Bad_Brett: Det är något som är suspekt med ekonomin, damlaget nästan nedmonteras, inte råd att köpa ut Freddan (kan vara en förhandlingstaktik), sänkt budget. Misstänker att styrelsen och härliga Benny fläskade på för fulla muggar inför säsongen.
JoJo2613: För att de inte gillar utvecklingen i klubben? Publiksnittet kommer inte vara bra i höst och det är uppenbart att Widebro är orolig om man läser mellan raderna. Avvecklingen av damlaget är inte heller någonting som lär få sponsorerna att stå i kö.
Bad_Brett: det lär dom inte göra. Som sagt vi hade bättre publiksnitt denna säsong än när vi gick upp. Trots att vi precis ramlat ur SHL, spelet aldrig riktigt klickat under säsongen och allt annat som hänt.
Varför skulle storsponsorer dra sig ur pga av några få som bara sitter och klagar non stop på ett forum?
Bad_Brett: du tror ärligt talat att om 2-4 surgubbar från HS inte köper säsongskort spelar någon roll? 😂 Vill du verkligen försöka göra någon ändring så ta dig till årsmötet osv. Ett eller två missade säsongskort bryr sig ingen om. Då det säkert kommer någon ny istället.
Haakana32: Hade jag bott närmare Övik hade jag gjort det det finns mycket som behöver sägas på årsmötet Hoppas att folk går på årmötet och ställer dom svåra frågorna som jag tror vi alla behöver svar på.
Saleva: Att ge pengar till hemlösa är i regel ingen bra lösning även om det känns bra för stunden. Det är först när kranen stryps som de blir tvungna att göra någonting annorlunda.
Frontschwein: Jag tänker köpa årskort. Har haft sittplats sen -91 och inte fan tänker jag ge upp nu även om det inte känns särskilt positivt. Är det en bra taktik att sluta stödja klubben när det går tungt?
S-vikaren: 78 kg enligt EP. Känns inte som en Hinken-värvning. Han går nog till Kalmar eller något annat lag som gillar rörliga och spelskickliga backar.
DrCox: såklart vi ska komma top 4. Ni är så jävla dystra här inne innan säsongen ens har börjat.. Köp ditt säsongskott kom till arenan och skrik dig hes.
DrCox: du kommer garanterat inte vara ensam. Vem fan vill investera i ett lag som inte har som ambition att vara bäst. Har svårt att se nån annan klubb med vår ekonomi och symbolvärde i hockeysverige dyka så djupt ner som modo
Satsa JÄRNET varje år eller lägg ner skiten. Fast det känns nu faktiskt som vi håller på med det.
Ett tips. Byt namn på fjällräven till Dragon Gate arena. Symbolvärdet är slående
Ända sedan förbundspampen Anders Wahlström anställdes som utvecklingschef har det gått käpprätt åt helvete för MoDo. Är det någon som vet vad han har uträttat de senaste två åren? Vad lyfter han i lön? Behöver vi honom?
Randy Marsh: Hur blir det med det långsiktiga tänket om HV71 åker ur? För då vet vi att Hinken kommer att stå där och säga att vi inte kan konkurrera ekonomiskt och då har vi redan bränt två år till i korpserien. Men det är väl så sekten vill ha det. De vill mysa runt som topplag i Hockeyallsvenskan.
MorganaLefaey: Du hade varit välkommen. Vi har ju bott ihop på Renmarkstorget. Att du inte delade med dig av alla snygga brudar du drog hem, har jag svårt att förlåta. Jag var nöjd ändå, men du jagade på en övre hylla. Inte konstigt du såg så rufsig och trött ut på morgonen. Blonda Lisa 19 som kom ut från rummet hade full koll.
skogsjonas: Bra då att det finns forum för folk att läsa. Är ju en global trend att medier är inte att lita på för sann information. Har väl nått Ö-vik nu också som ett brev från Posten. Stoltheten som journalist sitter väl i lönebeskedet den 25:e. De kan kalla sig ÖA-arbetare och inte journalister. Dessa skrämde de iväg till Ryssland för några år sen. Israel bombade väl ihjäl 136 stycken i Gaza. Inte ett ord om detta i svensk media va?
