Fotboll

Grupper · 16993 inlägg · 42 ämnen

« · 1117395 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: FA-cupen/Ligacupen
renen: Jag tycker återigen om Everton. På två Merseyside-derbyn på kort tid så har man ställt till det rejält för Pool. Sånt värmer ett Man Utd-hjärta.

Sv: FA-cupen/Ligacupen
T T: Ja om ja, fast nu då ligatiteln verkar borta så får man väl hoppas på ett avancemang så att chansen finns till en titel åtminstone.

Sv: FA-cupen/Ligacupen
renen: Pool får hemmamatch igen om de går vidare:

Sv: FA-cupen/Ligacupen
Ja då fick vi ett omspel mot Everton, vilket kan ställa till det i ligaspelet.
Tufft med liga, CL, samt Fa-Cup.

Sv: Premier League
renen:

Här är i alla fall en länk jag hittade..

Får vi 300 för honom kan vi lägga ett bud på Ribery från Bayer Munchen.

Sv: Premier League
mattias - 74: Ja för dom pengarna så.
Men tror inte riktigt ¨på det.

Sv: Premier League
mattias - 74: Tror knappast det ryktet stämmer !

Sv: Premier League
sylf:

Senaste ryktet placerar Kuyt i Juve för 300 miljoner.. SÄLJ :)

Sv: Premier League
mattias - 74: Summan är inte officiell men ryktena säger €18m.

Sv: Premier League
mattias - 74:

Tror att dom fick ge £14M för De Jong.

Sv: Premier League
renen:

City värvar Holländaren De Jong från Hamburg. Prislappen ännu inte känd. Scim kanske vet ??

City jagar dessutom ett par namn till. Kanske bra att värva flera sunda nyförvärv än att värva Kaka trots allt.

Sv: Serie A
Det är inte förens nu jag fundrar på varför det finns dommare i Serie A-B-C, Efter att ha sett matchen mellan Inter-Roma, så går Inter vidare på grund av ett Offside mål " ett solklart sådant"

titta tex på helgen möten när Lecce spelade hemma och fick 2 straffar med sig oh sedan kunde vinna med 2-1

Ibland funderar jag på om inte Moggi var den smartaste av dem alla, för på nått sätt så tror jag inte att vi har sett klart med detta mygel o fuskandet i den Italenska fotbollen..

Nu säger jag inte att det var just så i denna match, men enlig Italensk radio som jag lyssnade på , så sägs det att dem förre stjärn dommaren Collina hade 2 liv vakter med sig i matchen i Milano...

Så ett stort suck från mig och jag hoppas på en rättvis fotboll i Italien.
just nu känns det som en lång lång lång väg att gå.

Sv: Premier League
mattias - 74: Ser riktigt bra ut.

Sv: Premier League
renen:

Skapligt snygga bortatröjor kommande säsong.. Kul m,ed svart istället för det gråa som är nu. Den gillar jag inte alls..

Se länk

Sv: Premier League
mattias - 74:


Under Håkan Hellströms konsert.

Håkan Hellström: Nästa låt handlar om när man har hittat en person som man älskar så mycket och känner att den här personen vill jag spendera resten av mitt liv med…

Kille ~20 i publiken: Steven Geraaaaaard!!!

Sv: Premier League
renen:

United dras ju med en del skador. Igår skadades ju Rafael, Nani, Anderson, Neville och Giggs samt att de har Rooney sedan tidigare på skadelistan men de har ju som sagt en del fullgoda ersättare. Jag tror det kan bli jämt i ligan men om inte rafa inser att en match varar i 90 minuter och ger fan i att byta ut båda anfallarna och gå för ett segermål så kommer vi aldrig vinna några ligatitlar. Nu är det Wigan borta om 1 vecka och det är bara att sätta gasen i botten.

Sv: Premier League
mattias - 74: Bara att inse att oavgjort mot Stoke hemma samt oavgjort mot Everton inte räcker för att ta titeln.
Manch U har desutom bredare trupp och spelare som har rutin att hantera sådana här situationer.
Vi får knipa en CL-plats.

Sv: Serie A
mattias - 74:

Jag är inte någon som sörjer att Kaká inte kommer. Skulle han värvats så hade det varit värt mer i PR än vad han förmodligen hade bidragit till laget, och trots att han är en av Serie A's bästa spelare så är det ju långt ifrån någon garant för att han skulle lyckas i Premier League. Sett på så vis så är faktiskt Bellamy ett säkrare kort än Kaká, åtminstone på kort sikt (och City värvar ju kortsiktigt nu).

Nä, in med en vänsterytter, målvakt och en mittback nu lite snabbt så är jag nöjd.

Sv: Serie A
scim:

Äh ni har ju Bellamy han är nästan lika bra :)

Sv: Serie A
Rytter: Enligt Gary Cook så kom man aldrig så långt att man han diskutera några löner.

