Hinken, den enda som kunde uttala sig i saken inför säsongen, det vore idioti om Karlin gjorde det. Gissad att Ranta skulle få sitt absoluta genombrott denna säsong. Antagligen har Ranta imponerat under träningssäsongen, då utan riktigt motstånd.
Såklart så har Ranta kvaliteter som kan göra vem som helst lyrisk.
Nu med facit. Det är nog så att Ranta är tämligen begränsad. Även om han skulle snäppa upp med sin offansiv så kommer han aldrig (enligt min mening) kunna kompensera upp med sin naiva kunskap med det defensiva.
Han blir aldrig en komplett spelare, men hans spets, ja i rätt omgivning. Risken är att att han aldrig får uppleva det.
puffe: Vi har tio poäng till en sjätte plats. Hade vi inte gett bort en massa poäng i början så hade vi inte varit jumbo. Två 4-0 ledningar och förlängningar som vi förlorat har sänkt oss. Jag hade gett upp. Nu tror jag vi har stora chanser att klara det. Vi har allt vinna medans dom andra har allt att förlora.
NuMo: Varje gång vi mött Örebro och deras förstakedjan så pressar dom på och då börjar vi försöka flippa pucken ur zon ,gärna förbi anfallare spelare. Men Karla m.fl. är på tok för skickliga, dom plockar den typ varje gång. Förstår inte att vi inte har motmedel på det.
Aja 20 bra minuter räckte tydligen. Blir spännande de mot Luleå för dom äter nog upp oss om vi spelar såhär.
puffe: Zacke måste börja träna Lassi att leta puckarna bättre, varenda höstlöv med skymning går in medans han kan rädda allt annat!
Sen måste Karlin lära sig att ta timeout, byta målvakt eller maska för att bryta motståndarnas momentum i slutskedet av matcherna.
Sen borde vi ha en tydligare strategi hur vi ska spela med 5 kvar i ledning, nu är det ett vansinnigt chansande som väldigt ofta ger motståndarna mål.
Idag var vi en ribbträff från 5-5 efter att vi helt tappat fattningen sista 3 minutrarna med 2 måls ledning, varför har vi inte en inarbetad strategi hur vi ska spela. Nu kastar man in en nykomponerad kedja med en bänkad True som Center?!, liksom va, VA?!
Starkt av Åsele att punktera matchen efter en svag dump dock.
Greenwolper: Helt sjukt jobbig match, men som du säger. Klacken vann matchen på WO. Hörde ett par gånger det patetiska 'det är vi som är Örebro...'. men annars bara MoDo
Kul också när Vi körde 'finns bara en klack i hallen' då kände sej nån kuf vara tvungen o dra på högsta volym på randomlåt på högtalarsystemet.
sedan muttrade man högt över Berglunds felpass sekunde innan han dunkade in sista målet. Vi lever fortfarande.
Hoppas Ranta inser misstaget att ev. ha skrivit på för Örebro
Brander: Ja så tänker jag också. Nu kan en dålig streak a la Örebro dra in alla lag i gyttjebrottningen. Det är nog rätt många lag som 20-25 omgångar in tänkte att HV och Modo var avsågade och fokuserade på slutspel/play-in och tänkte att kvallagen är klara.
Sen från ingenstans plockar vi plötsligt poäng och mittenlagen har en dipp i sitt spel och benen börjar darra.
Thors 22: Karlin måste intala grabbarna att när vi leder ska vi gå för nästa. Att ”värdera när vi ska gå” klarar inte det här gänget. Full fart framåt resten av matcherna!
Modoröv: Jag var aldrig orolig, fy fan vad skön vinst. PS har någon numret till en psykolog? Behöver en jourlinje torsdagar, lördagar och vissa tisdagar. Kaffe kaka, andra raka!
Thors 22: 2 tuffa hemmamatcher torsdag och lördag och efter det en extremt viktigt bortamatch mot hv. Löser vi 3 poäng totalt mot Luleå och frölunda och minst 2 mot hv så är jag nöjd.
Dwight: Vi gör det fan inte snyggt, men vi vinner matchhelvetet. 3 sköna poäng även om det satt hårt inne. Jisses vad vår defensiv inte fungerar när andra lag överbelastar.
Sebastian kom ensam, lägger den långt utanför mål, vilket är som om en blind skjuter trapp. Som tur är, han är intensiv och får slumpmässigt tillbaks pucken. Man får vara glad att han nästan kunde åka in med den.
Hinken, den enda som kunde uttala sig i saken inför säsongen, det vore idioti om Karlin gjorde det. Gissad att Ranta skulle få sitt absoluta genombrott denna säsong. Antagligen har Ranta imponerat under träningssäsongen, då utan riktigt motstånd.
Såklart så har Ranta kvaliteter som kan göra vem som helst lyrisk.
Nu med facit. Det är nog så att Ranta är tämligen begränsad. Även om han skulle snäppa upp med sin offansiv så kommer han aldrig (enligt min mening) kunna kompensera upp med sin naiva kunskap med det defensiva.
Han blir aldrig en komplett spelare, men hans spets, ja i rätt omgivning. Risken är att att han aldrig får uppleva det.