Koff: Japp, men jag vet att Daggen höjde ett varningens finger om att det finns risk för att Lilliz kanske kommer få lite svårt med motivationen. Misstänker att det är är en fantastisk spelare, men han kan behöva en spark i röven mellan varven. LIte som Ritola var lysande i SAIK där man ställde stenhårda krav på träningar, medan han i Leksand och MoDo var betydligt sämre. Vet inte om det är precis vad Löven behöver.
Stackars Ritola fick uppfinna en rädsla för att flyga för att komma undan den stenhårda träningen i SAIK. Gick ju bra att försöka slå sig in i NHL där det inte är mindre flygningar...
grimiss: I efterhand går det alltid att se vad man gjorde för fel. Till Huras försvar så hade han ett riktigt bra track record i europa och verkade förstå hur man skulle spela. Någonstans gick det fel gällande strikt man-man och jag tror att Huras helt enkelt lurades i princip. Sade sig vara flexibel, men i realiteten var han inte det. Björn Hellkvist hade också samma hårdnackade inställning till att det hans väg eller ingen.
Själv minns jag fortfarande när vi gjorde en storskalig rekrytering. Den med överlägset bäst cv och som verkade som klippt och skuren var urusel. Han gick vidare till en annan tjänst hos ett annat företag senare och även där insåg man att hans cv vida översteg hans kompetens. (Han hade nog varit inblandad i allt som stod i cv, men där var det tack vare andras snarare än hans förtjänst att det gått bra). Ett par av de som var mest tveksamma var också de som lyckades bäst.
Löven har väl kört Fagervall flera gånger. Han har lyckats en gång som tränare på riktigt och då hade han Kimby assisterande. Det är inte Fagervall som HC som egentligen varit problemet annars, utan att man inte hittat en assisterande som kunde täcka upp det Fagervall inte klarat av. Dvs, det rent taktiska. Jag tror att det är väldigt mycket samma sak i (tränar)rekryteringar. Det är ofta förutsättningarna som avgör om det blir bra eller dåligt. En back som Byström kanske är väldigt bra med rätt backpartner i rätt spelsystem. Ruohomaa är en lysande värvning när han kan spela sitt spel som förstacenter, men usel när han förväntas åka mycket skridskor och hamna längre ned i hierarkin.
Kort sagt tycker jag att det där med eliteprospect-scouting definitivt har sina nackdelar. Vi jämför de få siffror som finns att tillgå och kan tvärsäkert dra slutsatser känns det som.
{5647}: som nån som jobbat en hel del med rekrytering, visst det är svårt. Men både finnen och huras var grova missar som absolut hade kunnat undvikas. Ska jag spekulera tror jag det är vanligt i hockeyvärlden att man lätt går igång lite på tränare x och låter det styra i alldeles för hög utsträckning. Luras tyckte jag verkligen kändes som lite storhetsvansinne. Är det verkligen läge att hitta på en helt ny defensiv i shl när Modo låg där man låg?
Shangattay: Tycler också det låter extremt märkligt att han ska rakt in i första. Har dock inget problem med Byström i en tredje med Rundblad då dom känner varandra bra och spelade i Finland med varandra.
Sedan Berg/Noren som extra om skador händer och Ny topp back bredvid Winberg
Framnäs: Driver du eller menar du på fullt allvar att Modo anser att Ludde kliver raka vägen förbi Bernhardt, Näsén, landslags-Winberg och Stanley Cup-Rundblad i hierkarkin?
Confusius: Innan Huras anställdes var han väldigt ödmjuk och ville säkert ha hjälp att få till spelet i den svenska miljön. Problemet är ju bara att det visade sig vara bullshit. Hade det varit lätt att rekrytera så skulle givetvis inte lagen göra så många misstag. Stråhle, Hedberg, Garpen, Forsberg osv
{9315}: Det här med Byström är en done deal, finns ingenting "eventuellt" i den affären - annat än utåt sätt i media då.
Det jag hört är att han ska spela första backpar, det är där han ser sig själv "kunna bidra". Vi får fan be till alla möjliga gudar att någon mer dimper ner där.
I så fall blir det Winberg med Rundblad i tredje. Folin i samma roll som Wahlberg hade denna säsong, ev utlånad vid helt lag.
Gusse: scrolla ner och läs så ser du att modo ska ha in en toppback och eventuellt en back till, och då är byström den där eventuella ytterligare backen. inte toppbacken.
{10473}: håller med. Ålder är bara en siffra. Joel körde till 40 plus och Rosen i Växjö är väl 37 och gör en massa poäng. Jagr är 52 och lirar fortfarande. ;)
Sigge: Om du ser Wedin, Lander, Pettersson som trötta och på nedgång, vad tycker du då om er värvning i Olofsson? Finns väl massvis med spelare i SHL som fortfarande är bra som är runt 30 bast. Du får det att låta som dom vore 35+. Stark analys.
