ES dumsnålaste och mest handlingsförlamade klubbledning
Redigerad kommentar
Händer det så ger jag verkligen upp....Fy F-n !!
Vi är på väg mot en lång ökenvandring i allsvenskan. Och på vägen dit så kommer vi att "rannsaka oss själva"!
Redigerad kommentar
MEN, jag tror inte att han passar till Timrå som tränare. Han är också lite för bortskämd. Ett lag som FBK skulle passa honom bättre och FBK sa han själv att han skulle vilja träna.
Nej vi behöver en tränare som har lite pondus. En tränare som inte sitter med en massa Stanley Cups eller SM-Guld. En tränare som kan känna något för klubben han tränar.
En eldsjäl som aldrig ger upp och tvingar laget att pressa sig till 100%.
Det är den tränaren vi behöver..
" Jo visst är det så, ingen vill ju vara här egentligen. Men för att komma någon annanstans måste man ju försöka visa sig bra på lägre regioner"
Hans utstrålning, hans beteende i matcher, intervjuer med mer talar för en sak.
Perra är antingen en person som allmänt ser ut att vara helt uppgiven och eller så är han bortskämd från tiden i FBK så att han inte har något mål med detta jobb. Ingen glöd syns i hans ögon.
Jag tycker det ser ut som han har gett upp.
Eftersom det är så lamt på många håll, Pikken, Murley m.fl.
så verkar inte Perra kunna motivera dessa att "slita som djur" ute på isen.
Med ex. Boork så skulle nog ingen våga sätta ner arslet i avbytarbåset utan att han gokänt det.
Nu behöver det inte vara just Leffe, dom du radar upp kan vara tänkbara namn, även en sådan som Popovic.
Någon som har respekt med sig, ingen verkar ha respekt för Perra längre - om de nu någonsin haft det.
Lägga pengar på nyförvärv kan vara bra men tror det är bättre att lägga pengarna på en tränare som ser potentialen i laget och kan hitta ett spelsystem efter det - Bör vara den billigaste lösningen.
Vilka kan då tänkas ta över det sjunkande skeppet?
Ante Karlsson, Challe, Boork, Tornberg, Arvidsson. Fler någon?
edit: Sen måste jag hylla Knylan, även om han inte så stolt över det, egentligen.
Han såg förfallet komma (långt före oss andra) när Perra signade.
Redigerad kommentar
Se till att ta in Leif Boork istället, kompensera canal + för att Leffe ska få ta ett sabbatsår.
Alla måste väl inse att ett eller två nyförvärv inte kommer ändra kurs på denna skuta - Det är avsaknaden av spelidé som saknas och därför måste vi in med en tränare som kan något.
En brandman ska inte träna på elitserienivå - FBK insåg det.
Staffläggningen mot Växjö visade det.
Nä man vet ju inget om nånting inom Timrå IK längre..
Lägger man dessutom till den bild av föreningen som negativ publicitet ger av bl a Boork, mfl s.k experter och övrig media så ter ju sig föreningen som löjligt oproffesionell.
Inte ens lokala media har ju egentligen inte ifrågasatt nånting om lagbygge och föreningens mål och visioner när riksmedia sågade allt jämns med fotknölarna.
Det verkar ju som om ledningen inte bryr sig ö h t, kul så länge det varar typ. så ser det åtminstone ut i mina ögon.
Corso kanske bad Linkan om hjälp för att hitta någon som kunde skotta åt honom? Med 300k i månaden så skulle åtminstone jag leja bort snöskottningen.
Men vad vet jag?
Ja, men den jäveln fastnade ju i luften så fort han ansträngde sig det minsta. Inte lätt att skotta och klippa gräs med chipspåsar halvvägs ner genom halsen heller. Stackarn...
Det har blivit fel i flera led i styrelsen. Linkan känns som en väldigt avvaktande sportchef, okej att det nu är pengar återigen som det handlar om att frigöra.
