73Sjöbba: Ja även om dramatiken kunde dö ut snabbt när nått lag var klart tidigt så håller jag klassiska kvalserien aom personlig favorit till kvalupplägg. 4 lag från HA hade ju slutligen samma ärliga chans då också. 👍
Jalapeno: Det tror jag inte. Det gamla kvalsystemet. 5 lag, 15 matcher om jag minns rätt. Där hade man värdiga lag att gå upp till Elitserien. Ligans rätta namn.
OlliJanne: Hoppas Nubben sonderar marknaden och har ögonen öppna även för utländskt. Kanske finns nått transatlantiskt guldkorn därute som gått förbi Kentääs ögon. 😅
Spock: jo men det stora problemet är att domarnivån är så gräsligt ojämn.. vissa tillåter andra inte. Bara kolla på HA sämsta domare Peter Lyth eller vad han helt. Herreguf vilken slut domare
Spock: du har rätt med känns inte som på ljuva 90 talet hockey iaf. Där man kunde få se riktigt fina smällar o känslor på isen. Nu känns det beror på vilken domare man får samt får man knappt peta på folk. Inför lite nhl regler och ta över domare från där. För i vm kommer andra lag bara skratta åt Sverige när vi åker bara runt med en tackla inte mig skylt på
De kan ju lika gärna granska domarinsatsen och utvisningarna när de ändå ska kolla efter disciplinärenden, så varför inte.
Men du har helt rätt. Hockeyn som spelas nu i januari är som vanligt mycket mer tillåtande mot spelförstörande än den var i början av november. Vilket är mot vad SIF vill, enligt de själva.
" inte fick klaga samt skrika på domarna ifrån båsen. " Det här kan man fortfarande få utvisning för i HockeyAllsvenskan, fråga bjorklovenspelaren som "absolut inte sa sopa".
Spock: kanske ska ha någon extern aktör som också går igenom alla utvisningar i alla matcher med? Med tanke på från början av säsong tog dom på allt men inte längre? Sen hur vare att man inte fick klaga samt skrika på domarna ifrån båsen samt klaga på nått domslut? Borta med vinden
Villervalla: funkar bra mycket bättre utan. Samt har väl Svenska domare blivit helt tappade bakom flötet senare år. Kanske utbilda dom bättre istället för att man ska lägga en massa pengar på nått skräp som inte funkar ?
Villervalla: Då håller jag med dig! Vill bara inte att anmälan endast ska få komma från en aktör.
Det skulle verkligen behövas en opartisk som går igenom varje match! Jag har haft en viss tilltro till upplägget fram till idag, men det här är ett skämt!
Har inget emot att de som fällts blivit fällda. (Möjligen Lodin.) Men att två spelare som gör helt klart straffbara förseelser inte ens får två minuter under matchen eller blir anmälda efter är orimligt.
Den opartiske granskaren får gärna vara någon/några som dömmer på internationell nivå.
bar mofftak: en jurist OCH pensionerad domare? Låter som en perfekt storm i mina öron. Ett hockeyns motsvarighet på filmen ”Falling Down” med Michael Douglas.
Spock: Situationsrummet har anmält några gånger, de kanske skulle ha detta också. Tänkte mer på en opartisk som går igenom varje match. Som det är nu verkar det skit och det som anmälts efteråt är ju sådant som tagits upp under sändning och diskuterats, ett jävla hyckleri allt egentligen.
bar mofftak: Det var exakt den här typen av uppställning av information som jag förväntade mig!
" BESTRAFFNINGSÄRENDEN
Namn: Leon Lerebäck, Timrå IK Matchdatum: 2021-01-03 Mellan: MODO Hockey - Timrå IK, HockeyAllsvenskan Anmälare: Filip Eriksson Förseelse: Kneeing Beslut: 3 matcher samt böter om 3 125 kr
Namn: Viktor Lodin, Timrå IK Matchdatum: 2021-01-04 Mellan: Timrå IK - MODO Hockey, HockeyAllsvenskan Anmälare: Daniel Eriksson Förseelse: Diving Beslut: Böter om 5 000 kr "
Tack för att du länkade en klart bättre källa! Blir ju också tydligt att det är en person som anmäler, vilket är rimligt.
