1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 543280 inlägg · 4151 ämnen

« · 2946076 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Öppet brev till Per Hägglund
Costanza: Äsch! 😞

Sv: Öppet brev till Per Hägglund
Tom Topp: Är tokpank, så det blir TIK-forumet för mig Annandagen 2026 istället.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Saleva: Håller med Svarten.
Tycker Måns påminner om Lyxfällan-deltagare som står på sidan och sågar sig själv ”det är SÅÅÅ dumt att ta 1,3 miljoner i blanco-lån, herregud så korkat..”
han säger rätt saker i intervjuer för att hålla sin rygg fri.

Herrejävlar vilken sågning Svarten står för i övrigt. Man kan också ana en viss besvikelse i rösten även om han måste vara neutral som tv-expert

Sv: Öppet brev till Per Hägglund
Costanza: det kommer bli en omröstning! Men för en liten slant får du min röst! 👍

Sv: Öppet brev till Per Hägglund
Bobby Hahl: Lägger ni på ett år till på Julafton nu ;-)

Sv: Öppet brev till Per Hägglund
Costanza: För fort… 😅

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hompa90: Man ska väl även lägga in motståndet i ekvationen.
Löven är hiskeligt mycket bättre än AIK

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Skillnaden mellan AIK matchen och löven var hiskelig, framförallt hur backarna agerade. Tänkte ni på att i AIK matchen ville vi framåt direkt, inge burskydd och möta samlat försvar. När modo spelade som mot AIK slår man alla lag I denna serie, handlar bara om att göra det konsekvent..
Det var just bara den biten, men uppenbarligen kan dom ju!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: 2,5 vecka nu och bara crickets från HR. Funderar på att gå dit och låtsas att jag fått jobbet. Fråga var skrivbordet och toaletten är :-)

Sv: Öppet brev till Per Hägglund
Rip Kirby: Grattis Rip! Om 25 dagar är förresten George tillåten tillbaka på TIK-forumet. Ett år går så fort.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Saleva: Lyssna från 4:30 - 17:30, den delen snackas det MoDo.

open.spotify.com/episode/0owI5FfWaeirqPvspw5dGg?si=_I93XNPiR3yXxOrPfTmmbg

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Framnäs: ÖA med artikel nu. Elton har tackat nej till landslagsspel för att följa med på bortaturnén nu när Larsson är skadad.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo :
Svartvadet är inte heller nådig i sin kritik i tv4 podden, bla sågar han Måns uttalande där han beklagar sig över sin plats i pp.
open.spotify.com/episode/0owI5FfWaeirqPvspw5dGg?si=t0JuIkqHTaqQiPog0p1xkQ

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
snowden: Det där kan vara din bästa meme hittills.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRB: Svartvadet nämnde det flera ggr under matchen i fredags. Modos backar åker med raka ben och långsamt hämtar pucken. Ingen kamp om de lösa puckarna. Det där lilla extra jobbet som är viktigt görs inte helt enkelt. Så har det vart ett tag nu i Modo.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno:

I grunden
Det handlar om hjärta och vilja,
Laget kanske kämpar och tar i ibland men, att göra det lilla extra tillsammans som gör skillnad för hela laget,
Det finns inte i år heller tyvärr

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Vargen: Det är självklart ingen som stoppar honom, det är ett beslut taget av Elton på egen hand.

Troligast en känning som han kanske inte vill förvärra? Annars att han hamnade lite utanför av att sticka iväg förra gången, därmed fokus på att förtjäna A-lagsplats nu.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Uppladdat:

500x0-skarmbild-2025-12-01-132905.png


Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Vargen: Det känns väl väldigt osannolikt att Hermansson skulle bli uttagen till JVM? större överraskningar har ju skett men tuff konkurrens just iår.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Denna gång kommer det fungera. Make MoDo Mattering Again !
Uppladdat:

500x0-skarmbild-2025-12-01-131602.png

500x0-skarmbild-2025-12-01-131118.png


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Haha ja det där är ju jäkligt sant. Samma sak med boxplay. Vi tränar mot ett långsamt och omständigt powerplay

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Men egentligen är det ju helt logiskt att PP inte funkar när vi tränar mot vårt eget BP.
Dom är ju vana att ha hur mycket tid på sig som helst.

Edit: Samma med uppspelen i PP. Dom är ju vana att möta ett BP som backar över egen blå varje gång.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
3 bortamatcher stundar, Ons, Fre, Lör!
Denna vecka tar Modo 9/9

En notering från X är att Modo tränar väldigt mycket PP idag.

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
JoJo2613: Elton hoppar av Småkronornas turnering i Kanada om en vecka. Oklart vad det betyder, om det handlar om en skada eller att han är aktuell för JVM eller att han ska spela med oss. Vi hindrade ju varken honom eller Milton från att spela med landslag i samband med att vi hade matcher sist.

Sv: MoDo - Björklöven 2025-11-28
Bad_Brett: hade ingen aning om den där mattering-grejen…sjukaste jag hört! Genussekretariatet ska väl snart in i MoDo också.

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Greg P: nix, han tog en öl med en partner till MoDo.

