Jan-Erik : Ser Tre Kronor-Lettland. Jag var inte alls insatt på samma sätt 2018 så frågar er som har mer koll från den tiden, vad var det med Rasmus Dahlin som var så unikt och gjorde honom till draftetta? Vad bidrog han med till Frölunda? Var det solklart att han skulle gå etta?
Tänker att de måste pratat något kopiöst mycket om honom i Cmore under den tiden.
Linus har ju en NO TRADE i sitt kontrakt så han kan vara kvar om han vill en säsong till. Då han uttryckligen trivs i staden och håller hög klass så är det ju inte fel av Boston att ge honom ett flerårskontrakt. Då kan den andre målvakten, Swayman, tradas för att få in den stjärnspelare som laget behöver för att ta nästa steg. T ex nämnden någon i NHL tråden att Draisaitl vill röra sig till just Boston. Med tanke på ålder och potential lär Edmonton vilja ha Swayman hellre än Ullmark i utbyte (plus några spelare till).
hanzon: Har ett år kvar på sitt kontrakt med Boston, lär bli bytas bort i sommar. Var nära redan för två månader sedan men han ville själv stanna kvar. Lär skriva ett långt och fint kontrakt i ett nytt NHL lag under kommande året. Vi snackar om en av världens bästa målvakter, klart han ska spela i NHL. Lassi räcker gott å väl för oss.
{5647}: Jag läste nyss Sanny. Jag har inte förstått varför alla tror Kellgren blir en så stor hit.
Hugo Alnefelt (visserligen inte presenterad av HV71 än) var åttonde bäst av de svenska målvakterna i AHL med en räddningsprocent på 89,3. Arvid Holm hade tredje sämst räddningsprocent medan Erik Källgren faktiskt hade lägst räddningsprocent av de tolv svenska AHL-målvakter som spelade fler än tio matcher.
Gavelo: Silfverberg hade väl noll poäng på 18 landskamper inklusive träningsmatcher ifjol? Mam ska nog inte titta alldeles för mycket på vad en spelare presenterar i VM. Jag tror True lider av sämre självförtroende och att han är rätt vilse på stor rink än så länge. Man kan nog anta att han inte åker till VM skadad i alla fall, men möjligen är inte motivationen på topp. Risken för spelare från de mindre länderna känner sig tvingade att spela i högre utsträckning än de från toppnationerna som har ett mycket större urval.
Gavelo: inte sett en sekund av han i vm. Men låter ju inte riktigt som vad man hoppats på och absolut inte som nån som nosat på nhl i sin karriär för inte så länge sen?
KB: han är i alla fall på rätt plats och inte tvåa på varje puck… Men nu var det ju inte specifikt honom jag syftade på utan snarare att han är ett bra exempel på lyckad värvning, för mig okänd och antagligen relativt billig trots att han dominerat shl.
Ben Perrault: Regeln för målvaktsinterference måste förtydligas. Har varit alldeles för många bortdömda mål under säsongen som varit ytterst tveksamma. Ibland har det räckt att snudda på målvaktens benskydd så döms det bort
jonsson: en helt annan sak Hoppas domarskrået tittar på regeländringar till nästa säsong, vill se mindre interference och spelförstörande moment Vill ni se några ändringar?
{10322}: Släppte vi verkligen Rosén? Var väl Challe som förbrukade hans förtroende något kopiöst. Var väl en av våra poångbästa spelare men spelade typ bara PP, fick knappt va på isen annars. Så inte så oväntat att han stack...
Koff: Framförallt var det pajasen Ros som hypade Ryno. Myntade till och med smeknamnet Rhino i övertygelsen att Ryno skulle bli en internationell storstjärna.
Koff: Var samma säsong vi tog in Eddie Larsson, Hersley, Rosén, Blomqvist Ryno, Ahlsenfeldt.. säkert glömt nån.. Ingen av dom lyckades ju i modo men var ändå i SHL i många år.
Bad_Brett: Ja han kunde de varit, Annars minns jag ryno som ALLA lag drog i. Minns en bild i hockeybilagan Aftonbladet hade innan premiären där han stod i bar överkropp på en strand med kedjor som varje lag skulle representera att man drog i honom. Lite halv löjlig bild egentligen. Då valde han Frölunda vill jag minnas. Det var en enorm hajp kring honom.
Men jobbade ihop med en kvinna som heter Ingela Ahrling, när hon presenterade sej i telefon på support lät det som....*Ingen aning'. Men, då kommer en liten fråga. Hon är släkt med någon som gjort match i MoDos A-lag. Namn där (utan att googla helst) är värd guldstjärna.
För övrigt vill jag tillönska alla MoDoiter och övriga för en fin kväll utan, Bonden,PrästenAgneta och Jultomten. MoDos MoDoratorer är ren och skär klass
www.dn.se/sport/da-forstod-man-att-det-har-var-mer-an-en-duktig-hockeyspelare/
Låst artikel antar jag. Kontentan är att han var en exceptionell talang. Gick bla in och dominerande på sin första träning med Frölundas A-lag som 16 åring.