DIFFEN: Jo det gjorde jag. Vart skrev jag att dem mötte dem det datum du skriver? Då mötte dem BIK Karlskoga och det var fler på den matchen än det var emot Vimmerby. En match jag såg på TVn och sedan tyckte att det var anmärkningsvärt få som var på plats.
Jag funderade bara på varför du ville att jag skulle servera dig siffrorna då det är så enkelt att kolla upp själv. (4790, 4293)
Frebog: Nej det gjorde du inte. (AIK mötte inte Vimmerby den 11/4) Du försökte antyda att Stockholmslagen inte stöttar sin publik under säsongen och insinuerade att det var samma personer som gick på både DiF:s och AIK: matcher. Men du svarade inte på min fråga, hur mycket publik hade ni mot Växjö?
Däremot är det väl inte så konstigt att det blir färre folk på matcherna i Stockholm än i andra orter om du mäter mot folkmängd. Du har flera klubbar som slåss om publiken. Om du håller på DIF eller Hammarby i fotboll kommer du inte stötta AIK i hockey. (Redan där kan du alltså ta bort 67% av publikunderlaget) Sen har du mycket större konkurrens från andra sporter/konserter etc. (jämfört med mindre orter.)
Om man har chansen att se ett väldigt bra lag går förstås fler på matcherna. Fler tittar ju gärna på ett bra än ett dåligt lag. I vissa fartblinda kommuner löser man detta med doping. Om du undrar vad jag menar med doping så tänker jag på tex sånt här:
DIFFEN: vilken öppen dörr slog du in? Jag kollade på AIK Vimmerby på TVn och tyckte det ekade tomt. Var knappa 4000 åskådare på matchen. Och det tycker jag inte är mycket för en stad med nästan 1000 000 invånare. Men du får försvara AIK hur mycket du vill
DIFFEN: Okej sett till folkmängd i Stockholm kanske ni borde haft fullsatt på båda. Men nu syftade jag på AIK Vimmerby som jag såg på tvn där det ekade ganska tomt. Går att kolla publilsiffra på swehockey om man är intresserad. Men är ju ganska givet att ju större stad du spelar i ju mer publikunderlag har du.
puffe2: Nästa år har vi stor chans att gå upp, DIF är ute ur leken och er har vi ju spöat förut. Så inom 2 år kan vi få se våra rivaler igen. Jag ser chansen som hög.
Klåparna: Inte för att jag bryr mig om deras publik, men det var liksom som att slå in en öppen dörr. För övrigt kittlar inte Vimmerby något mer än Växjö heller.
puffe2: När vi möter dom på riktigt igen så blir det blodigt allvar, det kan jag lova. Ni och Timrå är ju en enda lång kärlekshistoria, ingen rivalitet där. NI vet ju inte vad rivalitet är överhuvudtaget!
DIFFEN: Växjö är dyngtråkiga men jag förstår frågan. Nu har dock "cirkus Timrå" större problem än hur många som var i publiken på deras match mot Växjö. Det räckte inte med avgående sportchef, nu säger även huvudtränaren upp sig.
Saltmasen: För mig är det SSK som gäller. Vill inte ha upp stockholmslagens huliganfans i SHL. Under alla mina år som hockeyfantast har jag aldrig upplevt någonting positivt när de är i arenan. Fans från andra lag innebär sällan problem, men de där är för sjutton inte rumsrena. Hörde kommentatorerna säga att om AIK och DIF kommer till final så får inget av lagen ha bortalagets fans på sina hemmamatcher. Det säger väl allt. Vi skulle få upp fotbollsarenornas problematik med dem.
BIK ägde den sista perioden men det ville sig inte. Skärpan fattades. De var trötta. AIKs målvakt var väl den avgörande skillnaden mellan två annars helt jämna lag.
Jaha, och nu då? SHL är mig helt likgiltigt. Jag hoppas nu bara på SSK imorgon, men det känns som även den serien är körd.
Fortfarande 1-2 efter andra. BIK ser allt tröttare ut. De försöker men de har inget riktigt nyp i skridskoåkningen och en alltför hög felprocent på passningarna. Tränarna får ge dem varsin amfetamintablett i pausen, annars är det nog kört.
puffe2: 2-1 till AIK nu i mitten på andra. BIK-spelarna ser tyngda ut i ansiktena medan AIK-spelarna kostar på sig att le och skratta. Tyvärr syns det på spelet att BIK är stela. Tror tyvärr att musten gick ur dem vid övertidsförlusten sist. Men vi hoppas på BIK-SSK i final.
Undra vart den här publiken var när man mötte Vimmerby i grundserien. Många hockeyfrälsta i Stockholm nu. Känns plastigt för mig. Dom kanske går i Djurgårdströja på Söndag.
AIK borta ikväll för BIK. Två sura suddenförluster på rad. Jag håller tummarna för BIK så de vitnar, men någonstans innerst inne säger någonting mig att de inte kommer att orka vinna. Samtidigt verkar DIF fått grepp på SSK. I allra värsta fall får vi ett stockholmsderby i finalen. Enda trösten då är att ett av lagen inte går upp.
Bobben : Precis, det är därför jag inte vill ha något lag från Fjollträsk i SHL. Det skulle bara innebära att idiothuliganer som härjar i fotbollsallsvenskan skulle förstöra SHL.
Och det tog inte ens 2 minuter. BIK hade hur många chanser som helst men lyckades inte sätta dit den. Då gör ju naturligtvis motståndaren målet till slut när man själv inte klarar av det. Usch så surt. Hoppas BIK orkar repa nytt mod tills nästa match.
0-0 efter första. Litet knappt övertag för AIK, men jämn match.
Två saker jag är aptrött på:
1. Nedsläppen. Domarna petar o grejar o flyttar på folk in absurdum vid första tekningsförsöket. När pucken äntligen släpps blåser de av direkt för någon småsak. Men vid andra försöket släpper de pucken direkt oavsett hur felplacerade spelarna runt omkring är.
2. Kamerasvepen över publiken i avblåsningarna. Folk upptäcker alltid att de är i bild och a) rodnar och håller för ansiktet alternativt fnittrar hysteriskt om det är tjejer/kvinnor, eller b) låtsas som de inte ser sig själva alternativt beter sig som pajaser om det är killar/män.
Nu har vi ju lyckats värva Emil Larmi, men SSKs Frans Tuohimaa har nollat DIF två matcher i rad. Om SSK inte går upp tycker jag Wallin ska värva honom också.
janersa: Fast, utan domare, inget spel. Så kan man också tänka Gillar att folk fortfarande vill vara domare , men hoppas det blir Karlskoga-SSK i final
Då mötte dem BIK Karlskoga och det var fler på den matchen än det var emot Vimmerby. En match jag såg på TVn och sedan tyckte att det var anmärkningsvärt få som var på plats.
Jag funderade bara på varför du ville att jag skulle servera dig siffrorna då det är så enkelt att kolla upp själv. (4790, 4293)