1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 505797 inlägg · 4189 ämnen

Inlägg: 3033904

Sv: Silly Season
Vargen: Ja, han kommer bli en tredje/fjärde I NHL mest sannolikt om han tar sig dit. Det jag såklart menade var att om han tar chansen att spela högre upp i hierarkin så har han större chans att bli en bättre spelare offensivt. Dvs, större chans att det blir i tredje och han blir en mer allround spelare än att stagnera som ren energispelare och kanske inte med en offensiv edge.

Och om han bara blir en defensiv kugge ökar risken att han inte utmärker sig tillräckligt och inte når NHL. Det finns väldigt många sådana spelare, men Gästrin kan stå ut om han har en offensiv sida och inte bara jobbar hårt, vinner närkamper och stänger ned motståndarnas bästa.

Svarskommentarer

Sv: Silly Season
Willow: Vad spelar det för roll att han ”har större chans att bli mer offensiv” om han klarar av att prestera på nivån med det spelsätt han redan har? Han är en bra allaround-spelare som det är, visat fina tendenser som framspelare hos oss. Och det är jag rätt säker på att han kommer fortsätta att göra. Det var ingen som gnällde på Dickinson när han var här för att han inte smällde på med tacklingar varenda match och bombade direktskott. Han klarade sig utmärkt utan dem kvalitéerna.

Men hela den här diskussionen kommer ifrån att folk är bittra över att han lämnar. Vilket jag förstår. Det suger att tappa talanger, men det kommer nya. Huvudsaken är att vi faktiskt kan säga att vi fostrade dem.