1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 507007 inlägg · 4189 ämnen
3036571 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season
Vikingmodo : Wahlberg kommer överraska många.

Sv: Silly Season
Kommer bli så äckligt bra
Uppladdat:

500x0-img20260609131939.jpg


Sv: Silly Season
Willow: Tror också att Milan går in och tar plats. MoDo borde nog sett det också även om det är en liten chansning. Bra läge nu för dessa superjuniorer i A-laget.

Sv: Silly Season
Vikingmodo : Vi har många backar som kan göra poäng, det är en väldigt spelskicklig backsida på pappret. Sen kan jag hålla med om att den ser snäll ut, även om Berg är en elak jävel och O Wahlberg är stor.

Sv: Silly Season
Willow: Håller med i allt du säger, dock menar jag att man nog inte med modos ambitioner bör räkna in Milan i topp 6 även om är en av våra största talanger på länge, det blir en onödig press på en så ung kille och han bör inte behöva ha det på sina axlar.

Måns är som du säger en topp6 spelar när han är i form, eller iaf så har han visat förut att han är en topp6 spelare i Ha, men med förra säsongen i minne så är han enligt mig utanför i dagsläget.

Ang Alba så är jag tveksam, det är såklart en bra spelare men för mig är han mer en rollspelare än någon som driver ett lag och med Måns, Larsson, Mattsson, Caderoth och även Karlsson så känns Alba som lätt överflödig.
Jag ser gärna att vi jagar mer spets som detta utvecklat sig.

Sv: Silly Season
erjo: På vilket sätt är backsidan rejält uppgraderad på förhand? Den ser ut som en rätt avarage hockeyallsvensk backuppsättning. 22/23 var en betydligt starkare uppställning med alla spelartyper.
Just nu har vi varken en poängback eller en stor elak jävel.

Sv: Silly Season
Gavelo: Tror Milan Sundström går in på två kedjor. En något större talang än Hermansson och dessutom betydligt mer kapabel att hantera det defensiva.

Måns Carlsson I Mora-form är lätt en spelare för topp två, men inte den spelare han var ifjol. Samtidigt är han, Larsson och Alba rätt liknande spelartyper så om vi tar in Alba diskvalificerar vi MC

Sv: Silly Season
Costanza: Jag oroar mig för att Hinken börjar känna press och värvar spelare till överpriser.
Visserligen har Hinken historiskt varit rätt bra på att inte överbetala spelare men i pressade situationer kan allting hända.

Som jag ser det så är det bara Larsson och Hermansson som platsar i topp 6 vilket innebär att det skall in 2 centrar och 2 yttrar till topp 6 om Hinken inte planerar att vi spelar Ejk/Caderoth som 2a center!

Sv: Silly Season
Costanza: Sanny och Norberg på Aftonbladet rankar allsvenskans 20 bästa nyförvärv:

17. Oskar Wahlberg, Modo

Kommentar: Satte avtryck i Östersund förra säsongen och får nu chansen att ta ännu mer plats i Modo. Det finns en uppsida som få backar i den här åldern kan matcha. När Modo bygger om sin backsida kan Wahlberg mycket väl bli ett av lagets stora utropstecken.

9. Elias Rosén, Modo

Kommentar: Efter att ha presterat bra i Växjö under ett par säsonger med ett minimalt förtroende ska det bli intressant att se Elias Rosén i en stor roll med Modo. Rosén är duktig på att flytta pucken och tar även ett stort ansvar i det defensiva spelet.

Sv: Silly Season
Willow: håller med, backsidan och målvakterna är rejält uppgraderade på förhand. Målvakterna med, nu kommer dom måsta tävla varje match om dom vill få speltid.

Forwards ska ju ändå in minst tre spetsar plus att Hermansson kommer vara bättre än ifjol. Tydligare roller nu med, kan bli bra.

Sv: Silly Season
Willow: Ja. Nu tittar vi framåt, kan ju bli bra ändå.

Sv: Silly Season
Gradin tok in en Stor-Finne: "Jak vill pela såtär iställe !!"

Sv: Silly Season
Costanza: Nu har det ju knappast varit så varje säsong. Men det blev lite förändring gällande värvningar kan jag också tycka. Mer bra namn på papper än killar som köttar ända in i kaklet. Hinken var ansvarig, men hela ledarteamet var medskyldiga.

Sv: Silly Season
Willow: Menar bara att killen Gradin måste ha lite "känsla" innan och efter han spenderar miljoner. Kan ju inte bli förvånad varje säsong att toppspelare drar eller är dumdryga från dag 1. Jag kan hockeypsykologi.

Sv: Silly Season
Randy Marsh: Du vet nåt alltså? 😁

Sv: Silly Season
Costanza: Har ingen aning om han kommunicerar med spelarna under säsong och hur mycket man förväntas göra det. Givetvis ska man ha en god kontakt, men det är samtidigt tränarna som är spelarnas chefer och deras kaptensråd som de bör ha primär kontakt med.

Gällande Rönningen är det helt omöjligt att veta. Om hans rumskamrat inte har en djävla susning om att killen plötsligt vill lämna och denne inte ens hör av sig till morsan och farsan vet jag inte hur det gått till. LÅter jättemärkligt. Nog borde väl morsan och farsan, tränarna, lagkaptenen eller agenten eller rumskamraten haft någon form av föraning i vanliga fall...

