ES dumsnålaste och mest handlingsförlamade klubbledning
Dock kan han på långa vägar inte ersätta alla våra tapp, till exempel på centersidan. Hur skulle han kunna göra det?
Sedan uppmanar jag dig att läsa Pätr's blogg, att börja säsongen med tre stycken orutinerade backar i truppen kändes/känns lite väl magstarkt även för mig... Inkompetens hos sportcheferna?
Däremot så har väl jag alltid eftersökt en ersättare till Riku Hahl. Det är inget mynt som ramlat ner nu från min sida.
Åtminstånde inte om man läser dagens ST.
Nu blev jag mäkta imponerad.
http://www.st.nu/sport/index.php?action=visa_artikel&id=785741&nav_section=2&nav_order=8&nav_part=3
"Vi har sålt mer årskort och reklamplatser än tidigare tack vare fjolårets sportsliga resultat"
Och nu säger han:
"Vi har inte sålt årskort som vi budgeterat med, och sedan har reklamintäkterna påverkats av lågkonjukturen."
Frågorna blir ju då:
Hade lågkonjunkturen redan slagit igenom i somras?
Hur många årskort har man budgeterat?
Hur många åskådare har man budgeterat med?
Hur många reklamplatser säljer man under pågående säsong?
Det här är frågor som man gärna vill ha svar på?
Jag har nu mailat klubbledningen (CE+TJ) angående handlingsförlamningen som verkar råda och uppmanar alla andra som känner samma sak - det händer för lite - att göra likadant!
Tillsammans är vi supportrar starka, sätt lite tryck på klubbledningen nu under uppehållet!
Kom ihåg att underteckna mailen med era riktiga namn och använd ej svordomar och dylikt.
###
[email protected]
[email protected]
"– Dels på grund av att vi inte hittat rätt spelare, och dels handlar det om en ekonomisk fråga, säger klubbchefen Thomas Johansson och fortsätter prata om den ekonomiska situationen.
– Vi har inte sålt årskort som vi budgeterat med, och sedan har reklamintäkterna påverkats av lågkonjukturen. Det är tuffa tider, och sedan måste man komma i håg att vi inte har några enorma pengar eller resurser."
I så fall ljuger han ju både sponsorer och supportrar rakt upp i ansiktet!
---------------------------------------------------------------
Varför går man inte ut och reviderar motsättningen - topp 4? Tror klubbledningen med Thomas Johansson i spetsen att vi supportrar är dumma i huvudet?
Du har uppenbarligen både tid och intellektuell kapacitet att göra det innan du skriver. Eller är ivran för uppvigling större?
Då är frågan, hur mycket dyrare har årskorten blivit om man sålt färre årskort?
1. Att vi budgeterade med att sälja fler årskort den här säsongen än året innan.
eller
2. Att han ljuger.
?
Jag t r o r han ljög i den första intervjun.
Att lågkonjukturen skulle komma kan inte ha varit så oväntat (möjligtvis finanskrisens härjningar dock).
Jag är helt övertygad (kan dock inte bevisa) om att de ligger ännu värre till rent ekonomiskt!
Och då har andra lag inte heller sluppit en lönekostnad på kanske drygt 300 000/mån som vi har gjort...
Det har f-n gått så långt att man tänkt tanken om förskingring... Inte för att jag tror det men ändå.
Sedan så säger han inte att det inte ska värvas på grund av att vi inte har några pengar. Han säger att vi inte kan slänga ut hur mycket pengar som helst. Då antar jag att han syftar på exemplevis Janne Niskala. Jag t r o r att det är sådana namn vi vill ha. Spelare som gör skillnad.
Samt att han pratar om ekonomi för att han vill få hjälp av företag att finansiera värvningar, som vi fått i tidigare fall som när Rosa o Co kom hit tex. Men det är nog svårare i dagsläget att få det.
Det är annars överhuvudtaget väldigt svårt att föra en sådan här diskussion över vad som citeras i media.
Vissa, som jag, läser citaten med utgångspunkten att han är kompetent med tanke på hur bra föreningen har skötts i många år medan andra väljer att läsa citaten som om de själva vore en djävul som satt med en bibel. Rätt eller fel? Ingen vet.
Vi kommer att värva. Men ju längre tid det går ju större är chansen att vi för nöja oss med mindre än vad vi hoppats få från början. Rätt eller fel? Det visar sig.
Det är just den meningen jag inte accepterar längre!
Vi borde ha värvat!
Antagligen gjorde man det misstaget när man jagade centrar i somras. Man la helt enkelt ribban FÖR högt vilket ledde att vi istället blev helt utan.
Det är dock lite väl mycket arbete att byta ledning nu, mitt i säsongen. Ska man börja tala om lagbrott eller annat som grund så får man nog skaffa en hel del på fötterna först.
RocknRolf2: Jag är lika besviken som du. Med facit i hand så hade vi kunnat värva Dimitrakos istället för Mäkiaho eller rent av Kris Beech kanske. Men vi gjorde inte det.
Vi är där vi är och nu gäller det att göra det bästa av det här. Klyschigt men sant. Thomas Johansson är också supporter.
Det kan ju vara så att TJ spår att den kommande lågkonjunkturen kommer att slå HÅRT mot Elitserien. Hårdare än någon av oss tror. Om han redan nu märker av att våra sponsorer kommer att att minska sin sponsring till nästa säsong så är det väl självklart för honom att dra i handbromsen redan nu och hoppas på att laget reder upp situationen. TJ är ju känd från sin tid på Sunds Defibrator (visst var det där? metso) där han hade stenhård styrning av ekonomin.
Frågan om det är dumsnålt att spara i dessa tider lämnar jag obesvarad. Jag tror det kommer att bli tunga bokslut för många föreningar den här och kommande säsong. Trenden för Elitserien är neråt med vikande publiksiffror som första indikator på detta. Alla dessa nya arenor ska betalas. Det första uppsvinget efter byggandet av nya arenor har avtagit.
Det enda jag har skrivit är: "Värva ELLER avgå, Linkan!"
1) Om man har en bra produkt så kommer publiken.
2) Om produkten är undermålig så kommer inte publiken.
Det tror jag har en mycket viktigare påverkan än lågkonjukturen.
Det vet ledningen om. Oavsett om det regnar in mail som påpekar det för dem eller inte.
Det är ungefär som när jag skrivit ett blogginlägg på flera tusen tecken för att sedan när jag ska publicera den bli utloggad ur systemet och hela inlägget försvinner får höra av min sambo att: "- Du skulle ha sparat inlägget innan." Jag är liksom medveten om det.
2) Underpresterar de däremot under en period, ja då sviker publiken.
Och att kräva att de överpresterar med dagens trupp och dess skador tycker jag är ren utopi!
"Tillsammans är vi supportrar starka"
Har just fått lite annan info. om vad som komma skall...
Det enda jag frågade var: ÄR du nöjd om den infon stämmer?