Kanske var det inte så oväntat med tanke på att han grinade riktigt illa redan då han låg på isen. Han får ju tre smällar i en så att säga. Först tacklingen, sedan smällen mot isen med ländryggen och slutligen huvudet in i sargen. Många spelare skulle nog ligga kvar en stund och fundera på vad som hände.
Bra match av Sverige och framför allt av Tellan och Sudden. Foppa kom väl inte upp till sin normala standard med var som vanligt nyttig ändå. Och vilken tackling han delar ut på Ziggy Palffy!! Tack för kaffet!
Hockeyoraklet Wennerholm rankar världens bästa hockeyspelare genom tiderna i Aftonbladet idag. Foppa som nummer ett!(?!)
Jag vet inte jag men jag tycker han ska ta en alvedon och slänga sig i väggen, i förebyggande syfte, förstås. Tycker det verkligen är att ta i. Visst top 10, top 20 går han in utan tvekan. Han är SVERIGES bästa genom tiderna men världens? Nope!
Finns ingen som är bättre än när Gretzky och Lemieux var som störst, no matter hur spelet var är eller inte var eller om dom blev tacklade eller ingen vågade röra dom, bla bla bla...
Yep, håller med resten om Anaheim, skulle va kul om som sjuttom om dom vann. Laget är inte helt utan talang med spelare som Kariya, Oates, Sykora OCH Giguere.
NuMountain: För Jonte Hedströms skull hoppas jag att Anaheim förlorar så han får åka hem. Han hade själv hoppats på att Detroit skulle slå ut ankorna med 4-0 i matcher så han fick komma därifrån, men nu blev det ju inte riktigt så.
Man kan inte gå igenom ett helt SC på bara tur. Någon slår det bakut och om det inte gör det nu mot Anaheim så kommer de INTE att kunna ta vare sig Ottawa eller New Jersey i finalen.
Nä, ett lag som hela tiden tar sig vidare på tur skall inte få vinna. Anaheim eller Ottawa hoppas jag på. New Jersey hoppas jag får storstryk nu mot Ottawa. De spelar sitt tråkiga jävla effektiva styrspel med utpräglad tokdefensiv och framgångar för sånt är inte bra för hockeyn.
Efter nattens förlust för Vancouver så återstår nu bara en fd svensk MODO-it. Inte så lite förvånande är att denne är Samuel Påhlsson. Hans Anaheim får nu möta Minnesota i den västra conferencefinalen. I den östra conferencefinalen möts Ottawa och New Jersey.
I nattens match gjorde Öhlund ett mål och Henrik Sedin passade till det andra. Vancpuver ledde med 2-0 i mitten på andra men tappade konceptet totalt och förlorade till slut med 4-2.
poffa: Du har aldrig mött mig öga mot öga. Det är skillnad det mot ett snabbparti som detta. Jag är övertygad om att du är bättre när det är snabbhet inräknat medan en annan inte gillar Magnus Ugglas hits:-)
Jag gjorde det och försökte hålla det, men eftersom alla andra skriver fritt i alla olika trådar så trodde jag att det försöket att få ordning på denna GB hade misslyckats.
Traditionen finns inom andra sporter också, innebandy bland annat. Men naturligtvis är den vanligast inom ishockeyn. Roligast brukar vara de unga pojkar som knappt kan få skägg men som ändå försöker. Tänk bara på Zäta som försökte få ihop en riktig mustasch under två år i ES men som endast fick till lite smuts på överläppen.
poffa: Det är av samma anledning jag sparar slutspelsskägg med, man vill känna sig lite lyxigt lat... traditionen är ju inom hockeyn men man kan ju skylla på det ändå om nån skulle fråga. Om man inte vill erkänna latmasken inom sig vill säga. :)
Frisco: Om man får tro den där sidan så försvinner flera viktiga spelare för ÖSK (förutom Agu och Lind även spelare som Öhman, Gradin, Henriksson, Thoresson med flera) så det ser rätt tungt ut, tror tyvärr det dröjer innan de går upp i allsvenskan igen om de någonsin gör det... verkligen synd att de slarvade bort sin plats genom att förlora mot Asplöven!
Tradition och tradition. Det hela baserar sig nog mest på att jag är så där lagom lat och inte orkar ta fram apparaten. Det är liksom skönt att kunna få låta det växa lite vilt ibland.
Stort eller inte, sant eller inte, men två olika personer har skrivit på ryktessidan här idag (8 maj) att Patric Kjellberg är aktuell för Modo nu när han ska lämna "Ankorna"... om det nu kan stämma skulle väl inte det vara en dålig värvning, eller?
Läste just på taif.nu att både Johan Agu och John Lind ryktas lämna ÖSK, Agu för Almtuna och Lind för Björklöven. Skulle gärna se att någon eller båda av dem får chansen i Modo någon gång, undrar om de fortfarande skulle vara aktuella i framtiden om de flyttar till dessa lag, speciellt Almtuna? Eller riskerar till exempel Agu att plockas av nåt Stockholmslag eller liknande då?
poffa: Ajdå, missade poffas tråd om slutspelsskägget, annars hade jag svarat i samma tråd. Men som sagt, tydligen är det bara vi två som är insatta i denna fråga, själv odlar jag slutspelsskägg med flera gånger om året, vare sig det är slutspel eller inte (men det känns mer motiverat när det är slutspel av nåt slag). En trevlig tradition! :)
Förmodligen är det för att det bara är jag och Jonsson8 som är intresserade av NHL i sån utsträckning at vi orkar bry oss. Dessutom kanske vissa här har svårt att få en inblick i hur det är att odla slutspelsskägg, något som jag gör varje år flera gånger om året.
Haha. Jag såg just en rolig sak - om man väljer "visa trådar" så kan man se att poffa först startade en tråd som ingen svarade något i, och Jonsson8 sedan startade en tråd om samma sak, som heller ingen svarade i. Jag vet inte...ska man tolka det som att ämnet var intressant, eftersom det finns två nästan identiska trådar, eller ointressant, eftersom ingen svarade i trådarna? Nåja. Det var inte det jag skulle skriva.
Westerlind gjorde mig för ett tag sedan uppmärksam på att PS sändes ifrån Övik ikväll. Där kunde man bl.a. se en hockeyspelande tjej (Kicki?) utmana Werner i en trekamp bestående av bowling, biljard och bilspel. Werner vann. Fast...de hade skrivit ut hans namn som "Magnus Wärnblom". Hmpf.
Kanske var det inte så oväntat med tanke på att han grinade riktigt illa redan då han låg på isen. Han får ju tre smällar i en så att säga. Först tacklingen, sedan smällen mot isen med ländryggen och slutligen huvudet in i sargen. Många spelare skulle nog ligga kvar en stund och fundera på vad som hände.