1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598922 inlägg · 6213 ämnen

« · 2229511 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
LKV: Du kan ju boka en sittplats precis framför bortaklacken, går nog att ordna så att plexiglaset bakom din plats demonteras, en träsko och snus i nacken vid bortamål inger nog en härlig frihetskänsla utöver det vanliga.

Sv: Apropå nånting...
LKV: Förstår känslan, den borde avvecklas

Sv: Apropå nånting...
RasmusVS: nog är det så modo har fler medlemmar supporters kommunen går in med flera miljoner till hallen
Svårt jämföra klubbar ex vis Gävle hänger det Brynäs grejer i foajén på hotell och affärer och allt handlar om hockey i vissa städer i Sundsvall finns knappt nån som förknippar stan med hockey klart då att vi har flera års arbete att bygga upp från där vi var förr med nära 100 miljoner I omsättning
Nu verkar sponsorer komma ca 80% från Timrå kan ha fel men känns så vi är på Karlskrona och Oskarshamn vi ligger nu tyvärr publikt tror jag på 3500 på torsdag i coronatider naturligt att folk sitter hemma

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Har varit där och tyckte inte om den, sikten är god men boskapskänslan infinner sig. Dock är det väl något bättre än er gamla som låg i direkt anslutning till hemmastå, precis som vi har. Idioti

Sv: Apropå nånting...
LKV: Ingen orsak. Annars är den inte så illa som ryktet säger, placeringen är antagligen seriens bästa för bortastå. De har väl dessutom modifierat bort en del av burkänslan

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Jaha då får det bli sittplats då :-)
Tack för svar!

Sv: Apropå nånting...
RasmusVS: Märkligt är ett hyfsat understatement. Det är en sån total okunskap om marknaden att man baxnar. Antar att det är egna fritidsintressen hos enskild ansvarig som styrt där

Sv: Apropå nånting...
LKV: Klart den är kvar 👍

Sv: Apropå nånting...
RasmusVS: Hej timråiter! Har ni kvar "buren" på bortastå? Funderar på en resa 6 november men vill helst inte stå i bur.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Ja, att ta fram en golfbag för 4 lax när krimset saknas är märkligt i mina ögon.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Jag tror att man borde ha saker som används varje dag och som inte är så stora jämt, dörrmatta, liknande de spelarna har i omklädningsrummet, kylskåpsmagneter, isskrapor, parkeringsskiva, osv. Allt för att synas och inte till otroliga överpriser.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : En bra första åtgärd är att ta över informationflödet och reportagen från ST. Har du inte ST+ i dag får du i princip ingen information om klubben, matcherna, spelarna och allt runt omkring.

ST kommer gicetvis att fortsätta, men andra framgångsrika klubbar äger sina egna informationsflöden i första hand.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Helt enig, det är alltid bekvämt och lätt att skylla på externa faktorer.
Hoppas dock att det är på uppsving i och med Torines inträde. Tendensera pekar ditåt iaf i min mening

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Bra med lite vila för grabbarna också tror jag. Det har varit en tuff start och jag tror vi dras med småskavanker. Vet att t.ex Alvarez rehabtränar

Sv: Apropå nånting...
RasmusVS: Håller med fullständigt. Man kan aldrig som "produkt" skylla vikande intresse på den presumtiva kunden, publiken. Det är a l l t i d "produktens" (Timrå IK) ansvar om siffrorna är dåliga. Oavsett om det handlar om sponsorintäkter, merch eller publik på matcherna

Sv: Apropå nånting...
hubbenorlen: Även om du kan ha en poäng så tror jag att mycket av det här faller på klubbarna och deras mentalitet.

Jag älskar Timrå IK men det finns fog för hård kritik när det kommer till marknadsföring, image, profilering och aktivt arbete till att skapa, bevara och förstärka intresse för föreningen och A-laget. Så länge jag kan minnas så har tugget på kansliet varit att ”det är för lite intresse”, ”Skellefteå får ju mer bidrag av kommunen, ”det är som det är”, ”det funkar bra”. Inget säljer sig självt längre, finns garanterat massvis med personer i regionen som identifierar sig som Tikare men som inte dyker upp av alla möjliga anledningar och här bär klubben störst ansvar i att reda ut VAD och åtgärda det.

