalserien. Att MoDo skulle hamna i kvalserien trodde man inte när de värvade Bartecko, Nagy, Pikkarainen samt Eriksson och började vinna lite matcher. Men nu blev det likfullt så.
Och de tre topplagen slutar alla på 96 poäng. Hv:s 2-1 med sju sekunder kvar var värt en miljon kronor. FBK tvåa på mindre gjorda mål samt Skellefteå två mål efter.
Tala om små marginaler. Luleå har en puck på mållinjen och Frölunda kontrar och sätter dit 1-0.
Och efter 20 spelade minuter är fortfarande TIK och MoDo i kvalserien samt AIK i slutspel. Men det lär nog svänga ett x antal ggr.
LL: Kändes som MoDo mot Nilsson idag. Speciellt i den tredje perioden. Och Nilsson vann! Riktigt starkt av honom. Skönt att vi har fjärdeplatsen klar nu.
Och vad ska man säga om botten av tabellen? Sjukt spännande. Men läget för Timrå ser ju allt annat än bra ut.
Men jag utgår från vi går rent till finalen
vem orkar gå dit och se förluster
men jannes skada verkar nte bra.
förhoppningsvis kan han vila sista matcherna och vara tillbaka i slutspelet
Säsongens bästa bortamatch? Tror banne mig det. Nu är det bara hoppas att Niinimaa:s skada inte är allvarlig. Ikväll får man hoppas att Frölunda vinner mot Pingen.
Varför orkar vi bara i 10 minuter?
Ska vi skylla på att vi hade lite folk?
Men Färjestad lirade ju igår så dom borde ju vara ännu tröttare + att dom saknar halva sin backbesättning?
Fatta vilka sopor dom lirar med där bak och vi kan inte ens skapa chanser.
Hur många målchanser skapade vi i period 2 och 3?
Tyckte inte det kändes som vi hade en enda riktigt het chans i 3:e.
Jag tycker man borde sära på Abbotts, Chris och Cam passar för mkt till varandra istället för att välja enkla lösningar. Cam kanske i sin tur kan få lite fart på Olausson eller Arlbrandt. Chris-Vikho-Hjalle funkar ju utmärkt för det mesta, så det skulle i alla fall inte kunna bli sämre.
Eftersom det vart London-resa och grejjer förra uppehållet då man låg bra till förväntar jag mig lite straffträning under detta uppehåll. Flyg ut dom med helikopter någonstans i fjällvärlden. Släng ned EN kniv, karta och kompass och tillsammans med en positionsangivelse med felmarginal på 5km sen får dom hitta vägen tillbaka till civilisationen bäst dom vill. Då får man nog bra träning gällande inställning och lagarbete.
Helt otroligt.De har gjort det igen. Salak har hållit nollan sex ggr den här säsongen. Hälften av dom har varit mot Luleå. Luleå är sämst i Es just nu. Frågan är om dom ens skulle kunna göra mål mot Piteå just nu.
Jesper Jonsson: Så har vi spelat SJU! raka perioder i Karlstad utan att göra mål. Inte ens i 5 mot 3 i över en minut lyckas vi få hål på Salak.
Kim rätt pigg idag. Alltid något.