Sv: Serie A
Bissett19:

"O Kaka stannar i Milan...."

Kul att Kaka visar att pengar inte är allt för en fotbollsspelare.

Sv: Premier League
Rytter:

Ok fördel united mao då.

Sv: Premier League
mattias - 74:

United har inte Chelsea borta kvar, dom har mött alla tre storlag borta under hösten och har nu Liverpool och Arsenal kvar på hemmaplan.

Sv: Premier League
Poffa:

Det är ju lite intressant matcher kvar i ligan. United har pool hemma och Chelsea borta . Liverpool har united borta och chelsea hemma. tufft spelachema med FA cupen och CL som startar .. HUA mig..

Sv: Premier League

mattias - 74: Man sparkar inte den hand som föder en. Benayoun kan få en chokladkaka av fin kvalisort som tack.

Tack Tim Cahill, tack Benayoun.


Sv: Premier League
Poffa:

Skicka en pungspark till benayoun istället som orsakade frisparken som föranledde målet. Sett till hela matchen så var nog oavgjort mest rättvist. Förstår inte varför man byter ut torres, hade han fått 90 minuter hade han säkert snubblat in en halvchans.

Projta: Japp nu är ligaguldet längre bort, men Liverpool hade ju kunnat ledat tabellen med 7 - 8 poäng eller nåt om de inte spelat så många oavgjorda matcher hemma som Stoke, Hull , West Ham och Fulham. Än ger jag inte opp men gud förbjuder Torres och Gerrard att bli skadade. Den sistnämnde är nog förmodligen den spelare i hela europa som betyder mest i sitt lag.

Sv: Serie A
Projta:

O Kaka stannar i Milan....

www.acmilan.com/index.aspx

Zlatan tog storslam på den Italienska fotbolsgalan:

Bästa spelare: Zlatan Ibrahimovic, Inter.

Bästa utländske spelare:Zlatan Ibrahimovic.

www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/italien/article4218323.ab

Sv: Premier League

Hälge: Hade räckt om Riera hade sträckt på sig lite, då hade han nog fått skallen på bollen, fast då hade han väl nickskarvat den i mål.

Har en polare som var där på plats och han lär inte vara för munter just nu.


Sv: Premier League
Frella: Framför allt Skrtel. Vem höll han ögonen på, tro ?

Sv: Premier League
Frella: Där miste Liverpool guldet

Sv: Premier League
Poffa: Skicka den till Hyypiä och Skrtel =)

Sv: Premier League
Kan man skicka en hälsning till Cahill?

Sv: Premier League
mattias - 74: Men ta det lugnt och ta inte kritik mot Gerrard personligt.

Sv: Premier League
LL:

SWP och Robinho är offensiva mittfältare så dom konkurrerar inte ens med Bellamy. Sett till de övriga du nämner så är det väl enbart Sturridge som är ett hot i kampen om en startelvaplats i dagsläget. Jo, Caiceido och Vassell har inget förtroende från Hughes och kommer förmodligen lämna i sommar. Ched Evans är helt enkelt inte tillräckligt bra för Premier League ännu. Bojinov är svårbedömd då han inte gjort någon match denna säsong ännu.

Wayne Bridge är helt klart en förstärkning i dagsläget och hans debut mot Wigan gav mersmak.

Jag håller med om att Citys värvningspolicy är ganska oklar men det har många förklaringar. Dels kan man inte tro alla galna rykten som figurerar i pressen (Citys ägare har t.ex. gått ut och dementerat att budet på Kaká skulle vara så stort som ryktena säger) dels så är Hughes desperat att få in spelare som kan leverera på kort sikt för att få behålla sitt jobb. Sedan är ju som du säger januarifönstret inte ett fönster för stora övergångar...

Sv: Premier League
mattias - 74: "Är inte rooney uppväxt i samma område som Barton och Gerrard för övrigt ??"

Näe, Rooney är uppväxt i ett provrör, brett upptill så öronen skulle få plats!

Sv: Premier League
Rytter:

Självklart skall man bete sig bra och agera professionellt men det kanske blir för mycket TOM för dom ibland eller?

Nu vet ju vare sig du eller jag vad som har hänt utan vi väljer att tro på tidningarna. Jag är ett stor fan av Gerrard som du kanske har förstått :)

Vad han gör när han är ledig är upp till honom och ingen annan och jag bryr mig ärligt talat inte men man skall ändå inte förbjuda honom att ta sig en bärs med polarna. Han har rätt att ta sig en öl eller 2 ibland. Om ronaldo kör 110 eller 300 med sin ferrari är också helt upp till honom eller hur ??

Sv: Premier League
mattias - 74:

"Går man ut som offentlig person på krogen med kompisar så får man räkna med att man får höra en del kommentarer bra som dåliga och får en del dryga fyllskallar efter sig."

