MoDo- Växjö 2013-10-19 FC
Berka:Vad säger de rabiata Spina-hatarna, kan man annat än njuta av målet? Kommentatorn e alldeles lyrisk över Spina's lilla vickning, sen tic-tac-toe-GOAL!!
Håll i detta nu MoDo!! Inget av lagen har nåt PP o tala om, hittills,men MoDo's e ju ändå fall framåt, mot tidigare pp-bottennapp.
Bra med dryga 6000, över 7000 nästa helg, Invasion Ståplats?
Missar matchen idag. Någon som har lust att berätta hur det ser ut.
Är intresserad av hur det går för TJ, är han på g eller var förra matchen ett undantag?
Men delaktig i 2-0 målet som var ren hockey porr!
Nog har han ryckt upp sig. Skapar mkt i förhållande till det lilla han spelar. :-)
Kul att höra! Tack!
Kan ju vara medvetet att matcha igång försiktigt ifall han varit i dålig form.
"Mår inte man som coach bra, när spelar man på det här viset?"
Klurig fråga utav kommentatorn.
S-vikaren:
Just nu tar man inte tag i saker och ting. Halvslött på något sätt. Kom igen Modo!
Funkar Cmore för er som ser via nätet?
Mitt släcktes ner alldeles nyligen :(
Suck, kanske lika bra man inte ser eländet... Någon som har en webradiolänk att bjussa på?
Berka
Det är ju total förvirring där ingen tar något initiativ längre. Det är kaffedarr i benen och i armarna och i hjärnorna är det helttomt verkar det som.
Vilken floppmatch, från att ha sådan fruktansvärd koll på allt så darrar man ihop fullständigt och Växjö kunde ha gjort 7-8 mål i 3:e om vi inte haft medstuds. Att AF inte tar timeout är ett misstag och det skrattade Växjö åt när dom enkelt kunde fortsätta köra över oss.
Övrigt undrar jag när man ska sparka spina och kasta in Adrian Kempe och hur länge firma Forsberg får massa speltid?
Våran på papperet bästa defensiva uppställning har åter inte lyckats skapa oreda framåt utan skapar bara oreda bakåt och kfop gör åter en plattmatch
Hur många gånger spelade regehr fast sig själv i defensiv zon idag, min kulram räckte inte till?!
Spina var inte lika dålig idag som senast, men han har hittills inte gjort en match som jag skulle ge honom godkänt för.
Dave "Giveaways" Spina, mannen som aldrig läste spelet.
Berka:Modo var riktigt bra i två perioder, men i tredje backade man hem och lämnade över intitiativet. Det är tydligen någonting man inte alls behärskar, utan man gav mer eller mindre bort en poäng.
Ändå finns det struktur och ett spelsystem som verkar sätta sig. Man spelar inte alltid bra, men det har ändå blivit 11 poäng på de senaste fyra matcherna. Det här kommer att bli riktigt bra så småningom och mycket kan tillskrivas Forsberg.
Jag tycker för övrigt Torp förtjänar en sågning i benet. Satan vad han drällde i egen zon.
Idag var vi (Modo) inte speciellt bra i första, Växjö står för det bästa men Modo spelar tight men skapade just ingenting framåt, sen gör vi en topp period i 2:a för att kanske göra säsongens sämsta 3:e. Att vi får till en förlängning är faktiskt ren å skär flyt, hur kan ett lag spela så bra en period för att sen frångå allt vad man tidigare hållit på med och totalt klappa igenom?
Dagens 3 bästa
Cumiskey: gör det mesta rätt och levererar
Tj/Jeff: som har börjat hitta spelet
: Publiksiffran
Dagens 3 sämsta
Spina: ger bort mer puckar än vad man hinner räkna till
Kfop: börjat ta massa skitutvisningar
Kommentatorn: sa nog fel oftare än han sa rätt
Torp som sagt... Han måste ha rekord i att vända innåt hemåt i egen zon?
Jänkarna verkar hitta varandra bra nu. Skulle dock inte skadat med någon mer defensivt kunnig i kedjan. Framförallt när Spina of giveaway är med.
Kedjan med Skröder-Påhlsson-Possler kan bli något riktigt riktigt bra. Skulle gärna se den få växa ihop till nästa år alá Skröder-Susse-Danielsson.
3dje perioden tycker jag att Anders Forsberg gör bort sig lite som inte tar timeout. Det kändes i hela hallen att det inte skulle hålla...
Men Växjö är ett bra lag i en bra trend så 2p är inte alls underkänt på förhand! Typiskt att Rosén fock göra mål...
Men just spela enkelt är ju något han börjat med att inte göra. Hans stora svaghet som jag ser det är spelet med puck i defensiv zon. Han verkar inte ha en aning om vad han ska göra med den utan gör gärna något helt onödigt avancerat. Men han har en inställning som är guld värd.
För övrigt på tal om Hensick. Nog ser han rappare ut, men rätt långt ifrån elittränad. Jäklar vad han blev trött så fort han spelade för långa byten. Kan vara därför han fått sparsamt med istid. Han orkar inte helt enkelt om han samtidigt ska hänga med i tempot. :-)