1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 605239 inlägg · 6213 ämnen

Apropå nånting...


Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Det där kontot skrev väl även att ”rykten går att nubben löst två spelare under JVM”. Känns som personen bara sitter och gissar.

Sv: Apropå nånting...
Synct: De går aldrig bra för oss någonsin!!!!!!😭😭😭🇱🇸 En annan sak va tror vi om förslaget om svenska cupen i ishockey som de skrivs om idag jag tror de skulle vara mkt bättre än chl iaf genom att de blir uppdelat i divisioner så ingen behöver resa mer än ngn annan!!🤣🇱🇸🇱🇸

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Naturligtvis måste han säga att han tror att målskyttet ska bli bättre, han kan ju inte såga laget offentligt och sedan tro att allt blir frid och fröjd.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Ok. Inte koll där faktiskt. Men hoppas det bara är ett löst rykte som sagt. Vi får invänta besked kring Wedda helt enkelt.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Om man inte heter Wikegård då. Han är ju rätt frispråkig som sportchef.
Pratat öppet om och specifikt Hävelids målvakts bekymmer etc. Och om problematiken som blir i och med JVM.

Men vi får hoppas att det låter annorlunda från Nubben & Co bakom stängda dörrar om nyförvärv. Om Wedda skulle visa sig bli borta en lång tid alltså.

Sv: Apropå nånting...
Det fattades spets när serien började, det fattas ytterliggare spets om Wedin blir borta och det fattas ändå mer spets big time när Dahlén försvinner ...Nubben torde inte sitta speciellt nöjd varken nu eller inför nästa säsong. Minst 2 spetsfrwds måste in. Helst nu.
Men det finns ju inga pengar? Då får man se till att skaka fram dem. Vad kostar det inte att ramla ur serien ?

Sv: Apropå nånting...
Nä komm dä tä Väcksjö imon rabbuslingarna mä båten???

Sv: Apropå nånting...
Ett tips till Timrå IK. Bygg ut med fler loger. Då försvinner sittplatser så att man kommer närmare fullsatt. Speciellt när Nubben nu stängt för värvningar, och kampen nedåt säkerligen börjar.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Inte för att jag vet om detta är spets men vad tror ni om Lövens Oscar Tellström?

Sv: Apropå nånting...
JanneH: nu släpper väl inte Löven honom, på HA nivå är han väl överlägsen Pääjärvi, Lilja, Walli, Levinsson och Boyce.

Sv: Apropå nånting...
Apropå Wedin:
Förra gången han blev långtidsskadad i Timrå såg det ut som han fick en lättare puff stillastående vid ena tekningscirkeln om jag kommer ihåg rätt... och det blev som det vart.
Hoppas med alla tummar att det är bättre prognos denna gång.

Apropå Domustrappans vaktdiskussion:
Det är knappast bara "fattiga Timrå" som inte kan ha två landslagsmässiga vakter i 30-årsåldern år ut och år in. Inget annat lag har väl vaktpar med sån spets och åldersstruktur år ut och år in?

Sv: Apropå nånting...
Nubbens passiva attityd, (om det nu inte är ett spel), har det att göra med att målet för säsongen är att hänga kvar?

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Vad är målet nästa säsong då ? Vinna match 7 i kvalet neråt ?

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Mer sannolikt har det väl med budgeten att göra? Ställ dig i hans skor, det finns inga spelare på marknaden och du har därtill inga stålar. Det tjänar väl inget till att i media såga nuvarande lagbygge om det, under pågående säsong, inte finns några möjligheter att bygga?

Sv: Apropå nånting...
Hur fungerar det med övergångar mellan SHL och HA? Kan SHLlag värva/låna HAspelare under kontrakt ?

Sv: Apropå nånting...
Söderöver: Riktigt tråkiga besked isåfall.
Nu måste Nubben jobba och pengar måste in från sponsorer.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: målet för klubbar som Timrå ik är alltid att hänga kvar först och främst. . man bör förstå sin nivå in hierarkin så länge ekonomi ser ut som den gör.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Klubben fick en ny Silver partner idag. Bra början....

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Ja så är det. Ok om en botten 6 spelare skulle gå sönder. Då skulle vi få täcka upp med en junior. För så pass mycket måste vi kunna lita på att vi har ett juniorlag att plocka upp spelare från. I allafall ge chansen för att visa om man håller.

Men skulle det visa sig att Wedda blir borta för en längre tid så går det inte att prata om att vi har nån "bredd", nej så naiv kan man inte vara.

Wedda tillhör en av få spetsspelare vi har med näsa för mål. Ett kommande JVM skulle därmed kunna bli förödande med ett ras i tabellen.

