1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531072 inlägg · 4122 ämnen

Silly season


Sv: Silly season
{10015}: "Hoppas-hockey". Den tar jag med mig. Går att applicera på många 👍

Sv: Silly season
Gavelo: Han är inne på majoriteten av alla våra insläppta och det borde säga det mesta. Jag tycker det sämsta med Bernhardt är att han spelar hoppas-hockey och det kännetecknar inte en hockeyspelare som lyckas på hög nivå.

Sv: Silly season
Gavelo: Ja jag kan möta dig där

Sv: Silly season
Olli Nomadinen : Med andra ord en helt ok Shl back, inte bäst men inte sämst och det motsvarar nog hans lön rätt bra.

Sv: Silly season
{6870}: Ingen skillnad i landslaget direkt. Är som att han tänker att det inte är hans ansvar eftersom han är forward.

Norlinder inte med i Tre Kronor i dag förövrigt

Sv: Silly season
Gavelo: I lag 13 och uppåt är Bernie en 6-7:e back. Max

Sv: Silly season
{10015}: Ja för i MoDo vet han inte vad hjälpa till i defensiven är.

Sv: Silly season
{6870}: Intressant ändå att Ranta ses som en brunkare i fjärdekedjan i det finska landslaget

Sv: Silly season
modomille: Ja det är de sjukt duktiga på när de har medvind.

Sv: Silly season
Olli Nomadinen : Som jag skrev tidigare så hade vi nog förväntat oss mer av Bernie men han är nog ungefär på den här nivån, han är svag bakåt men står för 20-25p framåt per säsong.
Om man vill tycka att det är för dåligt för att platsa i Shl så får man såklart tycka det, jag tycker inte det är ren kattskit utan jag hade nog försökt hitta rätt backpartner till honom ist så att hans istid blir stabilare defensivt.

Sv: Silly season
Tom Topp: att jämföra Albin Carlsson och Bernhardt i HA är ungefär som att jämföra Peter Forsberg med Jonathan Dahlén

Sv: Silly season
Olli Nomadinen : Alltid lika gulligt när timråiter försöker läxa upp andra lags supportrar 🥰

Sv: Silly season
Frontschwein: 46 , 52 , 48 Gissa vad det är?

Det är Sam’s antal matcher per säsong sedan han kom till Sverige.

Sv: Silly season
Gavelo: Nu menade jag just här inte att laget var bortom räddning. Även om det i det närmaste tyvärr är så om det är undvika kval vi pratar om. Men i det här fallet syftade jag på synen på kvalitén hos (bl.a.) Bernie hos vissa av er Modoiter

Sv: Silly season
modomille: den du ska jämföra med är Albin Carlsson. Han var också suverän i HA för oss.

Sv: Silly season
KRB: kan bara hålla med. Vigenault är ju skadad halva säsongen sin vana trogen, vidare är han en ytterst medioker klump som troligen kostar mer än han smakar på SHLnivå. Byt ut till nästa sväng.
Niederbach är bara ... dålig. Utvecklingskurvan är ju lika seg som förändringar i Sovjetiska bilfabriker på sjuttiotalet.

Sen kan ju Olofsson åka upp och spada lite fiberkabel i Storborgaren resten av kontraktstiden om han inte fått en magisk nytändning efter uppehållet.

Måste nog hålla med BB i övrigt. Bernie är en avig jävel som faktiskt konstant levererar poäng.

Han kanske lever upp även nu med en nytändning.

Sv: Silly season
Olli Nomadinen : Hur kan du säga att vi är bortom räddning med 36 omgångar kvar?
Att det är ett svårt läge, absolut, men va fan kom igen och höj dig, vi ligger 10 p bakom Malmö på säker mark och det är 106p kvar att spela om.