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Såg en banderoll om er VD.
Super han hårt varje fredagsmatch eller vad handlar de om?

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Vargen:
Jotack 🤣.

Att det är stort steg är jag med på. Det enda jag invänder mot är din beskrivning av honom som spelare som jag inte alls känner igen. Vi är ju till och med eniga om att det är en bra spelare 🥰

Sv: MoDo - Björklöven 2025-11-28
Bad_Brett: Men sparkar man Karlin nu så kommer det delvis vara det man minns. Sparkad från krisklubb i HA. Han skulle egentligen fått sparken förra hösten, då hade han i stort sett blivit ihågkommen som tränarn som tog Modo tillbaks till SHL. Ingen hade klandrat honom om SHL blev för svårt.

Men som sagt så är det ändå imponerande fast på ett negativt sätt, hur Modo verkigen hållt fast och fortsatt med sektlinjen där ingen kan få sparken, det är dedikerat tålamod och arbete.

Sv: MoDo - Björklöven 2025-11-28
Willow: Fast vadå... När spelet var katastrofalt dåligt under Huras, Niemienen eller Styf, så var det INGEN som fokuserade på andre- eller tredjetränare. Hade Karlin hetat Matthew Carling så hade INGEN pratat om andre- och tredjetränarna, då hade man skeppat honom all världens väg för länge sedan.

Alla vet innerst inne vad det sitter i. Karlin är hemvändaren, den förlorade sonen, som fick karriären förstörd av en knäskada. Karlin stod sedan som en supporter och bölade när MoDo vann SM-guld. Han tog den långa vägen från division 2, till att förvandla Västervik till ett lag som nästan kunde hota Timrå i slutspelet. Men hans dröm var alltid att få arbeta för MoDo. Den drömmen var så stor, att han hade en MoDo-klausul inskriven i sitt kontrakt. Det är nästan så att jag själv börjar gråta när jag skriver det.

Jag förstår därför att MoDo skulle se det som ett enormt misslyckande att sparka Karlin. Han är symbol för MoDo-hjärtat. Men i slutändan måste man ställa frågan: Vill vi minnas Karlin för hur han förvandlade en krisklubb i HA till ett SHL-lag, eller vill vi minnas Karlin för hur han förvandlade ett SHL-lag till en krisklubb i HA?

Titta på Svarten. Han blev nästintill helgonförklarad efter guldet. Sedan fick han sina hälsoproblem. Fortsatte som spelare trots att han inte orkade längre. Blev mer och mer kritiserad. Sista säsongen slutade han på -15 - sämst i hela laget. Därefter blev han general manager. Det var uppenbart efter en säsong att det var en felrekrytering, men tack och lov lyckades vi överleva kvalet. Men Svarten fick fortsatt förtroende. Nästa år var olyckan framme och vi åkte ur. Men Svarten fick fortsatt förtroende. MoDo slutade på plats 12 i HA - 1 poäng ovanför nedflyttningsstrecket.

Nu är han "expert" i TV och folk pratar om hur de stänger av ljudet för att slippa höra honom.

Låt inte Karlin gå samme öde till mötes. Gör ett snyggt avslut innan det är för sent. Låt oss minnas Karlin som den som tog oss till SHL, inte den som sabbade allt klubben hade byggt upp.
Uppladdat:

500x0-karlin_nMEzfzpKARa2Uj5.jpg


Sv: MoDo - Björklöven 2025-11-28
Bad_Brett: Det där är en tillrättalagd åsikt. Karlin har lika stort ansvar oavsett. Däremot tycker jag att det är ställt utom allt rimligt tvivel att han som alla andra tränare på den nivån är beroende av bra medhjälpare/assisterande. Det är där det framförallt brister enligt mig.
Bogren lyckas bra i Löven, men han hade nog inte lyckats utan två assisterande som han nu omges av

Sv: MoDo - Björklöven 2025-11-28
Trilske: Mycket hyckleri på den fronten. Många, precis som du säger, beskyllde Holmström för mycket av det som inte fungerade. Det började egentligen redan i HA, när han ansågs vara för envis angående exempelvis Sveningssons roll i powerplay.

Nu när han är borta, är det helt plötsligt avsaknaden av en Holmström som är problemet.

Den gemensamma nämnaren är att Karlin aldrig har något ansvar - Han är en topptränare så länge de assisterande gör sina jobb...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Domsjö: Jag som hela tiden gått och trott BB är förkortning på Bad Brett när det i själva verket är förkortning på Bar-Benny.
Där ser man!

Sv: MoDo - Björklöven 2025-11-28
Monno: Jo, exakt. Man kan ju tvista om det berodde på materialet, en näsen i toppslag+dickinson gör ju ganska stor skillnad för helheten kontra året efter...

Men sen ska jag väl tillägga att jag aldrig var speciellt anti-Holmström eller såg honom som någon sorts "felande länk", till skillnad från många andra.

Men nån ska ju hängas...

