1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 540694 inlägg · 4140 ämnen

« · 2932294 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tuppen: I det här läget kan vi ta in vilken back som helst och han skulle gå in på topp 4 direkt. Det finns näst intill ingen konkurrens på den här backsidan. Berglund och Rundblad kan spela uruselt 10 matcher till men ändå få sin speltid då det inte finns några alternativ.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Jag tolkar det som att han ser på att värva snarare än lån. Han anser det vara bättre att värva i år än efter nyåret samt att det tar tid att få nya spelare att hitta sin plats i laget. Han nämner också att han tycker att det är onödigt mycket dyrare att värva precis innan fönstret stängs.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Äsch, Hinken verkar ju mena att j20-backarna Svensson/Peter ska hålla som topp-6backar i ett topplag. Känns som Löven dom senaste säsongerna, full offensiv men värdelös defensiv..

Vilka backar i årets trupp hade platsat den säsongen vi gick upp? Rundblad?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Framnäs: Två förluster denna vecka är ingen omöjlighet, Troja är ett lurigt lag och Ssk borta blir inte lätt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo : Två backar in tror jag inte längre en sekund på efter senaste intervjun.

Nu väntar en förhandling med klubben där Hinken vill få ett avtal som tar i aktning hur nära han var att hålla oss kvar, sett till att det behövdes fler poäng än vanligt just senaste säsongen. Samt att vi direkt är i toppen igen nu i HA.

Visar det sig att vi matchar bästa bud som kommer in från annat håll, då lär han betala tillbaka med en till spetsback därefter. Tror vi behöver acceptera att det dyker upp en enstaka toppback i januari.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo : Tyvärr är Hinken lite som en kvarn som maler och maler. Det lätt exakt likadant för ungefär ett år sedan:

"Våra tilltänkta ledande spelare måste höja sig"
"Vi tror på den trupp vi har"
"När vi är bra så är vi riktigt bra"
"Vi måste spela hockey i 60 minuter"
"Vi tittar på förstärkningar, men det viktigaste är att det blir rätt, så vi har is i magen"

Tyvärr inte speciellt förtroendeingivande, även om jag måste medge att jag gillar hans värvningar denna säsong, bortsett från att backsidan är för svag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo : Hinken var lika handlingförlamad förra säsongen när han aldrig fattade hur dåliga Jasek och True var.
Nu verkar han inte inse backsidans brister heller denna säsong.
Det är ju bara att börja agera nu, innan det är för sent.
Vi har ju inte fem backar som håller nivå för att ta steget upp!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Backsidan är för svag överlag. Många gör det bra efter sin förmåga (Bengtsson, Persson, Rönningen, Norén) och spelar men det räcker liksom inte för att vara topp notch i allsvenskan.

Hur Hinken tänkte är en en fråga att fundera över då alla såg det här på förhand. Nu gäller det bara att värva in två backar så vi ka avlasta ordentligt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SpecterV2: Eller så tar vi avstånd mot nepotism och tar någon som inte har koppling till MoDo. Men tror Hinken får förlängt 1+1

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sigge: Jag tror att det är en kombination. Med ett fungerande spelsystem så skulle alla backar automatiskt höja sig.
Att de spelar fast sig själva skulle jag säga väldigt ofta beror på att forwards inte visar sig. Det finns inget självändramål att ta hem pucken och krångla till det, utan det är en effekt av att det inte finns spelbara alternativ framåt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613: Hinken verkar inte förstå att en stor anledning till att spelet varit haltande är just den svaga backsidan. Spelet går i slowmotion bakifrån, dom spelar fast sig själva och slår felpass. Det är snudd på pinsamt att ett lag med ambition mot SHL har en så här svag backsida.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613: Gradin är duktigt kritisk till de tänkta topp backarna kan man säga...
Ganska tydligt att det är Rundblad och Berglund han syftar på när han menar att några måste höja sig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SpecterV2: Ren gissning, men kan det vara så att man håller ut för att kunna få lös en dyrare värvning i senare skede?

