1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 544658 inlägg · 4155 ämnen

Inlägg: 2953013

Sv: Silly season
Bad_Brett: Man skulle kunna ha bankID i inloggningsprocessen utan att personuppgifter för den skull är synliga på sidan. Det skulle ge en väldigt tydlig spårbarhet för de få tillfällen som personer bryter mot lagen online. Det skulle även vara en effektiv kontrollmekanism för att få bort minderåriga från olämpliga sidor, om man breddar vyn bortom hockeysnack.

Svarskommentarer

Sv: Silly season
Peja: Om man hade bankID inlogg så moderatorerna kan se vilka det är, men anonyma nicks synliga för resten. Så skulle det va lättare för moderatorerna att hålla reda på trollen.
Vet ej hur det är nu, men skulle tro att om du har flera emailadresser så kan du ha flera användare.

Sv: Silly season
Peja: Bra så, då kunde man kanske se om det precis skapade kontot ÖstergötLand26 är ännu ett av dessa troll-konton , eller om det är skapat av en fysisk person. Man behöver inte lämna ut identitet, m en ett konto/person borde väl alla seriösa tycka är bra(fast må får jag avskaffa en profil, haha(