Yoon ser väldigt bra ut tycker jag. Backsidan klart uppgraderad och målvakterna också (även om jag trodde med på Olofsson även vad vi fick på förhand). Helt klart svagare namn bland forwards, men jag sticker ut hakan och skriver att Kanada hade en bättre trupp än Norge trots att man förlorade. Poängen är att det räcker inte med spelare på papper. Man måste få ihop laget, ha ett fungerande spelsystem, gå in med rätt inställning också. Jag tror att de senare punkterna kommer vara betydligt bättre kommande säsong, vilket gör att jag ändå tror topp tre.

Sv: Silly Season
Frontschwein: Men du har en snygg profilbild så du är förlåten.

Sv: Silly Season
Smurfen: måste vara härligt att känna så. Själv tror jag att det kommer bli extremt mycket sämre än förra säsongen. Jag tror inte ens vi kommer till kvartsfinal.

Sv: Silly Season
Willow: Samtidigt har ju aldrig Gradin varit en Gigant någonstans. Visa en lista. Det jag stör mig på mest är att han inte verkar KOMMUNICERA med spelare han tar in och sen vidare under säsong. Har killen känsla och intuition, jag tvivlar..

Sv: Silly Season
Kulltorp: Han blev andretränare i MoDo helt oavsett kompisskapet. Han fick inte agentjobbet I Colorado tack vare Foppa, men utan Foppa hade han säkert inte haft kontakterna att bli aktuell lika lätt. Ett lag vinner inte Stanley cup på genom att anställa på svågerpolitik.

Jag förstår att du har svårt att förstå hur folk får jobb på egna meriter när du själv aldrig kvalificerat dig på annat sätt.

Sv: BBs statistikhörna
Matti Pauna: Vill du slåss? De var dåliga förra säsongen, kan ju bättre. Kan alla bara höja sig och lira bra hockey under Karlberg och sen 3 toppspelare nu, Hinken ;-)

Sv: Silly Season
modomille:

Tackar! Ska försöka komma in med lite mer nyheter snart.

Sv: Silly Season
Kredd till Randy Marsh här som avslöjade det först 👏

Sv: BBs statistikhörna
modomille: Är han tokslut nu?

Sv: BBs statistikhörna
Haakana32: Vad fan spelar det för roll vad han har gjort förut när han är tokslut nu? Om hinken värvar denna lirare är det bara för han att avgå på dagen. Någon självinsikt måste man ha.

Sv: BBs statistikhörna
Chamez: Jag gissar att huvudalternativet är Troy Bourke. Åldern är inte sexig, men han har producerat överallt han har varit i Europa och ligger på 1.44 poäng per match i ECHL. Han är dessutom draftad av Colorado...

Sv: BBs statistikhörna
Man blir ju ändå lite otålig här. Vore skönt med en snygg håll käften värvning av Hinken snart.

Sv: Silly Season
modomille: Inte heller jättesugen på Fizer. Bra på kontringsspel vad jag kan se på videos. Nä det kommer nog mer genomtänkta värvningar tror jag.

Sv: BBs statistikhörna
Costanza: Skulle vara intressant att veta vilka lag som de skullle vara 2:a lina i.
Vilka lag tycker du?
Sammanlagt 26p och -2 förra säsongen under grundserien.

Sv: Silly Season
Jag hoppas verkligen att hinken vet vad han gör, men det tror jag inte. Nu var jag inte jätte sugen på Fizer oavsett men likväl pinsamt om det är så att vi har förlorat en dragkamp mot SSK, SSK!

Sv: Silly Season
M Horava: Va inte orolig det kommer komma värvningar. Jag tror Hinken har gjort klart med de flesta. Han ser oförskämt glad och harmonisk ut i intervjuer så det är nog presentationer på G inom en snar framtid.

Sv: Silly Season
M Horava:

Det är roligt för när man googlar på Modo och nyheter så får man inte upp ett smack gällande rykten och silly season. Det som bla dyker upp i rubrikflödet är:

"Fick sparken från Modo-klar för toppkonkurrent". Gäller Sundell till Kalmar

"Klart-centern lämnar Modo". Gäller Fitzgerald

"Därför lämnade nyförvärvet Modo. "En chock". Gäller Rönningens sorti

"Carlsson efter tunga Modosäsongen. "Går inte att ha sociala medier".

Sv: Silly Season
Costanza: Jag känner mig positiv inför säsongen , helt omöjligt att det kan bli sämre än föregående säsong !

Sv: Silly Season
M Horava: Blir spännande säsong. Vi är underdogs och det passar oss.

Sv: Silly Season
Framnäs: Jag trodde faktiskt att MoDo hade en förstecenter klar i och med att Fitz släpps. Så är det alltså inte?
Måste säga att det är otroligt lite skvaller om MoDo i år. Det är värvningen av Yoon som nått mig. Annars är det mest spekulationer från sportjournalister.
Eller är det någon som hört något.
En bombmatta med forwards förväntar jag mig nu men misstänker att minst en värvning kommer Dickinson/Woodssent..

Sv: Silly Season
Frontschwein: Jag skulle killgissa att hela Hinkens karriär inom yrkeslivet, är upphängt på hans kompisskap med Foppa..

Sv: BBs statistikhörna
Peja: Vilka jävla Yoon!

Sv: BBs statistikhörna
JoJo2613: Colorado Eagles utslagna i natt.

3036571 · »

Välkommen att skriva i Modos gästbok. 

Trivselregler 

Hockeysnacks regler

  • 0x40-ikoskarshamnlogosvg.png Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
    Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)
Sidan sköts av: NuMo Tarasov KB