Fotboll

Grupper · 16995 inlägg · 42 ämnen

« · 1059032 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Premier League
mattias - 74:

Visst skulle det kännas ifall Berbatov går till City. Detta är en spelare som skulle passa perfekt in i United och jag gärna skulle se i laget, detta är ju egentligen den enda spelartyp man saknar just nu.

Även fast Berbatov är en riktigt bra spelare så vet jag inte ifall jag skulle vilja att United betalade £30m för honom, han är ju trots allt 27-år nu.

Helst av allt som United supporter hade man ju sett att Benzema hade köpts i sommar, han är billigare, yngre och minst lika bra. Men detta gick ju inte eftersom Lyon vägrade sälja och han troligen helst vill till Madrid.

Själv hoppas jag att United inte ger sig in i priskrig och försöker att matcha Citys bud (allt över £20m känns som överpris). Ser nästan hellre att man väntar till januari fönstret och sikar på att få t.ex. Huntelaar då.

Sv: Premier League
scim:

Saha till Everton. Rafa lånar ut Vorinin till Hertha Berlin, Ingen saknar honom :)

berbatov till City ? Vore en rejäl pungspark på Unitedfansen det :-)

Sv: Premier League
scim:

Tycker det är bra att fler lag satsar för att ta opp jakten med de 4 stora.

Pavlychenko skall tydligen vara klar för Tottenham också !

För övrigt så hoppas jag inte Robinho blir klar för Chelsea.

Sv: Premier League
mattias - 74: En bra start på veckan åtminstone. Man diskuterar tydligen med tre spelare nu, Berbatov, Villa och Gomez. Helt sjukt. (Se länk för intervju med en av de nya ägarna).


Sv: Premier League
Hence:

Såg ut som om det var utanför straffområdet om du frågar mig

Sv: Premier League
mattias - 74: Synd att det inte blev straff när Keane drogs ner, men det känns inte som att Pool förtjänade tre poäng där oavsett...

Sv: Premier League
scim:

Liverpool fortätter briljera med skönfotboll 0 - 0 mot Villa får ses som en seger.

Sv: Premier League
Och där gjorde samma man 3-0. Kul!

Sv: Premier League
Det tog c:a 50 min för SWP att komma till rätta i City-tröjan. 2-0 till City as we speak.

Sv: Serie A
sylf:

Ser faktiskt ut som en tydlig hands också

Sv: Serie A
Bissett19: Klart han tog ner den med armen. Topplagen får göra sånt i Italien, just därför är det en Kalle Anka liga.....Vänta ska du se om det är oavgjort vid 90 min så lägger domaren på 7-8 min,eller dömer en straff för Inter.

Sv: Premier League
LL:
Bellamy fick ju på en riktigt fin träff idag. Och en fantastisk löpning.

Sv: Serie A

Zlatan levererar iaf för Inter,han gör 1-0 för sitt Inter i den 33:eminuten mot Sampa,dock ser det tveksamt ut om han plock ar ner bollen med armen,eller om det var bröstet,på reprisen är det svårt att avgöra.
Men skönt att ligan är igång nu....


Sv: Premier League
3-0, Newcastle var statister långa stunder. Det borde ha blivit minst tre mål till. Skön seger, och i morgon bitti bär det av till Kreta. Livet är ganska bra ibland :-)

Sv: Premier League
LL:

Jag tippade hull också men jag hade Pompey också men Bolton tappade också poäng så det vart väl si så där. everton gjorde en usel insats idag för övrigt.

Sv: Premier League
"Hull - Wigan 1
Etta för att Wigan inte är något bra lag. Hull har fortfarande nykomlingens energi, så de vinner nog här.

Everton - Portsmouth 1
Pompey får det tungt, Everton förlorar sällan två hemmamatcher i rad..."

Hull-Wigan 0-5, Toffees-Pompey 0-3. Bra tippat, LL...

Sv: Premier League
Arsenal - Newcastle 1
Blir det inte seger blir jag grymt besviken. Arsenal tog sig samman efter Fulham-matchen och 4-0 mot Twente kunde ha varit det dubbla, och även om Newcastle inte är ett stryklag så ska Arsenal slå dem på hemmaplan.

