Vargen: Nu ställer jag bara en ren nyfiken fråga till er ALLA som diskuterar detta med Rhodin å coachningen av backarna, är det någon av er som sitter precis bakom spelar båset så ni både hör och ser hur det funkar som ?
Vargen: Formellt har styrelsen ansvar för idrottsföreningen MoDo Hockey också, men de har delegerat det nedåt. Inte fasen ser vi Byberg, Påhlsson och Strinnholm ta ut laget, utan det har delegerats nedåt.
Sedan diskuterar säkert Freddan och Rhodin både backar och forwards inför matcher, men under match ansvarar Freddan för forwards och Rhodin backarna.
Vargen: Det är ju Rhodin som bestämmer vilka som ska spela i varje byte. Rhodin gjorde stora förändringar i speltid bland backarna när han tog över den coachningen.
Rhodins ansvar är backarna och boxplay. Sedan har han påverkat även pp en del.
Formellt har Freddan allt ansvar, men i praktiken fungerar det inte så. Spola tillbaka i dagens match och se vem som bestämmer över vilka backar som ska spela respektive byte för guds skull.
Willow: Vad pratar du ens om nu? Freddan är den som har ansvar över trupputtagningen. Alltså är det han som bestämmer om Berglund petas eller ej. End of discussion.
Gavelo: Att någon påhittad figur anser sig ha överbevisat mig utan någon form av erfarenheter gör mig faktiskt ingenting.
Jag konstaterar att du tidigare gjort dig känd för märkliga påhopp som du skämdes för. Har du ytterligare en sådan kväll kanske?
Återigen. Menar du att Rhodin inte coachar backarna? Kan du berätta för mig vilken match Freddan kört över Rhodin gällande att spela Berglund. Du vet precis som mig att det inte skett...
Willow: Det handlar inte om att Freddan ”kör över” Rhodin isåfall. Freddan tar ut backparen utan att Rhodin lägger sig i, eftersom att Freddan är huvudcoach. Sen kan, precis som Sundström sa, Freddan och Rhodin bolla idéer då Rhodin är backcoach och lär backarna försvarsspel. Men det är en annan femma.
Gavelo: Ok. Så du menar att även om Rhodin coachar backarna så är det Freddan som tvingat honom att spela Berglund?
Givetvis är det inte så, för alla som sett MoDo spela under nuvarande ledning ser att Rhodin coachar backarna.
Men ska man vara formell så är Freddan huvudcoach och i teorin skulle han kunna köra över Rhodin. Så fungerar det inte i praktiken. Det är bara att titta på coachningen i båset så får du facit.
Smurfen: Grund problemet är att vi har smurfar som sär skriver och att vi har spelare som är nöjda med deras karriärer och ser MoDo som ett ställe där man kan hämta in sin sista lön och vara loj.
Själv är jag så förvånad över att en förening som MoDo ändå är och lär ha många duktiga hockey kunnigt folk inom föreningen å inte kan få till något bättre än vad det är 🤔🤔
Smurfen: Här är statistiken för MoDo så här långt in i säsongen: Målsnitt hemmaplan: 3,4 mål per match. Målsnitt bortaplan: 2,2 mål per match. Totalt målsnitt: ca 2,8 mål per match.
Knafus: Att vi förlorar idag är lite skamligt faktiskt, vi gör 1 mål när vi kanske borde gjort 6-7 och släpper in 3 när vi kanske borde släppt i 1. Men ja Elton är spännande, men det är en klen tröst när övriga laget inte är spännande.
Gavelo: ja sjukt att han är 17 år. Kommer bli något extra kan man tro. Ingen skam i övrigt att förlora mot Almtuna. Det är ett bra lag med ett bra flyt just nu. Ragnarsson är dessutom bra mycket bättre än er coach. Pondus och kompetens I samma paket liksom.
Willow: Fast egentligen är diskussionen irrelevant. Freddan skulle inte bänka Berglund till förmån för Hallin eller Norén så allt skulle ändå handla om hur Rhodin väljer att ge backarna istid. Om nu Freddan valt att bänka Berglund (som jag inte anser att han skulle göra) så är fördelning av istid Rhodins jobb helt oavsett.
Sundstrom: Utåt sett ja, men om det varit så skulle backcoachen sagt upp sig. Ska man bestämma vilka som ska spela under en match så måste man kunna bestämma vilka som spelar. Man delegerar inte ett ansvar och sedan inte förmedlar det I min värld. Så har det aldrig fungerat.
Men Bogren kommer på papperet ha ansvaret oavsett, men som sagt har jag svårt att tro att han skulle gå emot den han delegerat ansvaret till.
Willow: Du har fel. Vargen har rätt. Rahimi får tycka vad han vill, men det är ändå Bogren som har sista ordet. Visst är det så att HC lyssnar på den som coachar backarna, men i slutändan är det HC som har sista ordet och bestämmer.
Om han kan fortsätta utveckla sin oförutsägbara men exeptionella sätt att röra sin kropp och pucken, med ett defensivt solitt spel så kommer han att bli en succé. Rent fysiskt har jag svårt att se vart han står om fem år.