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Tarasov: Okej men du måste ju endera ha en betalningsprenumeration på svenskhockeyTV eller gå på matcherna för att kunna se J18. Arvid gör det bra men steget från U16 till hockeygym och U18 är väldigt stort och det man kunnat uträtta under högstadiet jämfört med gymnasiet översätts ofta på ett helt annat sätt när man kommer in på NIU eller LIS.

Sv: MoDo - Björklöven 2025-11-28
Trilske: Ja det är ju det där när man ska bedöma dom. För samma där med 6mot5. Året vi gick upp var vi ju grymma på det. Flertalet matcher vi kvitterade/vände.
Men då hade vi topplagsmentalitet. Det kan man inte hävda att vi har nu...

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Vargen:
Nej det menar jag inte bara att jag ser j18 med jämna mellanrum. Om Arvid fixar styrkan tror jag det kommer få utslag för han har ett bra spelsinne/passningspel. Nu kanske det aldrig blir något speciellt av honom men det finns något där.

Sv: MoDo - Björklöven 2025-11-28
Willow: Jag är hemskt intresserad av att veta mer kring Videbro och avslutet då jag såg honom som en bra VD utåt.
Vill du inte ta det öppet så får du gärna Dm’a.

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Tarasov: Jaha, du menar att du går på matcherna eller?

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Vargen:
Nej jag bryr mig inte om prenumerationer utan går på det jag ser. Men förstår såklart att du har prenumerationer

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Tarasov: Prestationsanda är hur han spelat i matcherna, varelsig han varit vass offensivt/playmaking-mässigt, tvåvägsmässigt eller defensivt för exempel. Arvid har ju inte direkt visat någon teknisk finess, spelsinne eller skott eller så och det har ju gjort att han inte är en jätteproducerande spelare heller. Han är en duktig skridskoåkare och är bra på att stressa motståndare. Han är klockren i fjärdekedjan helt enkelt

Sv: MoDo - Björklöven 2025-11-28
Monno: Detta baseras egentligen bara på hur det såg ut i slutet av SHL-sejouren när vi saknade näsén. Även vid slutforceringar (6v5) kändes det som att han skulle testa någon ny variant som sällan gick hem.

Kändes ju nästan som att han hade för många varianter, lös en variant som fungerar istället för att testa nya hela tiden.

Bara jämföra med det där "genomspelet" löven har med LDN och tellström, känns ju inte jätteavancerat, direkt...

Kanske inte helt rättvist att bedöma honom efter den säsongen, men det var lite så jag uppfattade honom i alla fall, dvs lite för avancerad.

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Tarasov: Oj, trodde inte du hade prenumeration då du frågade mig om jag hade insyn bortom expertkrönikor och scoutinganalyser. Där ser man, man får tycka vad man vill men Arvid gör sig absolut utmärkt i fjärdekedjan.

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Vargen:
Jag har sett en hel del av matcherna och nöjer mig med att jag inte delar din beskrivning. Vad du menar med preststionsanda är oklart. Jag menade speltyp.

Sv: MoDo - Björklöven 2025-11-28
Trilske: Fast en anledning att vårt PP under Holmström såg ut som det gjorde hade väl att göra just att vi hade HAs bästa padsningsläggare i kombination med en spelskicklig backpartner med bra slägga, en sniper på bortre och två grythundar framför mål.
Man letade alltid det där jävla passet igenom för att det var typ målgaranti när det gick. Problemet var att på SHL nivå försökte man med samma men det blev bra mkt svårare.

Lite samma nu så försöker vi utnyttja Kelleher, men Kelleher drar ned på tempot och dom andra klarar inte av stt röra sig nog utan puck så det blir helt statiskt.
Jag tycker inte Kelleher ska få så mkt PP tid för jag tycker han drar ned på pucktempot för mycket.

In med Hallin!

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Tarasov: Jag ser ju (nästan) alla U18-matcher och han är rätt nära Sebastian Ohlsson i prestationsanda. Det är också därför han ofta spelar i fjärdelinan, för att han passar där. Betyder absolut inte att han är dålig, han har också en viktig roll men på den här nivån blir han mer av en forecheckare än på U16-nivå där det är lättare att maxa sin utdelning offensivt

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Vargen:
Connysson är rätt långt ifrån en Sebastian Ohlsson typ, där har du fel.

Sv: MoDo - Björklöven 2025-11-28
Saleva: Widebro fick gå av en annan orsak, men vissa mådde nog dåligt under honom

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Tarasov: Handlar inte om att någon enskild får för lite speltid eller fel roll, utan det är en produkt av att spelsystemet brister och tyvärr även att glappet mellan medspelarna är för stort.

U18 ligger ju faktiskt tvåa i regional topp 6 och har gått riktigt bra. Ser man till de spelare som går före så är det ingen Connysson riktigt konkurrerar ut då han är en Sebastian Ohlsson-typ. Det är inte som att han fått lite speltid i matcherna direkt.

Sv: MoDo - Björklöven 2025-11-28
Trilske:
Eftersom personalen tydligen mådde väldigt dåligt under Widebros styre, som var anledningen till att han fick gå, är det troligt att ledningen fått på sig att vidta åtgärder för att förbättra arbetsmiljön och därför tagit in den där konsulten.

« · 2946076 · »