Rytter: Men om tabellen stämmer blir resultatet detsamma. Det får ju bara effekt när lagen spelat olika antalet matcher.
Helt klart ställer det lite mer krav på mig att plocka ut matcher och poäng för att räkna ut en egen tabell, men det var en av anledningarna då det känns som en utmaning:)
Tabellen exakt som den är röstar jag för. Har för mig att HA är betydligt bättre att få schemat att gå ihop och att man möter lagen i samma ordning runda efter runda. Så var det iaf förra året, visst att det skiljer från dag till dag och mindre avvikelser förekommer, men betydligt bättre än SHL då dom inte kör back-to-back osv.
{8384}: Jag inser att det hela blev lite större än jag väntade mig. Skitkul tycker jag!
Hur som helst. Vad tycker ni om redovisningen senare i vinter? Ska den bara handla om den faktiska tabellen eller ska jag ta mig friheten att bygga en tabell baserat på poäng per match? Det låter kanske konstigare än vad det är och vad jag menar är om jag ska ta hänsyn till att lagen många gånger kommer att ha spelat olika många matcher. Om AIK spelat två matcher färre och är en poäng bakom Löven, kan man med lätthet argumentera för att AIK sannolikt tar mer än en poäng på två matcher och därför bör hamna före.
Vad tycker ni? Ska jag ta hänsyn till poäng per match eller bara tabellen exakt som den är, även om lagen kan ha spelat rätt olika antal matcher?
AIK Almtuna ------------ Karlskrona Björklöven Leksand Modo Södertälje Oskarshamn Vita Hästen Tingsryd Karlskoga Pantern ------------- Västervik Västerås
Haha svårt detta ^^ Kör en vild chansning. Vill flytta upp Modo (hjärta eller känsla) men första känslan sa 6e plats så fick man bygga efter det ^^ Kul om man kan ha ett rätt iallafall
dempa: Hmm. Jag hade lite tid över så jag tänkte att det vore kul att se hur hela forumet tippat. Detta är tabellen om man väger in alla tippare och värdet är den genomsnittliga placeringen per lag. AIK 1.85 Leksand 2.38 Björklöven 3.77 Modo 3.92 Södertälje 5.46 Almtuna 6.54 Oskarshamn 6.65 Karlskrona 8.62 Karlskoga 8.69 Tingsryd 9.73 Västerås 11.00 Pantern 11.42 Västervik 12.15 Vita Hästen 12.81
Confusius: Jag har inget bra förslag på hur. Men det hade verkligen varit önskvärt med en tydligare indelning "diskussionerna" det är inte konstigt att det blir OT mest hela tiden... Framförallt borde man kanske kunnat göra inlägg i befintlig tråd utan att behöva svara någon. Dock är ju lite av charmen med HS just att man kan läsa allting "rakt upp å ner"
I alla full fall, det var ett sidospår.
Löven satsar. Det vore ju lite av drömmen för Norrlands hockeyn och TIK på ett mirakulöst sätt inte behövde kvala och Modo och Löven gick upp i SHL. Då är jag rätt säker på att det skulle bli ett jävla drag kring hockeyn på Norrlandskusten. Lite av en utopi förvisso men ändå.
Confusius: Löven gick väl en del plus förra säsongen? Säljer man många säsongskort som dom har gjort går det också att satsa hårdare. Bara för öviksfolket att köpa kort så kan Modo satsa hårdare också.
bisterfinnen: Han sitter nog på kammaren just nu och kontemplerar över hur många poäng Victor Öhmans usla tekande kommer att kosta oss! Hans tips kommer nog i sista stund ;)
bisterfinnen: Tkr ztorken fått ett oförtjänt negativt rykte😀. Överdriven ibland och lite väl hård kritik mot vissa spelare men kärnan har det ändå legat något i. Tror han kommer tippa Modo topp 3😁🎉
Confusius: Kul! Nu är vi 20 stycken som vågat oss på att tippa. Resultatet är alltså helt baserat på alfabetet än så länge och där HC Vita hästen alltså kommer högre upp än Leksand..
Smurfen: För två år sedan definitivt. Frågan är hur mycket det påverkat att han inte kunnat spela på ett år. Han lyckades inte ta plats i ett relativt svagt Mora, så kanske är han helt enkelt inte samma spelare som innan skadan. Jag menar, Påhlsson, Svartvadet, Tommy Pettersson och många andra har fått känna på att en riktigt lång skadefrånvaro med begränsad möjlighet till träning verkligen kan ställa till saker. Kanske är det som sagt inte alls samma spelare...
Monno: Får man ha en önskning om att de som vill ha med helst röstar senast onsdag kväll? Jag ska resa iväg över weekenden och ju fler jag hinner lägga in innan resan desto smidigare för mig.
Jag godkänner alla tippningar som sker innan nedsläpp på fredag för de som vill vara med i den tippning jag administrerar och redovisar på Hockeysnack i den här tråden. Vill man ha riktiga skryträttigheter gällande "vad var det jag sade", så då är det bara att skicka in sitt tips.
Tankar?