HV i Kvarten!!!
Ge mig ett enda argument varför Backlund skall välja mora ist för en annan klubb om inte Leksand går opp??
Allvarligt tror jag inte han vill sälja sig så billigt att han går till mora. Tror han vet vad som gäller :-)
Allvarligt tror jag inte att MIK är så intresserat. Backlund är en helt okej målis - men inte mer.
Sedan ska vi komma ihåg att många spelare har gått från Leksand till Mora och vice versa under åren, så det är inga konstigheter i sig.
Stig Nordin, Kacke Larsson, PO Brasar, Roland Bond, Anders Lönn etc - listan kan göras lång.
Och om jag känner vännerna i den här gästboken rätt misstänker jag att långa listan snart kommer att ligga här ;-)
insu: Hur kan du tro att någon ska komma med ett svar på en sådan utmaning?
Listan över spelare som spelat på bägge sidor siljan under "modern tid" (efter införandet av elitserien 75/76):
Jonas Finn-Olsson, Patrik Allvin, Christer Olsson, Johan Rosén, Roland Bond, Per-Olov Brasar, Per-Olav Lundgren, Johhny Hansson, Ivan Hansen, Ove Olsson, Peter Åslin, Tomas Ring, Örjan Nilsson, Mattias Andersson, Emil Skoglund, Åke Liljebjörn, Henrik Smångs, Torgny Löwgren, Lars Karlsson, Anders Lönn, Daniel Sperrle, Car-Erik Larsson, Mats Lusth, Martin Jansson, Rastislav Pavlikovsky, Marcus Eriksson, Bengt Höglund och Joakim Backlund.
Jag har givetvis glömt någon som ni gärna får hjälpa mig att minnas. Sen kan vi väl gemensamt försöka komma på dom som gjorde detta före säsongen 75/76. Folke Gustavsson.....
Du glömde brorsan Rosén: Roger.
Sigge Bröms är väl den mest kände från tiden innan elitserien. Spelande tränare var han i MIK, sedan bara tränare om jag förstått saken rätt.
Sedan måste jag leta i minnet efter fler gubbar att damma av.
Jag är förstås väldigt glad över att så få orsingar spelat i LIF. Den enda jag kommer på, och som aldrig spelat i MIK är Dag Olsson. Men han hade kontrakt skrivet med MIK när han fick ett antagningsbesked från idrottshögskolan i Gävle. Kontraktet revs och Dag spelade i stället för Strömsbro. Sedan hamnade han i Leksand, och kom till slut till Tunabro.
Knogen: Jag missade också Fredrik Jonsson sedemera Fredrik Ytfeldt som tillsammans med Torgny Löwgren blev utlånad för fyra matcher till MIK 97/98.
Snyggt av dig att plocka dom båda Magnusarna från årets trupp men du missade en till ur dagens Leksand, Calle Steen.
Lars Karlsson i Leksand är väl inte samma Lars Karlsson som spelade i Mora?
Se länk.
Det stora hoppet för oss kanske är att de sjuka Moraspelarna hunnit med att smitta ner ett dussin av HV:s spelare tills imorgon, och resten av dem tills på tisdag:-)
-Kultanen är nu feberfri och reste ner till Jönköping under fredagen för att förena sig med truppen. Hur det blir med Smrek är ovisst.. Han kunde inte vara med på fredagens träning.
- Mikael Simons, crosscheckad av Andreas Jämtin, har en näsa som är dubbelt så stor som normalt men Mikael har lämnat klartecken för spel.
- Kraften och energin har vi fortfarande, säger Pär Djoos. Frågan är om vi kan ladda om mentalt ? Vi har i alla fall tagit varandra i hand på att vi ska krama ur precis allt i lördagsmatchen.
Bara att hoppas att Smrek kan spela ikväll!
HD Christer Lärking
LD Mikael Ljungqvist
LD Fredrik Carlman
Tanka glasen och ladda innan nersläpp nu.
-Mora kommer med nästan fullt manskap till eftermiddagens måste-vinna-match.
- Det är bara Eric Beaudoin som inte spelar, meddelar Moratränaren Pär Djoos som också avslöjar att Daniel Sperrle vaktar kassen.
1.
Smrek-Lupaschuck
Kerman-Simons-Tuokko
2.
Kultanen-Skogs
Jansson-Bogg-Johansson
3.
Johnsson-Bergström
Bergqvist-Bastiansen-Elomo
4.
Sandberg-Nolander
Nilsson-Granström-Eriksson
var inte mycke gnäll när ni vann med 7 - 1
Den som påstår att vi förlorar idag på grund av domaren är bara en pinsamt dålig förlorare. Visst var det en absurd utvisning, men tyvärr är det klasskillnad mellan lagen idag.
Det som avgjorde den här kvartsfinalserien var att vi förlorade de två första matcherna i sudden - två matcher vi faktiskt precis lika gärna kunde ha vunnit.
MIK har gjort en fantastisk säsong och ännu en gång trotsat tyngdlagen. Nu laddar vi för nästa år - då ska vi ta oss ytterligare ett steg upp!
Klart det är domarens fel. Med en rättvis domare hade vi vunnit den här matchen med tre-fyra mål ;-)
Tack Mora för en underbar säsong! Kommer aldrig att glömma den glädje jag och min fru upplevde den kväll ni spelade kvartsifinal nr 3! Vi satt där hemma, hon och jag, och skrek ut vår glädje för varje mål! Underbart, och den kvällen finns för evigt i våra hjärtan! Tack Mora. Vad som än händer inför nästa säsong, finns ni alltid i våra hjärtan. Lycka till 2006/2007!
J20-matchen slutade desvärre i löven-favör, 7-2.
Ungdomskonsulenten, som jag fick lov att ringa eftersom swehockey inte fungerade som den skulle, var full av beundran för Lasse Johansson i Mora-kassen. Idag fick de i alla fall hål på honom, och sedan rann siffrorna iväg.
Anders i Budum:
2-1-målet var en felstuds i sargen, som gav ett plötsligt numerärt övertag framför Sperrle, när Mora tänkte starta ett anfall.