Min uppfattning är att folk bryr sig och de bryr sig mycket, däremot så behöver det byggas upp en stark klubbprofil och ökad närvaro överallt. När vi var i SHL på 00 och början av 10-talet så fanns Timrå överallt, stripade bussar, butik i Birsta, reklam på TV, besök till skolor och annat näringsliv. Nu ser jag i princip ingenting. Bygger man en hajp kring allt klubben gör så kommer folket för att de inte vill missa det.

Vi är klappusla på allt vad marknadsföring, sociala medier och profilbyggande heter. Så även GIF. Där har vi stenen i skon, tror jag. Bara det att vi inte har riktiga nummer på försäsongen, stavfel i varannan officell kommuniké och souvenirer som både är tråkiga och dyra är inte okej på den här nivån.
Jag har personligen fört fram dessa synpunkter till verksamma i föreningen brett och smalt i flera års tid. Kan inte säga om det är ny kompetens eller nytt driv som behövs för att lösa knuten.

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: inget att se fram emot på en vecka då men heller ingen ångest på en vecka

Sv: Apropå nånting...
Det är alltså en vecka kvar till nästa match?! Kämpa Hahl Bundy!

Sv: Apropå nånting...
Perreman:
Poäng
1. Zajac
2. Lundin
3. Hanzl

Mål
1. Rattie
2. Lodin
3. Lundin

Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky: det är standard dock. Folk köper inte biljetter tidigt. Räkna igen om 3 dagar då folk fått lön :)

Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky:
Poäng
1. Rattie
2. Hanzl
3. Zajac

Mål
1. Rattie
2. Lodin
3. Lundin

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: det var andra tider då. Hur många egna produkter som helst. En ung Inge Hammarström (17år) såg jag. Kul att se.👍


Sv: Apropå nånting...
tjobba: vad var publiksnittet förra gången i SHL?

Sv: Apropå nånting...
Håkkybåkky:

Poäng
1. Rattie
2. Lodin
3. Zajac
-
Mål
1. Rattie
2. Lodin
3. Alvarez

Sv: Apropå nånting...
För att spä ut den oändligt långa tiden mellan matcher:
Vilka tror ni blir topp 3 poängmakare och topp 3 målskyttar när grundserien har summerats?

För egen del säger dagsskänslan följande:

Poäng
1. Rattie
2. Zajac
3. Hanzl

Mål
1. Rattie
2. Alvarez
3. Lodin

Sv: Apropå nånting...
Laken: Kikar man antalet lediga stolar verkar det tyvärr inte vara någon rusning efter biljetter…

Sv: Apropå nånting...
JD: Dom måste väl ha gjort det. Själv har jag gått på hockey sen tidigt 80-tal.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Försvann fönstrena på gaveln vid ombyggnaden på 90-talet?

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: För den som är intresserad så la jag upp alla bilder på min profil. Tänkte att kanske inte alla är intresserade av detta, då kan man välja själv att titta vidare.
Att någon har roat sig med att skriva el. rita i programmet det antar jag att man får räkna med i ngt som är plus 50 år 👍

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Fotade hela matchprogrammet. Drygt 20 sidor. Första sidan, där åtminstone jag noterar kostnaden på hela 1 (en) krona 😁😆
Uppladdat:

500x0-screenshot20210922-205721dropbox.jpg


Sv: Apropå nånting...
För övrigt börjar uppehållet 18 ---> 30 september kännas långt och segt nu

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Blev nyfiken på vår någonstans det där caféet låg och jag hittade följande: "Vivsta. Foto-Caféhuset Köpmangatan 51 där
Statoil idag har automatstation"

Den macken är ju idag enbart en tankstation. Men dom flesta torde veta var någonstans i geografin jag är 👍😅

Sv: Apropå nånting...
Vem räknar prickar ikväll?