Sv: Silly season
KRB: Men om du iaf försöker att inte grunda dina åsikter på att du är arg eller besviken så bör du förstå att alla våra spelare som varit bra i flera år helt plötsligt kollektivt inte har blivit svindåliga, jag är övertygad om att det förstår nog även du faktiskt

Modo har några nya spelare och som det väldigt ofta är så rubbas gruppdynamiken och det kan ta ett tag att hitta den igen.
Ja Modo har varit dåliga på nästan allt, men likförbannat har vi varit ett par felaktiga utvisningar och osannolik stolpe ut från att minst ha dubblat poängskörden.
Hade vi legat på 20 poäng idag så hade nog ingen sagt ett pip, dvs det är extremt små marginaler som tagit oss till detta prekära läge, inte att vi varit utspelade i 14 av 16 matcher.

Sv: Silly season
modomille: Jämför med Erik K du, hybrisen här vet inga gränser. Det enda som stämmer med den jämförelsen är hängskallen. Det är en jävla skillnad på HA och även slutspelet i HA och SHL. Har inte det gått upp för er vid det här laget är fortsatta diskussioner fullständigt meningslösa. Då, om inte förr, är ni bortom räddning

Sv: Silly season
modomille: Vilket kanske betyder att HA-spel är Bernies maxnivå?

Sv: Silly season
Gavelo:

Så kan det vara eller är, helt och eller delvis
Vi ligger överlägset sist i tabellen, tydligt är det

Sv: Silly season
Olli Nomadinen : Bara för att han ser nonchalant ut så betyder det inte att han saknar "skalle". Skulle jämföra med Erik Karlsson han kan se nonchalant ut med men det är bara så han ser ut när han lirar. Bernie var en gigant när vi gick upp blev MVP i slutspelet av en anledning.

Sv: Silly season
Trilske: Främst är det hans karaktär. Jag vet inte vad Hinken har för preferenser när han hela tiden snackar om rätt karaktärer men Bernie saknar "skalle". Han kan ge ett oerhört oengagerat och egoistiskt intryck och det tyckte jag man såg hos er redan i HA. Även om skillsen på den nivån även tillät honom att glänsa. Som person ger han allt annat än intrycket att han gör andra bättre, tvärtom känns den egna prestationen viktigare än lagets. Tycker det är signaler han sänder på isen.
Tro mig, hade han varit nån jag verkligen velat ha så hade det faktum att vi snott honom från just er skänkt mig en oerhörd tillfredsställelse

Sv: Silly season
Gavelo: Hur länge kan man underprestera enligt dig? För att nu har han ju underpresterat i ett och ett halvt år isåfall. Det kanske inte är ett hållbart tänk i längden liksom. Vi kanske skulle behållit Hutsko ändå för att han bara underpresterade?

Sv: Silly season
KRB: Eller så är det för att laget underpresterat som är grundorsaken, inte att Berna med flera inte håller SHL klass.

Sv: Silly season
Bad_Brett:
Det är inte särskilt många backar som mäktar med 20p i SHL, kan se att han landar över 25 med tanke på den svaga starten. Definitivt något att bygga vidare på om vi klarar oss kvar.

Sv: Silly season
Olli Nomadinen :

Du var alltså inte nyfiken på att se vad Bernhardt, som är det närmaste vi har kommit en ny Pikkarainen (om än på allsvensk nivå) skulle kunna åstadkomma hos er på SHL-nivå?

Främsta (och enda) anledningen var nog att han kom från oss, allt annat låter, tyvärr, som efterhandskonstruktion.

Sv: Silly season
Olli Nomadinen : Han kommer bli en toppback i SHL på sikt, tro mig. Kom ihåg att han fortfarande bara är 26 år, det är ingen ålder på en back.

Han kommer explodera förr eller senare, det kan jag nästan lova.

Sv: Silly season
Gavelo: Fast Bernie håller allsvensk klass, inte mer. Sen kan man ju peta i ord och välja hög allsvensk klass ist f hyfsad. Men mer än så är det inte. Fanns en anledning att jag önskade upp er senast bl.a. av anledningen att slippa se honom hos oss

Sv: Silly season
Gavelo:

Orsaken,
Bernard med flera är inte tillräckligt bra för SHL
Det är orsaken (grundorsaksanslys) till MoDos prekära läge i tabellen

Niederbach en annan förmodligen väldigt trevlig spelare som underpresterar match efter match, i år som hela förra året

Varför ska vi ha spelare ombord som enligt Henrik bara är trevliga, genuina och bra lagkamrater i omklädningsrummet?!
Att de håller genuin SHL klass från början verkar komma i andra hand?!

