grimiss: Egentligen faller allt på Björn, kan jag tycka. Det är nog inte Leksands fel att han körde på en 3-årings metod att tjura till sig det man vill ha. En klubb kan erbjuda en roll, sen är det upp till personen i fråga hur den hanterar en sån sak. Nu är han ju i Löven och då kan man kanske gå vidare.
Signature: haha jag är kluven till Lif. Egentligen uppväxt som Leksand fan pga familj från Dalarna plus klassisk förening , givet att man vill ha dom i shl.
Samtidigt vill jag också bara vältra mig i potentiell leksandsmisär pga trauma.
Bästa av världar skulle lif åka ut under förnedrande former men sen gå upp direkt.
M Horava: finns det någon data om det skett någon förbättring (eller inte) i chanserna vi släpper till eller är det bara förstört pga den usla starten?
MoDo är trea i TV4as powerranking (Brynäs 1:a, Växjö 2:a). MoDo släpper till mest chanser bakåt av alla lag. (!) Tredje bäst framåt (efter Brynäs och FBK) Vi har överpresterat efter jul men sett över hela säsongen så har det jämnat ut sig eftersom vi underpresterade innan novemberlovet. Hoppas verkligen att MoDo gnuggar defensiven resten av säsongen. Det håller ju inte att släppa till så mycket bakåt. poddtoppen.se/podcast/1605771144/tv4-hockey-podden/power-ranking-shl-februari
KRB: "Deadline om elva dagar, jobbar du skarpt eller sitter du lugnt i båten?
– Vi kollar lite olika lösningar, men det är lite som jag sa för några veckor sedan och de bästa nyförvärven vi kan få är att alla blir tio procent bättre.
Som det ut nu kommer det inte att ske något?
– Vi har utvärderat med vad vi behöver bredda med och vi har avvaktat lite utefter skadeläget
Är det forwards ni tittar efter eller är det skadeläget som bestämmer?
– Skasdeläget bestämmer, men samtidigt kan vi inte sitta och vänta till den 15:e. Men vi har sagt tidigare att en forward ska in."
Bössa 68: HV gjorde en godkänd p1 senaste matchen mot Leksand. Det som hände de sista två perioderna kan inte annat än att tolkas som ett otroligt dåligt självförtoende; 5 skott på 40 minuter i ett fullsatt husqvarna.
Vi ska nog uppskatta att vi har HV i slutomgångarna, kommer bli mer än viktigt!
Smurfen: MoDo har ju bara 5 hemmamatcher kvar iår.förutom dina två har vi Örebro tisdag 25/2. HV 71 tisdag 4/3. Sista hemma timrå 8/3 . Kruxet är väl å locka publiken till dessa båda tisdagsmatcher..
puffe: Husfriden i SHL löst också. Passande så här när det blir uppehåll. Trots TV-avtalets stora summor så sänks kapitalteckningskravet från 10 till 5 % av omsättningen i eget kapital. Undrar vilka klubbar som lobbat för det? Timrå! Örebro! och Linköping!
sargad: Löste husfriden genom att dra en vit lögn om att jag hade jagat ut den. Funkade bra tills för en liten stund sen när vi kom hem. Katten ligger o spanar vid spisen igen, så tillbaka på ruta ett igen.
{puffe off-topic: scrolla den som inte vill läsa}: Löste sig gnagarfrågan? Upplevde en liknande situation hemma i somras. Katten Alice tog med sig levande smågnagare när dörrar stod öppna i värmen så vi fick ha dom stängda. Men då använde hon sig av kattluckan in till garaget och via den "svåra", högt sittande luckan från garage till källare och sedan via kattluckan i källardörren upp och in i vardagsrummet. Där försvann gnagaren bakom bokhyllan vidare under pianot och slutligen under den låga soffan som katterna inte kommer åt. Där blev den inneboende 2-3 dygn. Vi försökte med råttfälla och att stänga in någon av katterna där över natten men utan resultat. Inte ens katten Bosse fick fatt i gnagaren. (OBS! Känsliga läsare hoppar med fördel över följande stycke. Katten Bosse är till skillnad från Katten Alice en smula burdus och barbarisk vilket gör att han inte tar in gnagare utan de lämnas som söndertuggade blodpölar på gräsmatta och uppfart.)
På tredje dagen monterade vi ner soffan och gnagaren fångades med fiskhov och kartong och lever numer sina lyckliga dagar i skogsgläntorna runt kvarteret.
Apropå Bosses behandling av gnagare brukar jag tänka.. "Ja, just så Bosse, så borde Timrå hantera AIK nästa gång på Hovet"... och näe, inte bokstavligt förstås då jag och Bosse hatar sannerligen inte AIKare, vi Timråiter hatar ju ingen som bekant ;-)
{10015}: Absolut, men det är nog ett unikt perspektiv att lyfta fram dominans under en säsongsinledning som mer relevant än dominans under ett helt slutspel. Selektivt minne.
Peja: De här slutsatserna har redan dragits från båda håll i oändlighet. Det känns onödigt att än en gång dra upp den här diskussionen kring hockeyallsvenska Brynäs. I MoDo-boken.