Så istället för en billigare spelare nu försöker man värva en dyrare senare på säsongen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613: HAs tunnaste backsida. Brände hinken alla stålars på forwards?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Allehanda har lagt upp en artikel idag. Där säger Hinken att man inte kollar på något lån just nu. Man har 5 ordinarie + Oliver Svensson som är tillbaka från sin skada & avstängning och sedan Sebastian Peter.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Goalofsson med två mål till i nattens möte mot Tampa. Victor har gjort 5 mål och 3 assist senaste 5 matcherna, 12p på 14 matcher. Han blir nog kvar i nhl i ett par år till.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe2: Jag tycker intervjun var otroligt bra, man pratar både Nubben och silllunch, alldeles perfekt.
Att bara grilla sina gäster tror jag är lika med att sänka sin egen livepodd.

Övrigt så gillar man Hinkens sätt att föra sig i mediala sammanhang, gillar också att man inte har panik ala fröberg och värvar dekis amerikaner för miljoner.

Den enda frågan jag saknade som skulle kunna få ett realistiskt svar är om Modo tittar på något lån?

Men i övrigt en bra intervju med en modern sportchef

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen:
Vi behöver kravställan!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bor Alavaara fortfarande i Örnsköldsvik? Vore en perfekt kandidat som sportchef

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Framnäs:

Konspirationerna tar över den tänkande delen av hjärnan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe2: Oja, det vill vi alla se, men som det ser ut nu lär vi få se Bogrens lyckotårar i stället. Vet inte om dessa två är rätt personer att styra MoDo.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Framnäs: Det är väl bra om det är så. Då kan vi bli av med honom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tuppen: Hinken är en ful fisk (smart karl får man erkänna) som går ut i media om att det finns många förfrågningar om att anställa honom.

Målar upp bilden av att han anses ha något unikt att komma med, MEN lägger till att än så länge finns inget konkret bud. Alltså fritt fram för de som "missat" honom att nu visa sitt intresse.

Kommer säkert trilla in något upptrissat förslag där och så kommer han försöka pressa MoDo till att buda över det, för annars behöver vi som klubb göra en omstart.

Så går det när lokala journalister tillåter folk inom klubben att få säga sitt, och använda dem som reklampelare utan minsta motkrav kring svar på det sportsliga. Bonnier igen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Inte mycket nytt från Hinken förutom att det snarare blir förstärkning av 1 (ev. 2) back i december än i januari/februari.

Annars verkar han säga som fansen att det inte duger med att spela 20-25 min bra hockey per match och att det är deras uppgift att se till att spelarna kommer upp i nivå.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen:

Jag förstod inte vad du menade. Men det kanske bara var ett ord här eller där felplacerat.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe2: Det är inte vad jag pratar om just nu.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Tänk, hemska tanke. Hinken kanske vet vad han pratar om. annras är det vansinne

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Vi behövde inte en liveintervju där supportrarna fick ställa frågor då dels de kritiserande inte ställde plus att Hinken bara sa det han redan sagt hundra gånger i ÖA och i MoDos kanaler.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Karlin o Hinken är MoDo. Jordnära, men stabila grabbar att luta sej mot i april. Vill se Gradin o Kartlin förenas i lyckotårar en tidig aprilafton

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613: Man ska aldrig underskatta realism, annars är man ute på djupt vatten(Lex SSK). Tror fortfarande att vi är laget som går upp i vår

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613:

Hinken är lika cool som jag tänkte och som han visat hela tiden.

Det finns ingen hybris, det är jordnära och realistiskt.

Karlin står högt i kurs, inte pga. inavelstänket, utan pga att han är duktig på det han gör. (Sen ändrar ju inte det förutbestämda åsikter.)

Vi fick väl inte så mycket mer, vilket visar Hinkens professionalitet.

Ett nyförvärv, antagligen två, det kommer antagligen att ske.

Hans förklaringar kring juniorerna var klockrent, enligt mig.


