Yes! Det gick vägen mot Troja borta, 2-1 i en jämn match. Vi vinner utan att imponera eller spela riktigt bra. Kanske det är ett styrkebesked i sig? Hur som helst, gött med seger igen!
Seger mot Vimmerby 2-0 ger tre goa poäng, men vi imponerar inte. Vimmerby spelade ut BIK under första halvan av andra perioden och hade de gjort mål där hade det förmodligen slutat annorlunda.
Vinst 4-2 mot Vimmerby. Visst var man lite kluven under den här matchen men mitt värmlandshjärta klappar naturligtvis lite extra för BIK. Kul ändå att se att VH stog upp så bra som de gjorde.
janersa: Lugn och fin nu Gorillan. BIK spelar säkert i HA även om ytterligare 100 år. Så egentligen finns det ingen som helst anledning för dig att '''''misströsta'''''.
janersa: Ja du janersa, "det rullar på" för BIK Karlskoga. Och lever du 100 år ytterligare fr.o.m. nu Gorillan!, kan du mycket väl "i den bästa av världar", kanske sitta här även då och stoltsera med att 'nu'/då, har BIK Karlskoga tillbringat ''''fullständigt surrealistiska'''' 125 säsonger i FÖLJD!!! i HOCKEYALLSVENSKAN!!!!! Det vore väl ändå, om nåt!, ifall detta surrealistiska '''mirakel''' skulle slå in..., vara något att VERKLIGEN stoltsera storligen åt!!, eller hur Gorillan !??!
Yeesss! Där satt 3-2 i OT. Välförtjänt för det var bara ett lag på banan under förlängningen. Liten skön hämnd dessutom för pååkningen på vår förstamålis.
Svinarsle i Björkröven. Kommer i friläge men ramlar väl lätt och kör sedan i full kraft på vår målvakt så han får gå av plan. Andremålisen måste ta straffen ouppvärmd och plötsligt 1-1 i en match vi annars spelat i det närmaste perfekt. Men ni ska få se på annat Björkröven.
janersa: Alltså vad är du för en tomtesupporter egentligen 'gorillan'... Har du rymt från Dianne Fosseys forskningscenter i Rwanda varifrån hon studerade bergsgorillor i filmen De dimhöljda bergens gorillor. Hur lyckade du ta dig hela vägen till Sverige?? Och var bor du nu? Jag förmodar att det inte är på Skansen, för då hade du väl sannolikt hållit på Djurgården. Men du verkar ha gott om andra lag att vurma för. FBK. BIK, Vimmerby och SSK. Du måste allt vara en mycket lycklig Gorilla du... Även om din stirrande uppsyn vittnar om att du ser döden i vitögat.....
Tja, 1-0 mot Nybro är ju också vinst. Men ska vi upp i den verkliga toppen behöver vi höja oss ett snäpp på många områden, inte minst speltempot. Får vi upp farten lite mer är vi svårslagna.