Men kika på Brynäs nu, de hugger på han Holös. Modo letar direkt ersättare till Hannula. De är som kobror, gäller att vara vaken och hugga direkt.
Nu kommer det säkert att komma in något namn, men det borde ha kommit för någon månad sedan. Då man haft skadebekymmer tidigare säsonger och vet hur sårbar man blir direkt, allra helst när truppen är nog sårbar som den är.
Redigerad kommentar
Det var ju dessutom dessa två herrar som beslutade att anställa Stefan Lindqvist som sportchef.
Dessutom tror jag Corso hade varit kvar om inte just Perra varit tränare. Perra markerade oerhört tydligt och Linkan blev nog tvingad att agera i och med detta.
P.S. Jag är på Perras sida i just detta specifika fall, laget går före jaget. D.S.
Samtidigt så rimmar det dåligt med att spara och fallande publiksiffror.
Nåja...det HAR faktiskt gjorts förändringar. Vi hade en dyr stjärna som faktiskt också levde upp till sin lön på isen i form av produktion. Tyvärr så gjorde han ingen hemlighet av att han själv visste att han var lagets stjärna vilket stack i ögonen hos våra finska "stjärnor" bl.a.
Han fick naturligtvis kicken...såna killar vill vi verkligen inte ha i laget. Han hade ju dessutom, enligt rykten, bett Linkan om hjälp med skottning. Huvaligen, fruktansvärt! Vem trodde killen att han var eg??
Vårat misslyckande har istället varit att vi fått ut ytterst lite spelmässigt i förhållande till vad vi lagt på spelarbudgeten. Bara för något år sedan hade vi ju högre lönekostnader än till exempel Luleå. Det beror enligt mitt sätt att se det att Lars "Osten" Bergström pissar på Stefan "Linkan" Lindqvist vad gäller kompetens som sportchef. Jag har svårt att tolka det på något annat sätt!
Hur de tänker i ledningen nu vet jag inte (eftersom de inte kommunicerar någonting överhuvudtaget), ska vi satsa oss ur krisen eller förstärker vi lagom till Kvalserien?
Kommer klubben försöka med någon slags "nu sluter vi upp-insamling" mot lokala företag och supportrar?
Just det, man har ju kommunicerat sedan i somras att vi söker en försteback, kanske kommer han snart...? För nu verkar de ju ha bestämt sig, eller?
Finns tränare med och ger förslag på vilka spelare som är önskvärda för att åstadkomma den tänkta speliden?
Känns bara som det ibland blir lite hipphapp värvningar som saknar total substans till hur man vill agera när man kommer till matchdags.
Ett förslag kan vara att vädra lovande juniorer istället för att ta in dyrbara trötta spelare som hade bäst-före-datum för något år sedan, och dessutom kräver en hel del i sitt lönekuvert.
Att spara så mycket pengar det bara går.
Det viktiga är ju att vi har några miljoner på banken. Sen om vi spelar i allsvenskan eller i elitserien har ju ingen betydelse!
Timrå IK's ledning har kört klubben i botten! Vi får ta de spelare som blir över och har en tränare som misslyckats med att införa ett stabilt grundspel, trots att han haft drygt en säsong på sig.
Vi har elitseriens i särklass mest inkompetenta sportchef (även om han säkert har gjort/gör sitt bästa, så räcker det bevisligen inte till). Elitserien var och är en alldeles för hög nivå för Stefan Lindqvist!
Samtidigt går det inte att blunda för hur pass handlingsförlamade klubbledningen varit. De uppe i toppen verkar i det närmaste maniskt rädda för förändringar:
* Sportchefen sitter kvar trots sitt misslyckande.
* Tränarna sitter kvar trots misslyckandet med att införa ett stabilt grundspel att falla tillbaka på.
* Dyra spelare som underpresterat å det kraftigaste under säsongerna har ändå fått fortsätta i klubben kontraktstiden ut.
