1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 604491 inlägg · 6212 ämnen

« · 2151555 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
{9373}: ja skiljer statestik även 2 mellan vilken som stå jämför modo i semi

Sv: Apropå nånting...
TD: 2 målvakter måste jämföras ute i byn men bättre spel i 2a så facit får en boost och matchen lever bättre det blir bra i slutspel och toppen målvakten.

Sv: Apropå nånting...
TD: Förstod absolut noll utav den där meningen..

Sv: Apropå nånting...
Modano: gärna modo i kvarten tror dock alla matcher blir nagelbitare alla slår alla

Sv: Apropå nånting...
{8179}: 2 jämföra målvakter men inte i topp fast ohre är väl 1 om man ser till matcher dom före har mindre matcher fegt titta i facit brukar jag ej göra..

Sv: Apropå nånting...
Jag har helt och hållet missat Ohres fina statistik så jag väljer att lyfta den! Spelat har jag dock inte missat, men trodde inte att statistiken var såhär bra.

9 spelade matcher, 1,78 GAA och en SVS% på 92,59! Han har en vinstprocent på 88,89%!

Sv: Apropå nånting...
Ser verkligen fram emot att se Patrick W spela imorgon. Har stort förtroende för Antes omdöme och det han beskriver låter som ljuv musik i mina öron. Blick för spelet och Lidströmaktig med sitt backspel med lång klubba. Bra skott dessutom och han kommer att användas i PP. Visst det kommer väl att ta några matcher innan han är inne i det men jag är förväntansfull!

Sv: Apropå nånting...
TD: Ta en Grogg minst och lugna ner dig kör dig eller nån som ska läggas in
akuten.SKÅL MOT SHL

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Var påväg att skriva i stort sett samma sak, men du hann före. Det blir en stor utmaning att lyckas överföra detta till en slutspelskontext, vilket dessutom är en helt ny kontext för den här ligan. Förra kvalsystemet levde lite av sitt eget liv och utvecklades i en helt annan riktning än den folk trodde på förhand. Det ansågs omöjligt att slå ut ett SHL-lag i bäst av sju matcher, sen visade det sig att just precis det hände varenda säsong. Säsongen 18/19 åkte båda SHL-lagen ut, t.o.m. Den brutala mentala press det var att krångla sig igenom den där matchserien som SHL-lag visade sig bli fruktansvärt svår.

Frågan är hur det här systemet blir? Den här säsongen är vi skyhöga favoriter, nästa säsong kanske det är betydligt mer öppet. Bara för att vi har samma slutspelssystem som SHL behöver det inte betyda att det får samma utseende som SM-slutspelet. Alla drömmer om den där hopplösa outsidern som kommer från ingenstans och sen går hela vägen, men jag vet inte hur många gånger det egentligen hänt. På rak arm minns jag bara HV 1995.

Vi kommer ställas inför en i stort sett unik situation för den här föreningen och ska nu klara av den press som kommer ur att vara favorit. Tidigare har vi alltid haft någon outsiderfaktor att vila lite emot, nu finns inte den. Det ska bli fruktansvärt intressant att se hur man klarar av det, då allt annat än att vi går upp är att betrakta som ett gigantiskt fiasko.

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: vinner ju trots allt matcher just nu

Sv: Apropå nånting...
Sputnik:

Fast Hedberg har ju rätt under serien har ni varit i en klass för er själva och styrkan har varit att rätt bekvämt använda offensiven för att spela ut tråkiga lag som VH, Västervik mfl, er största utmanare i slutspelet är ni själva. Smyger det sig in en känsla av överlägsenhet eller att det kommer ordna sig pga. en kreativitet och offensiv kan det bli riktigt farligt mot lag som SSK, BIK, Mora, AIK som kommer gå på 110% och motiveras av att slå ut seriesegrarna.

Matcherna i slutspel blir ju ett krig och det är sällan det är offensiven som gör att man går hela vägen, alla måste ge sig in i närkamper som det var det sista man gjorde och ifall även stjärnorna visar vägen med detta spel är mycket vunnet.

Håller er som stora favoriter såklart, även om det finns en viss osäkerhet hur laget står upp när det blir ett krig, tänker då på era senaste matcher mot löven och matcherna mot oss, iaf i den första var ni inte beredda att offra tillräckligt mycket för att vinna.

