Här är årets bomb i allsvenskan. SPORT-Expressen kan avslöja att Hammarby jagar Premier League-stjärnan Jonatan Johansson. - Jag vill inte prata om min framtid innan säsongen är över i England, säger han.
Men visst, han skulle säkert inte göra nbort sig i allsvenskan.Men PL-stjärna? My ass...
Måste f.ö. kommentera otroliga Boro...man förlorade borta mot Steaua Bukarest och behövde alltså vinna hemmamötet för att avancera till final i Uefa-cupen. Steaua gör dock både 0-1 och 0-2 rätt tidigt vilket innebär att Boro måste göra f y r a mål för att kunna nå finalen...man gör första reduceringsmålet i första halvlek...men när det återstår 25 minuter av matchen så är ställningen fortfarande 1-2 och Steaua står med 1.99 fötter i final...
...Vad matchen slutade? 4-2 till Boro och totalt 4-3.
LL: Det måste ha blåsts tidigare än då bollen gick in. Barcas målvakt låter ju bollen gå in i målet och är redan då på väg att hämta bollen i målet. Det ser ut som han hör avblåsningen tidigt eftersom han struntar i att försöka rädda bolle, vilket han annars med största sannolikhet gjort.
Underligt att inte TV hade en endast kamera som fångade situationen ordentligt. Kamerabevakningen i en championsleague-semi var ju tamejsjutton sämre än vad den är i en ordinär elitseriematch i C+.
Frella: fast frågan är om bollen hade gått in om det inte hade varit avblåst. Jag har iofs bara sett situationen en gång, men nog såg det från den kameravinkeln ut som om Valdez hade nått bollen om han hade försökt. Hur som helst så ska det enligt dagens Aftonbladet finnas blider från en tysk kanal där man ser hur Puyol blir neddragen, så domslutet var väl i så fall korrekt trots allt.
Sämst var ju Merk som hittade den ena märkliga frisparken efter den andra och gjorde sitt allra bästa för att blåsa sönder framförallt andra halvlek. Milans bortdömda mål förstår jag fortfarande inte, finns inte en chans att Shevchenko gjorde något jävligt otillåtet i sekvensen innan. Ser ut som Puyol snubblar. Men Barca går vidare rättvist och det borde kunna bli en riktigt rolig final.
Jo, jag skippade faktiskt Villa - City för Villarreal - Arsenal igår också, lyckades dock zappa över i samma ögonblick som Mellberg gick bort sig och Vassell sänkte sina gamla lagkamrater, heja Sverige.
scim: jag menade Wengers utfall rent generellt. Att han ruttnade på Jol var säkert inte en genomtänkt grej.
Jag håller INTE med om att Tottenham är fria att göra vad de vill bara för att de har bollen. Grejen är ju att de i ena läget (då de själva också hade bollen, märk väl!) anser att bollen inte ska spelas ut vid skada, men när de själva får en skadad ska bollen ut fort som attan. Konsekvent? Knappast.
Den jämförelsen köper jag inte. Om Tottenham hade bollen är dom väl fria att göra vad dom vill med den.
Tror inte heller ett dugg på att Wengers påhopp på Jol var något försök att dra till sig uppmärksamhet, dels så känns inte Wenger som den personen som agerar så, dels så var det väl aldrig tal om att media skulle jaga några spelare i det här enskilda fallet.
scim: Jag håller, så Arsenal-supporter jag är, med om att Wenger borde uppföra sig lite bättre i dylika lägen. Dock tror jag att det till största del är det gamla beprövade knepet "bättre att media jagar mig än spelarna" som var och varannan tränare kör med i dag. En hel del av Mourinhos utspel är nog att hänföra till den kategorien, tex. Lite är det väl också ett sätt att få storstjärnorna att enas mot en yttre fiende oavsett om det finns en eller inte.
Att Spurs fortsatte att anfalla när Eboue låg ner hade jag kunnat köpa - om det inte hade varit för en grej som hände när Arsenal jagade kvittering. Då gick en Spurs-spelare i backen (minns inte vem) och då jävlar slog Tottenham iväg bollen ut över linjen fortare än kvickt. Då skulle man plötsligt sluta spela när en spelare låg och kved. Uselt.