Gusse: Kan omöjligt vara en sämre backsida än förra säsongen då vi ställde upp med: Rubins - Rundblad Bernhardt - Näsén Brickley - Berg. Wahlberg/Folin
Winberg ska vara en uppgradering från Rubins och en ersättare till första backpar ska in och peta ner Rundblad till tredje backpar. Någon av Byström/Norén/Berg ersätter nog Brickley med bravur. Den stora skillnaden blir att vi förhoppningsvis har en riktigt bra förstaback
Såg att Skellefteå värvar ny KD, skidchef över längdlandslaget. Nu blir det till att valla grillorna och dricka blåbärssaft. Stackare, han kommer bli utfryst där uppe med sina 5 fingrar.
{5647}: " Inte lika imponerande som när Huras kom till oss. Vi supportar gick bananas för han hade svar på allt, var oerhört pedagogisk och fick oss oerhört engagerade. Problemet var bara att nordamerikansk taktiktavla i svensk hockey fungerade skit. "
Tråkigt att Harry Lurades!
Skillnaderna på Olli och Larry är dock många, Larrys uttalanden efter han fick sparken förefaller inte så ödmjuka. Olli verkar klart mer ödmjuk.
Gusse: han har spelat fyra säsonger i elitserien och shl. han är fyra år yngre än rundblad som är klart på väg nedåt.
problemet är att ingen av oss har sett byström på tio år, så ingen av oss vet vad det är som är på väg in. det vi vet är att han var förstaback i nurnberg vad det verkar, spelade åtminstone mest, och att han hade en bra säsong tillsammans med rundblad säsongen innan. vad säger det? inte så mycket, det är olika ligor med olika lag och olika förutsättningar.
Gusse: ”Aldrig spelat i SHL” är väl en sanning med modifikation? Utöver 50 matcher med Modo har Byström gjort 89 grundseriematcher och 13 slutspelsmatcher med Färjestad.
Tarasov: Trodde aldrig att jag skulle säga det, men föredrar nästan Folin då. Är osäker på hur Byström skulle ställa sig till att vara sjundeback, och jag tvivlar på att han är tillräckligt bra i dagsläget för att det ska vara försvarbart att peta Norén eller Berg till förmån för honom.
Tarasov: Jag håller Ludde som en sämre back( utan att ha sett honom) än Rundblad. Och Rundblad hade stora problem med tempot i SHL. Att Ludde som aldrig har spelat SHL och har dålig statistik från tyska ligan ska vara en back för Modo har jag svårt att förstå. Ska Noren också in så har vi en sämre backsida än förra säsongen. Jag hoppas Hinken tänker om..
SPOODI: Grejen med Brunäsarna är att de inte begriper sig på HS, dvs att det dagliga gnabbandet är en del av charmen. Det är lite av poängen med att ha olika lags forum samlade på samma ställe. Likväl har det oftast funnits någon sorts code of conduct som säger att man inte hånar andra supportrar direkt efter en förlust etc.
Alla MoDoiter hade såklart gärna sett Dahlén i MoDo, men likväl är det ju kul att skämta om hur lat han är.
Brunäs-boken är mer som HS lilla Knutby. De vill mest vara ifred och stöna över sin dominans mot Nybro, konspirera om hur domare från Stockholm medvetet försöker sabba för dem, hur publik som spiller öl per automatik bör rendera i Brunäs-seger, samtidigt som lagkaptener som attackerar TV-team hyllas som actionhjältar.
Detta stoppar dem emellertid inte från att missionera i andra gästböcker. Notera att inspelen ytterst sällan faktiskt rör de andra lagen, förmodligen saknar de intresse och kunskap för ishockey om inte Brunäs spelar. Dvs, de inte skoja om att Niederbach försöker vara överkonstruktiv, för de vet inte ens vem det är. Och då återstår bara plumpa provokationer, som för tankarna till en skolgårdsmobbare som var för enfaldig för att inse att det i själva verket var han som var den utstötte som ingen ville leka med.
Vi får hoppas att även Brunäsarna växer upp en dag. De skulle nog behöva en dos Bombay TV.
KRB: Svartvadet var GM då. Pratade med honom en tid efter att Huras fått sparken. Han berättade lite uppgivet hur han, Alavaara m.fl. I princip sagt ”Larry, det här spelsättet funkar ju inte!” men att Huras helt enkelt ignorerade dem och bara körde på. Karln sparkade sig själv, i princip.
Koff: Bröderna Abbott har entledigats med ett år kvarnen sina kontrakt, kontrakt som tillsammans kostar 5milj/säsong, en summa som är långt mycket högre än andra coacher och chefer i svensk hockey.
Nucky: ja verkligen! Skönt att vi har ordnat upp vår ekonomi och sportsliga ledning. Hoppas vi kan etablera oss som ett stabilt SHL lag igen nu närmsta åren
FH - avdammad: Enligt Jokinen själv spelade hans lag i Liiga mer som ett SHL-lag än den typiskt finska stilen med mer styrspel i mittzon. Så det kommer kanske passa ganska bra, blir spännande att se oavsett.