West Ham - Blackburn 1
Blackburn är inte lika bra som förra säsongen, och West Ham vinner den här matchen.

Middlesbrou - Stoke 1
Boro är inget sopgäng, Liverpool lyckades med en stor portion tur vinna mot dem. Här ska det bli hemmaseger.

Bolton - West Brom 1
Bolton är det mindre dåliga laget. Viss risk dock för att de får problem när de själva måste vara lite kreativa, WBA kommer inte att anfalla ihjäl sig.

Hull - Wigan 1
Etta för att Wigan inte är något bra lag. Hull har fortfarande nykomlingens energi, så de vinner nog här.

Everton - Portsmouth 1
Pompey får det tungt, Everton förlorar sällan två hemmamatcher i rad och jag har en känsla av att The Toffees tar hem det här. Portsmouth är den här säsongen för första gången i en position där de har ett visst favorittryck på sig, något som har fått betydligt bättre lag än så att tappa koncepterna.

Aston Villa - Liverpool 1
Lite av ett chanstips, men Liverpool har inte imponerat spelmässigt så här långt och de lyckades med nöd och näppe slå ut Standard Liege i CL-kvalet. Villa är starka hemma och lär vara hyfsat revanschsugna efter torsken mot Stoke förra veckan.

Sunderland - Man City 1
Sunderland är nog bättre än många tror, de är inget strykgäng och hemma kommer de, tror jag, att plocka en hel del poäng. City är förstås inte heller något sopgäng, men jag tror att de kammar noll i den här matchen.

Chelsea - Tottenham 1
Ska ju bara kunna sluta på ett sätt, dvs med hemmaseger. Samtidigt känns det som om det har gått lite väl lätt för Chelsea hittills, medan Tottenham är i desperat behov av poäng så om inte Chelsea är på tårna så kan det mycket väl skrälla till här.

Sv: Premier League
Då kör vi igen

Arsenal - Newcastle x Arsenal har inlett lite trögt och Newcastle klart positivt . delad pott

West Ham - Blackburn 2 Blackburn har inlett bättre och Ince har fått en bra start .

Middlesbrou - Stoke 1 boro spelade bra mot pool senast och här skall det blir 3 poäng

Bolton - West Brom 1 Ingen Elmander men Bolton vinner ändå då man är klasser bättre än WBA

Hull - Wigan 1 Hull övertygar inledningsvis och här blir det 3 nya poäng

Everton - Portsmouth 2 här kommer portsmouths första pl poäng då man har mött Chelsea och United i de 2 första matcherna.

Aston Villa - Liverpool x här är jag ödmjuk, ingen gerrard och Villa är ett bra hemmalag. Liverpool kan få med sig poäng.

Sunderland - Man City 1 Sunderland slog tottenham, starkt. Kan mycket väl vinna igen.

Chelsea - Tottenham 1 chelsea bara vinner.

Kommer United Fulham spela en hängmatch i den här omgången ??

Sedan kommer bisset få lite kul ikväll också då Serie A startar med Samdoria - Inter b.la

Sv: Champions League
Grupp A


CHELSEA Roma Bordeaux CFR Cluj

Tror att Chelski vinner gruppen lätt, tror tyvärr att Brodeaux kommer 2a..
känner som de blir nå fiasko med Roma i år tyävrr



Group B Inter Werder Bremen Panathanikos Anorthorsis

Vidare: Inter W.Bremen


Group C

Barcelona Sporting Lisbon Basel Shakhtar Donetsk


Barca vinner gruppen lätt .. 2a blir Donetsk

Group D

LIVERPOOL PSV Eindhoven Marseille Atletico Madrid

Tippa den som vill =) Tror ändå på Liverpool och A.Madrid

Group E

MANCHESTER UNITED Villarreal CELTIC Aalborg

Manchester U och Villlareal vidare .Aalborg jätte sist


Group F

Lyon Bayern Munchen Steaua Bucharest Fiorentina

Lyon och Byern vidare. men hopppas att Brandellis La Viola kan övreraska





Group G

ARSENAL Porto Fenerbahce Dynamo Kiev


Arsenal och Fenerbache går viadare..
tror att Turkarna kan vinna gruppen !