Hur som helst är det sjukt kul att uppflyttningen avgörs av ett slutspel, och man lär ju sitta och följa och njuta av matcherna trots att modo inte är med. Det enda positiva med detta är ju att man faktiskt kan kosta på sig att njuta av matcherna när ens eget lag inte är med.

Och som jag sa tidigare, möter ni löven i någon runda så håller jag stenhårt på er.

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: Precis, och de allra flesta mål kommer ur tomma intet, ingen som helst finess. Viktigt att poängtera att det inte handlar om att förhäva vår prestation heller, eller att vara kaxig. Jag är mest bara förundrad över hur vi kan vara så inåt helvete överlägsna med det manskap vi har, egentligen ska det inte behöva skilja så mycket.

Sv: Apropå nånting...
JoseGonzales: Ska fan kolla om mini Brown på tuben, ja han är bra Perron spec i pp när han får ratta de.Ja hua dom är inga man gillar nånsin hehe.

Sv: Apropå nånting...
TD: De har släppt 46 skott mot sig. Mot ett lag som inte har en väldigt dålig dag hade de förlorat stort.

Sv: Apropå nånting...
TD: Tycker det var bedrövlig hockey från båda lagen om man säger så. Modo släppte väl till 45 skott med, så jag väntar med hyllningarna. 😅

Sv: Apropå nånting...
Modo har nåt på gång ny målvakt och back shl mässiga tror det vänder för dom ser mycket bättre ut än på länge

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: En annan har ju tryckt på AIKs svaga defensiv ett tag dock. 😋
Ett rejält dessimerat Timrå senast och AIK fick kämpa med nöbbar och klor för att slå oss ändå..

Sv: Apropå nånting...
{9255}: Kolla han på youtube, han har inget emot att slåss heller.

Skadad, med lövens tur denna säsong. Han ska dock vara på väg tillbaka vad jag förstått.

Haha man har alltid spelare i andra lag som man ogillar. Jag säger ingenting om att man ogillar Vesel, han är lite provokativ.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Vill inte Jinxa nått och slå oss för bröstet, men som nån länkat innan så var ju Hedberg i Mora inne på samma grej. Timrå är i en helt annan liga och tyckte vi inte har nån riktig svaghet. Han skulle ju velat se oss möta SHL motstånd och sett hur vi står oss där till och med.

I ett slutspel kommer det vara nollställt dock och det stora testet blir ju att omförvandla vår överlägsenhet i seriespel till vägvinnande slutspelshockey då det kommer vara tightare och mer fysiskt spel och mer kamp om varje millimeter på isen.

Sv: Apropå nånting...
JoseGonzales: Aa dog när ja såg honom första gången, ja han verkar kommit igång nu, aa ja såg inte att han hade kontakt med sargen där då förstår jag, porrstjärnan Perron varför lirar inte han? missat ett gäng matcher nu? grattis till segern Jose, Vesel är dock alltid smuts i mina ögon, hoppas du förstår, kärringen med bricka 18 också :)

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Ja. Det här är löjligt. AIK har släppt in mål i alla sina boxplay och gjort 0 på 5 PP försök och detta lag tror vissa ska ta sig till SHL

Sv: Apropå nånting...
{9255}: Haha han har verkligen en NBA look med alla tatueringar, ring i näsan och öronen samt blonderat hår. Han är grym framför mål.

Fast jag tycker inte den på löven var något, han som skulle hoppa in stod ju i dörren med en skridsko på isen när han klev tillbaka.

Sv: Apropå nånting...
Hassan: Precis, och alla fullständigt bedrövliga byten till kors och tvärs. Yrt och ostrukturerat, som om vi sysslar med en helt annan sport än resterande lag.

Sv: Apropå nånting...
josha840: kik i underläge. Snacka om genomklappning.

Sv: Apropå nånting...
JoseGonzales: Så fort Belov fick pucken kände man att de blir mål, snyggt av JT, är han hockeyns Dennis Rodman?
Dom tog Västerås på för många spelare men inte den solklara på er, domarna håller iaf en jämn nivå på att inte hålla en jämn nivå, spattigt slutspelet kommer bli.

Sv: Apropå nånting...
Kvitterat både för kik och Modo.

Sv: Apropå nånting...
AIK ändå... Aldrig att vi torskar en slutspelserie mot dem med någorlund full trupp. Försvarspelet lämnar en del att önska. 4 insläppta mot Modo och kvitterat..🙃

Sv: Apropå nånting...
{9255}: Verkligen. Har gett effekt i början av tredje iaf. Brown blir bättre och bättre för varje match.

