MartinSedin: Draften väntar jag på med stor spänning. När det gäller vilka jag tror blir draftade... så rör det sig om ett 20-tal spelare... men det är ju alldeles för många för att rabbla upp här.
Robert Nilsson(lek), Andreas Valdix(mif), Misha Joukov(hv), Tobias Enström(modo), Liam Lindström(s-vall) hör till dem jag tror kommer draftas först av svenskarna. Även Linus Videll(ssk), Loui Eriksson(frö) och Dragan Umicevic(ssk) bör vara attraktiva för klubbarna pga av deras storlek/spelsätt.
För ett år sedan skulle jag på förhand sagt att årets draft skulle komma bli mycket svag ur svenskt perspektiv men under våren har många talanger tagit stora steg och det ser ut att bli ett braår, även om jag nu tror mer på 86:orna och 87:orna.
När det gäller svenskar i första rundan så är väl Robban den enda solklara. Jag tror att han kommer bli vald bland de 20, 25 första. Personligen hoppas jag också att det finns klubbar som uppmärksammat Enströms talang och inte bara stirrar sig blinda på hans storlek. Om så, kan han mycket väl bli ett sent val i första rundan... i stil med Niklas Kronwall för ett par år sedan.
liepins: Dessutom var det väl ganska många tittare när TV4 sände hockey vm några år på raken. Frågan är dock om TV4 hade fortsatt visat hockey vm om inte Forsberg/Näslund hade gjort succé i Gävle.
Alltså det är dags att börja en kampanj för att få JVM tillbaka till TVn igen. När vi liks håller på kanske vi kan få en match i veckan på tv4+ från SuperElit eller är det att önska lite mycket?
Till sist vad tror ni om draften om några veckor? Vilka blir draftade? När?
Är ju inget större fel på damidrott i allmänhet. Sitter för närvarande och ser på en mycket intressant match i fotboll. Umeå spelar första matchen i Womens Cup. Damfotbollens motsvarighet till Champions League.
Härligt med ett forum för juniorhockey, då får jag också se till at registrera mig : )
Borde inte flumkanaler som 24 och 4+ kunna sända juniorhockey? Det kan ju inte vara helt dyrt att fixa tillståndet eftersom det inte finns någon konkurrens...
jo jag kan ju säga att det är jäkligt härligt att Misha Joukov har bestämt sig för att spela för det svenska landslaget. Om han nu bara får sina papper innan sena december kommer nog Steen, Nilsson och Joukov kunna lyfta det svenska laget ordentligt (i JVM).
Ja, det är märkligt att man inte har lust att visa det. Skulle dessutom gärna se att man införde den gamla sändningsvarianten av TV-pucken. Att bara se sista helgen ger inget djup i det man får se från TV-pucken.
När det gäller vilka jag tror blir draftade... så rör det sig om ett 20-tal spelare... men det är ju alldeles för många för att rabbla upp här.
Robert Nilsson(lek), Andreas Valdix(mif), Misha Joukov(hv), Tobias Enström(modo), Liam Lindström(s-vall) hör till dem jag tror kommer draftas först av svenskarna. Även Linus Videll(ssk), Loui Eriksson(frö) och Dragan Umicevic(ssk)
bör vara attraktiva för klubbarna pga av deras storlek/spelsätt.
För ett år sedan skulle jag på förhand sagt att årets draft skulle komma bli mycket svag ur svenskt perspektiv men under våren har många talanger tagit stora steg och det ser ut att bli ett braår, även om jag nu tror mer på 86:orna och 87:orna.
När det gäller svenskar i första rundan så är väl Robban den enda solklara. Jag tror att han kommer bli vald bland de 20, 25 första.
Personligen hoppas jag också att det finns klubbar som uppmärksammat Enströms talang och inte bara stirrar sig blinda på hans storlek. Om så, kan han mycket väl bli ett sent val i första rundan... i stil med Niklas Kronwall för ett par år sedan.