Om han kan kombinera hans oförutsägbara men exeptionella sätt att röra sin kropp och pucken, med ett defensivt solitt spel så kommer han att bli en succé. Rent fysiskt har jag svårt att se vart han står om fem år.
Gavelo: själv har jag dålig koll men enligt leksingar går han ofta snabbt ner på knä och i kombination med att han är lite kort lämnar han väldigt mycket öppet ovanför axlarna.
puffe4: Men något man ändå får glädjas åt är Hermanssons nivå, killen är 17 och knappt torr bakom öronen, uppför sig exemplariskt i intervjuer och på det sättet han transporterar och skyddar puck är så sevärt. Sen gör han en del misstag men det gör våra tidigare NHL stjärnor också.
Hermansson kommer vara en stor X faktor nästa säsong!
Sundstrom: Det är din förklaring. Så fungerar det verkligen inte överallt. Ska psykopaten Rahmini coacha backarna så kan inte HC gå tvärtemot. Då skulle nog backcoachen lämna för att ansvara för backarna samtidigt som man får noll förtroende fungerar inte.
NuMo: Har inte lust för tjafs just nu. Jag är redan inne på ett par gravöl. Spelet ser minst sagt inte övertygande ut. Hinken har värvat riktiga bottennapp. Spelare som är färdiga med karriären och ser MoDo som en plats där man kan slappna av.
Willow: Hur rollerna faktiskt fungerar i ett hockeylag
Huvudcoach (Head Coach)
Har det övergripande ansvaret för hela laget, både sportsligt och organisatoriskt. Det innebär bland annat:
• Bestämmer laguttagning (vilka som spelar, kedjor, backpar). • Sätter den övergripande spelidén: hur laget ska spela offensivt, defensivt, i special teams. • Har sista ordet i taktiska beslut, timeout, målvaktsbyte, matchcoachning. • Leder och fördelar arbetet för assisterande coacher.
Det är alltså huvudcoachen som äger helheten.
Backcoach / Assisterande coach
Har ett specialistansvar, inte ett helhetsansvar. Typiskt:
• Jobbar med backarnas utveckling, teknik, beslut, positionering. • Ansvarar ofta för boxplay eller defensiva detaljer. • Ger input till huvudcoachen, men bestämmer inte laguttagningen. • Kan föreslå backpar, men huvudcoachen godkänner eller ändrar.
Gavelo: Det handlar om hur mycket man delegerar. Delegerar man till Rhodin att coacha backarna så kan man faktiskt inte ta ut backarna som ska spela över huvudet på Rhodin, utan det delegerar man. Sedan kanske Rhodin precis som Freddan och Karlin anser att Berglund är bra, men jag anser att det är felaktigt.
Om huvudcoachen går tvärtemot backcoachen Tror jag att det blir seriöst galet I ett lag. Dock tror jag att det är en diskussion och inte något som bestäms av en personer utan gemensamt.
Domsjö: Lite poesi när du skriver om sädesärlans flykt, men nu behöver vi fler spelare som hittar upp ur källaren. Emil får visa vägen, hoppas många följer efter
puffe4: Att vi inte är ett lag är det nog många som ser. Enskilda spelare är också under isen, hänger ihop. En del liknar sädesärlans flykt i sina prestationer, dvs går lite upp och ner. Andra har flyttat ner i källaren. Och några enskilda gör det rätt bra. Laget dåligt, check, individer likaså.
Hägglundsmaffian: Min syn. Hellsten ser bra ut, tryggare än Werner menandet är såklart svårt att säga efter 1 match. Almtuna kan vara det sämsta lag vi mött i vinter så han hade inte så mycket att göra i långa perioder men han tog ett friläge och spelade ändå ganska tryggt.
Vi faller åter på vårat eget grepp. Vi borde haft 5-0 efter första och kanske 7-0 efter andra men vi är trubbiga , sedan orkar vi inte anfalla eller försvara i 3e och Almtuna göra 2 enkla och vinner ganska kontrollerat.
Inget av det du nyss skrev har någon logisk bäring. Kom igen! Visa att du är någon med trovärdiga argument och resonemang runt saker och ting i stället för att hela tiden ställa dig sist i kön bland de intellektuella. Jag vet att du har det inom dig. Jag har sett saker.
Vargen: Freddan har det övergripande ansvaret, men då Rhodin har ansvaret över backarna och coachAr dem så är det han som även tar ut vilka som ska spela. Allt annat är ju löjligt. Rhodin beställer vilka backar som ska vara med i laguppställningen och hur mycket de spelar. Enda undantaget är pp och boxplay, men där styr Rhodin över boxplay just i MoDo.
JonteD: Du älskar MoDo mer än din egen klubb så mycket som du skriver här. Gå till soc-tanten på Timrå kommun, be henne att fortsätta utbetalningarna och fokusera på din egen klubb istället för att hänga här. Ni åker ur nästa säsong oavsett.