Nåt som Timrå verkligen borde styra upp förutom 80 tals souvenirerna så är det introt.. 2 eldar & fnuttig raket som flyg! Man blir galet avundsjuk på Växjö, Saik osv...
Timrå Isstadion: Tråddisciplin. Skriv i musiktråden. Om takidas sångare är aktuell som back i andrafemman så platsar diskussionen i sillytråden. Det känns dock långsökt. Han är möjligen sämre än Kolan.
WifstaÖstrand: Roxette: "It must have been mål, but its over now" den texten känns dyster när det står en 0a på anslagstavlan. Eller "na na na na na, he got the hook" när motståndarna begärt mätning på Gallos klubba och den visar sig vara godkänd ✌
Per HApps: Det var bara en diskution vi hade, bara för att inte just du gillar Takida. vi kan ta Lasse stefans om du vill de istället? annars kan du väl ta ditt pick o pack och dra till Modo då? Du verkar ändå inte vara en riktig supporter om du överväger Modo framför Timrå,,,,
Vore bra om vi kunde ha enbart Silly Season i Silly Season-tråden. Allt annat i Apropå nånting... Man får ju förhoppningar när man ser att det skrivits i den tråden, sen går man in och ser att det handlar om musik, lol.
WifstaÖstrand: Ja jag tycker det. Börja tänka utanför ramarna där man tänker generell radiomusik. De här gör ju faktiskt musik som är till för att få fram en känsla av att exempelvis vara oslagbar. Det är väl precis vad ett idrottslag jobbar mot?
Finns många låtar att välja på, exempelvis Victory
Angående musiksidan så hänger jag på med en sidonot här: Jag tycker de borde fundera på om det inte finns något från "Two steps from hell" som kan passa in i t.ex. spelarintro eller liknande. En grupp som fokuserar på episka filmtrailers bör väl ha potential att fördela samma känsla inför en hemmamatch?
Klassiska "Amazing Grace" heter "Av nåd" på svenska och skulle med ny text kunna bli kort och gott "Timrå" och sjungas av Anna Stadling eller dylik Timråsupporter. :-)
Timråpodden E: Alltså blev kanske lite fel att det skulle vara riktat till just dig, har läst på andra ställen där man håller på att klanka ner på hjälmen så blev väl ett allmänt inlägg till alla liksom.
Kul med Törnkvist förresten, har väl ingen riktig koll på han men in Nubben we trust. 😀
Gorkyman: Eller som jag nämnt för något år sedan, varför inte bjuda artister att skriva Timrå-låtar och sedan ge ut ett samlingsalbum på det hela. Rock, trubadur, metal, olika stilar....Det behöver inte utses en vinnare för att kora EN definitiv låt. Låt det bli flera låtar så får tiden utvisa vilken som passar bäst