Det förtar dock inte att Tottenham spelade bra och att Arsenalspelarna mest såg ut att försöka undvika att bli skadade inför tisdagsmatchen. Tottenham var klart närmast segern totalt sett.
Jag tycker det är bra att han tar upp det där, för media gullar på tok för mycket med Wenger som precis som Wennman säger verkar vara en hyvens kille i medgång. I motgång däremot är han en fullkomlig idiot som gnäller på allt och alla utanför sitt eget lag. Usch och tvi.
scim: Mystiskt, Wennman måste ha druckit feljäst Zeunerts. I vanliga fall har han välbalanserade åsikter och inom vinteridrott har han föredömliga åsikter.
Att kritisera Wenger tyder på tillfällig sinnesförvirring: Jag har sedan barnsben (tidigt 1800-tal) stött Arsenal och ständigt försökt motivera mitt val av dessa arketyper för engelsk fotboll: Spring utav bara f-n, tjonga bollen åt helv-te och om du av misstag träffar rätt - skjut en lång rökare till hörnflaggan där en terränglöpare tjongar in ett inlägg mot mål. Som du säkert vet avgudar jag Holland och Frankrike, artisternas hemland. När så plötsligt en dag Arsenal meddelade att man värvat Arsene Wenger som tränare fick jag samma glädje som när Kamilla bjuder på muffins. Sen tar det bara en kort tid innan hjälten fullständigt omdanar vedhuggarna från Highbury och skapar ett lag av artister. Äntligen pensioneras überhuggaren Tony Adams och in kommer härliga lirare från hela världen, men främst från mina idol-länder Holland och Frankrike.
Utan att vara alltför pretentiös vill jag påstå att Arsene Wenger var mannen som räddade engelsk fotboll ut ur sparka-spring-inlägg-nicka-träsket. Jag är inte i vanliga fall någon vän av att fylla ett lag med utländska stjärnor - men vår hjälte Arsene borde ha bragdmedalj för det han uträttat inom den engelska fotbollen.
Inte förstår jag det där, men det låter inget bra: 1. Tottenham är aldrig rätt 2. "gör rätt": Har aldrig bondläpparna från White Hart Lane gjort. 3. "som spelare vidare". Kan nog bara inflytade rumpmasar i Nolaskog begripa sig på.
70 Rodrigues: Fotbollsexpertn Ola Andersson i Canal Plus: - Det finns ett kodex som säger att man ska sparka ut bollen när en spelare är skadad, men numera utnyttjas det allt för ofta. Tottenham gör rätt som spelare vidare.
Arsenal hade också fortsatt att spela i en liknande situation. Så jävla typiskt Spurs o släppa in mål i slutet av matcherna, vet snart inte vilken gång i ordningen det är denna säsong??
mattias - 74: Man ville nog spara stjärnorna så länge det gick.. men det vart ett litet fiasko för Arsenal ... Tyckte du om Sitvationen om Keean´s mål då?
mattias - 74: Roligast blir det väl om Arsenal och Barcelona möts i finalen tycker jag. Freddie mot Henke i en champions leauge final garanterar ju att åtminnstone en svensk får vinna.
Som du kanske känner till så innehåller Europa fler länder än Spanien, och det är givetvis bättre för europeisk fotboll om lag från flera länder är med långt in i turneringen. Däremot är det bättre för spansk fotboll med två lag i finalen. Ja, du förstår kanske skillnaden om du funderar en stund.
Roligt med två spanska lag i finalen är det hursomhelst, onekligen, inte.
Tror på Arsenalseger ikväll med 2 - 1 mål av Henry och Fabregas, fast man skall inte underskatta Villareal! Vore onekligen roligt med 2 spanska lag i finalen!
Ralf Edstöm sa att det inte är bra för europeiskfotboll med 2 spanska lag i finalen!!! Fattade inte vad han menade med det riktigt.. Är det bättre med 2 Engelska då elller vad??
Alla värkar ha fullt upp med FBK ikväll... Själv så tittade jag mest på Milan - Barcá tyckte det va en rätt så tråkigt match.. men till slut så vann Barcá med 1-0 borta mot Milan... Jag kan sträcka och säga att Barcelona är i Final !