Fortfarande orimligt att Gretzky blev utvisad och att Oscar blev utan Oscarnomination.
bar mofftak: det blir ju lite märkligt i hela historien, naturligtvis anmäler det en sådan sak de redan har en bestämd uppfattning om, crosschecken mot halsen såg de ju inte ens då borde det varit en utvisning direkt och troligast avstängning. Alltså, det behöver ju inte vara rätt för att domaren anmäler, endast en granskningsnämnd skulle få anmäla.
Tycker inte Lodin filmar, har man spelat hockey vet man att sånt där kan göra ont även om inte smällen tar direkt mot huvudet. Kul att disciplinnämnden går emot läkare, dom vet tydligen bättre, vilka superexperter dom måste vara. Oscar är väl inte heller en filmning, ingen onaturlig rörelse utan han faller bara, får väl snedskär eller något. Dock dåligt beslut av domarna att ta 2 minuter.
Vesels situation är däremot en solklar förstärkning då han slänger med hela kroppen, bedrövligt att inte det blev anmält.
Olli Nomadinen : Game Set and Match Oskehamn 6-1 🤔🤷♂️ Dahlström hattrick och Torp 2 mål 🤷♂️ Dahlströms moster träffade jag i en bar och umgicks mä under en utlandsturné innan Jul 2017!🥳
Villervalla: Står i beslutet. Domare Eriksson anmälde. Det är en jurist, nån pensionerad domare och några pensionerade spelare främst från Stockholmsområdet som sitter i nämnden.
Upplägget är lite av ett skämt men det är inget nytt och drabbar alla lag ungefär lika mycket förutom att Stockholmslag ofta klarar sig bättre då....
"- Marcus Hardegård har i samband med ett skott ådragit sig en skada på handen under matchen mot MODO Hockey 4 januari. Efter vidare utredning står det nu klart att det rör sig om en fraktur. Det är svårt att i nuläget säkerställa en prognos, men vår förhoppning är att han skall vara åter till slutspelet, kommenterar Christian Johansson, Lagläkare Timrå IK."
Domarna själva anmälde, står ju tydligt om ni letar. Dom tyckte att han spelade över genom att ta sig mot huvudet och ligga kvar med syfte att få med sig en checking to the head, därför de anmälde.
Så nu slipper ni spekulera vem som anmälde Lodin. Tips är att läsa hela artikeln nästa gång.
"Anmälan: 6:04 in i första perioden bryter Timrås #91 Viktor Lodin in mot mål med pucken. I samband med att han avlossar ett skott mot mål träffas han av en tackling från MODOs Jesper Dahlroth. Tacklingen träffar kroppen på Lodin som faller till isen. Trots att tacklingen inte träffat huvudet tar sig Lodin för ansiktet, ligger kvar på isen och orsakar en avblåsning. Domarteamet bedömer att detta görs i ett försök att få med sig en utvisning för Checking to the head och anmäler därför Lodin för Diving."
Spock: jag postade en bild tidigare, har inte disciplinnämnden tillgång till den vinkeln... Kan inte förstå hur man kan påstå att det inte tar i ansiktet, dock först på kroppen så skulle inte säga att det är utvisning.
Är för att man går in i efterhand och ger böter för filmningar, men det finns ju betydligt värre situationer än den där. Är ju verkligen lotteri vad som anmäls och inte.
Nisse på Mon or: " Timrå IK har avstått från att kommentera anmälan utöver att man påpekat att Viktor Lodin behövde stå över efterföljande byten och undersökas av lagets läkare och att det mot denna bakgrund är besynnerligt att han anmäls för diving. "
Nu blir man mäkta förvånad över att Oscar och Umeå Dykklubb inte fick böter.
Tänkte på detta med pp formation. Det var en lättnad i matcherna mot er när Olofssons formation bytte av Dahlén formationen.
Han försöker spela som Dahlén i samma position men är ungefär 300% långsammare i tanke och fötter, så det kändes inte ens farligt eller svårt att försvara sig mot.
Trodde han som kom från shl skulle göra ett betydligt större avtryck, man kan konstatera att där är det långt till toppform och där borde ni ha ett sparkapital om han hittar form till slutspelet.
Sanyet: jaa helt sjukt att en sån som A.Pettersson kan gå före Dahlén exempelvis!!?? Silfverberg vad gör han ens där nuförtiden!? En sjukt duktig hockeyspelare absolut men han ska inte vara med i VM nu. Har iofs inte sett en sekund av ... | Läs mer
Någon bör styra upp så vi enkla rödvita supportrar STORT kan skänka lite extra deg till en ”backup för Hardegård”