10 poäng ner till kval och med 9 potentiella matcher utan våra JVM spelare, med 3 poäng systemet, och det kan gå snabbt, riktigt snabbt.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Och för att spinna vidare på Nubbens intervju i ST. Så läste jag om den igen och reagerade på detta.

"– Alla nyförvärv hade vi inte räknat med skulle ösa in poäng. Det är väl någon eller några som man hoppats skulle göra mer poäng. När vi värvar spelare så tittar vi på bredden av truppen, och vissa är mer defensiva."

Han hade koll på att vi tappat Hållander och Kapanen va? Bara en fråga..
Lite sånt där som gör mig lite fundersam på om Nubben har den riktiga kollen och fingertoppskänsla för den moderna hockeyn i SHL nu för tiden.

Nästa säsong blir lite av ett eldprov för mig.
Hur ersätter han Dahlén och har han lärt sig nått från denna säsong.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Det jag tror han menar är att Heikki och Lilja skulle producera och Levinson skulle växa ut som stabil och Genborg för framtiden +utvecklas i år. Sedan tror jag han tänkt att Eriksson tar kliv och att Hartmann levererar som förväntat. Hade allt det där gått in hade vi suttit i en annan situation nu.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Att varje nyförvärv är ”ska ta nästa steg” värvningar är lite naivt. Borde lagt krut på iaf en spetsspelare inför säsongen. Pengarna borde fördelats annorlunda.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: många HA spelare brukar väl ha en SHL klausul?

Sv: Apropå nånting...
jk: Tror det är fritt för alla SHL att värva från HA trots att spelaren har kontrakt. Men det är deadline 27/6 på de övergångarna.
Ska de ske nu så ska HA klubben och spelaren komma överens om att bryta kontraktet, alternativt så går det väl att lösa med övergångssumma men det vore osannolikt att Timrå skulle göra det.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: För att spinna vidare ytterligare så undrar jag hur det ser ut på sportchefsposten i framtiden? För Nubben sa väl i våras när han plötsligt fick ta över att han absolut inte ville ha huvudansvaret som sportchef, utan att det bara var en tillsvidare lösning.

Så då undrar jag om Timrå påbörjat nån process för att hitta en ny sportchef? Eller är det så att Nubben kanske faktiskt vill ha sportchefsrollen och sitta på tronen även fast han inte säger det? För om det ska tillsättas en ny sportchef så bör vi väl hitta den personen snart då så att denne kan sätta sin prägel på truppen inför kommande säsong i den mån det går kan man ju tycka.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: jag tänkte i första hand till nästa säsong. Han har väl bara kontrakt med Löven säsongen ut

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Ja finns det bara små svaga lätta dvärgar att skicka upp till Lander Hartmann som Heikki ha ha. Upp med Walli för helvete mjuka snälla små svaga svaga skiten ska spela i 4e möjligen. Tror det finns bättre junis som kan ersätta dessa fiasko värvningar som måste bort lånas ut bryta med. Hit med Lundmark och några till stora tunga grisar måste få ett slut med dessa jävla rädda mammas pojaka värvningar som grina fega ur när det smäller och bromsar in istället för att gå först på puck

Sv: Apropå nånting...
Hypocrisy: Stridh kanske som ny SC

Sv: Apropå nånting...
Gorkyman:

Emil B känns ju som nubbens adept och arvtagare. Han gillar ju trav även, vilket lär vara ett krav…

Sv: Apropå nånting...
The great one: Hörde Adam Johansson la fram det i sin podd inför säsongen. Just då tyckte jag det kändes som ett långskott, men ju mer tid det går så känns det som att så som jag känner Timrå IK så kommer det bli så.

Sv: Apropå nånting...
Fint snack med Dahlén.

Det var väl Heinos ”hemlis” kan man tro.

Tufft att va Jontes syrra! 😬
Uppladdat:

500x0-img9317.png


Sv: Apropå nånting...
Nubben snackar om backsidan inför nästa sässe i dagens ST (se länk). Låter dock som en politiker och inte mkt blir sagt. För nog måste det vara ställt utom allt tvivel att vi inte lär re-signa Timpa E, oavsett om han kommer tillbaka till hockeyn eller ej.
Forsmark ryktas ju redan klar så då lär väl Pilö ryka. Frågetecken hur man vill göra med Nässén och Strömberg rätas inte heller ut men nog borde Didde kunna få nån säsong till speciellt som han sett ut hittills i år. Nässén är väl en prisfråga. Nubben lär knappast ge sig in i nåt bidding-war. Kapanen måste nog bli frisk snart så han hinner visa att han är värd att fortsätta satsa på

