Kan inte minnas att det skett sådana fadäser på slutet, möjligtvis att han spelar med små marginaler vid dropp-passen och backen tvingas dumpa ner pucken men annars tänker jag att dessa tapp måste varit mer förekommande i början.
Även om jag kan ha fel där, men min uppfattning är nog att det hände oftare i början.
Är nästan mer orolig när södergran fäller ut bommen och spelar med enhandsfattning på blå.
Sen är väl ranta, med sin fart, tillräckligt snabb för att kunna rätta till sådana misstag. Svårt att tro att det skett till baklängesmål i någon större utsträckning.
{9315}: Jag förstår problematiken att vara nykomling och inte kunna hitta inhemska spelare, än mindre ha egna som ska ta steget samtidigt. Men jag hoppas att man försöker titta mer på inhemska spelare än att bara leta amerikaner (läs Hutsko) som jag inte alls förstår varför Hinken värvade.
Men som du säger, blir vi kvar i Shl så kommer förhoppningsvis Modo bli mer svenskt och även mer hemvävt på sikt
Gavelo: är helt övertygad om att modo kommer att bli svenskare och svenskare för varje säsong som går om man lyckas etablera sig, det lät så på hinken senast.
så länge modo är nykomling eller ett bottenlag så kommer det att behöva bli det som finns och då ser det ut såhär, det är väl osannolikt att ett shl-modo fyller på med så många svenska forwards nästa säsong, men i teorin skulle det kunna vara nån form av
inte så intreserad av att starta en diskussion huruvida karlkvist är värd det eller inte, tror att det finns ett gemensamt intresse om han kommer ut på marknaden, det är allt, inte heller "intresserad av ööhhh varför spelar spelare x i kedja y", totalt ointressant :)
på backsidan tror jag det kan bli helsvenskt eller kanske en import, att det behövs kilon kan vi alla enas om iallafall
Smeden: Jag hoppas verkligen att Modo slutar stirra på Amerikaner, jag tycker vi har för många redan och hoppas vi kan bli ett mer ”svenskt” lag i framtiden, gärna med fler egna spelare.
Jag står fast vid det jag sa. När laget roterar och åker skridskor så passar Ranta. När laget står stilla och inte vill ha puck så åker Ranta själv istället. Jag föredrar det alla dagar över att lägga en pass till en spelare som bara hamnar i en sämre sits och måste krångla sig ur den.
{10322}: Jag måste nog hålla med JFK här, missförstå mig rätt, Ranta är kanske våran bästa forwards tsm md JD, men han är väldigt lik Aagaard när han kom, en kille som vill extremt mycket och som därför försöker göra lite för mycket på egen hand. Ranta har alla ingredienser men är svår att spela med just för att han håller mycket puck själv och är väldigt annorlunda i sin spelstil.
Ranta har ju fått testa spela med snart hela laget och jag tycker inte det har klaffat riktigt någonstans. än.
{5647}: Jag har inte sett det du ser. Klart att allt han gör inte lyckas, men ofta är han den enda som jobbar för att bryta mönster och komma in någonstans. Det innebär naturligt sett att man tappar lite mer puck; särskilt när resten av kedjan står still och inte gör sig passningsbara.
{5647}: Ung flängig finne. Borde få lite smisk i bastun! Du vet ju att att alla jävla MoDolirare måste börja köra NUUU! i varje byte! Tackla! Skjut in pucken i nätet!! :-)
{10322}: Ranta är svår. Jag vet inte hur många gånger han åkt upp mot backarna och antingen själva tappat pucken eller gjort en slarvig överlämning så motståndarna kunnat bryta och komma i en kontring. Det finns nog ingen MoDo-spelare jag är så orolig för när denne åker upp mot offensiva blå från längre ned i zonen som just Ranta.
Jag gillar hur du tänker, däremot skulle luleå förmodligen lasta allt dom äger och har om komarek kom ut på marknaden då skuggan skulle se sin chans att försonas med fansen.
Men jag tror inte han är alltför sugen på att bryta sitt fina avtal då han sitter på en shlmässig lön i allsvenskan.
Men mrmadhawk var inne på samma sak som jag tidigare varit inne på, dvs att många topplag inte kommer ha samma resurser att gå upp nästa säsong så egentligen borde västerås vaska denna säsong och ta sikte på nästa.
Gavelo: Ranta har lika mycket ass som mål. Tycker nog inte att han verkar vara omöjlig att lira med - däremot slänger han inte iväg en meningslös passning till någon som står still och bara hamnar i en sämre sits - då tar han hellre skott eller håller i och jobbar själv. När alla snurrar så passar Ranta.
Tarasov: Tycker inte någon av de 3 skall representera en 1:a kedja, möjligtvis Ranta även om han är väldigt mycket one man show och verkar helt omöjligt att spela ihop med. Fröberg är inget för shl och Niederbach behöver några år av träning och erfarenhet för att bli en ledande spelare som det ser ut idag,
Sigge: I drömmen var jag helt galen och åkte jag allt jag hade med mina 186cm 106 kilo och sänkte nån i hörnet. Den där jäveln ska jag fan ta. Minns att jag tyckte det var kul att få några minuter speltid och folk på läktaren tyckte det var kul med en ny spelare.
Tarasov: Drömde att jag platsade i MoDo och fick i uppdrag att göra sargreklam av motståndarna. En bra dröm. EJK var dock sur att jag fick speltid och att dragkedjan på hans handväska gått sönder..
M Horava: jag har svårt för att han är 13e, visst han har producerat absolut noll och inget men det måste väl på nåt sätt vara större chans att han kan bidra till mål framåt än att walli eller hela fjärdekedjan gör det
M Horava: Jo, men precis. Beep Beep! AHL-killen ska ju bara åka förbi alla och trycka in pucken. Glad att MoDo har alternativ på bänken och ute i landet.
Marrdin: Fast Södergran behöver en sommarträning med BARA avslut på mål. Det är faktiskt inte otur att han gör så få. Han är för snabb och oförutsägbar för alla och för sig själv för att kunna göra mål.
Costanza: Nä, det är inte bra för någon att Hutsko spelar 13:e. Stör mig på att det inte kan lossna för den pajken. Han har ju ett bra hockeynamn. Då borde man väl vara bra, eller?
Costanza: Vilken tjej? Helt i din smak... utklassar alla sin gren. Men tyvärr så räckte det inte till årets kvinnliga idrottare.. Fisken Sjöström tog priset..IGEN!
Kan inte minnas att det skett sådana fadäser på slutet, möjligtvis att han spelar med små marginaler vid dropp-passen och backen tvingas dumpa ner pucken men annars tänker jag att dessa tapp måste varit mer förekommande i början.
Även om jag kan ha fel där, men min uppfattning är nog att det hände oftare i början.
Är nästan mer orolig när södergran fäller ut bommen och spelar med enhandsfattning på blå.
Sen är väl ranta, med sin fart, tillräckligt snabb för att kunna rätta till sådana misstag. Svårt att tro att det skett till baklängesmål i någon större utsträckning.