M Horava: "Tack för två fina år. Tack till alla lagkompisar, tränare och alla runt klubben. Vi levde inte upp till förväntningarna på isen men det gjorde ni på läktaren. PS. Framtiden ser ljus ut för LHC nu när alla pengakåta divor är borta" säger nu Kovacs.
Hahaha, den där snubben har ju verkligen en attityd. Men visst, Cluben kommer ju inte klara sig på enbart checking lines, det har han rätt i.
Bad_Brett: Håller med dig. Jag skulle säga att Hinkens absolut bösta egenskap är att han lyssnar på sina polare och gör ofta som de säger. Problemet uppstår ju när han blir tvungen att kicka två av sina bästa polare som han litar och lyssnar på. Utifrån sett är väl Hinken och Freddan inte alls på samma personkeminivå som Hinken/Karlin
Jag är inne på samma linje som du, men skulle nog säga det så här:
För att juniorer verkligen ska utvecklas krävs en miljö där kravnivån är tydlig och hög – och där spelar de ledande spelarna en nyckelroll. Har du en stark förstaformation eller ett par tongivande spelare som driver tempo och kvalitet varje dag, då får de unga något konkret att förhålla sig till. Det handlar inte bara om matchprestationer, utan om hur man tränar, fattar beslut och agerar i alla delar av spelet.
Jag minns själv hur det var, man ville överlista de bästa spelarna på träningarna varje gång!
Samtidigt skapar det en sund konkurrens. Juniorerna får något att mäta sig mot och en tydlig bild av vad som krävs för att ta nästa steg. Får de dessutom chansen att spela högre upp i laget i rätt situationer, så kan de både bidra och växa snabbare i sin utveckling.
Omvänt, om de ledande spelarna inte håller tillräcklig nivå, finns risken att hela miljön blir lidande. Tempot sjunker, kraven blir otydliga och utvecklingen stannar av. Då spelar det nästan ingen roll hur lovande juniorerna är – utan rätt omgivning blir progressionen begränsad.
Jag minns även att om det var någon av de bästa spelarna som var borta från en träning så gick min ”killerinstinkt” ner…..
Så i slutändan handlar det mycket om balansen: unga, hungriga spelare i kombination med etablerade spelare som sätter standarden. Det är oftast där både individer och lag får bäst förutsättningar att utvecklas.
Personkemi och lagdynamik som en sportchef måste ha förmågan och känslan för…..
Tarasov: Ja, detta gäng av juniorer gillar jag. Får gärna spela högt upp om de orkar. Kanske jag börjar bli riktig gubbe nu och gillar egna toppjunisar istället för galna Tjeck & Slovaker.
Costanza: Jo, men vad säger det dig att Allehanda körde ett 40-minutersreportage med Hinken där han fick uttala sig som "oberoende" om Glader, och tre veckor senare så har han ersatt honom?
Eller att Jon, som bedrev denna intervju, en dryg månad senare presenteras som Press- och kommunikationsansvarig i MoDo?
Det är lite fööör mycket tillfälligheter...
Vad som födde vad låter jag vara osagt. Var det Jons intervju med Hinken som gjorde att MoDo ville rekrytera honom? Gjorde Jon intervjun med Hinken för att MoDo skulle vilja rekrytera honom? Jag har ingen aning. Men det är likväl tämligen suspekt...
Det är lite som om Pelle helt plötsligt skulle göra ett jättereportage med Kyle Flanagan och kort därefter får ett journalistjobb i New York. Jag skulle vilja påstå att det enbart är hälsosamt att fråga sig hur det där egentligen gick till.
Kan det t.ex. ha varit så att MoDo var så nöjda med intervjun som Jon gjorde med Hinken, att de belönade honom med med en tjänst?
I MoDo tycks lojalitet gentemot sekten vara betydligt viktigare än intelligens och kompetens. Det är åtminstone den slutsatsen jag har dragit...
Costanza: ÖA vill inte. De kan kritisera enskilda spelare; helst de som slutat i Modo, men de kan knte skriva om strukturella problem i föreningen. De är för mkt kompisar med alla för det.
Så du är från framtiden och vet att publiksnittet kommer vara skit. Kan jag få en eller 2 lottorader av dig också då eller?