MrAce: Det har du rätt i. Jag ber om ursäkt. Det var inte meningen.
Nej det har du helt rätt i men vad en person/personer gör går inte att kontrollera till den grad man vill. Var inte med i BIKsupport styrelsen förra året men jag kan säga att vi jobbar på att få "rötäggen" att sluta bråka. Inte sluta gå på hockey men att få dom att sluta bruka våld
DanneAndersson: Du skrev "Ni" (betyder fler än en person) vilket jag tar åt mej på, hade du skrivit "Den där pundade supporten" så hade jag inte tagit åt mig..
Ni bör väl inte dela ut brödkavlar och motverka våld om ni vill slåss eller ?
MrAce: Vet inte om jag skulle vilja kalla dem för "bråkstakar". Under de resor jag har varit med så har det aldrig blivit något bråk, så det är inga "bråkstakar" med i bussarna.
Carlzon: Duktigt att man förespråkar mot våld, sen har man massa bråkstakar med i supporterbussen... Borde väl kunna rensa ut de, man vet väl oftast vilka det är som åker med endast för att bråka ?
jo1: Ville någon bråka förra året? Det enda jag minns var att 3 BIKare var och hälsade på i er klack. Men om det är dom du tänker på så tror jag inte att de kommer...
Bafucin: Det är bara hålla med. Underbar vändning! Hoppas bara de spelar som de gjorde i tredje hela matchen mot mora, för annars kan det bli svårt där.
Härlig upphämtning ikväll. Att vända 4-1 efter två perioder till 4-6 efter tredje är starkt och visar vilken moral det finns i BIK. Lovar gott inför framtiden. Synd att inte samma sak hände i Ljungby oxå. Fast det verkar visst svårspelat där. Rögle fick bara med sig en pinne idag.
Lundström 6: Det känns som "övriga sverige" har fått det där lite om bakfoten. FBK kan inte ta våra spelare hur som helst, vi har i nuläget bara tre lånade spelare. resten av spelarna tillhör BIK.
Det blev som jag önskade. Seger mot HC och det utan allt för stora problem. Ibland sjönk BIK ner i deras tempo och då såg det inte så bra ut men med farten kom framgången. Härligt med derbyseger. Härlig publiksiffra oxå. Över 4000 var mer än jag vågade hoppas på.
Vilken underbar seger men det var ändå inte en topp match av Bofors spelarna tyckte jag. Nu får vi hoppas på över 3 000 personer på fredag mot Arboga. Det skulle vara kul.
Visst har Örebro börjat bra, det kan ingen ta ifrån dom. Fast på söndag får vi hoppas att BIK kommer upp i sin normalt höga klass och spelar skjortan av HC Örebro. De behöver tas ned på jorden lite. Det kan bli en riktig fest i Nobelhallen. Mycket folk+BIK seger. Det vore dåligt om vi inte kan klättra över 3500 pers på matchen. Låt Jensa stå igen. Mot Rögle klarade han sig ju galant och jag tror att han tänder till extra mot Örebro oxå.
Jag trodde nog aldrig att ett derby mot hc örebro samtidigt skulle kunna innebära en tidig "seriefinal" av södra allsvenskan. Men på söndag är det dags för derby mot ärkerivalerna och samtidigt är det "seriefinal". Och det lär inte bli någon lätt match för BIK, jag var inne och tittade på hcö - VIK idag och örebro spelade riktigt bra.
Så nu ser vi på läktaren till att vara extra på hugget så BIK kan ta tre nya pinnar.
Bafucin: åjo. lite oväntat var det väl ändå? ja det ser onekligen ut som Rögle är i en djup svacka iallafall... börjar nästan bli lite orolig för om det ens bli en plats till superallsvenskan, men det tror jag nog man ska fixa till slut.. Sälj Kåberg till Norge!!!
DanneAndersson: Ja ni kommer inte få mycket gratis, Rögle har mycket att ta revanch för.. Ska bli kul och se hur Kåberg står upp mot Foppa... Ses i Ängelholm idag? Ha d
Bafucin: Japp om vi spelar som mot Mörrum på fredag så kommer ni att få poäng med er hem. Men Rögles spel är lite upp och ner just nu beror säkert på en del nya spelare men framförallt en ny tränare och ett nytt spelsystem