Vi ligger ju överlägset sist i tabellen och det beror ju på någonting?!

Trevligt ändå med ett forum där alla får ha synpunkter och åsikter,
Eller hur Gavelo?!

Sv: Silly season
Bad_Brett:

Ja poängen verkar trilla in för bernhardt i maklig takt, dvs på ett sätt som gör att man inte riktigt tänker på att han bidrar offensivt.

Sen kan man diskutera om det är för det enorma förtroendet han får eller om han faktiskt håller hyfsad SHL-nivå.

Tveksamt om han skulle få samma förtroende i något annat lag dock men fortsätter han ligga på runt 20-25 pinnar per säsong så bör det finnas andra SHL-lag som är intresserad av hans tjänster.

Många glömmer bort att vi är ett bottenlag i SHL, vilket knappast är gynnsamt för Bernhardts plus/minus-statistik med tanke på det enorma förtroendet han får.

(Ja det enda man kan utläsa av +/-statistiken bland de som ligger risigt till i MoDo är att de spelar förhållandevis mycket i ett bottenlag.)

Sv: Silly season
hompa90: Håller med, jag har sett ngr inslag och det är, från en supporters håll, ett jättebra initiativ tycker jag.
Konstigt att inte fler har börjat med det.

Sv: Silly season
Detta är något jag tycker DIF har börjat göra bra i allsvenkan sedan Wikegård tog över.
Veckosummering på 5-6 minuter varje vecka där man får en inblick vad som händer i verksamheten och vägen framåt.

Korta raka svar om läget i truppen, och man som supporter får känna sig delaktig, kostar lite ger mycket till supporters.

Detta borde MoDo som klubb ta efter, helst efter en turbulent höst, där man får en inblick hur vi vänder och vrider på stenar och hur vi går framåt och vad man jobbar med.

www.youtube.com/watch?v=6wPcid1AFBw&ab_channel=difhockeyse

Sv: Silly season
KRB: Tro mig kompis, vi är nog många som även försöker förstå dig och varför du sågar honom, har han snott din flickvän, ovänn?!, försöker förstå dig och hitta orsaken…

När du skriver att han är en hyfsad As back på sin höjd så kan man inte annat än att lägga dig i samma fack som Ztorken och några till i facket ”oseriöst”

Jag tror alla hade hoppats på mer från den gode Bernie men han har som BB skrev igår faktiskt rätt hyfsade siffror på slutet och med den potential han visat i AS så var ett 2 års kontrakt fullt rimligt där och då!

Sv: Silly season
KRB: i efterhand med facit i hand blir det kanske svårt att motivera hur förlängningen föll ut. Men då man skrev kontraktet var han allsvenskans kanske bästa back någonsin och senare i allsvenska slutspelet vann han poängligan och blev utsedd till mvp. Så var det någon allsvensk spelare som vi skulle förlängt med där och då så var det Bernhardt.
Så jag tror inte att man måste vara släkt med honom för att försvara förlängningen ur Hinkens perspektiv, alla sportchefer i landet hade förlängt om dom varit i samma position.

Sv: Silly season
Monno:

Japp, 2 år med honom är 2 år för mycket!
Jag beundrar dig ändå ändå som tar honom i försvar, du uppvisar ett omotiverat stort förtroende för honom,
Är du släkt med honom, nära vän?!
Försöker förstå dig och hitta orsaken…

Sv: Silly season
KRB: Ofantligt långt? Två år?

Sv: Silly season
Monno:

Jag tycker nog bitvis att Bernard hittills i år inte visart upp någon som helst pondus alls!!?
Han ser ut som en skräckslagen höna på rymmen i skogen så fort det blir en närkamp, en damhockeyspelare skulle förmodligen nästan spöa skiten ur honom!

