Jag övervägde att sno ett r av scim, men så tänkte jag att han kanske menade Zepperlin. Kunde ju vara någon hårdrocksgrupp som jag inte hört talas om, eller sådär.
PS. Utdrag ur www.online.bonnier.se: densitet [latin densitas, täthet, av densus, tät]. 1. Fysikalisk term, förr täthet (masstäthet) eller specifik vikt, kvoten mellan massa och volym hos en kropp som består av ett homogent material. Den uttrycks i regel i g/cm3 eller kg/m3.
scim: Man har ju för fan en röd. Tror för övrigt Åre var först med att anordna sådana golftävlingar i Sverige. Jag var med och sköt bort ett antal bollar, men hade oerhört kul...
westerlind: Dessutom blir Djoos tyngre och tyngre för varje år. Men när han dör ut så tippar det över mot norr igen. Frigående boskap i fjällen och björn och grejjer.
scim: Det fungerar inte. Norra sverige väger mera än södra av flera olika orsaker. För det första är det mera veckat, vilket ger mera ar. För det andra så finns det mera tunga mineraler och ädelmetaller. Med det sättet kanske medelpunkten blir i Arjeplog. Har dom ett ES-lag?
scim: Vad är det för trams, det var ju just det den där klyk-Lasse gjorde som jag pratade om. Det funkar bra med Madrid, men hur kul blir det med en flytboj i Tonga?
PS. Har försökt ringa 90740, men får bara beskedet "Beställningen kan inte utföras"
Jag tycker man ska klippa ut en modell av Sverige i kartong och sedan försöka balansera modellen på pekfingret. Mellansverige är givetvis den plats där perfekt balans uppstår.
Okejrå, men jag pratade väl om Östersund? För övrigt har väl inte många söder om Gävle begripit att Norrland utgör ca halva Sveriges yta. Ska man för övrigt envisas med att utse en geografisk mittpunkt tror jag det blir lite trassel i Indonesien, Chile, Tonga och andra viktiga ställen, eller hur?
Men, jag håller med dig och taddy. Snacket om mellansverige har säkert skapats av inavlade 08-or på radio, tv och tidningar....
Ja, men du...före internet...det var läääänge sen!
Sveriges geografiska mittpunkt bryr jag mig inte mycket i. Det är dock ganska lätt att konstatera, genom att titta på en karta, att Sundsvall ligger mycket mer mitt i Sverige (om man kollar lodrätt och skiter i resten) än vad Sthlm gör.
NuMountain: Håller med dig, skönt att transportsträckan är över. Dessutom kul att se att fyra artistiska lag gått vidare: Sverige - Finland i final skulle vara en höjdare!
När jag var ung (före internet), ansågs Sveriges mittpunkt ligga i Sandviken utanför Östersund. Sedan var det någon klyk-Lasse som skändligen förflyttade mittpunkten till Flataklacken i Medelpad - oförståeligt enligt min åsikt...
westerlind: Att det blev Slovakien tycker jag var perfekt. Ska man vinna VM och vara odiskutabla segrare bör man vinna mot alla lag som man mött. En revansch fordras för ett äkta VM-guld enligt mig. Dessutom så ska det äntligen bli lite nerv i den här turneringen.
NuMountain: Jag har just varit nere på O'Learys Kungsholmen och kollat in när Tre Kronor mosade surkålsätarna, och tyckte det bitvis såg mycket lovande ut: Tycker Zäta, Weinis och Jönsson är en bra line. Gladde mig åt att ryssarna spöade tjeckerna, att finnarna vann, men sen vet jag inte: Jag älskar slovakernas hockey, men är helt skräckslagen att vi måste möta dem i semin,
Palffy, Bondra & Satans underbara hockey kommer att göra mig sömnlös tror jag..
westerlind: Nej det spelas nog inte mer inrutad systemhockey än tidigare. Däremot så tycker jag att systemet inte skapar utrymme för förändringar. Det enda man kan göra är att pressa på hårdare.
"Fick för mig att mitten av sverige var Gävle men jag har väl fel, svensk geografi är inte något jag lagt ner tid på. Har i alla fall för mig att de säger att rikssvenska pratas i Gävle men vem bryr sig."
Mellansverige betyder säkert mellan Sthlm och Gbg.
Norrland börjar i Gävle.
Sundsvall ligger som sagt var ungefär mitt i Sverige.