Sv: Apropå nånting...
JanneH:

En avskedstext kan man börja skriva till Erixon redan nu. Pilö bör man tacka av. Kapanen kan vara värd att behålla, väldigt billig och skulle kunna vara ett guldkorn i framtiden. Strömberg borde vara given att behålla ändå, tillhör stommen och är nyttig. Sen vill jag ha in en till klassback, men då kommer Nässén behöva tackas av, ryms knappast en klassback + Nässén i budgeten. Lägg Nässéns plus Pilös lön på en spetsback. 8 backar på kontrakt till att börja med. Finns det pengar som vi sparat in på Erixons lön (?) så använder man det till att ersätta Dahlén.

Hardegård - Freij
Klassback - Strömberg
Svensson - Forsmark
Sundin - Kapanen

Sv: Apropå nånting...
Jävla fredas fylleliv i Skabbräven ikväll!!💪💪💪
Ja hopp dä rinn lätt i barerna ikväll 🥳🥳🥳
Ja sakna " Rätta Virke " stuk över hela EON på match!!!
Ett jävlas anamma!!!
HALLELUJA 🙏🙏🙏

Sv: Apropå nånting...
Sitter och gluttar på m0d0 - Burkröven…

Bra utvisning på m0d0it. De här låsningarna av backar med klubban mot sarg och upplåsning…

Starkt att ta holding på det! Gillas!

Spelförstörande.

Om backen jobbar fast genom att trycka så är det ok tycker jag för då är backen starkare helt enkelt…

Men det där att använda klubban för att låsa…
Icke godkänt!

Jag imponeras av att HA lövens backar som kollar upp alternativen innan pucken kommer från kollegan.
Då blir det tempo i uppspelen.
Och när ingen finns så får man oftast ut pucken ur egna zonen iaf…

Kämpa tik backers!

Sv: Apropå nånting...
Hade varit kul med fler norrlandslag i SHL , just löven vet ja inte om det blir så kul

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Lär sluta med att Dower Nilsson fortsätter i Löven när dom går upp.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen: Det har han, men du skrev att det krävdes 270-280 för spets, det var det jag replikerade på. Hudon ligger INTE på den nivån. Exempelvis.

Sv: Apropå nånting...
Timrå Isstadion: Okej, skrev även att man inte får spets som Hudon (vilket vi kommer behöva) för 200k, så jag har ju delvis rätt, han har inte 280 enligt dig, men ändå en bra bit över 200?

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Du känns inte särskilt förhandlingsbar. Så pass i nuläget.

Sv: Apropå nånting...
Timrå Isstadion: Öh, okej? Aja. Vi kan släppa det här. Blir överlycklig om det finns ett gäng Hudon-lirare för 200k att hitta på marknaden nästa säsong. Skål.

Sv: Apropå nånting...
Välkomna till snurrigt med siffror ......

Modo är just nu fyra och har spelat två matcher mer än trean och femman

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Haha, Får återvända en sväng. Jag har inte - I-N-T-E - say after me, skrivit att t ex Hudon kostar 200'. Jag har bara spekulerat i att han INTE kostar de 280' som du ansåg krävs för en ersättare till Dahlén. Jag SPEKULERAR att med skickligt jobb går det att hitta en rimlig ersättare för max 250'. Hudon är f ö inte något ideal, han kom bara att nämnas.

Sv: Apropå nånting...
Timrå Isstadion: 250 är nääästan samma som 280, till mitt försvar ;)

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Modos smala lycka är väl att man har väl rustat med coach/sportchef. Här finns enligt säkra källor inget bättre att finna i landet.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: En sån tur , då går det ju vägen ändå tillslut

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Burkröven robbad på ett mål i öppen kasse där…
Offside som aldrig var ur m0d0zonen…

Slarvigt och trött i Övik…

Sv: Apropå nånting...
Måns Carlsson står i TV4 intervju och sågar tränarna 😄 "jag ska inte spela PP bara för att - det finns bättre lämpade än mig i den spelformen så är det."

Sv: Apropå nånting...
Vart är modos backar - "dom är i Själevad" vid 0-2. Årets citat av TV4 studion 💕

Sv: Apropå nånting...
Sanyet: Knutby 2.0 sekten-torsk är lika med bra början av helgen. Har ofantligt svårt för Löven dock men det är väl bara att börja ställa sig in på att det här kan vara deras säsong. Kan verkligen inte se vilka som ska kunna rubba dem

« · 2942686 · »