Robin Ztorken L: Suttit lite i lugn och ro här med morgonkoppen och kommer fram till att även om vi gör förbaskat mycket rätt i offensiven så är det spelet med små marginaler och hur dom agerar i egen zon som är det som behöver störst åtgärder.
Visst kan man sitta och leta fel men några saker jag ändå vill ta upp. På deras första mål så kan jag för allt i världen inte begripa varför vi ska ner i knät på målvakten med 5 spelare när kik har slängt en puck på mål och har 2 spelare där, kontentan blir en förlupen puck ovanför slottet som skickas på mål och går in, känns sjukt onödigt av Modo.
Nr2, mål nr 3 har vi åter igen checkat oerhört högt med 2 spelare och håller på att bli överspelade och få en flygande kontring emot oss 3 mot 2, turlig att kik spelaren missar utlägget och vi kan ist göra det som andra lag brukar göra på oss, kontra där vi blir 3 mot 1. Lyckligtvis gick situationen våran väg och även matchen men sanningen är att vi bjuder på för enkla misstag för att kunna hota dom bättre lagen.
{8399}: Just nu spelar vi för dålig hockey för att vara ett rejält hot mot topplagen. Vår räddare , just nu, heter Linus Lundin och det håller inte match efter match.
Vi måste bli mycket bättre men samtidigt stark att lyckas vinna med så hackande motor... Kristianstad borta är ingen lek, det kommer många att få erfara.
Trilske: Hedberg har spelat upp sig. Inte bara den här matchen utan minst tre på raken så har han inte dragit på sig mina onda ögon. Snarare börjar jag gilla honom igen som i slutet av förra säsongen, men visst har han mycket mer hockey i sig.
Ishockey: tycker man ändå ska ta det lite lugnt med motorsågen så här tidigt in på säsongen. Leksand anno 15/16 var väl jumbo runt jul och vi vet vad som hände i april, var ju iofs ett miracle on ice 2.0 men dom gick trots allt upp. Tror vi kommer ligga i toppen när det väl drar ihop sig och försvarsspelet och special teams lirar. Jag känner mig lugn
KB: Det är inte bara kvällens match som jag tänker på , ska man va ett topplag då skall man vara ett stabilt lag från seriestart , och stabilt menar jag att då slår man inte dessa indianare och man har ett stabilt grundspel , man får inte panik och blir ängsliga om man leder med 3-1 i slutet. Men nu tar vi helg och gottar oss åt 3 poäng.
Ishockey: Rent historiskt har det varit dåligt med lag att städa av i HA. Och av nån anledning har nykomlingar från div1 en jäkla förmåga att prestera i denna liga.
Trodde vi hade lärt oss att det inte finns några matcher man vinner på inviduell överlägsenhet i denna liga.
Ishockey: Håller med dig. Det här var min första match som ny Spiritual Head Coach för MoDo Hockey. Målet ikväll var att stabilisera backsidan och undvika dumheter, samtidigt som att våra forwards nu äntligen tog ansvar för defensiven under andra halvan av matchen. De rörde på arslet även bakåt i banan. Vi ska nu hädanefter spela som ett lag och jobba som fan både bakåt och framåt och inte vara så jävla dumma. Sen vinner vi varje match. Sen får vi möta Färjestad.
Tarasov: Jo det är ju sant , men jag skulle vilja att spelet skulle se bättre ut efter dessa matcher. Känns som det är rätt mycket som måste förbättras, är det rätt matrial för detta spelsystem ? Varför kan inte Modo vara ett stabilt topplag från start ? Sen kanske man inte behöver ligga etta hela tiden men att man vinner matcher kanske förlorar en men sen studsa tillbaka
Ishockey: Tycker det är lite fel inställning. Bara för att de är nykomlingar betyder inte automatiskt att ett topplag kan köra över dem, åtminstone så här tidigt i serien. Kristianstad verkar ha varit ett riktigt tufft motstånd i samtliga matcher hittils.
Ishockey: Både och det är en bortamatch mot et strukturerat, man får inte glömma att vi faktiskt av städat av 1/3 av matcherna hittills. Vilket är en rätt bra siffra.
Monno: Monno: Intressant nog så ligger Löven i exakt samma position som vi gjorde för ett år sedan. 23p efter 9 omgångar och i ledning. Jag tror inte de kommer krascha lika hårt som vi gjorde, men samtidigt så kommer nog inte tåget att puffa på i oändlighet.
modomille: Ja men ja kan inte släppa det ändå, ska vi tyckas vara ett topplag så ska vi inte släppa detta försprång till övriga topplag.sen ska vi städa av ett Kristianstad utan problem.🤔
Tarasov: Tror förresten du kommer få rätt om Lundin. Vilket spel han visar upp! Känns så trygg och lugn. Tror Hanses kommer få stora problem att ta tillbaka förstaspaden.
Costanza: Skönt med vinst och en bra match. Modo har en enligt mig en överskattad trupp så jag är nöjd med varje seger. Visst vi har några spelare som varit i långt upp i poängligan i Hockeyallsvenskan under många säsonger, men det finns en anledning varför de aldrig tar steget upp till SHL...Backsidan är bra, med talang och några etablerade namn. Juniorerna startar alltid säsongen bra, men det börjar sakta klinga av och de etablerade har en nedåtgående formkurva sen några/många år.
modomille: Det kan jag hålla med om men i detta nu så är inte Modo något topplag , och inte varit det i inledningen heller. Och kommer dom bli det i år ? Tveksamt, Alltid panik i slutet av matcher som vi ska stänga
Visst kan man sitta och leta fel men några saker jag ändå vill ta upp.
På deras första mål så kan jag för allt i världen inte begripa varför vi ska ner i knät på målvakten med 5 spelare när kik har slängt en puck på mål och har 2 spelare där, kontentan blir en förlupen puck ovanför slottet som skickas på mål och går in, känns sjukt onödigt av Modo.
Nr2, mål nr 3 har vi åter igen checkat oerhört högt med 2 spelare och håller på att bli överspelade och få en flygande kontring emot oss 3 mot 2, turlig att kik spelaren missar utlägget och vi kan ist göra det som andra lag brukar göra på oss, kontra där vi blir 3 mot 1.
Lyckligtvis gick situationen våran väg och även matchen men sanningen är att vi bjuder på för enkla misstag för att kunna hota dom bättre lagen.