Group H

Real Madrid Juventus Zenit BATE Borisov


Real fisko och Moggi går vidare !

Sv: Champions League
mattias - 74: Ja celtic borta är ingen söndagspromenad

Sv: Champions League
Rytter: Då det gäller Pool så är man bekymrad hur det är ställt med Gerrard,

Sv: Champions League
mattias - 74:

Jag säger det igen, Ronaldo är viktig men inte så viktig att Uniteds framgång i CL hänger på det. Han kommer troligen missa matchen hemma mot Villareal och borta mot Aalborg.

Villareal ska man kunna vinna mot hemma utan Ronaldo, och vinner man inte mot Aalborg så har man inget i CL slutspelet att göra. Han kommer alltså troligen att missa två matcher av sex i gruppspelet. Dessa är matcher som jag anser att man ändå ska kunna vinna med det lag man har att tillgå, speciellt eftersom en är på hemmaplan och den andra är borta mot det lag som tippas sist i gruppen.

Du kanske borde ta och kolla upp vilka matcher han missar innan du börjar analysera hurvida United kommer att missa gruppspelet pga att Ronaldo missar två av sex matcher. Missar United gruppspelet av någon anledning så hänger det inte på att Ronaldo missat dessa två matcher iaf, utan då har hela laget misslyckats att prestera.

Däremot är det en betydligt större nackdel att Ronaldo saknas i matcherna mot Liverpool och Chelsea i ligan än vad det är att han saknas i de två första matcherna i gruppspelet till CL.

Sv: Champions League
mattias - 74:

Tillägg

United vinner gruppen om ronaldo är frisk. spelar inte han kan det gå hur som helst och de första matcherna blir oerhört viktiga och då är inte han med och det är det som gör att min teori kommer stämma :)

Sv: Champions League
Rytter:

Jag tycker också att pool fått en skitsvår grupp men united kommer inte få det enkelt heller och det kommer jag hävda hela tiden under gruppspelet.

Jag har en känsla av att united skall klara detta ändå men nånstans så kommer det in en liten god fe och säger att ni missar detta :)

Lycka till

Sv: Champions League
mattias - 74:

Du är rolig du, klart det är skillnad om man är borta i 1 månad längre. Skillnaden är t.ex 5 PL matcher och 1 CL match beroende på om han är tillbaka i slutet av September/ början på Oktober eller i början på November.

Som det ser ut så kommer han missa 3 PL matcher och 2 i CL, och tyvärr möter United då både Liverpool och Chelsea på bortaplan under den tiden.

Visst det är en tuff grupp, men de brukar de flesta grupper vara i CL. Av de engelska lagen så skulle jag nog tycka att Liverpool fått tuffast grupp, skulle verkligen inte vilja att United bytte plats med dom.

Sv: Champions League
mattias - 74:

Tillägg : Ni kan vinna gruppen då ni är starka hemma skall det vara

Sv: Champions League
Rytter:

Jag läste det i nån tidning ( Inte AB ) Oktober eller November spelar ingen roll han missar en del matcher och gör man 35 mål så borde man vara saknad i sitt lag. Jag hävdar att ni kan missa avancemang men ni kan absolut vinna hemma också där ni är väldigt svårslagna

Jag är orolig för pool, Marseille borta i premiären luktar fettorsk

Sv: Champions League
mattias - 74:

United ska gå vidare från denna grupp med den trupp man har trots att Ronaldo är borta. Tror att man kommer att ta 1:a platsen i gruppen medan andra platsen står mellan Villareal och Celtic, lutar väl mest åt at Villareal tar andraplatsen.

Vart ifrån har du fått att Ronaldo ska vara borta till November???

Första prognosen var att han skulle vara tillbaka i början av Oktober, men med tanke på att han redan ligger lite före i schemat så är det inte omöjligt att han finns med i truppen redan i slutet av September.

Eller som det står angående detta om man orkar söka lite information:

"Ronaldo was pictured jogging round United's Carrington training base last week after being given the green light to step up his rehabilitation.

United manager Sir Alex Ferguson has suggested the Portugal star will be out of action until the beginning of October although Ronaldo is targeting a return before then."

Sv: Champions League
renen:

Jag tror united kan få problem, ingen ronaldo fram till i November ( ! ) kommer bli jobbigt.