NuMountain: Är verkligen detta mer inrutad systemhockey än tidigare i Tre Kronor? Vad jag kan minnas har jag inte heller sett någon speciell kritik från den svenska tränarkåren. Några av våra svenska tränare intervjuades i DN igår 6 maj: Sandlin, Bendelin, Hobér & Leidborg gillar alla att vi spelar optimistisk och framåt hockey, och tycker att vi ska ge Big Ice Hockey en chans. Sandlin påpekar också att "alla spelar ju så" och att "Slovakien och Finland behärskar det här bra." Som vi ser ikväll verkar det inte vara helt fel taktik.
Som sagt, jag tycker det är kul att vi spelar offensiv hockey, även om säkert en del kan förbättras...
PS. Nej, jag har inte hittat någon länk på nätet. Artikeln finns antagligen bara i min egen pappersversion av DN.
Jag tycker det är fånigt att folk hänvisar till att han spelade bra i B-VM. Om man tittar på de sämsta lagen i A-VM och sedan tänker på hur bra lagen lär vara i B-VM så imponerar inte detta det minsta."
till mig egentligen... Jag har nämligen aldrig hänvisat till B-VM, som jag inte sett ett endaste dugg av.
westerlind: Frågan om olika spelstil för olika formationer: Hur gör man? Ingenting är heligt. Man vaskar om och ger direktiv i sann ledaranda. olika spelstil i linerna var bara en tanke, den kanske är praktiskt ogenomförbar. Fördelen skulle kanske vara att man tog vara på lagets naturliga färdigheter i stället för att skapa något som förhindrar kreativitet och det man är bäst på. - Är de bästa skyttarna leftskyttar ger man dem inte rightklubbor att spela med för att laget behöver rightskyttar.
westerlind: För mig så verkar det som om systemhockeyn som Hardy/Waltin företräder bara fungerar internationellt om man möter usla lag, eller om man toppar och går ner på folk. Inga andra tendenser än i alla fall, men det kanske rättar till sig om man slutar att ta ut lirare och kreatörer i framtiden.
NuMountain: Håller med dig om Karlin. Jag minns honom från TV-pucken, då han var lysande och dominerade totalt. Sedan vet vi att han fick problem i elitserien. Han fick aldrig den rollen han hade i TV-pucken (i och för sig inte så konstigt...). Han kom inte till sin rätt under Bäckman och jag tror faktiskt att han kan bli en riktigt bra förstecen
NuMoDo: Verkar som du och en del andra är ganska negativa till Hardy Nilsson/Mats Waltin och deras Big Ice Hockey. Själv ser jag mycket positivt med förändringarna i Tre Kronor:
- Hardy & Mats förespråkar en offensiv ishockey, vilket jag gillar skarpt. Ok, den här modellen är kanske inte perfekt ännu, men för mig känns det mycket mer lovande än den gnethockey vi ibland fått se i hockeylandslaget.
- Vi har fått en långsiktig satsning med en helt annan struktur, dvs vi slipper det jönsiga alla-får-träna-Tre Kronor-systemet.
- De spelare jag sett uttala sig verkar tycka bra om den nya spelstilen: Såväl Uffe Dahlén som Markus Näslund intygar att det är kul att få spela offensivt på det här sättet. För övrigt har ju Finland en liknande taktik, och de lyckas ganska bra...
Ditt förslag om olika spelstil på varje line verkar både logisk och spännande, men hur funkar det praktiskt? Hur gör man de gånger laget toppas, vaskas om mm?
Frisco: Har ju svårt att sia om hur bra Wahlberg skulle gå nästa säsong. Men det kan mycket väl vara så att Green gör mera poäng än vad 62 skulle göra men jag tror inte det. Men det finnes möjlighet att han kommer göra mera poäng än vad 62 skulle göra 2003/2004. Jag vet faktiskt inte.
Hoppas han gör någe bra så ordnar det sig nog ändå. Tror inte modo kommer ligga i botten det finns andra lag som inte heller ser speciellt bra ut just nu.
OBS OBESVARAD REPRIS: Taddy: Jag tror att Morten Green säsongen 2002/2003 inte kommer att göra fler poäng än vad #62 gjorde 2001/2002. Däreomt är jag övertygad om att Green kommer att göra fler poäng 2002/2003 än vad #62 skulle göra 2002/2003. Vad tror du?