Tarasov: Allt är inte svart eller vitt för mig, jag har starka band till båda från mina föräldrar. Min andra hälft är från Ö-vik men MoDo har jag alltid haft svårt för, det syns bland annat här inne varför. Översittare. Förutom du Tarasov.
KB: Hata Skellefteå: "I en av VK/Folkbladet matchexempel redovisade Björklöven en publiksiffra på 3794 medan VK räknade till 1571 synliga åskådare på plats!" / #3000bussarfrånUmeå
TIKTok: Tänker inte svenska språket utan som gäst i boken, men varför byter du laglojalitet och hävdar dig vara timråsupporter när det hittills verkat som att Björklöven är ditt lag?
TIKTok: Vet inte om man kan kalla en förlust med 4-2 att bli krossade men är man bara ute efter att provocera så bryr man sig kanske inte om sådana detaljer.
TIKTok: Krossad?, jag är 100% säker på att du inte såg matchen! Dalarna skapade inte en enda målchans i 2:a perioden men gjorde mål på ett långskott som målvakten tappade in Salo/Vitryssland style. Ångermanland hade så många målchanser så jag tappade räkningen och även 3 skott i ribban så någon kross var det inte tal om, snarar att Dalarna var effektiva och kom undan med blotta förskräckelsen.
Silly: Tycker inte Dalarna har ett bättre lag än Ångermanland, däremot har de sistnämnda ett par spelare som är 3ggr så bra som alla andra. Man kan argumentera för att Dalarna spelar mer som ett lag, men vad jag kunde se så är det bara så det ser ut eftersom Mira och Ebba dominerar fullständigt och spelar typ vartannat byte. Dock måste jag säga att Dalarnas målvakt var bästa spelare i det laget.
Nu har jag gjort Puffe glad och tittat på lite Dam tv-pucken. Dalarna leder med 3-1 inför sista perioden, Mira och Ebba har skapat 25 målchanser i 3:e perioden och haft 3 skott i ribban, Dalarna har inte haft ett enda skott på mål, men med 4 minuter kvar skjuter Dalarna sitt första skott på mål från långt håll som studsar in. Hockey kan vara rätt ologisk ibland
TIKTok: Tycker du skriver ok i övrigt, men man blir rätt tveksam till att en användare helt plötsligt får en annan laglojalitet men det är inget brott i sig.
KB: Du kan ju inte vara vid dina sinnes fulla bruk. Löven ligger i topp i publikligan ändra från 2005/2006 förutom dom tre åren nere i ettan(svårt att leda HA:s publikliga då). Kan du inte läsa statistik? Har du redan börjat tulla på flaskan?
{8879}: Uppenbart förvirrat troll, att ge honom kredd för att folk skulle börja ogilla Löven är VÄLDIGT missvisande, kan inte bry mig mindre. Bättre att ignorera.
TIKTok: Sitter och kollar igenom statisk på hockeyallsvenskan genom åren. Ni gillar att mala på om er publik tills folk har tappat livslust och hörsel, men sanningen är den att ni har historiskt sett inte haft några imponerande siffror bortsett från kanske två säsonger (egentligen bara en) sen vi ramlade ner. Kollar man längre tillbaka så hade ni sämre snitt än vad vi nu dras med i andra ligan.
Fem raka vinster innan ni tydligen vann VM-guld för övrigt. 5-2 5-1 7-3 6-4 3-2
TIKTok: Du gör verkligen ingen bra reklam för ditt lag här inne och Du ensam är ju en enorm anledning till varför Löven inte är så omtyckta i hockeysverige.
Rytter: För mig handlar hockey om lite mer än bara NHL-stjärnor och glamour. Hockey är mycket mer än så. Det är en stor del, men absolut inte allt. Jag har inte sett MoDo i NHL än faktiskt.
Du kan kolla upp vilka som har äldsta supporterklubbarna av Norrlandslagen och vilka som levererar mest tryck på matcherna.
Kolla vilka som har mest publik på matcherna.
Den minsta klubben ligger bra till.
Löven jobbar aktivt med att bli bättre på allt det du tar upp, det gör nog faktiskt alla klubbar.. Rom byggdes inte på en dag.
Rytter: Löven har inget att komma med. De vet detta. De är rätt värdelösa och tomma. Försöker visa nåt, men det är oftast spelare som MoDo fått utbilda. De kan hålla igen käften nu, för Löven har ingen egen verksamhet.
Lite lustigt att du tror jag är avundsjuk på löven, vad exakt ska jag vara avundsjuk på? Är man avundsjuk eller imponerad är kanske bättre ord av någon klubb I Norrland är det väl Luleå som år efter år presterar stabilt och sticker upp som titelutmanare, på senare år har de dessutom visat sig duktiga på att förädla och satsa på talanger. Sedan är ju saik:s resa med mängder av finaler, förmåga att hänga kvar i toppen samt viljan att släppa fram unga spelare imponerande.
Jag tycker löven är den minsta klubben, men samtidigt de som har högst svansföring. Varför har jag motiverat flera gånger nu.
Men du kan ju börja med att svara på frågan vilken klubb du anser att ni är större än, du undviker frågan men eftersom du anser att ni inte är minst borde det vara lätt att svara på.
Sedan kan du gärna få redogöra för vilket stort bidrag till svenskhockey ni står för eftersom ni har fantastisk juniorverksamhet, att ni satsar stort på damhockey och driver utvecklingen av den, att ni exporterar spelare till nhl/shl/landslag på löpande band.
Rytter: Avundsjukan lyser igenom som vanligt från Mr Rytter. Vad är det som rankas högst av alla saker du tar upp egentligen? Hur väger man in allt detta till en rättvis jämförelse? Du får gärna göra en påhittad ranking om alla dessa saker, gör listor osv.
Blir nog kanske inte så objektivt rankat dock. Jag vet att Löven kommer få 0 poäng totalt av Mr Rytter.
Värvningarna får du ta med Kenttä, jag är inte sportchef. Tur ni hade Glader, han dominerade.
Inte jag heller, tycker bara det var ett tveksamt uppförande att komma och lägga sig i en diskussion och sedan sticka iväg när du får faktan på bordet. Då är det bättre att hålla truten. Tips till nästa gång.
Det är inte lögner. Ni är minsta klubben om man väger in allt, lär dig läsa vad jag skriver, pratade inte bara om sm-guld. Antal säsonger i högsta serien, junior framgångar, fostrade spelare, fostrade nhl stjärnor, bidrag till att stärka svensk hockey, SM-guld mm.
Vilken av klubbarna jag räknade upp anser du att ni är större än, vilken av klubbarna tycker du bidrar mindre till svenskhockey än löven?
Hur många juniorer skickade ni vidare till shl efter era två framgångsrika säsonger med ha-final? Nej just ja ni hade inga för ni värvade istället in halva ahl.