Jag fattar ännu inte idag hur Henrik kunde ge honom ett sådant ofantligt långt kontrakt,
Helt klart en av de bidragande orsakerna till MoDos låga total…..

Sv: Silly season
Monno: Hinken om nya Big Bens


– Vi har fått till oss att han är en otroligt bra människa och ledare, säger Gradin

Sv: Silly season
modomille: Som sagt det är helt orimligt att en spelare som varit så dominant i HA (i två säsonger t.o.m) inte ska kunna spela SHL hockey.
Han är ett unikum om han aldrig etablerar sig.

Men som BB är inne på får han nog oförtjänt mycket skit. Men det fick han även i HA.

Sv: Silly season
Monno: Bernhardts formkurva pekar spikrakt uppåt trots kräftgången. Lätt att stirra sig blind på hans +/-, men faktum är att den har blivit bättre på sistone. Dessutom delad 3:a i interna poängligan. Tycker gott vi kan jämföra med tokhyllade Norlinder, som vissa ansåg är säsongens "MVP":

Norlinder: 15 matcher, 1 mål, 5 assist, 6 poäng, -6
Bernhardt: 16 matcher, 3 mål, 4 assist, 7 poäng, -8

Lite lustigt att jag, som kanske var den som oftast kritiserade hans inställning när vi spelade i HA, tvingas ta honom i försvar helt plötsligt...

Sv: Silly season
Monno: Hade nästan aldrig varit så säker på att en spelare från HA skulle klara av klivet upp till SHL som jag var med Bernhardt. Som man vill att han ska lyckas men fan det vill sig inte..

Sv: Silly season
KRB: Haha "Berhardt är i sina bästa stunder en bra HA spelare"

Ja eller typ en av dom mest dominanta spelare i HA senaste 10åren. Kanske den mest dominanta backen. Så i sina bästa stunder är han inte bara en duglig HA spelare...

Sen håller jag helt med att han inte klara SHL så bra som man hoppats. Tycker han bitvis spelar med den där pondusen som i HA men ofta äre det där lite nonchalanta spelet som verkligen inte funkar på denna nivå... (ser nonchalant ut åtminstone)

Sv: Silly season
Bad_Brett:

Näsén är underskattad, om han inte varit sig lik i år så finns det förklaring till det, jag skulle gärna gett honom ett 3 års kontrakt
Brickley har väl platsat in i årets backuppsättning, han var grym i inledningen förra året, det var ord och inga visor från hans sida

Sv: Silly season
Från Hörnefors:

Niederbach har också varit pålitligt dålig hela förra året och även i år hittills

Vignault har gjort sitt, då han inte är skadad så hänger han inte med, eller vill inte hänga med..

Bort med dem, de drar ner de andra

Sv: Silly season
{10015}:

Byström och Bernard platsar inte i SHL
De är i sina bästa stunder duktiga HA spelare möjligen….

Jag skulle ha sålt bort dem fortast fan

Sv: Silly season
{9315}: Jag tycker inte Bernhardt har visat några tendenser till att han kommer att lyfta till en pålitlig back på den här nivån så han hade jag brutit med inför nästa säsong.

Sv: Silly season
modomille: Om man tar dom som har utgående kontrakt så skulle jag förnya LaDue och Näsen och låta Rundblad och Bysröm gå till förmån för Sellgren och Hägg. Och på forvardssidan så måste två toppcentrar in och då får vi låta Vignault, Niederbach och två av Aagaard, OP, Jacobsson och Benson gå. Och förlänga med Ohlsson och Ranta. Att bryta en massa kontrakt blir för dyrt så det tror jag inte på.

Sv: Silly season
Tarasov: låt mig vara tydlig jag har hellre näsen än bernhardt by a country mile men jag vill inte ha båda i laget nästa säsong.

Sv: Silly season
{10015}: Håller med

« · 2768160 · »