En junior duger kanske t.ex. INTE i lägre formationer för de endera inte är där än, eller de har annorlunda profil kompetensmässigt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Det är nog inte tänkt att vara ett sånt program. Chilla lite.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hinkens drömvärvning med någon typ av realism mitt i säsongen, Paul LaDue. Eller en sådan typ av hockeyspelare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: mysfrågor a’laPelle Hägglund.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Modo-Målet: Skulle precis skriva det, både Jonte och Adam är livrädda. Ställer bara jippofrågorna från chatten.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: det är ju frågor som är platta, ska ni värva en eller två backar?
Vem är snyggast, du eller nubben?
Hur gör jag för att få komma och äta surströmming med dig och Foppa?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Äsch tänk inte för mycket på det, det är en väldigt laidback "intervju". Det är mer ett trevligt snack i soffan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Modo-Målet: Så här långt är intervjun bara ett frustrationspåslag. Varför ställer ens Hinken upp på intervju om han bara ska svara ”Nä, det tycker jag inte” på allt


Varför i helvete pratar vi om Nubbens hårsvall.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Modo-Målet: Precis, ställ han mot väggen i stället för att gnälla här. Jag vill veta vad du fick ut av diskussionen


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Modo-Målet: hur gör man?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Frontschwein: passa på, in och konfrontera hink-gubben om hans inaveltaktik på YouTube nu.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: bra namn, men lite för.dyra och ingen har föräldrar I kommunen så.det passar inte hinkens.plan tyvärr. Tror du bör leta i gradins telefonbok efter nåns föräldrar som firar midsommar med sekten vars grabb lirar hockey istället för eliteprospects om du vill göra ett scoop och vara först. Sen om han väger 63 kg och stadigt ligger på 0+2 och minus 17 i slovenska andraligan spelar mindre roll, bara han vill hem och avsluta . Han gör säkert två kanonmtacher av 20 men det räcker till 3 stadiga år då grabben behöver pengar och hinken visa handlingskraft.

Det är mitt tips. Det kanske finns nån Styf kvar som vi inte testat än?
Dom borde väl ha förpuppat den sjätte vid det här laget? Dålig koll på den familjen. Gissar att det är nåt på "H" ?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Lysande inlägg, idag räcker dock inte fast jobb, men med Kelleher går man upp. Lite Blatny-stämpel på han. Att gå upp är bra för sitt CV.

Avslutar med att gilla att ingen skriver om att man letar högst upp i hyllan,, så urvattnat

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Gå in och fråga nu, du har ju kloka tankar, lyft dem med hinken nu!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille:

Klubben kommer att vara coola, men de kommer inte att försöka snåla sig tillbaks till SHL. Men självklart kommer man att ha så stor koll på marknaden som man kan. De som skall komma in skall ha en potentiell höjd för att göra skillnad. Det utesluter inte en breddspelare, beroende på hur tunna vi verkar mot jul.

Sen är det ändå skillnad på olika sportchefers nätverk. Så är det bara.

Efter jul tror i alla fall jag att vi får ett par förstärkningar som har potentialen. Det betyder inte att det lyckas, men jag tror inte vi kommer att vara sist på "pucken" när det gäller nyförvärv. Om vi lyckas få de bästa namnen är som sagt en annan sak.

En gång i tiden räckte det att locka med fast jobb på Husumfabriken. Det räcker ju inte längre.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sigge: Cash finns och det kommer splashas

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sigge: Tror du har helt fel, vilket glädjer MoDoiter.

Om inte Op fixar det så avgör Rundblad säsongens sista match

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Blir tyvärr "vi har koll på marknaden men har just nu inget utrymme i budgeten". Hinken måste ha lastat så förbannat mycket på forwardssidan och tänkt att Rundblad och Berglund skulle dominera på HA-nivå.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613: Hoppas han får lite tuffa frågor så det inte blir som vanligt i hockeyfamiljen, nämligen myspys och high five.

« · 2932294 · »