Jag skulle vilja säga:

Går man ut som offentlig person på krogen med kompisar så får man tänka ännu mer på hur man agerar och beter sig. Ifall man vill hålla en låg profil alltså.

Sv: Premier League
mattias - 74: Gerrard är en ulv i fårakläder! :)

Sv: Premier League
Hahl Bundy:

HAHA tror knappast att Gerrard har provocerat fram nåt bråk, Det är inte Joey Barton vi snackar om.

Sv: Premier League
mattias - 74: "Gerrard är inte mer än människa han heller. Menar du att man skall hålla sig från festligheter bara för att man är känd ??"

Ja, om man inte kan sköta sig! :)

Sv: Premier League
Rytter:

Alltså vad är det med dig??

Har han inte rätt att gå ut och dricka några öl när han är spelledig i en vecka. Och av artiklarna att döma efter misshandelsincidenten så var han inte speciellt berusad heller samt att en del vittnen påstått samma sak. Går man ut som offentlig person på krogen med kompisar så får man räkna med att man får höra en del kommentarer bra som dåliga och får en del dryga fyllskallar efter sig.

Angående hans filmningar så är detta orelevant i detta sammanhanget eftersom det inte var det vi diskuterade. Dessutom har jag sagt att du skall hålla isär begreppen filma och förstärka.

Gerrard är inte mer än människa han heller. Menar du att man skall hålla sig från festligheter bara för att man är känd ??

Sv: Premier League
mattias - 74:

Nej jag vet inte att han är skylldig har inte heller sagt det, däremot så är det lustigt att han säger:

"All negativ press gjorde mig besluten att undvika dålig publicitet. Efter det här höll jag alltid låg profil när jag gick ut."

Ifall han var så besluten att hålla låg profil och undvika dålig publicitet så kanske man inte ska gå ut och dricka och umgås med folk som får en åtalad för misshandel.

Men men han kanske resonerar på samma sätt här som angående filmningarna han kommenterade.

Sv: Premier League
Rytter:

Vet du att han är skyldig . Så länge han inte är dömd så kan han vara oskyldig, har du tänkt på det? Det kanske är som det står i artikeln att vissa hatar mig och vissa vill mig illa. Han kanske blev provocerad ? Så länge han inte är dömd så tänker iaf inte jag döma honom mer.

Är inte rooney uppväxt i samma område som Barton och Gerrard för övrigt ??

För övrigt kan bara instämma med artikeln , det är synd att det har övergått till ett rent hat mellan lagens supportrar och att det går ut över vissa spelare, i det här fallet Gerrard.

Sv: Premier League
mattias - 74:

Ha ha den där Gerrard är för rolig:

"– Det visade sig bli en smärtsam men användbar läxa. All negativ press gjorde mig besluten att undvika dålig publicitet. Efter det här höll jag alltid låg profil när jag gick ut."

Jo jo det har man ju sett att han gör.

Sv: Premier League
T T:

Det finns rötägg där också absolut det säger jag ingenting om

Sv: Premier League
mattias - 74: Nej, det är upprörande hur dumma de är jämfört med alla fina Liverpoolfans.

Sv: Premier League
sylf:

Ruskigt bra artikel av Niva inför "hatmötet" ikväll..

Visste inte att en del av Evertons supportrar var sådana svin.

Sv: Premier League
LL:

"Bridge syftar väl kanske till att bredda backbesättningen, men Bellamy? Var ska han ens få plats bland spelare som Robinho, Vassell, Danny Sturridge, SWP och eventuellt också Kaka?"

Glöm inte Jo, Bojinov och Caicedo som Bellamy också slåss med om en plats i startelvan. Sedan har du Chad Evans som räknas som ett framtidslöfte.

Känns som några anfallare kan komma att lämna City när det är så hårt om platserna i anfallet.

Sv: Premier League
mattias - 74: Tottenham tycks ha bjudit lika mycket men West Ham ville inte låta honom gå dit.

Sv: Premier League
scim: ja, men City hade ju en så stor marginal ner till Bolton...

Jag får inte riktigt ihop Citys värvningar med snacket runt om. Om det nu finns sådana pengar som det snackas om och man på allvar försöker värva Kaka, varför värvar man då dels en bänknötare från Chelsea samt en psyiskt instabil och på senare år ganska skadebenägen spelare för ett enormt överpris? Visst, jag förstår att det är till sommaren som de stora värvningarna är tänkta att göras men vad ska man med Bridge och Bellamy till då? Bridge syftar väl kanske till att bredda backbesättningen, men Bellamy? Var ska han ens få plats bland spelare som Robinho, Vassell, Danny Sturridge, SWP och eventuellt också Kaka?

« · 1117395 · »