puffe: Om du vänder på det lill puffen och tänker på scenariot att dom gör en hv. Nu är jag 99,9 % säker på att vi går upp men OM vi misslyckas blir timrå perfekt. Det fanns dårar som hoppades på hv ifjol också.
{6870}: går vi upp blir det spännande med Tik o derbymatcher vilket det också kan bli om vi inte går upp, klarar Tik sig kvar och vi blir kvar blir det antingen Mif, Linköping eller DIF som vi får tampas med nästa säsong, hur som helst spännande framöver men förmodligen får vi svårt att ta oss hela vägen många hinder för Karlin o grabbarna att klara.
puffe: Jag godtar nästan men bara nästan den ursäkten. Jag vet inte ens om jag unnar kulltorp och vitflagg Hassan att deras kära lag åker ur!? Men timragogogo han unnar jag! Går MoDo upp så kvittar det annars grinar jag inte om tik eller cluben åker.
{6870}: Förlåt Gäsp, men sedan kalabaliken i Övik och allt massmediadrev mot MoDo så unnar jag Stockholms stolthet att få lära sej mer om Sveriges geografi. Tingsryd, Kristianstad. Finns många oaser utanför tullarna som är väl värda att besöka
jonsson: Timrå - DIF kvalar med all säkerhet . Vilka ser ni helst åker ut? Jag unnar timrågogogo att han får se sitt lag spela i allsvenskan till hösten.
puffe: Satan vilka matcher det kommer bli i kvalet .. Ner till hemma eller till borta serien Jag vågar /vill inte gå ..jag har för stor vinnarskalle för det , jag vill inte vara med nå mer om nå mer denna säsong . Det här är som att inte få en julklapp på julafton !!!
jonsson: Tycker det är bra att ett sådant mål godkänns eftersom det hade blivit mål oavsett. Skönt att se det sunda förnuftet råda istället för en helt svartvit-regel med tanke på hur målvakterna använder stolparna idag.
Förhindrar dessutom att målvakter och utespelare "råkar" flytta målburen vid solklar målchans, i den mån det går.
Likväl roligt att se hur folk på twitter går i taket trots att man ej har koll på reglementet. Besynnerligt beteende.
Snipan: möjligt Tik slipper kvala svåra matcher för både Mif o DIF o Tik har väl två av tre hemma, tror Rögle i sista där de kan vara klara seriesegrare, många om o men..
jonsson: Söderberg kvitterar till 1-1 i matchen Malmö-DIF. Tycker att Malmö varit det bättre laget. Jag hoppas att Malmö vinner, så att TIK inte ska ha så långa resor i det negativa kvalet
puffe: har vi så klent med folk i j20, möter Tik borta med bara tre kedjor o fem backar, ingen Norén , Styf eller Jacobsson med, 1-1 iaf just nu, vi spelar om serieseger dessutom
Saleva: Ja, han dominerade i sista matchen mot MoDo. Han var avstängd en match tidigare i serien efter ett slagsmål med MoDos back Andreas Pihl. Hade det blivit längre avstängning hade det kanske gått vägen.
Jan-Erik : Fast vi fick en skön revansch året efter. Släckte Luleå med 9-4 på bortais i sista kvarten.
Men tänkte lite såhär. Västerås är ju såpass bra att de inte bara gnetar, dom försöker spela hockey. Det tror jag passar oss. Ångest-matcher mot lag vi bara ska slå,och som är oerhört defensiva, brukar slita hårt på mina nerver
puffe: Intressant tabell, känns då lockande att välja Västerås men dels har de ju ett bra lag i grunden, dels är det ju ett uttryck att för varje seger kommer man närmare en förlust. Minst med fasa när vi Möte Luleå 2001 (Bäckis sista år) och vi hade vunnit allt mot Luleå den säsongen i grundserien. I slutspelet vann de sedan tre raka och så vann vi tre raka för att sedan förlora med 4-2 i avgörande matchen.
Jag tippade Modo tvåa men det var bara med hjärtat, hade aldrig trott det skulle gå så bra. Undra om jag inte hade BIK som 3:a och Löven 4:a också.
Var tvungen att leta reda på det och toppen sitter rätt bra =) Underskattade KIK en aning i år och överskattade SSK som på pappret hade värvat intressant.
1. HV71 2. MoDo 3. BIK 4. Löven 5. Västerås 6. Mora 7. AIK 8. SSK 9. Västervik 10. Tingsryd 11. Almtuna 12. Kristianstad 13. Vita Hästen 14. Troja
{5647}: Aagard är en Wernblom-typ som stångar och bökar in många mål. Man ser det komma på en mils avstånd. Woods kan stå mellan tekningscirkeln och egen blå med 2 backar framför sig, ett par sekunder senare har han trasslat sig förbi båda och satt den i krysset. Den spetskompetensen har ej dansken. Att skapa något ur en situation som på förhand känns rätt sval.
Här är en liten tabell över tappade poäng mot presumtiva kvartsfinalmotståndare
Lag , tappade poäng
Västervik 5 Mora 5 Tingsryd 4 AIK 3 (kan bli fler eftersom vi möts i morgon) Kristianstad 2 Vita Hästen 1 Västerås 0
Eftersom HV förlorat båda bortamatcherna mot Västerås väljer dom nog ett annat lag. Vore kaxigt och logiskt att vi väljer lag 5 från serien. Flera andra lag har varit lite jobbigare att möta,
Nucky: Jag vet inte om jag riktigt hänger med. Jag tycker att många av hans mål är tillfälligheter där han får pucken och drar in den. Det är långt ifrån alltid det föregåtts av något skönspel, utan plötsligt dyker han bara upp och skapar ett mål ur ingenting.
Ok, det är inte så att han drar ett par spelare och hängre upp den i krysset. Jag förstår inte riktigt skillnaden liksom. Vad är det Woods gör som inte Aagaard gör, när Aagaard i praktiken gör betydligt fler mål jämfört antalet kvalificerade målchanser han haft.