Robin Ztorken L: Jag tycker att detta öppnar upp för att få hit Wernblom och en sån som Molin. SHL blir svårare för dem nu. Sen hade det varit kul att få hem någon back som Wallinder, Norlinder, Hedberg, Berglund. Men de är för bra oavsett KHL-tillskott, eller?
KRB: Absolut inte riktat mot dig. Det är precis som Saleva säger riktat mot André, som förvisso inte filmade men det känns som att han överdrev en aning vilket får DA att ge Sven 6 matcher.
Silly: Du ska nog inte fundera så mycket i dagsläget över nästa säsongs spelare vara eller icke vara. Marknaden kommer se helt anorlunda ut, då ca 200 KHL spelare kommer bjudas ut i Sverige och övriga Europa. Mycket skickliga spelare kommer dräneras neråt i systemet då SHL kommer suga upp många av de som kommer bjudas ut från KHL.
Nästa säsong kommer bli den bästa SHL-ligan vi sett på många, många år.
henkeiskogen: Onödigt inlägg riktat mot mig. Använd dina antecknade sparade citat någon annanstans, här inne försöker vi diskutera ishockey högt och lågt, och inte mobbar varandra, ungefär det du nu håller på med.
Om nu HV gör det många i hockeysverige tror, att ta sig tillbaka till SHL igen med den här satsningen dom gjort? Hur många får följa med upp dit till SHL spel?
# Titta man på deras trupp så har dom en hel del spelare som kontraktet går ut på. # Kommer dom göra en ännu hårdare satsning i spelarköp för att inte åka tillbaka ner igen? Jag tror det och dom kommer köra på sina återvändare från KHL och några andra spetsspelare som kommer finnas på borden för SHL klubbar. # Vilka får då inte följa med upp, och finns det något som vi har intresse av? # Bröderna Davidsson tror jag inte får hänga på upp, Åker Djurgården ur så kan dom hamna där. Men annars skulle väl dom kunna vara något? # Får Myles Powell följa med upp? Hans kontrakt går ut och vi är väl intresserad där? # Tyler Vesel kontrakt går ut, Får han nytt eller vill han tillbaka till Löven? # Jesper Kokkonen har lite Modo anknytning ? men det är ett långskott?
KRB: Tacklingen var inte vacker men den blir olycklig när André är så låg eftersom han driver pucken i en sväng, men att Sven blir avstängd 6 matcher är bara ett pinsamt överdrivet beslut av disciplinnämnden.
Gavelo: Åtminstone jag ska lägga namnet Emil André på minnet, han känns inte som en renhårig person helt enkelt, man brukar känna igen lössen på gången…
Han hade kunnat ta tacklingen som en riktig man istället för och lägga sig ner och spela död som feg liten tönt….
puffe: Skönt att se MoDos tredje perre. Höjde spelet isf att falla tillbaka och försöka stänga matchen som man sett tidigare. Kanske det är bättre att bara leda med ett mål än 3?🙂
Nucky: Ja, var lite stressad innan match, höll på att bränna vid maten, men såg man inte lite Järveds-tröjor mitt i allt? Oerhört vackert när killar o tjejer från' småklubbarna' syns, det är alla plantskolor som bygger svensk hockey
{9682}: Foppa och Brashear kommer in oanmälda till disciplin-nämnden, efter ett kort samtal tilldöms MoDo seger med 5-0, Sveningsson helt friad. Vad hände därinne?
Blir varm i hjärtat när jag ser Modo ta med andra små knattar från lag i Öviks omnejd. Så fint gjort, och helt rätt tänkt. Finns nog ingen klubb i Sverige just nu som har så bra kontakt mellan ledningen och sina fans.
Härligt lugn McM är med pucken. Tittar upp och söker hela tiden sina kamrater. Kommer bli gjuten i 1:a.
Jelly bättre idag. Sällan ledande men blixtrar till när han har pucken. Ganska exakt som han beskrevs i KHL med andra ord.
{9682}: Upplever att han verkar väldigt blyg. Kan nog vara så att det är mycket nytt och ka ske inte har något gigantiskt grund självförtroende. Då är det nog bra han får hänga med Aagard och EJK som boosta upp han lite å få honom bekvämare.
puffe: Kan fan inte bli 6 matcher med en tackling rakt framifrån där en korkad junis åker med huvudet ner i backen. Foppa och Brashear ringer nog upp...
{7639}: Han visar nog respekt för nytt lag och ny liga. När han är varm så kommer han lyfta andra- och tredjekedjan med sin kompetens. Kul att se MacM igen...
Jag hann inte se hela matchen i kväll, Hur var vår vårt nyförvärv? Gav han järnet i kväll, eller gled han fortfarande omkring och försökte hitta ut ur sin vilsenhet?
Fortfarande måttligt imponerad över hans ”glöd” över att få vara med och spela i MoDo hockey
hockey_21: Jo, fast Putin verkar inte vara den som förklarar sej som förlorare, oavsett hur det drabbar hans folk, tyvärr. Tacka vet jag Nalle Puh och hans filosofi :)
DrCox: Häftig serie, med 1-4 matcher kvar är HV seriesegrare och Troja får kvala. allt annat är ovisst. Vill gärna att Södertälje hänger kvar, av nostalgiska skäl
Rytter: Fördelen är att vi har backar som vet vad som gäller för att gå upp. Styf och Norén kan backa upp. Ser bra ut inför grissäsongen. Vi får spela med rejäl fart så att Rahimi eller BIK inte hinner knätackla...Torp lirar väl mest gitarr nu va?