1150x200-64570.jpg

Färjestads BK

SHL · 19931 inlägg · 1110 ämnen

« · 256044 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Finalen väntar
svanru: Det har dom nog längre tillbaka i tiden än när vf var nyblivna svenska mästare.

Sv: Finalen väntar
danoj: Har du hört talas om Carlsberg. De tillverkar något öl som heter Tuborg Guld :-)

Sv: Finalen väntar
svanru: Klart man är självsäker, vi vinner ju ;)
Får man fråga vilket bryggeri?

Sv: Finalen väntar
svanru: silverrom borde väl vara drycken....

Sv: Finalen väntar
Lunkster: Ett kännt bryggeri i GBG har redan börjat leverera Guld öl.
Snacka om att de är självsäkra.

Sv: Finalen väntar
tbse: eller en back öl i påskens snöslask... det är inte så dumt det heller

Sv: Finalen väntar
Lunkster: Tja, förra året hade ju alla rätt så=)
Ja tänk dig att sitta där på en solstol med en back öl på gräsmattan och fira ett SM-guld på midsommarafton ;)

Sv: Finalen väntar
tbse: Men nån måste väl ha rätt... eller så blir det sudden och 35 förlängningsperioder per match så att finalserien är slutspelad kring midsommar...

Sv: Finalen väntar
Nu börjar det dra ihop sig. Man känner hur nervösiteten blir starkare och starkare..det är en jäkla tur att det inte är jag som ska stå där på isen och spela hem ett guld till FBK.

När man läser alla tipsen som kommer från blaskorna blir man inte klokare/lugnare heller, inte för att jag väntat mig det.
Anrell tror på VF, boorken likaså. wennman tror på FBK. Vet inte vad som är värst :) tycker dom har fel för det mesta allihopa.

Sv: Finalen väntar
Lunkster: 29? Då får man ligga på bra du!!! Då håller man väl på grums eller något liknande ;-)

Sv: Finalen väntar
Lunkster:

Japp, ett sprut här och ett sprut där... :-D

Sv: Finalen väntar
BJ: Eller så hade det blivit 29 glädjebarn.... :o

Sv: Finalen väntar
BJ: Säg så här, jag hade inte varit lika frustrerad ;-)

Sv: Finalen väntar
Klinth:

Så med andra ord, om VF hade vunnit guld med jämna mellanrum så hade du varit barnlös? ;-)

Sv: Finalen väntar
svanru: Tja, jag har ju visserligen inte väntat ALLA 38 åren, utan snarare 22 år eller något sådant... Men så har jag haft mycket kompensationssex, och fått en underbar dotter på köpet ;-)

Men nu är det som sagt dax, annar blir det väl en unge till ;-)

Sv: Finalen väntar
Klinth: Jag förstår dig Klinth. Jämförelse med att vänta på SM guld.
Tänk att vara utan sex i 38 år det hade iallafall jag inte klarat utan att hänga mig. Konstigt att du lever fortfarande med tanke på den långa väntan ni haft.

Sv: Finalen väntar
Guinness: Nu får du komma in i spelet igen, lillebror. Du får gärna låsa in dig i 38 år, det var det som diskuterades. Hur länge du skulle låsa in dig, nu när Frölunda tar SM-guld!!!

Heja FBK
Heja FBK nu är det Äntligen final.mot Frölunda

Sv: Finalen väntar
Klinth: Är det så Klinth? Ju längre desto bättre? Då tycker jag ni ska vänta i 38 år till =)

Sv: Jörgen Jönsson!
Så avslutar vi debatten om Foppas überstorhet i tråden om JJ. Om det önskas fortsatt debatt i ämnet så hänvisar jag till Allmänt snack.

Sv: Jörgen Jönsson!
liepins: hehe :)

Sv: Jörgen Jönsson!
Ähhhhhh....varför bryr jag mig ens att diskuttera detta.

Visst, han tog dem dit...

Sv: Jörgen Jönsson!
liepins: Han avgjorde inte finalen! För den vann dom inte! Men som sagt han tog dom dit!

Sv: Jörgen Jönsson!
liepins:Foppa tog i stort sett Modo ensam till final 94....

Sv: Jörgen Jönsson!
Han må vara bästa svensk nu. Men inte fan avgjorde han finalen på egen hand...

Sv: Jörgen Jönsson!
FredrikM: Där håller jag med, ingen är lika komplett...

Sv: Jörgen Jönsson!
danoj: Vilken jävla match? Överdriver? na! Foppa är bäst i världen"!!

Sv: Norrmännen!
FredrikM:

Tyskland.

Sv: Jörgen Jönsson!
FredrikM: "Foppa spelade ju Modo till SM-final helt på egen hand nån gång i början på 90-tal "

Överdriver du inte lite nu?
Rätt meningslös debatt iof men kom in i matchen.

Norrmännen!
Vart lirar Trond Magnusson och Tore Vikingstad nu för tiden?!

Sv: Jörgen Jönsson!
bajenmattias: Ja Nordström har skött sig jäkligt bra... Han förtjänar en Vm-plats så vida inte vi får hem många fina förstärkningar från NHL! .. Men tycker ändå Jönsson ligger minst lika närma en plats som Nordan..

Sv: Jörgen Jönsson!
bajenmattias:

Återigen, allt handlar inte om att göra poäng.