Sv: Apropå nånting...
Lite kul när man strosar runt på loppis, el. Erikshjälpen som i det här fallet, är ju när man dyker på riktiga guldkorn. Ett matchprogram från säsongen 1965/66. Alltså den sista säsongen innan man bytte namn från krångliga Wifsta/Östrand/Fagerviks IF till det betydligt mer för orten passande namnet Timrå IK. Match på Isstadion mot Hammarby IF den 4 november 1965 kl. 19.30 I programmet finns aktuell tabell och enl. den hade stockholmarna gått rent och hade full pott, 6 poäng efter 3 matcher, medan WÖF låg nästjumbo placeringen före Rönnskär på 0 inspelade poäng. Vi kan nog gissa med tabellen i minnet att vi gick mot en tuff motståndare.

I programmet finns bl.a reklam för Sundsvalls Tidning, där upplagan på den tiden var 31.000 ex. på vardagar och över 36.000 ex. söndagar. Imponerande, eller hur? 😅👍

Vidare...
"Timrå taxi till Eder tjänst dygnet runt".

"Efter matchen.. ett extra "MÅL" på Knaust".

"UR för hårda tag. Välj Tärnan hos UR - TJÄNST. Vid Ima-tvätten".

"Efter slutad match skall spelet diskuteras- och gör det på Tallbackens Konditori där något gott Eder serveras".

"Vid behov av läskedrycker och pilsner. Ring in Eder order - Omg expediering. Risingsbo Ångbryggeri. Nederlag i Timrå".

Vidare i matchprogrammet finns att läsa om vilka matcher som visades på TV. 29/12 reste laget på en USA-turné och man kom hem därifrån 7/1. Spelregler finns för övrigt tydligt utskrivna.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Ja, ta in Pyörälä igen!

Sv: Apropå nånting...
gjort mitt
2 sitt...luleå
4st mot lekis if

Sv: Apropå nånting...
KniveN: HA har sagt att de inte vill blanda sig i det här ärendet. Oavsett vad tycker om just den här situationen så är det ju bara ytterligare ett exempel på hur tandlös HA som organisation faktiskt är.

Sv: Apropå nånting...
hubbenorlen: Nu har jag gjort mitt. Två sittplatser bokade till Luleåmatchen!


Sv: Apropå nånting...
{297}: Man tycker ju att HA ska kunna stänga av spelare som bryter mot kontrakt som har skrivits med ett av lagen i HA.

Sv: Apropå nånting...
hubbenorlen: Gropps avtal sa väl att han inte fick spela för en annan allsvensk klubb under säsongen 21/22? Vad han sen gjort i Norge eller någon annanstans mellan tiden då avtalet skrevs och idag borde inte spela någon roll. Kan inte tänka mig att kontraktet han skrev i Norge ogiltigförklarar det första kontraktet han skrev med Västervik.

Jag är ingen jurist men det borde vara självklart: Gropp har en klausul som sträcker sig över säsong 21/22 och den har han nu brutit.

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Rakt igenom en osympatisk förening

Sv: Apropå nånting...
Sputnik:

Gropp som funderade på att inte spela vidare eftersom han mor dog i sommar, han meddelade norska klubben att han inte skulle resa över, de respekterade spelarens önskan och bröt kontraktet.

1 månad senare skrev han på för löven. Det var ett snabbt sorgearbete.

PK gillar visst betting och smutsiga övergångar.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Känslan är att det inte leder till nånting märkvärdigt.

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: Helt missat - klart man är medlem

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: De godkände ju övergången till Norge. Men om det finns en klausul att det norska laget inte får sälja honom vidare till HA så måste det ju vara vattentätt.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Hoppas Västervik driver detta vidare.

Sv: Apropå nånting...
hubbenorlen: Haha jo en soppa alltihop. Men Kentää visar ju sin moraliska kompass om inte annat. Köp till vilket pris som helst. Kunde ju visat lite goodwill och snackat med Georgsaon i allafall. Får väl se vad det mynnar ut i och om Västervik får rätt eller ej. Känslan väl i slutändan att Västervik kanske inte kan göra så mycket åt det trots allt..

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Herregud vilken uselt skriven artikel. Så många syftningar i beskrivningen av ärendet att man knappt förstår vad som har hänt.
Gropp bröts tydligen när han skulle spela i Norge.

« · 2229511 · »