1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 503350 inlägg · 4187 ämnen

« · 2278155 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe:
Nej här hjälps vi åt tillsammans.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Själv är jag totalt onyttig för samhället. Fick TBE för typ 10 år sedan, och är sedan , bisarrt nog, en utsugare av samhället, jag med, likt min fästing

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe: Ja, jag är chef på en samhällsviktig funktion som det heter hos oss.
Jag har hårda regler för mina tekniker, är man det minsta dålig skall man stanna hemma, testa sig och invänta provsvar, likaså om man har umgåtts med någon som testats positiv, då är det hemgång och testning.

Sen har jag infört en hel del åtgärder som gör att vi skall ses så lite som möjligt, jag har gett personalen ganska mycket frihet under ansvar när det kommer till att utföra sitt arbete.

Men du kan absolut ha en poäng, jag kan som inte svara för hur det är på andra arbetsplatser, men däremot har jag märkt att en del människor faktiskt inte vet att man fortfarande kan bli smittat fast man har 2 och 3 doser i kroppen, det är klart att har man så lite kunskap så är det ju fullt möjligt att fler kanske jobbar eller går på stan fast man är lite krasslig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe:
Jag är samhällsviktig!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Det finns ingen data på det, möjligtvis om man bokfört dom som varit sjuka och testat sig negativt för covid, men jag kan inte föreställa mig att man lägger tid och resurser på att föra någon sådan statistik.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Du jobbar alltså på en samhällsviktig enhet? De vaccinerade blir mer sjuka än de ovaccinerade, Det kan inte ha något med respekt för rekommendationerna att göra? Vaccinerar man sej inte jobbar man nog hellre, trots att man kan vara 'dassig' . Ingen vet ju ännu vad som är/var fel rätt.

Men, som förbehåll, det finns människor som inte bör vaccinera sej, all respekt till dom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sputnik:

Har tydligen hus utanför Umeå, så det är ju nära.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Vart finns data på att vaccinerade I mycket högre utsträckning blir sjuka i influensa. Vill läsa på, men har inte sett det.

Har vaccinerat mig mot influensa också. Vill inte vara sjuk helt enkelt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Tillbaks till Löven kanske?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Fagervall är just nu på väg norrut

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Jo tack, jag vet, jag jobbar på en sådan enhet.
Men det verkar som så att dom vaccinerade i mycket större utsträckning blir sjuka i flunsan än vad dom ovaccinerade blir, precis det som många experter ganska tidigt förutspådde, dessutom blir dom riktigt krassliga och ibland dåliga i flera veckor medans dom som fått Omikron i väldigt stor utsträckning inte ens märker av det.


Min personliga åsikt är att dom första restriktionerna under delta var på sin plats, ett relativt nytt virus som vi visste ganska lite om och därför fick vi pröva oss fram, men nu något år senare med omikron som vi visste var mycket mycket svagare och i stort sett helt ofarligt så blir restriktionerna kontraproduktiva.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Därför borde vi låta symptomfria och folk som bara är lite snuviga fortsätta jobba.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Ja riktigt bra intervju. Ingman känns genuin och intressant att höra från ett spelarperspektiv om hur man ser på dagens MoDo.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
S-vikaren:
Working class hero!!!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe:
Ja man har rätt bra koll på allas åsikter gällande vaccin mm😃

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Det är enormt hög frånvaro/personalbrist på flera samhällsviktiga funktioner. Man kan ifrågasätta extremt mycket som hänt innan dessa restriktioner, men det är såklart huvudsakligen därför de är på plats just nu.

Åtminstone en förskola i min närhet kommer förmodligen behöva stänga ner inom kort.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Djurgården lär åka ur.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Jävla politik-tjafs här alltid :), men måste få veta, vem ska gynnas av restriktioner, detta valår? Innan svar, högerpartierna ville ha betydligt tuffare restriktioner. Vem har facit innan detta är över? Eller var detta en sammansvärjning av Löfven? Finns ju en värld utanför oss som också ser pandemin som en större oro än vardags-snuva. Är de också med på Sveriges stora val-komplott?.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Restriktionerna skulle man släppt på för längesedan, stängningen har haft större skada på samhället än vad covid-19 har haft.

Men som du skrev, valår och visad handlingskraft är nog roten till nedstängningarna, inte att folk är lätt snuviga.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe: Nej, man måste ha Covidpass för resor till Spanien fortfarande mig veterligen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Fast till skillnad från en vanlig influensa. Man kommer väl inte in i Spanien utan giltigt Covidpass?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Nog ryker Djurgården allt. Nu får de inte loss sin nya målvakt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Einar Emanuelsson går tungt i Luleå den här säsongen. Uppsatt som extraforward ikväll. Rajtare, bra på grillerna och jobbar hårt.

Jag bjuder även på en historia. Einar ska enligt vad jag hört, kommit sjuk till träningen när han spelade hemma i Kiruna. Tränaren ringer till pappa hans. Pappan sa att Einar kunde springa hem. Tuffa tag i Kiruna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Bara ett lag ryker...men har svårt att gissa innan transferfönstret. Desperationen ökar söderöver. Nubben bryr sig inte. Han är ju kung i vilket fall.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vilka tror ni åker ur SHL?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Som jag skrev så är så många i personalen sjuka att man har fått stänga avdelningar. Många sjukhus varnar också att man kan få stänga ned eller köra med minskad effekt.

