JoseGonzales: Jag backar igen. Vi h a r en bättre målvaktssida än er. Poulin har möjligen, m ö j l i g e n, en högre högstanivå än Johansson. Om det vet vi dock inte så mycket. Går Johansson sönder däremot så är det ingen ko på isen här. Känner mig fullständigt trygg med Ohre. Lite skillnad mot er och Mantler
Är inte ett dugg orolig, tycker vi har kapacitet att gå upp med det lag vi har idag, även med ett par skador eller avstängningar... grym en för alla, alla för en aura i laget men man blir ändå lite nyfiken på vad (S)Nubben lurar med i vassen... mycket vill ha mer liksom... kom igen nu, ge oss lite teasing... vad har du på g Nubben?
Tack för det. Har ni märkt vad lugnt och tyst det blev här helt plötsligt?
Helt sjukt att det skiljer 26p, alltså 26 jävla poäng mellan er och löven. Vem hade trott detta innan säsongen?
Vill till att löven lägger i en växel, dom kan inte nå er, det är omöjligt. Men antar att dom vill ha hemmaplansfördel i semin, stor skillnad på att möta t.ex BIK med en extra hemmamatch istället för bortamatch. Tar dom inte andraplatsen får dom en jobbig resa mot finalen.
BIK känns luriga, fan vad dom smyger med just nu, och dom har visat upp ett väldigt stabilt spel dessutom, känns som ett obehagligt slutspelslag. Säga vad man vill om BIK och deras grisspel men dom ska ändå ha cred att dom inte drogs med in i lånekarusellen eller tokvärvat nu på slutet när spelare finns tillgängliga.
JoseGonzales: vad var det Södertäljes tränare sa efter matchen mot oss? Jo, man kan inte skälla ut dom här yngre spelarna, det gör dom inte bättre, däremot kan man förstöra en karriär!
Olli Hahl: När sa dom det? Efter att snabbspolat matchen med nför match, bägge pausar samt efter match hörde jag då inget om några värvningar. Men det kanske saknades nåt parti på före och eftersnack.
bar mofftak: Han har ju inte direkt fel.. Mantler var bedrövlig idag. Sedan tycker jag kanske man ska ta någonting sådant internt men idag var det rätt uppenbart att Mantler skulle tagit ett par av målen..
KulltorpsOlli: jag tror löven har passerat punkten där FLER värvningar ger en positiv inverkan på laget. Om dom mot förmodan spelar ihop det där lapptäcket till hockeylag, ja då kanske dom ändå förtjänar SHL för det i sig är nog en större bedrift än att vinna slutspelet.
{297}: Löven och Per Kenta är en kakofoni av jakt på sponsorpengar och en jakt på hockeyhoror ute i världen. Allt för att kunna köpa sig framgång och en plats före i kön. Percy kom tillbaka, allt är förlåtet!
JoseGonzales: Det finns ju nåt sorts system med att få namnge en tredjemålvakt inför slutspel/kval. Ofta backupmålis i nåt av bottenlagen i SHL eller från Ettan. Det är väl egentligen enbart på pappret, ifall båda målisarna går sönder.
JoseGonzales: Vem vet hur många amerikaner Kentä kommer att värva? Vet Walson? Vet styrelsen? Vet sponsorerna? Det är ett skämt det Kentä håller på med. Han kanske har förtjänat epitetet ”Jesus”, en påhittad person som utför stordåd men när allt kommer till kritan är det ingen som sett stordåden, det är precis som bibeln, mycket snack och lite verkstad. Säger det inte enbart för att provocera, om nubben hade hanterat pengar och byggt lag på det här sättet hade jag donerat min sista krona till föreningen.
Olli Hahl: Då tror jag inte på det. Jag vet att man vill värva en ”backup” tredje målvakt. Vet inte vad det heter men att den kan gå till löven när dennes säsong är slut. Eftersom vårat j20 inte spelat på månader och vi endast har två målvakter.
Bragd-Birger: Är nog få förunnat att få behålla spetsen som Timrå gjort och att de dessutom har sån lagsammanhållning. Kemin finns redan sen innan och trots vänskapen killarna mellan så vågar man ställa krav på varandra. Skägget, Blomman och Liljewall är dessutom perfekta nyförvärv och grävlingar att ha med sig in i ett slutspel. Carlsons utväxling denna säsong är ju dessutom helt enkelt magisk och visar de talang han alltid haft i sig men skador har satt stopp innan. Fingertoppskänsla av Nubben att ha sett det som finns där och vågat bygga vidare med han.
Walle2: mot ssk i finalen? Dom spelar inte så fult tycker jag så SSK är jag inte så orolig för som timråit. Ni kan ju ta tidig semester och börja skriva på ”Utvandrarna 2.0”, hur löser man det logistiskt när så många ska emigrera hem till Nordamerika igen på så kort tid?
Sputnik: som det ser ut nu käkar vi upp alla lag. Offensiven har funnits där från start, men nu kuggar man i jävligt fint bakåt också. Trots att våra topp-2-backar saknas.
Fanns inte tillstymmelse till pulsökning i 3e. Har vi en tvåmålsledning spelas den i princip bara av. Oerhört kontrollerat.
Känner knappt något pirr inför dubbelmötet med Löven. Borde man hoppas på dubbeltorsk för att få upp intensiteten? Nä. Det här laget vet precis vad dom kan, och deras lägstanivå nu är förmodligen iklass med lövens högsta. Piska skiten ur dom!
Walle2: Varför denna hysteri kring SSK? Att ni har svårt för dem är väl ingen riktig måttstock sett till denna säsong..vi har ju mer eller mindre pulveriserat SSK spelmässigt när vi mött dem. Visst ett slutspel är en helt annan grej men SSK har inte närheten av samma bredd som och spetsen är stor fördel Timrå.
Olli Hahl: Stör mig lite på att Harald och studiogänget envisas med att ”Modo vinner mot löven och Timrå”. Absolut, Modo vinner en match mot oss men vi fullständigt pulvriserar ju dom över dessa två matcher, 85-37 i skott, Modo har spelat bra mot löven men mot oss var dom fullständigt utspelade i 5/6 perioder.
Rallarn: Intressant att man kör repriser på jumbotronen när det ska gynna Löven... men inte annars. Vilket skitlag! Skönt att Modo vann! Får se nu om Löven tränaren ställer upp på nån intervju... han brukar ju inte göra det vid förluster.
Laken: Hoppas dock företagare hör av sig själva då också. Har man Timråhjärta och cash så hoppas jag inte att man sitter och väntar på att Timrå hör av sig och struntar i att ge bara för att Torines och CO inte kontaktat en..
Rallarn: Vilket otroligt bajsnödigt lag Kentä har byggt. Alla stjärnor vill ha mackor serverat på bladet men ingen vill göra grovjobbet. Tar dom i en final alla dar i veckan. Å andra sidan tror jag inte dom slår ut varken ssk eller bik med det här spelet dom visar upp nu.
Sputnik: Modos sprattel känner man igen dock. Vi hade några sådana där säsonger när vi också låg i botten och lyckades göra bra matcher mot topplag. Samma visa mot bottenlag nästa gång och stortorsk. 😉
e n, en högre högstanivå än Johansson. Om det vet vi dock inte så mycket. Går Johansson sönder däremot så är det ingen ko på isen här. Känner mig fullständigt trygg med Ohre. Lite skillnad mot er och Mantler