Ledningen har också misslyckats med att:
Införa en vision (vart vill klubben, hur ska vi ta oss dit). Istället har klubbdirektör Thomas Johansson anammat en ytterst pinsam offermentalitet (vi är så små och har så lite pengar buhuhuuu...). Sätt upp mål och försök ta er dit istället!
* Ha en kommunikation och öppen dialog med oss supportrar. Hur ofta kommunicerar klubbledningen med oss supportrar via hemsidan eller media? Nej, min absoluta känsla är att ledningen fortfarande i n t e fått in i sitt huvud att det är vi supportrar/sponsorer som ÄR klubben! Utan oss skulle inte klubben finnas! Istället väljer de att sitta på sina höga hästar och titta ner på oss som "inte förstår" - ja just det är min absoluta känsla...
Tidigare år så har de iaf haft ränteintäkter mellan 1,3 och 2,5 mkr samt får ganska häftiga realisationsvinster på sina aktier i HUB när någon ny medlem släpps in i klubben. De köpte aktier i bolaget för 25 tkr år 2006, men när de under förra året sålde en femtedel av sitt innehav till HV71 så fick de 500 tkr - alltså en realisationsvinst på 495 tkr som gick in bland de finansiella posterna.
Poffa: Jag tror du kan ha en poäng där.
Hur som helst. Strax före muck från I21 var jag inne hos kompanikvartermästaren med ännu en AFSE (sedär, en förkortning som jag glömt att jag kom ihåg) för någon borttappad eller förstörd pryl. Han suckade djupt och muttrade "hä blev ett fäle dyrt ett kompani dä här". Det är en så oöverträffat koncis ekonomisk analys och lägessammanfattning som jag burit med mig. Vid åsynen av olika ekonomiska haverier jag stött på i mitt yrkesverksamma liv har jag citerat den gamle löjtnanten eller vad han kan ha varit.
När jag läser om Frölundaekonomin ser jag Kent Norberg framför mig och hör kvartermästarens röst.
Hur som helst känns det lite fjuttigt av stora Frölunda att inte publicera årsredovisningen på hemsidan när de publicerar ett pressmeddelande om resultatet. Det känns lite...Björklöven.
El Maco: Ekonomi är inte min starka sida, kommer aldrig och bli heller. Men kan det inte vara så att man blandar ihop saker och ting i AB? Säg att Frölunda budgeterat med en vinst på 5 miljoner och att det nu blev 9 miljoner i förlust istället, då kommer det egna kapitalet minska med runt 4 miljoner.
Ja, det var bara en tanke.
Dragan 2k: Jag har bara läst aftonbladetartikeln och sommarjobbaren som skrev den kan garanterat ingen ekonomi. Annars har du helt rätt, en förlust på 9 mille på sista raden borde ge en minskning av eget kapital med lika mycket. Dock, om det är så att det är rörelseresultatet och inte nettoresultatet som är -9 mkr (AB skriver inte vilket resultatmått som avses) så tillkommer det finansiella poster och skatterelaterade poster längre ner i resultaträkningen och de kan kanske vara positiva. Annars är det utöver resultatet nyemissioner/utdelningar som påverkar eget kapital mellan åren men det är väl inte något sånt som har hänt.
Dock minskar bara det egna kapitalet med hälften. Varför inte samma belopp?
Förlusten redovisas av VF till 9,2 mille.
Det egna kapitalet på 68, 69 miljoner minskar som du säger med 4,5 miljoner.
och dålig rubrik av aftonbladet det var "bara" 4,5 miljoner
Känner att jag orkar inte kommentera vissa utan tar bara ett djupt andetag.
Jag loggar ut.
Dessutom skrev jag nedan:
"Jag har vart väldigt kritisk men vägrar nuförtiden köpa Ambroo's och Per HApps påståenden att allting är så j-vla uselt skött i klubben, att TJ är en diktator, att Linkan inte har ett enda rätt o.s.v."