Som jag skrev tidigare handlar det nog inte om farligheten, för endast de sköraste och ovaccinerade löper någon större risk.

Men om skolor och dagis får stänga pga smittläget bland personalen hjälper de knappast att ditt barn är frisk då du ändå får lov att vara hemma.

fördelen är att det nog snart är över. Följer vi andra länder så kommer det vända inom kort.
Och som jag nämnde var det rätt nyligen man öppnade för 500 per sektion, så hade det bara varit signalpolitik skulle det knappast ändrats så snart.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Är 6 och en halv minut en lång intervju?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Att elithockeyn skulle ha en sån oerhörd effekt på spridningen av viruset att det måste stängas ner likt man gör idag är inget annat än signalpolitik.
Det är valår och man vill visa sig handlingskraftig.

Ursäkta min cynism, men jag är så enormt jävla trött på det.
Själv har jag VAB:at en fullt frisk 3-åring idag eftersom förskolepersonalen tyckte han såg glansögd och hängig ut. Kommer hem så klättrar han på väggarna.
Inom 1-2 veckor kommer jag få VAB:a samma unge igen när han blir sjuk på riktigt. Varit rutin de senaste 2 åren. Sålänge folk blev sjuk på riktigt med fara för sina liv kan jag förstå dessa försiktighetsåtgärder, men det får vara nog nu..
Gör som Spanien och behandla det hädanefter som en vanlig influensa.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Riktigt bra intervju med Ingman på MoDo channel !!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Tror att det handlar om att så många är sjuka att samhället knappt fungerar. Inte längre pga antalet allvarligt sjuka eller döda.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
eltifoso: Börjar likna en fars. Under 100st på IVA i hela landet, fler än någonsin som är smittade men man fortsätter hantera det som det vore en ytterst dödlig sjukdom. Isolera riskgrupper och låt oss andra leva för HELVETE!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Kom lägligt.. vi hade flera namn borta redan. Så stört detta, testa alla spelare och kör med de som är friska
Ser inte problemet

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: FBK - Oskarshamn blir inställd med ca 30 min innan matchstart !!

Covid i FBK tydligen

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: tror Rönnberg läser här, Noah med ikväll o Niederbach i förstalinen..:-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9315}:
Borlänge verkar inte gå jättebra, kanske en lösning med den för test inför nästa säsong alt bredd. Men är
Säker på att Karlin/Hinken mfl löser detta på ett bra sätt


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: nej tack till gamla nordamerikaner, drar alla över en kam och det ska jag inte göra men det blir oftast inte bra.

tror och hoppas att hinken tittar efter andra lösningar, kanske is i magen och ser vad som blir över från shl

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Glömt bort att Mannberg kommit in. En center vore fint, sen kan MacMaster fylla på.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}:
Saipa har börjat sälja av sina importer nu. Örebro köpte deras poängbästa import, Det finns en till hyfsad kille där som har mycket rutin och producerat bra!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Majbrasan: sorgligt att det finns sådana idrottsutövare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Händelsen eller resultatet? Det ska finnas film på svenskhockey.tv, troligtvis fångar det inte yxhugget men likväl precis därefter.. Jag finner dock inget intresse i att se någon film efter att ha sett resultatet i blaskorna (bilder)..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Majbrasan: Finns det att se nånstans?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Fysatan, J20, Hille/Åbyggeby vs Avesta.. bland det värre jag sett..

Det var nog det sista förövaren gjorde på en ishockeyplan, åtminstone i seriösare tävlingssammanhang. Måste rent rättsligt bli en ordentlig påföljd också.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Vi har ju en chans att snubbla upp, så det vore tjänstefel att inte lyfta in ett par tunga jokrar framåt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Gilla båda!👍😁👍
Gradin är en lurig jävul☻
Han har nog minst 1 ess eller joker vilken ni vill i rockärmen. 🃏

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky:

Gradin får visa att han har bra kontakt med Colorado och låna in Kaut, eller ta in zykov.

Där har vi tyngd, rightare och målskytte i ett.

Vill se zykov grisa i ett slutspel.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: haha tänkte faktiskt ta honom som exempel :D
(ej dagens version dock)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky:
En Jordan Smotherman helt enkelt 😇

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Det jag menar framförallt är i passningsspelet där han många gånger slagit passningar, som om de brutits av motståndare, blivit farliga spelvändningar. En liten oförmåga att spela enkelt i vissa lägen, framförallt kring linjerna.

Ungefär samma problem som Linus Pettersson alltid brottades med.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Tycker Theo likt sin bror är fantastiskt rapp i skridskoåkningen, och har också ett fint spelsinne som du säger. Tycker dock inte han har nåt större problem med positionspelet, snarare klok som en pudel.
Dock klen i det fysiska spelet, annars tror jag han hade varit högre upp i hierarkin.

« · 2278155 · »