mattias - 74: Likväl får du inte markera efter avblåsning heller så en klar miss av domaren. Men han kanske inte vågar göra något under spelet, så han passar på när ingen är beredd.
Men men gott att vinna trots alla missar av domarn.
mattias - 74: Riktigt skönt att ha en så lättstörd och labil spelare i motståndarlaget, humor. Lika lättretad som lulejunnisen som spöade på funktionären.
Dragan 2k: Ok, det kan ju vara väldigt bra om det tex. går nån magsjuka eller liknande i nåt lag, så slipper man att det sprids vidare till det andra laget! fast somliga gillar nog det;-) så jämnas oddsen ut lite granna:-)
eltifoso: "Nu har FBK gjort vad man kan förvänta sig och lite till av en seriefyra och seger på torsdag skulle vara en enorm bonus. All press på ettan HV nu som bara ska ta sig till final.
Men visst vore det skoj med en skräll och att seriesegrarna inte gick och tog guld för en gångs skull!?"
Dawidovski: Stämmer det. Man tackar efter avslutad serie. Undrar vilket lag som inledde den traditionen. I don¨t know. Första gången jag märkte det så var det en matchserie där MoDo var det ena laget. Det andra var så obskyrt att det kvittar vilket det var. Minns inte vilket lag det var de mötte.
Löjliga personer som hånade Pettersson mfl. i utvisningsbåset, nämnde blev ju tokig på killen på sittplats... tur att pettersson har personlig tränare (psykolog?)
Härligt med en 7e avgörande på tors!!! synd att dom var så yra på 4an och sa hela tiden att 7e var på onsdagen...
Var det bara jag som såg att HV-spelarna inte tackade efter matchen? Dom kanske börjat som i NHL, att dom tackar efter sista matchen i serien istället?
Vilken härlig seger, FBK lyckades knäcka Liv också, vilket var enormt viktigt inför 7e matchen!
Känns sjukt ovisst inför 7e matchen, hoppas man klarar sig ifrån hjärtinfarkt bara på tors:-)
Bonuz: Seriesegrarna var inte att känna igen idag, mitt tips var åt helvete o man säger så och FBK kunde istället överaskande vinna med hela 6-1!
Liv var på samma nivå somsemifinalerna 2002 då FBK vann hemma med 8-0 och 5-0.
Konstig domarnivå, Stefan Pettersson visade än en gång varför han av många tidigare klubbar stämplats som labil, Erik Andersson med flera åker mest omkring och slår med klubban och jäklar vad HVspelarna gnällde hos domaren efter avblåsningar. Vad har hänt med det lag som så enkelt vann serien och som enligt sina fans bara skulle mosa FBK med 4-0 eller 4-1 i matcher?
Nu har FBK gjort vad man kan förvänta sig och lite till av en seriefyra och seger på torsdag skulle vara en enorm bonus. All press på ettan HV nu som bara ska ta sig till final.
Men visst vore det skoj med en skräll och att seriesegrarna inte gick och tog guld för en gångs skull!?
I FBK var väl de flesta OK, men de gjorde inte någon höjdarmatch i mina ögon.
Bengt: Jag kopierar din tippning, 4-2 kommer det bli. Lyckades få tag på biljett i morse så jag är nöjd med detta =)
Min åsikt är den att FBK varit det bättre laget i 4 av de hittills 5 spelade matcherna, så därför hoppas jag att rättvisa skipas och FBK vänder denna serie. Jag vet att det är antalet mål som räknas i hockey och det är därför HV leder men jag står fast vid min åsikt och jag tror många opartiska håller med mig...
Portello: Sicken soppa. Är det som det står att att en matchfunktionär har öppet hånat då är det lika fullt allvarligt som att han tröck upp handsken i ansiktet på fiunktionären.
eltifoso: Nej nej. Jag menar inte dig utan i största allmänhet. Värts är det när det diskuteras regelöverträdelser. Inga svar kommer, bara jämförelser. Jag tycker inte om politikersvar bara.
eltifoso: Jag blir bara trött på jämförelser i allamänhet.
-A fick en tackling. -Men B fick en förra matchen som var värre.
Znark.
Jag vet inte vad som hänt mer än vad som står i artikeln. Men visst verkar det vara i frutration med en stor gnutta dåligförlorare inbakat. Idiotiskt tycker jag.
I det här läget spelar det nog ingen roll huruvida spelaren ifråga är junior eller inte, lirar i A-lag eller tycker om att surfa på Lunar. Det är en så pass allvarlig incident att den kommer att bestraffas hårt.
Frågan man bör ställa sig är varför angripa någon i sekreteriatet. Förstår inte logiken bakom.
Men men gott att vinna trots alla missar av domarn.