Sv: Apropå nånting...
JoseGonzales: Hoppas dom slipper kval, ja Crandalls intervju var spot on, spännande sista perre nu.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Ja, det är ju inte världens tajtaste spel runt eget mål i aik-modo direkt

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Jag måste ändå säga att det är drabbande att se övriga lags matcher, helvete vad mycket usel hockey som bedrivs i den här ligan. Går vi inte upp så är det inte annat än egendomligt.

Sv: Apropå nånting...
{9255}: Ja, dom får fan inte åka ur. Men är rätt säker på att dom klarar sig undan kval.

Det är jag definitivt. Vi har ingen rytm i spelet just nu, märker att alla skador gjort laget i osynk. Vi måste få tillbaka folk från skador och få spela med samma lag under en längre tid. Andra perioden var horribel. Poulin räddar oss.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Modo missade ju chansen att kvala ifjol så ....

Sv: Apropå nånting...
JoseGonzales: Ja nä det har ju varit en sjuk säsong att vara inne på tredje headcoachen, som sagt det är inte värdigt Modo riktigt, får dom kvala får vi hålla tummarna att dom fixar ett, mena blir ni eller vi kvar i HA så är det klart man vill ha derbyn som även genererar mycket pengar och grym stämning, vad gör ni nere i Västerås Jose, du är rätt nöjd med 1-1 efter 2 gissar jag?

Sv: Apropå nånting...
4-2 till AIK...

Sv: Apropå nånting...
{9255}: Jag skulle tro att dom kommer ta beslut om det efter säsongen. Men den spelaromsättningen plus att man bytt tränarkonstellation tre gånger och inget blivit bättre borde ju innebära att man kollar om problemet är högre upp än spelare och tränare.

Sv: Apropå nånting...
Hoppla 2-0 K-stad och 3-1 AIK ... losec säljer bra nu

Sv: Apropå nånting...
JoseGonzales: Inte ens NHL killarna inräknade, shit frågan är om han blir kvar alltså, skulle vara sjukt om Modo får spela kval bäst av 7 matcher.

Sv: Apropå nånting...
Eftersom AIK tog ledningen så skiljer det JUST NU bara 6 poäng mellan modo och Kristianstad i tabellen , med 10 matcher kvar ... nervöst i övik snart ?

Sv: Apropå nånting...
Modo ligger knöligt till...2-1 till AIK och Kristianstad leder 1-0...

Sv: Apropå nånting...
{9255}: Ja, det är faktiskt helt sjukt. Då är inte NHL och SHL-lån inräknade. Det är 4st spelare till om jag inte har fel vilket isf innebär 15 spelare sedan seriestart då två NHL-lån kom innan.

Sv: Apropå nånting...
Modano: Helt rätt rabben 👍
Nu ä dä dax å fixa till slutspelsskägge...

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Det är i SHL vi ska slå rekord inte nu.Bättre och vila spelare och komma helt 100% när ALLT ska avgörs.Men du kanske tycker att rekord är viktigare än att gå UPP

Sv: Apropå nånting...
JoseGonzales: En halv trupp nästan, har alltid tyckt storheten varit överdriven vad gäller Glader och inte riktigt värdigt en stor klubb som Modo, får han vara kvar är det verkligen upp till bevis, är sjukt tacksam att vi i Timrå har Sveriges mest rutinerade sportchef i Nubbs och att han även förlängt med 5 år.

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: Dom har värvat 11 nya spelare på kontrakt sedan säsongsstart. Det är uppenbart att någonting inte stämmer.

Sv: Apropå nånting...
Modano: Om man slår rekord OCH går upp minns man säsongen ännu bättre

Sv: Apropå nånting...
För övrigt var det en rätt brutal sågning av Glader som Harald levererade precis. Kan bara hålla med. Levererar inte nyförvärven i kväll lär väl 2-3 spelare till lägga skridskorna på hyllan och skita i det här.

Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky: Helt oväsentligt om man slår USAs jävla poäng rekord eller om Dahlén slår rekord. Det ändå som gäller att gå upp till SHL annat betyder inte ett PISS

Sv: Apropå nånting...
Vilda Väsby vill vara med och fajtas i bottenstriden, kul!

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Ett bra erbjudande ju 😇

« · 2151555 · »