Sv: Jörgen Jönsson!
danoj: Foppa spelade ju Modo till SM-final helt på egen hand nån gång i början på 90-tal varför skulle han inte kunna göra det igen? Så dåliga lagkompisar kommer han nog inte få... dessutom så kommer ju antagligen svartvadet Påhlsson mm hem till nästa säsong... och om ett par år kommer ännu fler NHL-stjärnor med stor sannolikhet hem till Ö-vik.. Näslund har ju reklamerat att han inte tänker spela väldigt länge till i NHL...
Sen så för det första lirar inte Foppa och Sakic i samma femma.. Varför skulle Foppa överhuvudtaget behöva en sakic vid sin sida i elitserien dessutom... Här är juh inte motståndet lika tufft som I NHL som du kanske vet.. Förstår inte det långsökta? T.o.m. på TV3 när det är hockey VM säger man om foppa kommer hem vinner vi VM.. och VM är väl bättre än ES ..

Sv: Jörgen Jönsson!
svanru:

Hallå Skulle svenska NHL spelare vara överskattade......

kanske därför som det är 2 svenskar i topp av NHL:s poängliga då kanske :)

Men hur som helst vad beträffar Jönsson han måste nog göra några viktiga p i finlalen nu om han inte skall bli av med sin plats i Vm för jag anser att Nordström är den enda som jag tycker skall med till vm!!

Karlberg spelar ju inte Vm om Hardy får bestämma eftersom han anser att Elitseriens poänkkung väger för lätt!

Jaja det kan man ju diskutera!

Sv: Jörgen Jönsson!
Foppa hit eller foppa dit. NHL svenskar är överreklamerade. De platsar på sin höjd i Kållered eller i Skåre.
Jag säger bara VITRYSSLAND usch usch usch FY

Sv: Jörgen Jönsson!
FredrikM: Jo klart, när foppa kommer kan ju alla lag lika gärna hoppa över serien och slutspelet nästa säsong.
Problemet är ju bara att i modo har han ingen sakic mm som han spelar med, därför låter ditt resonemang lite långsökt.

Sv: Jörgen Jönsson!
bajenmattias: han har fan inte blivit dålig! KLart som korvspad att han ska vara med i Tre Kronor till VM... Som en av elitseriens bästa spelfördelare så är han given.. Kan dock hålla med om att han kanske inte håller riktigt lika höga klass som tidigare .. Men det beror väl till stor del på att självförtroendet tryter pga att han inte får några poäng.. Tror vi kan få ett skitbra lag till VM.. speciellt nu när första omgången i NHL-slutspelet hinner spelas också..
Foppa kanske kommer till Modo inför nästa säsong! Härliga tider, då har vi iaf ett garanterat lag som kan vara med och slåss med oss om guldet! =)

Sv: Jörgen Jönsson!
bajenmattias: Totalkass??? jag antar att du är en sån som anser att en spelare bara är bra om han producerar massvis med poäng?...annars kan man väl inte vara bra..eller?

totalkass...

Jörgen Jönsson!
Som tillfällig gäst i eran gb vill jag bara ställa en fråga?

Hur fan kan Jönsson har blivit så jävla dålig!!!

Förra året var han bäst i hela slustpelet, men vart är han nu då!!

Han är helt klart slutspelet mest överskattade spelare...

Antar at han är klar för Vm med, medans elitseriens poängkung får spela i träningsmatcher mot Schweiz! Jippii!!! :(

Ingeting mot Färjestad men visst kan väl även ni hålla med om att Jönsson är totalkass hittills i slutspelet!

// Mattias

Sv: Finalen väntar
Guinness: Ju längre desto bättre ;-)

Sv: Finalen väntar
danoj: Klart som fan man e nervös...jämnare än så här kan det inte bli...OM nu VF skulle vinna kan man låsa in sig ett bra tag...känner alldeles för många frölundaiter för att det ska vara nyttigt =) SM-GULD TILL FBK!!!

Sv: Finalen väntar
Guinness: "Man ska inte tro allt man läser...se på fakta och då har inte VF vunnit på 38 år"

Hur får du ihop den meningen??

Börjar vi bli nervösa månne, hoho :)

Sv: Finalen väntar
svanru: Man ska inte tro allt man läser...se på fakta och då har inte VF vunnit på 38 år och lär inte göra det i år heller =)

Sv: Finalen väntar
svanru: Fräckt vi vinner i 5 raka.... trodde det räckte med 4...

Sv: Finalen väntar
svanru: *suckar*

Sv: Finalen väntar
svanru:

WOW i`m impressed :-)

Mattesnille *S*

Sv: Finalen väntar
svanru:

Du är helt otrolig...

Sv: Finalen väntar
svanru: Din logik är skrämmande ;-)

Sv: Finalen väntar
FredrikM: De är goa ibland men nu har de väntat i 38 år på att vinna så att de är lite kinkiga om de får lite motstånd. Som du vet är VF storfavoriter alla i massmedia tror på VF. Målvakter VF +5 FBK -2 måste väl bero på att FBK har släppt in så mycket mål i slutspelet. Backar VF +5 FBK +1 beror på att DIF slog ner 2 av backarna. Fowards VF +5 FBK +1 Jönson har ju bara gjort ett ass. Tränarna VF +5 FBK +2 B-Å G, initialerna säger allt. Publiken VF +5 FBK +3 beror på att vi alltid har utsålt. Detta ger VF +25 och FBK +5 alltså VF vinner i fem raka.

Sv: I väntan på final!!!
liepins: Precis, nu e de fördig tjötat...om 2 dagar smäller det =)

« · 256044 · »