Villareal och celtic har absolut kapacitet och kunna gå vidare och dessutom ta poäng mot united. Aalborg kommer få det jobbigt.

enklaste gruppen på förhand ser ut att vara grupp c där barca och sporting skall ta sig vidare utan problem

Sv: Champions League
Dream Team: Jovars, men det var bättre på Henkes tid..

Sv: Champions League
renen: Ja, precis så är det. Celtic vore väl bra mycket roligare än några spanjacker.

Sv: Champions League
Dream Team: Är Celtic ett önsketänkande?
Man U och Villareal borde gå vidare.

Sv: Champions League
mattias - 74: Hmmm borde fixa PSV och OM,Atletico verkar starkast men det behövs skärpning om det ska gå vägen..

Sv: Champions League
Frella:

PSV Marseille och Atletico är fan en tuff grupp för Liverpool. Kan bli både 1 och 4 i gruppen men favoriter skall dom vara.

Sv: Champions League
Dream Team: Grupp H och F är ju fantastiskt roliga grupper. Övriga känns lika tråkiga som vanligt med ganska givna utgångar på förhand.

Sv: Champions League
mattias - 74: Hela lottningen: (nytt försök)

Group A

CHELSEA

Roma

Bordeaux

CFR Cluj

Vidare: Chelsea och Roma

Group B

Inter Milan

Werder Bremen

Panathanikos

Anorthorsis

Vidare: Inter och Werder Bremen

Group C

Barcelona

Sporting Lisbon

Basel

Shakhtar Donetsk

Vidare: Liverpool och PSV

Group D

LIVERPOOL

PSV Eindhoven

Marseille

Atletico Madrid

Group E

MANCHESTER UNITED

Villarreal

CELTIC

Aalborg

Vidare: Man Utd. och Celtic

Group F

Lyon

Bayern Munich

Steaua Bucharest

Fiorentina

Vidare: Arsenal och Porto

Group G

ARSENAL

Porto

Fenerbahce

Dynamo Kiev

Vidare: Real och Juventus

Group H

Real Madrid

Juventus

Zenit St Petersburg

BATE Borisov


Sv: Champions League
Chelsea, roma och Bordeaux hiitills, vilket getingbo

Sv: Premier League
Wayne Gresky: En fantastisk värvning och precis vad vi behöver, en ung profil med mycket talang. Dessutom på högerkanten där vi saknar vettiga alternativ.

Sv: Premier League
Scim kan glädjas åt SWP:s återkomst till City.

Sv: Champions League
LL:

Ikvsäll smäller det. Lottningen till CL .

Här är förutsättningarna

mardrömsgrupp för Liverpool är väl Bayer Munchen Zenit och Atletico Madrid HUA.

Sv: Diverse
Chippen uttalar sig om flytten till arabvärlden:
"Jag garanterar att jag inte gick hit för pengarna. Saudiska ligan är bra och jag ser fram emot att spela här."

Sv: Premier League
Frisco:

Kollade på senaste eurotalk idag ocg tydligen skall tottenham ersätta keane och berbatov med forlan och arshavin om man skall tro rykterna som florerar. det låter väl som hyfsade värvningar?

Sv: VM-kval
Lördag 6 september: Albanien (b) 20.45.

Onsdag 10 september: Ungern (h), Råsunda 20.15.

Lördag 11 oktober: Portugal (h), Råsunda 20.00.

Sv: Premier League
scim:

Amerikanerna skall väck !

Sv: Premier League
mattias - 74: Det kan jag omöjligt avgöra ;)

Sv: Premier League
mattias - 74: Helt klart ! Hoppas på Pompey kan ta 3pinnar hemma idag mot United


Sv: Premier League
mattias - 74:

Nä, han vaknade tydligen upp strax efteråt i omklädningsrummet. Han var lite groggy och hade garanterat åkt på en hjärnskakning. Ingen fara på taket som det verkar.

Sv: Premier League
scim:

Richards skrevs ut från lasarettet i går kväll så det är nog inte så farligt med honom. Han är kanske med redan till helgen. Otäckt när folk skallar ihop så där, kan ju gå riktigt illa.

« · 1059032 · »